Άρης - Ατρόμητος 1-2

ΑΡΗΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ / 30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ SUPERLEAGUE
New Image MOTIONTEAM

Στο τελευταίο παιχνίδι την φετινή σεζόν ο Άρης ηττήθηκε εντός έδρας 2-1 από τον Ατρόμητο

O Άρης, που θα αγωνίζεται στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ, είχε συντριπτική υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αλλά ήταν άτυχος στην τελική προσπάθεια. Αντίθετα, ο Ατρόμητος εκμεταλλεύτηκε τις μοναδικές ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και πήρε μία νίκη γοήτρου.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Άρης (Ερνάντεθ): Νέγκρι, Κοϊρα(54' Γκουγκουλιάς), Κολτσίδας, Κουλουχέρης, Τίνγκα, Γκαρσία, Νεμπεγλέρας, Γ. Γκαρσία(60' Κυριάκος), Χαβίτο, Κόκε, Πέρεθ(60' Μπελέμ).

Ατρόμητος (Koκότοβιτς): Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Λουτσιάνο, Μαγκντί(78' Καμινιώτης), Κριπιντήρης, Κατεμής, Ρόβας(84' Σανόκο), Γεωργίου, Λαζανάς(87' Καραλής), Παγώνης, Αποστολόπουλος.
Με μια ματιά
Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον αφού είχαν πετύχει τους στόχους τους. Ο γηπεδούχος Άρης έχει εξαφαλίσει την έξοδο στην Ευρώπη και ο Ατρόμητος την παραμονή στην κατηγορία.

Η ατμόσφαιρα στον "Κλεάνθης Βικελίδης" ήταν γιορτινή αφού οι οπαδοί των "κιτρινόμαυρων" γέμισαν το γήπεδο και χειροκρότησαν τους παίκτες του Κίκε Ερνάντεθ, ανάβοντας καπνογόνα μετά την λήξη του αγώνα, παρά την ήττα της ομάδας.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και έχασε την πρώτη καλή στιγμή στο 5' με τον Γιόναν Γκαρσία καθώς δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον Μιχαηλίδη που έδιωξε την μπάλα. Ο Άρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό δείχνοντας το σύνηθες επιθετικό πρόσωπο στο γήπεδο του, με την φαντασία των Ισπανών παικτών που διαθέτει.

Ο Κόκε ήταν και σήμερα η επιθετική αιχμή του Άρη αλλά απέναντι του βρήκε έναν εξαιρετικό Μιχαηλίδη που έσωσε αρκετές φορές την εστία από περισσότερα γκολ.

Το επιθετικό παιχνίδι των γηπεδούχων συνεχίστηκε καθ' όλη την διάρκεια του ημιχρόνου, αλλά ο Ατρόμητος ήταν αυτός που με το εντυπωσιακό γκολ του Κατεμή με μακρινό σουτ πριν από την σέντρα στο 38', έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και ενώ ο Άρης τρία λεπτά νωρίτερα είχε δοκάρι με τον Κόκε.

Η άμυνα των γηπεδούχων πιάστηκε για δεύτερη φορά στον ύπνο όταν ο Λαζανάς στο 42' βγήκε μόνος του από τον Νέγκρι και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους.

Το έργο των παικτών του Κίκε Ερνάντεθ άρχισε να δυσκολεύει αφού έβλεπαν ότι δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα του Ατρόμητου, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό αντλώντας δύναμη από τον κόσμο της ομάδας που δεν σταμάτησε λεπτό να ενθαρρύνει την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι "αμπαρώθηκαν" στην άμυνα τους με σκοπό το "διπλό" και το κατάφεραν. Ο Άρης ζήτησε το γκολ που θα τον έβαζε στο παιχνίδι και το πέτυχε στο 72' με κεφαλιά του Γκουγκουλιά που είχε περάσει ως αλλαγή στον αγώνα.

Στην συνέχεια ο Άρης δημιούργησε δύο ευκαιρίες με τον σκόρερ Γκουγκουλιά και τον Μπέλεμ αλλά το τελικό σκορ δεν άλλαξε.

