Αθλητικές ειδήσεις για την Σκοποβολή στο SPORT24. Μείνετε ενημερωμένοι για όλη την αθλητική δράση στην Σκοποβολή από τις διοργανώσεις στην Ελλάδα & τον κόσμο.
Έτοιμο να υποδεχθεί τα 101 μέλη της ελληνικής αποστολής είναι το κτήριο στο Ολυμπιακό Χωριό του Παρισιού, όπως προκύπτει από φωτογραφίες που δημοσίευσε στους προσωπικούς της λογαριασμούς στα social media η ΕΟΕ
Η Άννα Κορακάκη κατέκτησε την 6η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πυροβόλων όπλων στον τελικό. Επόμενος "σταθμός" για την Ελληνίδα Ολυμπιονίκη αποτελεί το Παγκόσμιο Κύπελλο που θα αγωνισθεί την Κυριακή (2/6).
Χωρίς ελληνική εκπροσώπηση θα διεξαχθούν οι τελικοί του αεροβόλου πιστολιού σε γυναίκες και άνδρες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα σκοποβολής του Μπακού, καθώς η τριμελής "γαλανόλευκη" αποστολή, Άννα Κορακάκη, Χριστίνα Μόσχη και Γιώργος Γαμπιεράκης, δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση.
Άννα Κορακάκη και Χριστίνα Μόσχη πραγματοποίησαν χαμηλές "πτήσεις" στο Ευρωπαϊκό σκοποβολής που διεξάγεται στην Ουγγαρία, με συνέπεια να μην καταφέρουν να προκριθούν στον τελικό των 10 μέτρων αεροβόλου.
Νέα διάκριση για την Άννα Κορακάκη, η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Κάιρο στο αεροβόλο πιστόλι γυναικών. Στην 5η θέση η Χριστίνα Μόσχη.
Την παρουσία της στα 10μ αεροβόλου πιστολιού στον τελικό της σειράς αγώνων του Παγκοσμίου Κυπέλλου ολοκλήρωσε η Άννα Κορακάκη καταλαμβάνοντας την ένατη θέση.
Ο Χαραλάμπος Χαλκιαδάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο σκιτ του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάεται στο Όσιγιεκ και εξασφάλισε την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.
Μετά τον αποκλεισμό της Άννας Κορακάκη στα ημιτελικά στα 25μ σπορ πιστόλι γυναικών, εκτός τελικού στο Μικτό του Σκιτ έμειναν κι οι Μάκης Μίτας κι Εμμανουέλα Κατζουράκη στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα σκοποβολής.
Μία τεράστια εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μάκης Μίτας στον τελικό του σκιτ, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, το οποίο είναι καιο το πρώτο της Ελλάδας στην ιστορία των παγκόσμιων πρωταθλημάτων του αθλήματος. Η Εθνική μας κατέκτησε τη 2η θέση και το αργυρό στο ομαδικό.
Η Άννα Κορακάκη με μία μακροσκελή ανάρτηση στα social media εξέφρασε τα συναισθήματά της μετά την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα σκοποβολής του Μπακού, δηλώνοντας περήφανη κι ευγνώμων για την επιτυχία της.
Η Εμμανουέλα Κατζουράκη κατέλαβε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του σκιτ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μπακού κι έγραψε ιστορία, καθώς έγινε η πρώτη Ελληνίδα που κερδίζει μετάλλιο σ' αυτή τη διοργάνωση.
Ακόμα μία σπουδαία διάκριση για την Άννα Κορακάκη, που κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα σκοποβολής του Μπακού.
Η Εμμανουέλα Κατζουαράκη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο σκιτ κατά τη διάρκεια των ευρωπαϊκών αγώνων και άγγιξε την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Η Άννα Κορακάκη και ο αδερφός της Διονύσης δεν κατάφεραν να προκριθούν στον τελικό του μεικτού ομαδικού των 10 μέτρων, όπως και οι Γιώργος Γιαμπεράκης - Χριστίνα Μόσχη.
Η Άννα Κορακάκη κατάφερε να ανέβει ξανά στο βάθρο ενός μεγάλου αγώνα αφού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 10μ. αεροβόλο πιστόλι στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Μπακού.
Η Άννα Κορακάκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 10μ. αεροβόλο πιστόλι γυναικών στο αντίστοιχο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ταλίν. Τέταρτη η Χριστίνα Μόσχη, εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Ανάμεσα στους τραυματίες της τραγωδίας στα Τέμπη βρίσκεται κι παγκόσμια πρωταθλήτρια σκοποβολής, Εμμανουέλα Κατζουράκη, η οποία με instagram story ενημέρωσε πως είναι καλά στην υγεία της.
Η εξαιρετική επίδοση της Άννας Κορακάκη δεν ήταν αρκετή ώστε να προκριθεί μαζί με τον αδερφό της, Διοσύνη, στις τέσσερις κορυφαίες ομάδες στο Μικτό Ομαδικό του Αεροβόλου Πιστολιού.
Ο Νικόλαος Μαυρομμάτης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και η Εμμανουέλα Κατζουράκη το ασημένιο στο σκητ κατά τη διάρκεια του πρώτου αγώνα της σειρά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Μαρόκο.