ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 3-1

παοκ πανηγυρικο

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Πανιωνίου με 3-1 στην Τούμπα. Τα γκολ των νικητών οι Γεωργιάδης, Κωνσταντινίδης και Μαλεζάς.

Χάρμα οφθαλμών ήταν ο ΠΑΟΚ στο πρώτο 25λεπτο της αναμέτρησης με τον Πανιώνιο. Οι Θεσσαλονικείς, ανήμερα του συλλαλητηρίου που έγινε από τους οπαδούς της ομάδας για τα χρέη της ΠΑΕ, πέτυχαν τρία γκολ στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, δείχνοντας στους "κυανέρυθρους" πως δεν σκοπεύουν να απωλέσουν βαθμούς στο συγκεκριμένο παιχνίδι.
Την αρχή έκανε ο Γεωργιάδης στο 7ο λεπτό, ο Κωνσταντινίδης διπλασίασε τα γκολ των γηπεδούχων στο 15', ενώ τη χαριστική βολή στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Μαλεζάς στο 24ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πλετς μείωσε για τον Πανιώνιο, που δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο στη συνέχεια του αγώνα, με συνέπεια να παραμείνει το 3-1 μέχρι το τέλος.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Φερνάντες, Χαραλάμπους, Μελίσσης, Μαλεζάς, Σνάουτσνερ (23' Ηλιάδης), Βαγγελής (77' Χριστοδουλόπουλος), Μπαλάφας, Μπαϊάνο, Κωνσταντινίδης, Σάλμον (89' Βρύζας), Γεωργιάδης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Έβαλντ Λίνεν): Κρέσιτς, Μανιάτης, Μπερτέ, Πλετς, Μάκος, Κουμορτζί (34' Νικολάου, 46' Καπετάνος), Γουνδουλάκης, Φερνάντες, Σκούφαλης (75' Αραβίδης), Τζιμπούρ.
Με μια ματιά
Με τον παλμό της κινητοποίησης των οπαδών του φαίνεται πως μπήκε ο ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας, επικρατώντας σχετικά εύκολα του Πανιωνίου. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 7ο λεπτό, όταν ο Σάλμον πίεσε ψηλά, πήρε την μπάλα, πάσαρε στο Γεωργιάδη και εκείνος μέσα από τη περιοχή έπαιξε με πλάτη τον Πλετς, γύρισε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και δεν άργησε να κάνει το 2-0. Ήταν το 13ο λεπτό, όταν σε μια αντεπίθεση ο Μπαλάφας πάσαρε όμορφα στα αριστερά προς τον Κωνσταντινίδη και εκείνος μπήκε στη περιοχή και πλάσαρε τον Κρέσιτς. Οι κερκίδες πήραν φωτιά, οι παίκτες του ΠΑΟΚ ενέτειναν την πίεση στην εστία του Πανιωνίου και στο 24ο λεπτό κατάφεραν να κάνουν το 3-0. Σέντρα από τα δεξιά μέσα στη περιοχή, ο Σάλμον έπιασε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα "στρώθηκε" στον ανενόχλητο Μαλεζά κι εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πανιώνιος κατάφερε να μειώσει, όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Φερνάντες έκανε λάθος έξοδο και ο Πλετς στο δεύτερο δοκάρι έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ο ΠΑΟΚ είχε ένα δοκάρι από εξ επαφής κεφαλιά του Σάλμον στο 67ο λεπτό, αλλά το σκορ τελικά δεν άλλαξε ως το τελευταίο σφύριγμα.
Συνέντευξη Τύπου
Φερνάντο Σάντος (ΠΑΟΚ) "Πιστεύω ότι ήταν μία δίκαια νίκη. Eπί τριάντα λεπτά παίξαμε πολύ δυνατά με πίεση στην άμυνα. Στο πρώτο ημίχρονο προσπαθούσαμε να κάνουμε γρήγορες επιθέσεις και μεταβιβάσεις. Δεν είναι εύκολο να προηγηθείς με 3-0 σε τριάντα λεπτά αλλά εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες που είχαν δημιουργηθεί. Στη συνέχεια ενθουσιαστήκαμε λιγότερο, είχαμε απώλεια συγκέντρωσης με τα εναπομείναντα 15΄ να ήταν πιο ισορροπημένα. Ο Πανιώνιος έφθασε κοντά στην εστία μας με μας να είχαμε άλλες 2-3 ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπρεπε να είχαμε την ίδια αυστηρότητα. Κανένα παιχνίδι δεν λήγει στο πρώτο ημίχρονο. Στα 10΄ του δευτέρου ημιχρόνου είχαμε κάποιες δυσκολίες και επιτρέψαμε στον Πανιώνιο να παίρνει την μπάλα πολύ πιο εύκολα. Από εκείνο το σημείο αρχίσαμε να μαρκάρουμε πιο στενά και το παιχνίδι εξελίχθηκε φυσιολογικά. Είχαμε τις ευκαιρίες να βάλουμε και τέταρτο γκολ με τον Πανιώνιο να απέδειξε ότι είναι μία άριστη ομάδα. Δεν τα παράτησε κι έκανε τα πάντα για να βάλει δεύτερο γκολ και ακόμα και να φθάσει και στην ισοφάριση. Από γενική άποψη ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα"

.