Η ήττα αυτή ήταν η τρίτη εντός έδρας για τον Άρη, ενώ ο Ατρόμητος τελείωσε το πρωτάθλημα με ισάριθμες νίκες, ισοπαλίες και ήττες.
Συνέντευξη Τύπου

Ερνάντεθ: "Διδαχτήκαμε"

" Θα μας αρέσε πάρα πολύ να είχαμε τελειώσει την σεζόν με μία νίκη αλλά δυστυχώς δεν ήρθε και θα ήθελα να δώσω τα συγχαρητήρια μου στην ομάδα του Ατρόμητου. Στη συνέντευξη Τύπου της Παρασκευής είχα σχολιάσει ότι το καλύτερο είναι μία ομάδα να φθάνει στην τελευταία αγωνιστική έχοντας πετύχει τους στόχους της. Είναι φυσιολογικό σε αυτή την περίπτωση να χάσεις την συγκέντρωσή σου και να μην σκέφτεσαι πόσο σημαντικοί είναι οι τρεις βαθμοί. Εμείς διδαχτήκαμε από αυτό το παιχνίδι όπως και από κάθε όπου μπορείς να βγάζεις χρήσιμα συμπεράσματα.

Από την πλευρά μου πάντως θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια σε όλη την οικογένεια του Άρη αλλά και στον κόσμο του Άρη. Καταφέραμε να τερματίσουμε 4η στο πρωτάθλημα να βγει στο Κύπελλο UEFA και να δούμε πως στο μέλλον θα την κάνουμε ακόμα καλύτερη.

Θεωρώ ότι ήταν δίκαιο η έξοδος του Άρη στο ΟΥΕΦΑ. Στην διάρκεια ενός πρωταθλήματος μπορεί να συμβούν πολλά, ο καθένας πήρε ότι του άξιζε και θεωρώ ότι ήταν δίκαιη η έξοδός και τον υπολοίπων ομάδων"

.

Κοκότοβιτς: "Φεύγω σαν φίλος".

" Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους παίκτες μου που όλο αυτό το διάστημα έκαναν πολύ μεγάλη προσπάθεια και όλους όσους βοήθησαν να κατακτήσουμε πολύτιμους βαθμούς από την ημέρα που ανέλαβα. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κ. Σπανό για την άψογη συνεργασία μας. Στον Ατρόμητο ήρθα σαν φίλος και φεύγω σαν φίλος. Εύχομαι από την καρδιά μου στην ομάδα να πετύχει τους στόχους της.Δείξαμε χαρακτήρα, παίξαμε χωρίς άγχος, σκοράραμε δυο φορές, χαλαρώσαμε στο β΄ ημίχρονο όμως τέλος καλό όλα καλά.
Όλα τα λεφτά...
Το γκολ του Κατεμή πίσω από την σέντρα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Χωρίς κάποιο παρατράγουδο ολοκληρώθηκε ο αγώνας καθώς οι δύο ομάδες έπαιξαν εντυπωσιακό ποδόσφαιρο.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Άρης
Ερνάντεθ: Νέγκρι, Κοϊρα, Κολτσίδας, Κουλουχέρης, Τίνγκα, Γκαρσία, Νεμπεγλέρας, Γ. Γκαρσία, Χαβίτο, Κόκε, Πέρεθ.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ατρόμητος
Koκότοβιτς: Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Λουτσιάνο, Μαγκντί, Κριπιντήρης, Κατεμής, Ρόβας, Γεωργίου, Λαζανάς, Παγώνης, Αποστολόπουλος.
Ευκαιρία
1' Έναρξη αγώνα
5' Ευκαιρία Άρης
O Kόκε με κάθετη μπαλιά βρήκε τον Γιόναν Γκαρσία που δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον Μιχαηλίδη, καθώς ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
10' Φάουλ Άρης
Ο Πέρεθ εκτέλεσε το φάουλ ψηλά άουτ.
14' Σχόλιο
Ο Άρης έχει την υπεροχή και μία ευκαιρία για γκολ.
19' Φάουλ Ατρόμητος
Φάουλ του Λουτσιάνο μπλόκαρε ο Νέγκρι.
23' Ευκαιρία Ατρόμητος
Ο Λαζανάς βγήκε από τα δεξιά αλλά την πάσα μέσα στην περιοχή στον Κατεμή, έδιωξε ο Νεμπεγλέρας.
27' Ευκαιρία Άρης
Σουτ του Κόκε έξω από την περιοχή η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
29' Ευκαιρία Άρης
Ο Κόκε δεν κατάφερε να κερδίσει τον Μηχαηλίδη που πρόλαβε τον επιθετικό του Άρη με έξοδο να μπλοκάρει την μπάλα.
31' Ευκαιρία Άρης
Σουτ του Κόκε έξω από την περιοχή διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Μιχαηλίδης.
35' Δοκάρι Άρης
Ο Κόκε με σουτ μόνος από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μιχαηλίδη και άουτ.
39' Γκολ Ατρόμητος Kατεμής
Με μακρινό σουτ πίσω από την σέντρα ο Κατεμής βρήκε εκτός εστίας τον Νέγκρι και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.
42' Γκολ Ατρόμητος Λαζανάς
Ο Ρόβας με κάθετη μπαλιά έβγαλε μόνο τον Λαζανά που με πλασέ έξω από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
51' Σουτ Άρης
Σουτ του Κόκε έξω από την περιοχή μπλόκαρε εύκολα ο Μιχαηλίδης.
53' Σχόλιο
Ο Άρης βρίσκεται συνεχώς μπροστά από την εστία του Μιχαηλίδη και προσπαθεί να μειώσει το σκορ.
54' Αλλαγή παίκτη Άρης Κοϊρα
Ο Γκουγκουλιάς μπήκε στον αγώνα.
59' Κίτρινη κάρτα Άρης Κολτσίδας
60' Αλλαγή παίκτη Άρης Πέρεθ
Ο Μπέλεμ μπήκε στον αγώνα.
60' Αλλαγή παίκτη Άρης Γ. Γκαρσία
Ο Κυριάκος μπήκε στον αγώνα.
61' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Γεωργίου
62' Σχόλιο
Ο Άρης έχει την υπεροχή αλλά ο Ατρόμητος καταφέρνει σχετικά εύκολα να διατηρήσει το υπέρ του σκορ.
63' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Ρόβας
63' Φάουλ Άρης
Ο Κυριάκος εκτέλεσε φάουλ αλλά ο Μιχαηλίδης για ακόμα μία φορά έδιωξε την μπάλα.
67' Σχόλιο Άρης
Ο Κόκε είναι εκτός αγώνα λόγω τραυματισμού.
70' Σχόλιο Άρης
Ο Κόκε μπήκε στον αγώνα.
72' Γκολ Άρης Γκουγκουλιάς
74' Ευκαιρία Άρης
Ο Γκουγκουλιάς δεν κατάφερε να πιάσει το σουτ όπως ήθελε μετά την μπαλιά του Κόκε και έχασε την ευκαρία.
75' Ευκαιρία Ατρόμητος
Ο Λουτσιάνο μπήκε από τα δεξιά αλλά η παράλληλη μπαλιά που έκανε δεν βρήκε κανέναν συμπαίκτη του.
76' Ευκαιρία Άρης
Ο Μπέλεμ μπήκε από τα δεξιά ξεπέρσε τον Μιχαηλίδη αλλά το σουτ που επιχείρησε έδιωξαν οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων.
78' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος Μαγκντί
Ο Καμινιώτης μπήκε στον αγώνα.
84' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος Ρόβας
Ο Σανόκο μπήκε στον αγώνα.
87' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος Λαζανάς
Ο Καραλής μπήκε στον αγώνα.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Ο Μιχαηλίδης πρόλαβε τον Γκουγκουλιά και μπλόκαρε την μπάλα.
91' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Καμινιώτης
93' Οφσάιντ Άρης Γκουγκουλιάς