ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Ηρακλής-ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

Ιάκομπ-Ηρακλής INTIME SPORTS

Mε τα τέρματα των Ιάκομπ (27') και Ηλιάδη (93'), ο Ηρακλής νίκησε 2-0 τον ΠΑΣ και εξασφάλισε την παραμονή του

Η ομάδα του Γιόζεφ Μπουμπένκο δεν έπιασε καλή απόδοση όμως ήταν άκρως αποτελεσματική στις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν και έτσι συνέχισε την εξαιρετική παράδοση που τη συνοδεύει όταν υποδέχεται τους Ηπειρώτες (έχει πλέον 13 νίκες και 2 ισοπαλίες σε σύνολο 15 αγώνων).
Ο Ιάκομπ άνοιξε το σκορ στο 27' εκμεταλλευόμενος ασίστ του Καρλίνιος, ενώ παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έψαχναν το γκολ στην επανάληψη, ήρθε τελικά το 2-0 από τον Ηλιάδη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για να σφραγίσει τη νίκη του "Γηραιού".

Να σημειωθεί πως αμφότερες οι ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, με τον Σίσιτς να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια στο 70' με δεύτερη κίτρινη κάρτα και τον Ιάκομπ να τον μιμείται στο 82' αντικρύζοντας και αυτός την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη).
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ηρακλής (Γιόσεφ Μπουμπένκο): Φερναντέζ, Σαρακατσάνος, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής, Γιαννούλης, Καρλίνιος, Ηλιάδης, Κονέ (77' Μιλάνο), Μάρα (46' Πίτου Γκαρσία), Κομπαγιάσι (86' Επστάιν), Ιακομπ

ΠΑΣ Γιάννινα (Νίκος Αναστόπουλος): Ζαφειρόπουλος, Στάθης, Κανακούδης, Κώτσιος, Κούσας, Μαϊστόροβιτς (54' Μενδρινός), Ρόβας (84' Τζάνης), Καζναφέρης, Αρας (76' Ντιμπαλά), Σίσιτς, Μπακαγιόκο

Γήπεδο: "Καυτανζόγλειο Στάδιο"

Διαιτητής: Γ.Δαλούκας (Θεσσαλίας)

Βοηθοί διαιτητή: Σ.Τρύφωνας (Κέρκυρας), Χ.Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)

Γκολ: Ιάκομπ (27'), Ηλιάδης (90+3')

Κίτρινες κάρτες: Ιάκομπ (37'), Σαρακατσάνος (57'), Κατσαμπής (65'), Καρλίνιος (89'), Γιαννούλης (90+2') / Σίσιτς (22'), Κώτσιος (73'), Κανακούδης (75'), Μπακαγιόκο (89')

Κόκκινες κάρτες: Ιάκομπ (82', 2η κίτρινη) / Σίσιτς (70', 2η κίτρινη)
Με μια ματιά
Ο Ηρακλής είχε το πρώτο σουτ στον αγώνα με τον Γιαννούλη που πέρασε άουτ (6'), όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν η ομάδα που άγγιξε το γκολ στην πρώτη μεγάλη φάση της στο παιχνίδι.

Ο Ρόβας επιχείρησε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στο δεξί, όμως δεν κατέληξε στα δίχτυα και ο Φερναντέζ ήταν ο μεγάλος τυχερός της υπόθεσης καθώς με σύμμαχο την εστία του είδε τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του.

Η συνέχεια βρήκε τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζουν καλύτερη εικόνα στο χορτάρι του "Καυτανζογλείου" και να επιζητούν με μεγαλύτερο πάθος αλλά και καλύτερη οργάνωση το γκολ, όμως οι Μπακαγιόκο και Κούσας δεν ήταν ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια, με τον "Γηραιό" να "χτυπάει" τελικά -κόντρα στη ροή του αγώνα- στο 27'.

Ο Καρλίνιος έβγαλε ωραία κάθετη πάσα για τον Ιάκομπ, ο οποιός νίκησε με πλασέ τον Ζαφειρόπουλο για να πανηγυρίσει το 10ο τέρμα του στο πρωτάθλημα και να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του Γιοζέφ Μπουμπένκο.

Οι προσπάθειες του Άράς στο 29' (δυνατό σουτ, άουτ) και του Καζναφέρη στο 35' (σουτ εκτός περιοχής που μπλόκαρε ο Φερναντέζ) δεν ήταν αρκετές για να αλλάξουν τα δεδομένα, ενώ στο 41' ο γκολκίπερ των "κυανολεύκων" είχε και πάλι σωστή αντίδραση στην κεφαλιά του Μπακαγιόκο.

