Η 17η αγωνιστική

Μπλάνκο Μαιστόροβιτς Τζιμπούρ

Ο Τζεμπούρ χάρισε στην ΑΕΚ νίκη 1-0 με ΠΑΟΚ. Νίκες για ΑΕΛ-Θρασύβουλου. Διπλό Ηρακλή στην Κρήτη

Την 14η νίκη σε ισάριθμα ματς την φετινή σεζόν στο "κάστρο" του πέτυχε ο Ολυμπιακός καθώς παρά τις άγριες διαθέσεις της Ξάνθης οι ερυθρόλευκοι πήραν το "αγχωτικό" τρίποντο και διατήρησαν την διαφορά από τους υπόλοιπους διώκτες της κορυφής. Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 3-1 εκτός έδρας του Πανθρακικού. Την ίδια ώρα ο Πανιώνιος έκαμψε την αντίσταση του Πανσερραϊκού με 2-0.
17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο, 10 Ιανουαρίου 2009

Πανθρακικός-Παναθηναϊκός: 1-3

Διαιτητής: Αναστάσιος Κάκος (Κέρκυρας)
Γήπεδο: ΔΑΚ Κομοτηνής

Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 3-1 εκτός έδρας του Πανθρακικού.

Ο Πόνσε άνοιξε το σκορ στο 5' για να ισοφαρίσει ο Σαλπιγγίδης. Ο Μάντζιος πέτυχε το καθοριστικό τέρμα για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις ο Ζιλμπέρτο Σίλβα.

Πανιώνιος-Πανσερραϊκός: 2-0

Διαιτητής: Δημήτρης Κύρκος (Ηπείρου)
Γήπεδο: Πανιωνίου ΓΣ

Συνέχισε τις υψηλές... πτήσεις ο Πανιώνιος, ο οποίος με τέρματα του Εστογιανόφ και του Κουμορτζί νίκησε και τον Πανσερραϊκό με 2-0 στη Νέα Σμύρνη, φτάνοντας έτσι την ΑΕΚ στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Ο άνθρωπος που συνήθως μοιράζει γκολ, ήταν εκείνος που... έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά στη Νέα Σμύρνη, όταν στο 22' πέτυχε το πρώτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα του Πανιωνίου. Η "ατραξιόν" του φετινού Πανιωνίου, ο Φαμπιάν Εστογιανόφ, ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στη Νέα Σμύρνη, για τον Πανιώνιο, με τον Κουμορτζί στο 75ο λεπτό, να κλειδώνει -με το 6ο του προσωπικό τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα- τη νίκη για την ομάδα του.

Η ομάδα του Γιώτη Σταματόπουλου, έχει να ηττηθεί από το Νοέμβριο του 2008, και καθώς μετρά ένα αήττητο σερί 5 αγώνων, έχει ήδη πιάσει την ΑΕΚ (η οποία την Κυριακή έχει εντός έδρας ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ) στην 4η θέση, κάτι που σημαίνει πως οι "κυανέρυθροι" έχουν μπει -δυνατά μάλιστα- στην διεκδίκηση μιας θέσης στα πλέι-οφ.

Ολυμπιακός-Σκόντα Ξάνθη: 2-1

Διαιτητής: Μιχάλης Γερμανάκος (Αθηνών)
Γήπεδο: Καραϊσκάκη

Την 14η νίκη σε ισάριθμα ματς την φετινή σεζόν στο "κάστρο" του πέτυχε ο Ολυμπιακός καθώς παρά την άγριες διαθέσεις της Ξάνθης οι ερυθρόλευκοι πήραν το "αγχωτικό" τρίποντο και διατήρησαν την διαφορά από τους υπόλοιπους διώκτες της κορυφής.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, ευτύχησαν να προηγηθούν γρήγορα με 2-0, όμως η Ξάνθη δεν το έβαλε κάτω, μείωσε με τον Ζουέλα σε 2-1 και λίγο έλειψε να κάνει την ζημιά.

Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν εξαιρετικοί στο δημιουργικό κομμάτι, όμως τα βρήκαν σκούρα στην αμυντική λειτουργία και αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα που τελικά δεν τους κόστισαν.

Οι Πειραιώτες είχαν πολλές ευκαιρίες για να τελειώσουν το ματς (με πιο σημαντική το πέναλτι του Γκαλέτι που απέκρουσε ο Γκσπούρνινγκ), όμως τις πέταξαν στα σκουπίδια και στα τελευταία λεπτά δεινοπάθησαν παρά το αριθμητικό τους πλεονέκτημα κόντρα στην παθιασμένη Ξάνθη.

Aπό την άλλη πλευρά οι Ακρίτες κοίταξαν τον Ολυμπιακό στα μάτια, πάλεψαν μέχρι τα τελευταία λεπτά για να φύγουν μ' ένα θετικό αποτέλεσμα από τον Πειραιά, όμως η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους...