Για την παρουσία του κόσμου του ΠΑΟΚ στις κερκίδες του γηπέδου της Τούμπας σχολίασε: "Συμμερίζομαι αυτά που λένε οι παίκτες μου για τη σύμπλευση ανάμεσα στον κόσμο και τους παίκτες και αυτό θα βοηθήσει τον ΠΑΟΚ να ανέβει. Πολλές φορές έχω πει ότι ο κόσμος του ΠΑΟΚ είναι φανταστικός και αυτό που ελπίζω είναι να είναι στο πλευρό της ομάδας σε κάθε παιχνίδι και χρειαζόμαστε τον κόσμο με αυτόν να μας δίνει δύναμη".

Για την εικόνα της ομάδας του είπε: "Ποτέ δεν είναι αποτέλεσμα της δουλειάς ενός ατόμου. Οφείλεται στην προσπάθεια πολλών ατόμων και μην ξεχνάτε ότι είμαστε στην μέση της δουλειάς. Αυτό που έχει σημασία είναι η εικόνα των παικτών μέσα στο γήπεδο".

Σε ερώτηση για τον τραυματισμό του Σνάουτσνερ απάντησε: "Ένα στραμπούληγμα που δεν είναι πολύ σοβαρό και ελπίζουμε να μην είναι", ενώ για την απόδοση του Σάλμον δεν δίστασε να πει: "Ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας μας".

Για την τοποθέτηση του Ηλιάδη στα δεξιά μετά τον τραυματισμό του Σνάουτσνερ είπε: "Δουλεύει σκληρά και κατάφερε να τα κάνει πολύ καλά με τους περιορισμούς ενός παίκτη που δεν είναι συνηθισμένος να παίζει σε εκείνη την θέση".

Για το αν στο μυαλό του υπάρχουν τα πλέι οφ απάντησε: "Έχουμε πάρα πολύ καιρό μπροστά μας. Κι εγώ και οι παίκτες έχουμε ως στόχο με το παιχνίδι μας να ευχαριστούμε τον κόσμο μας και σε κάθε παιχνίδι να παίζουμε για τη νίκη".

Κι όσο για την εικόνα της ομάδας του είπε: "Έμεινα ικανοποιημένος με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Στην πορεία θα παρουσιαστούμε ακόμα καλύτεροι", ενώ για την περίπτωση του Κνολ σχολίασε: "Δεν είναι τραυματίας. Επιθυμία όμως κάθε προπονητή είναι να έχει όλους τους παίκτες του ετοιμοπόλεμους".

Έβαλντ Λίνεν (Πανιώνιος) "Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε μία ευκαιρία και σκοράραμε ενώ στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε δύο σουτ από Πλετς και Καπετάνο και έτσι από τις τρεις ευκαιρίες που είχαμε βάλαμε ένα γκολ. Από την άλλη πλευρά θα ήθελα πολύ να δω αν δεν είχαμε σημειώσει εμείς τα δύο πρώτα γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο ΠΑΟΚ είναι μία πολύ καλή και ποιοτική ομάδα με τεχνίτες και παίζουν καλό ποδόσφαιρο γι' αυτό και είναι πολύ δύσκολο να κερδίσεις τον ΠΑΟΚ αν κάνεις τέτοια βαριά λάθη όπως κάναμε εμείς στο πρώτο τέταρτο. Φυσικά παίζει και η ψυχολογία της ομάδας ένα μεγάλο και σημαντικό ρόλο.