Έτσι ολοκληρώθηκε και το πρώτο μέρος, με τον ΠΑΣ να έχει την πρωτοβουλία και τις περισσότερες ευκαιρίες υπέρ του αλλά τον Ηρακλη να έχει την ουσία (γκολ) και να πηγαίνει με ψυχολογικό προβάδισμα στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Η πρώτη διορθωτική κίνηση που έκανε ο Νίκος Αναστόπουλος στο ματς ήταν η είσοδος στο 54' του Μενδρινού αντί του Μαϊστόροβιτς, με τους Γιαννιώτες να μην καταφέρνουν πάντως -παρά την κατοχή- να μπουν στην περιοχή του Ηρακλή μέχρι το 60', ενώ στον αντίποδα οι γηπεδούχοι είχαν να αντιπαρατάξουν στο αντίστοιχο διάστημα ένα σουτ του Κομπαγιάσι στο 62' που έδιωξε με δυσκολία ο Ζαφειρόπουλος.

Οκτώ λεπτά αργότερα, το έργο των Ηπειρωτών για την ισοφάριση έγινε ακόμα δυσκολότερο καθώς ο Σίσιτς έκανε σκληρό φάουλ στον Γιαννούλη και με τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που αντίκρυσε πήρε πρόωρα το δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ελπίδες των φιλοξενουμένων αναπτερώθηκαν όταν ο Ιάκομπ αποβλήθηκε στο 82' με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως όχι μόνο δεν ήρθε η ισοφάριση αλλά δέχτηκαν και δεύτερο γκολ σε αντεπίθεση των Θεσσαλονικέων.

Ο Φερναντέζ αποδείχτηκε φύλακας-άγγελος κάτω από την εστία του και ο Ηλιάδης έδωσε τη χαριστική βολή στο 93', όταν μετά από ασίστ του Μιλάνο βρέθηκε ανενόχλητος στο ύψος του πέναλτι και με αριστερό πλασέ νίκησε τον Ζαφειρόπουλο για να γράψει το τελικό 2-0.
Συνέντευξη Τύπου
Γιόζεφ Μπουμπένκο (τεχνικός Ηρακλή): "Ηταν μια σημαντική νίκη, αφού η ομάδα έμεινε στην κατηγορία που ήταν ο στόχος μας. Θεωρώ όμως ότι ήμασταν νευρικοί στις κινήσεις μας, πράγμα που είχε ως αποτέλεσμα να μην παίξουμε τόσο καλά όσο θα θέλαμε, αν και στο δεύτερο μέρος ήμασταν καλύτεροι.

Είχαμε όμως την θέληση για να πάρουμε αυτό που θέλαμε",

τόνισε ο προπονητής του Ηρακλή, ο οποίος μίλησε επίσης για το μέλλον του στην ομάδα αλλα και στην πρόσφατη απόφαση που πήρε να επιστρέψει:

"Πρέπει να ερωτηθεί άλλος για αυτό. Πρέπει να υπάρξει συμφωνία για να μείνω και πρωτίστως κάποιος να με καλέσει.

Δεν ήταν εύκολη απόφαση να επιστρέψω, δεδομένων των συνθηκών που επικρατούσαν, αλλά προσπαθήσαμε να αλλάξουμε την γενική εικόνα. Τα παιδιά όμως σκέφτονται κι άλλα πράγματα, όχι μόνο το ποδόσφαιρο".

Νίκος Αναστόπουλος (τεχνικός ΠΑΣ Γιάννινα): "Νομίζω ότι δικαιούμασταν κάτι παραπάνω, αφού ακόμη και μετά το σημείο που βρεθήκαμε με δέκα παίκτες, είχαμε τον έλεγχο του αγώνα. Ο Ηρακλής ευτύχησε να προηγηθεί κι έκανε δύο φάσεις. Μέχρι που ο δικός μας τερματοφύλακας, δεν είχε ακουμπήσει την μπάλα.

Θεωρώ ότι ήταν καθοριστική η φάση του δοκαριού του Ρόβα, αλλά και η εκπληκτική απόκρουση του Φερναντέζ σε σουτ του Μενδρινού. Όντας πίσω στο σκορ, αναγκαστήκαμε να ρισκάρουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, σε γενικές γραμμές όμως, θεωρώ ότι αξίζαμε τη νίκη.

Πλέον έχουν δυσκολέψει τα πράγματα για μας, αλλά μαθηματικά υπάρχουν ελπίδες. Είναι όμως απαραίτητο να κερδίσουμε τους δύο τελευταίους αγώνες. Δεν μπορώ όμως να πω ότι έχω παράπονο από τους παίκτες γιατί τα έδωσαν όλα".

Όλα τα λεφτά...
Το δεύτερο γκολ του Ηρακλή στην αντεπίθεση, με τον Μιλάνο να ξεφεύγει με εκπληκτικό τρόπο από τους αντιπάλους του και να "σερβίρει" γκολ στο πιάτο στον Ηλιάδη, ο οποιός δεν είχε να κάνει τίποτα πέρα από ένα ψύχραιμο πλασέ με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι για να χριστεί σκόρερ.

Το διπλό δοκάρι στην ίδια φάση από το σουτ του Ρόβα στο 10' που θα μπορούσε αν είχε καταλήξει στα δίχτυα να δώσει μία εντελώς διαφορετική εξέλιξη στο παιχνίδι.