Κυριακή, 11 Ιανουαρίου 2009

Θρασύβουλος-Λεβαδειακός: 2-1

Διαιτητής: Πέτρος Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
Γήπεδο: Δημοτικό Φυλής

Ο Θρασύβουλος πήρε την πολυπόθητη νίκη που επιζητούσε τόσον καιρό στην έδρα του, αφού επικράτησε 2-1 του Λεβαδειακού και διατήρησε τις ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν από το γρήγορο γκολ του Λεονάρντο και γύρισαν το ματς σε διάστημα τριών λεπτών στην επανάληψη.

ΟΦΗ-Ηρακλής: 2-3

Διαιτητής: Γιάννης Σταυρίδης (Πιερίας)
Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο

Σε έναν αγώνα με πολλά νεύρα, παρατράγουδα αλλά και πολύ θέαμα, ο Ηρακλής επικράτησε χάρις σε τέρματα του Κωνσταντίνου (2) και του Κατσιαμπή του ΟΦΗ με 3-2. Τα γκολ του ΟΦΗ οι Εντόι και Κοστόφσκι.

Νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας πέτυχε ο Ηρακλής, μέσα στο Παγκρήτιο. Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη επικράτησε με 3-2 του ΟΦΗ, ο οποίος μετά και από αυτήν την ήττα έπεσε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Δύο γκολ σημείωσε ο Κωνσταντίνου (21', 29'), ενώ για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Εντόι (20'), Κοστόφσκι (57΄). Το νικητήριο γκολ για τον Ηρακλή πέτυχε στο 68ο λεπτό, ο Τάσος Κατσαμπής.

Λάρισα-Αστέρας Τρίπολης: 2-1

Διαιτητής: Χριστόφορος Ζωγράφος (Αθηνών)
Γήπεδο: Αλκαζάρ

Τέταρτη σερί ήττα για τον Αστέρα και νίκη για την ΑΕΛ με 2-1. Ζουράφσκι στο 38' και Φωτάκης στο 70' τα γκολ για την Λάρισα, ο Καούνος στο 92' μείωσε για τους Αρκάδες.

Νίκη για την Λάρισα με 2-1 επί του Αστέρα χάρις τα γκολ των Ζουράφσκι στο 38' με κεφαλιά, σουτ του Φωτάκη μέσα από την περιοχή στο 70'. Για τους Αρκάδες μείωσε στο 92' ο Καούνος.

Άρης-Εργοτέλης

Διαιτητής: Γιώργος Σταθόπουλος (Πάτρας)
Γήπεδο: Κλεάνθης Βικελίδης

Παρά την αποβολή του Γελαδάρη μόλις στο 13ο λεπτό, ο Άρης δεν κατάφερε να νικήσει στο "Κλεάνθης Βικελίδης" τον Εργοτέλη, με τους Κρητικούς να αποσπούν το 0-0.

Η αναμέτρηση αποτέλεσε επιθετικό μονόλογο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες τους σε κάποιο γκολ, με συνέπεια να αποδοκιμαστούν στο τέλος του αγώνα από τους φιλάθλους τους.

Να σημειωθεί ότι το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Εργοτέλη πραγματοποίησε ο Μπέτο, ο οποίος είχε καλή παρουσία.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: 1-0

Διαιτητής: Δημήτρης Καλόπουλος (Θεσ/κης)
Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι των δικεφάλων με τον Ράφικ Τζεμπούρ να "εκτελεί" τον Χαλκιά με εξαιρετική κεφαλιά στο 45ο λεπτό. Οι κιτρινόμαυροι ήταν καλύτεροι του δικεφάλου του Βορρά και έχασαν ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος για μεγαλύτερο σκορ. Οι Θεσσαλονικείς τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κοντρέρας για αντιαθλητικό χτύπημα στον σκόρερ της αναμέτρησης.

Οι δύο προπονητές είχαν διαβάσει πολύ καλά το παιχνίδι στο αμυντικό του κομμάτι και αυτό απέτρεψε από το να υπάρχει οποιαδήποτε φάση στο πρώτο μισάωρο. Σε εκείνο το σημείο "ξύπνησε" η ΑΕΚ αλλά όχι και ο ΠΑΟΚ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μπουν στο κλίμα του αγώνα και από τη στιγμή που έμειναν με δέκα παίκτες το έργο του Σάντος και των παικτών του έγινε ακόμα δυσκολότερο. Μετά την ήττα ο ΠΑΟΚ έμεινε εννέα βαθμούς μακριά από την κορυφή και η ΑΕΚ πλησίασε αυτόν και τον Παναθηναϊκό στους πέντε.