Έχουμε έμπειρους παίκτες στην ομάδα αλλά και νεαρούς και δεν καταφέραμε να ανατρέψουμε στον αγώνα όπως έχουμε ξανακάνει. Από την στιγμή που ήμασταν πίσω με 0-3 ήταν πολύ δύσκολο για τους νέους παίκτες μας να βρουν την ψυχολογία και να καταφέρουμε να επιστρέψουμε. Είναι πολύ λυπηρό το γεγονός ότι δεν καταφέραμε να παρουσιάσουμε το πραγματικό μας πρόσωπο σαν ομάδα. Έχουμε δείξει ότι μπορούμε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο. Στα τελευταία 6 παιχνίδια, στα πέντε από αυτά βρεθήκαμε πίσω στο σκορ αλλά το ανατρέψαμε ακόμα και στο φιλικό μας με την Καλλιθέα μπορεί να ισοφαρίσαμε, όμως σε ένα παιχνίδι όπως το σημερινό με τον ΠΑΟΚ ήταν πολύ δύσκολο αυτό. Προσπαθήσαμε να διορθώσουμε αυτή την εικόνα. Κάναμε πολύ βαριά λάθη στην άμυνά μας και είναι δύσκολο άμα δεν δείξεις την σοβαρότητα που πρέπει σε ένα τέτοιο ματς να το κερδίσεις. Δεν είδα πολλές ευκαιρίες του ΠΑΟΚ που να μην ήρθαν από δικά μας παιδικά λάθη και αυτό το λέω γιατί από την πλευρά του ΠΑΟΚ είδα 2-3 ευκαιρίες με τις περισσότερες να τις δημιουργήσαμε εμείς"

.

Σε ερώτηση για το αν τα λάθη του Πανιωνίου ήρθαν από την πίεση που δέχτηκαν οι παίκτες του από την πίεση των παικτών του ΠΑΟΚ απάντησε: "Ο ΠΑΟΚ έκανε πολύ δουλειά μέσα στο γήπεδο. Μπήκαν σοβαρά αλλά στα δύο πρώτα γκολ που δεχτήκαμε ούτε ο Πλετς δέχτηκε πίεση και ούτε ο Μπέρτε δέχτηκε πίεση. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε δυνατά και άξιζε τη νίκη".

Για το συνωστισμό στην κορυφή και αν πιστεύει ότι θα παραμείνει μέχρι το τέλος της χρονιάς εν όψει και των πλέι οφ απάντησε: "Το ξέρετε εσείς αυτό; Εγώ δεν το ξέρω. Βεβαίως είναι δύσκολο να το πεις αυτή την στιγμή. Υπάρχουν καλές ομάδες όπως αλλά και εμείς όπως και ο Άρης με την Λάρισα έχουμε και το Κύπελλο UEFA με συνεχόμενα παιχνίδια τις επόμενες δύο εβδομάδες. Μετά από αυτές τις δύο εβδομάδες θα δούμε αν μπορούμε να μείνουμε σε αυτό το επίπεδο σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που δεν έχει ευρωπαϊκές υποχρεώσεις. Μέχρι το τέλος του χρόνου θα μπορούμε να ξέρουμε αν θα μπορούμε να κρατήσουμε το υψηλό επίπεδο".

Για να καταλήξει: "Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο σκόραρε από τρία δικά μας λάθη. Άμα μου δώσετε και εμένα 20.000 κόσμο στη Νέα Σμύρνη και τρία γκολ με τα δύο ως δώρο θα δείτε έναν άλλον Πανιώνιο".

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (ΠΑΟΚ) "Αυτό που κάναμε στο πρώτο ημίχρονο δεν το έχουμε κάνει ποτέ. Ο κόσμος ήταν φανταστικός ενώ σίγουρα στη νίκη μας συνέβαλε το γρήγορο γκολ όπως και το δεύτερο που ακολούθησε. Βάλαμε κι ένα τρίτο και ήρθε μία μεγάλη νίκη".

Σε ερώτηση για τη βελτιωμένη εικόνα του ΠΑΟΚ στα τελευταία παιχνίδια ο διεθνής επιθετικός του ΠΑΟΚ απάντησε: "Πιστεύω ότι έχει αρχίσει να βγαίνει η δουλειά των προπονήσεων".

Μανώλης Σκούφαλης (Πανιώνιος) "Σίγουρα όταν στο πρώτο ημίχρονο βρίσκεσαι με 3-0 πίσω στο σκορ είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. Κάναμε πολλά λάθη στην άμυνα και στο δεύτερο ημίχρονο αν και πιέσαμε αυτό δεν έφθανε. Πλέον από αύριο θα πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά και το παιχνίδι που έχουμε την Πέμπτη για το Κύπελλο UEFA".
Όλα τα λεφτά...
Η απόλυτη ευστοχία των παικτών του ΠΑΟΚ, που σε τρεις επισκέψεις στην εστία του Κρέσιτς στο πρώτο 25λεπτο πέτυχαν ισάριθμα γκολ.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την αντίδραση του Νταρίο Φερνάντες στη φάση του 40ού λεπτού, όταν ο Αργεντίνος μέσος έσπρωξε ένα από τα ball boys του γηπέδου επειδή δεν του έδινε την μπάλα για να εκτελέσει το κόρνερ που είχε κερδίσει ο Πανιώνιος.
To Live του αγώνα...
Έναρξη αγώνα
Συνθέσεις ομάδων
ΠΑΟΚ: Φερνάντες, Κωνσταντινίδης, Μπαλάφας, Μπαϊάνο, Μελίσσης, Μαλεζάς, Χαραλάμπους, Σνάουτσνερ, Γεωργιάδης, Σάλμον, Βαγγελής