Ένα πανό που ανάρτησαν οι οπαδοί του Ηρακλή πριν από την έναρξη του αγώνα: "Η Τζούλια έκανε την αρχή, για να πληρώσεις τα χρέη σου βγάλε dvd", ήταν το περιεχόμενό του, με τους φίλους της ομάδας της Θεσσαλονίκης να δείχνουν με χιουμοριστικό τρόπο τον θυμό τους για τα διοικητικά προβλήματα που ταλανίζουν τον "Γηραιό".
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το άσχημο εκτός έδρας ρεκόρ του ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος παρά την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε δεν μπόρεσε να αποφύγει την 10η ήττα του σε 14 ματς μακριά από τους "Ζωσιμάδες" (έχει επίσης 3 ισοπαλίες και τη μοναδική εκτός έδρας επιτυχία κόντρα στον Πανθρακικό).

Τον Ιάκομπ που αποτελεί την πλέον αξιόπιστη λύση του Ηρακλή στην επίθεση αλλά ταυτόχρονα αδυνατεί να συγκρατεί τα νεύρα του, με αποτέλεσμα να δεχτεί σε ένα ακόμα ματς κάρτες και να αφήσει μάλιστα την ομάδα του με 10 παίκτες στο 82'.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
(Γιόζεφ Μπουμπένκο): Φερναντέζ, Κατσαμπής, Σαρακατσάνος, Παπαζαχαρίας, Γιαννούλης, Καρλίνιος, Ηλιάδης, Κονέ, Μάρα, Κομπαγιάσι, Ιάκομπ
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Νίκος Αναστόπουλος): Ζαφειρόπουλος, Στάθης, Κανακούδης, Κώτσιος, Κούσας, Μαϊστόροβιτς, Ρόβας, Καζναφέρης, Αράς, Μπακαγιόκο, Σίσιτς
1' Έναρξη αγώνα
5' Σχόλιο
Καθαρά αναγνωριστικό το πρώτο πεντάλεπτο.
6' Σουτ Ηρακλής Γιαννούλης
Σουτ του Γιαννούλη έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ.
11' Δοκάρι ΠΑΣ Γιάννινα Αράς
Απίστευτη ευκαιριά για τους φιλοξενούμενους. Σουτ του Ρόβα έξω από την περιοχή, η μπάλα χτυπάει και στα δύο δοκάρια του Φερναντέζ αλλά δεν καταλήγει στα δίχτυα.
20' Σχόλιο
Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο εικοσάλεπτο.
22' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Σίσιτς
27' Γκολ Ηρακλής Ιάκομπ
1-0 ο Ηρακλής! Ο Ιάκομπ δέχεται κάθετη πάσα από τον Καρλίνιος, αποφεύγει και τον Ζαφειρόπουλο και με πλασέ ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους πανηγυρίζοντας ταυτόχρονα το 10ο γκολ του στο πρωτάθλημα.
35' Σουτ ΠΑΣ Γιάννινα Καζναφέρης
Ο Καζναφέρης κάνει δυνατό μακρινό σουτ, μπλοκάρει ο Φερναντέζ.
37' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Ιάκομπ
41' Κεφαλιά ΠΑΣ Γιάννινα Μπακαγιόκο
Ο Μπακαγιόκο παίρνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Στάθη, αλλά ο Φερναντέζ μπλοκάρει.
45' Λήξη ημιχρόνου
Ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε τις εντυπώσεις στο πρώτο μέρος, όμως οι προσπάθειες των Μπαμπαγιόκο και Σίσιτς έμειναν ημιτελείς, με τον Ηρακλή να καταφέρνει παρά την άσχημη μέρα στην οποία βρίσκεται να προηγείται με 1-0.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Πίτου Γκαρσία στη θέση του Μάρα.
54' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Μενδρινός παίρνει τη θέση του Μαϊστόροβιτς.
57' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Σαρακατσάνος
62' Σουτ Ηρακλής Κομπαγιάσι
Σουτ του Κομπαγιάσι, επέμβαση με γροθιές από τον Ζαφειρόπουλο.
65' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Κατσαμπής
70' Κόκκινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Σίσιτς
Ο Σίσιτς αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
73' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Κώτσιος
76' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Ντιμπαλά στη θέση του Αράς.
77' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
O Μιλάνο στη θέση του Κονέ.
80' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Κανακούδης
82' Κόκκινη κάρτα Ηρακλής
Ο Ηρακλής μένει και αυτός με 10 παίκτες ύστερα από την αποβολή του Ιάκομπ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
84' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Τζάνης παίρνει τη θέση του Ρόβα.
86' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Επστάιν παίρνει τη θέσαη του Κομπαγιάσι.
89' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα Μπακαγιόκο
89' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Καρλίνιος
90' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Γιαννούλης
90' Γκολ Ηρακλής Ηλιάδης
2-0 ο Ηρακλής στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων! Ο Μιλάνο δίνει εξαιρετική ασίστ στον Ηλιάδη και αυτός νικάει τον Ζαφειρόπουλο με πλασέ για να "σφραγίσει" τη νίκη του Ηρακλη και ταυτόχρονα την εξασφάλιση της παραμονής του.