Πανιώνιος: Κρέσιτς, Μανιάτης, Μπερτέ, Πλετς, Σκούφαλης, Τζιμπούρ, Μάκος, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης, Σπυρόπουλος, Φερνάντες

7' Γκολ ΠΑΟΚ Γεωργιάδης
Ο Σνάουτσνερ σεντράρει από τη γωνία της μεγάλης περιοχής και βρίσκει τον Γεωργιάδη, ο οποίος γυρίζει μέτωπο προς το τέρμα του Πανιωνίου και με ωραίο πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κρέσιτς.
15' Γκολ ΠΑΟΚ Κωνσταντινίδης
Η πίεση των παικτών του ΠΑΟΚ στη μεσαία γραμμή έφερε το λάθος για τους φιλοξενούμενος και από κάθετη μπαλιά, ο Κωνσταντινίδης βρέθηκε απέναντι στον Κρέσιτς, τον οποίο πλάσαρε εύκολα για το 2-0.
21' Σχόλιο Πανιώνιος
Οι παίκτες του Πανιωνίου προσπαθούν να συνέλθουν από το κακό ξεκίνημα, αλλά η πίεση των γηπεδούχων δεν τους επιτρέπει να αναπτυχθούν όπως θα ήθελαν.
22' Ευκαιρία Πανιώνιος Τζιμπούρ
Από πάσα του Φερνάντες, ο Τζιμπούρ βρέθηκε απέναντι στον Φερνάντες, αλλά ο Πορτογάλος τερματοφύλακας έπεσε εντυπωσιακά και μπλόκαρε.
23' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους, καθώς ο Ηλιάδης αντικαθιστά τον Σνάουτσνερ μετά τον τραυματισμό του Πολωνού στο πόδι.
24' Γκολ ΠΑΟΚ Μαλεζάς
Εκτέλεση φάουλ του Γεωργιάδη, η μπάλα φτάνει στον Μαλεζά, που από κοντά "γράφει" το 3-0.
28' Γκολ Πανιώνιος Πλετς
Εκτέλεση κόρνερ από τον Φερνάντες, ο Πλετς παίρνει ψηλότερα από όλους την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Φερνάντες.
33' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Σάλμον
Ο Σάλμον βγήκε απέναντι στον Κρέσιτς αλλά καθυστέρησε, με συνέπεια να τον προλάβει ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.
34' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Κουμορτζί παραχωρεί τη θέση του στον Νικολάου
40' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Φερνάντες
Ο Φερνάντες "κιτρινίστηκε" γιατί έσπρωξε ένα από τα ball boys του γηπέδου που δεν του έδινε την μπάλα.
42' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Μανιάτης
43' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Γεωργιάδης
Κίτρινη κάρτα στον Γεωργιάδη για μαρκάρισμα πάνω στον Φερνάντες.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Αλλαγή στην αλλαγή για τον Λίνεν. Ο Καπετάνος περνά στη θέση του Νικολάου.
49' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Γεωργιάδης
Ωραία ενέργεια του Σάλμον από αριστερά, παράλληλη μπαλιά που βρίσκει τον Γεωργιάδη, τον οποίο προλαβαίνει ο Κρέσιτς και διώχνει με τα πόδια.
52' Ευκαιρία Πανιώνιος Πλετς
Ωραίος συνδυασμός του Πλετς με τον Γουνδουλάκη, σουτ του Βραζιλιάνου έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Φερνάντες μπλοκάρει σταθερά.
67' Δοκάρι ΠΑΟΚ Σάλμον
Σέντρα του Χαραλάμπους από τα αριστερά, εξ επαφής κεφαλιά του Σάλμον, αλλά η μπάλα βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.
71' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Σάλμον
Ο Σάλμον ξέφυγε από τους αμυντικούς του Πανιωνίου αλλά ανοίχτηκε πολύ πλάγια και σούταρε πάνω στον Κρέσιτς.
75' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Στη θέση του Σκούφαλη πέρασε ο Αραβίδης.
77' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Χριστοδουλόπουλος αντικατέστησε τον Βαγγελή.
86' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Σάλμον
Κίτρινη κάρτα στον Σάλμον για μαρκάρισμα στον Μανιάτη.