Οι αριθμοί της 8ης αγωνιστικής

Παοπανηγυρική

Κορυφή μετά από 2,5χρόνια έπιασε ο Παναθηναϊκός. Τα υπόλοιπα στατιστικά της 8ης αγωνιστικής

Οι "πράσινοι" μετά τις 8 Μαϊου του 2005 όταν και βρέθηκαν για τελευταία φορά στο...Έβερεστ του ελληνικού ποδοσφαίρου, επέστρεψαν στην πρώτη θέση και οι επιδόσεις τους είναι εντυπωσιακές.
Το "τριφύλλι" άλλωστε μετά την ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης την 4η αγωνιστική μετρούν επτά συνεχόμενες νίκες σε Ελλάδα και Ευρώπη, δείχνοντας να έχουν ξεπεράσει ανώδυνα το σοκ αυτής της αποτυχίας, κάτι που δεν είχε συμβεί πέρυσι μετά το 0-2 από τον Ιωνικό, τότε στο ΟΑΚΑ.

Δύναμη η Λεωφόρος και η άμυνα

Ο Παναθηναϊκός φαίνεται να έχει πάρει τον...αέρα της ΑΕΚ, απέναντι στην οποία πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του μετά το περυσινό εντυπωσιακό 4-1, όμως αντλεί τη δύναμη του φέτος τόσο από την ιστορική του έδρα όσο όμως και την άμυνα.

Άλλωστε μετά τη νέα νίκη στη Λεωφόρο, παραμένει αήττητος στο συγκεκριμένο γήπεδο από τον Σεπτέμβριο του 2002 και το 0-1 από την Προοδευτική.

Παράλληλα όμως παρά το τέρμα που δέχθηκε στο ντέρμπι με την "Ενωση", έχει μόλις δύο παθητικό στις πρώτες οκτώ αγωνιστικές του πρωταθλήματος διαθέτοντας την καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι και επιθετικά τα πάει άσχημα καθώς έχει πετύχει 15 τέρματα, έχοντας τη δεύτερη καλύτερη επίθεση πίσω από τον Ολυμπιακό.

Αξίζει πάντως να σημειωθεί μάλιστα ότι οι "πράσινοι" με τη συγκεκριμένη επίδοση στην άμυνα, οι "πράσινοι" έχασαν το ρεκόρ που είχαν την περίοδο 1970-1971 όταν και είχαν δεχθεί ένα τέρμα μετά από οκτώ αγωνιστικές.

Χωρίς νίκη εκτός έδρας

Από ΄κει και πέρα ξεχωρίζει το γεγονός πως ο Ολυμπιακός παραμένει χωρίς εκτός έδρας νίκη για πρώτη φορά μετά από την περίοδο 1989-1990.Οι "ερυθρόλευκοι" στις τέσσερις εξόδους τους δεν έχουν κατορθώσει να φτάσουν στο τρίποντο και αυτή ήταν η πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Μάλιστα ήταν το δεύτερο μόλις παιχνίδι όπου οι Πειραιώτες δεν σκοράρουν μετά από την πρεμιέρα με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο.

Βάζει πλώρη για ρεκόρ ο Αστέρας

Στον αντίποδα ο Αστέρας Τρίπολης στην πρώτη του παρουσία στα "μεγάλα σαλόνια" έχει καταφέρει να νικήσει τόσο τον Παναθηναϊκό όσο και τον Ολυμπιακό, βάζοντας πλώρη για την καλύτερη επίδοση νεοφώτιστης ομάδας στην μεγάλη κατηγορία αν πετύχει νίκη και επί της ΑΕΚ, καθώς το ίδιο στο παρελθόν έχουν πετύχει ο Αθηναϊκός και ο Μακεδονικός.

Το ρεκόρ του Άρη

Ο Άρης εξάλλου παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα και η προηγούμενη φορά που είχε πετύχει κάτι ανάλογο ήταν την σεζόν 1971-1972. Μάλιστα αν δεν ηττηθεί και στο επόμενο παιχνίδι του με τον Λεβαδειακό θα έχει κάνει την καλύτερη του επίδοση στην ιστορία του στην Α΄Εθνική.

Εξάλλου ο Λουτσιάνο Ντε Σόουζα είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τον φετινό Ατρόμητο καθώς σκόραρε για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι.

Τρίποντο μετά από τρία χρόνια

Ο Πανιώνιος εξάλλου έσπασε την αρνητική παράδοση που είχε με αντίπαλο την Ξάνθη στη Νέα Σμύρνη καθώς η τελευταία του νίκη επί των ακριτών ήταν το 2004.

Μάλιστα ήταν η δεύτερη φορά που έκανε ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο μετά το παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής με αντίπαλο τη Λάρισα όπου έχανε με 1-0 στο ημίχρονο αλλά τελικά επικράτησε με 3-1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής πάντως είναι ο Τζιμπούρ που έχει σημειώσει τα επτά από τα 12 γκολ της ομάδας του όντας ο πρώτος σκόρερ στην Σούπερ Λίγκα.

Με το ίδιο σκορ

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύεται παραδοσιακά με αντίπαλο τον Εργοτέλη, ωστόσο και έχει κατορθώσει να επικρατήσει έστω και με το "φτωχό" 1-0 και στα τρία παιχνίδια ενώ την ίδια στιγμή ο Σάλμον έχει σημειώσει όλα τα γκολ του στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εξάλλου ο Λεβαδειακός πέτυχε την πρώτη του νίκη στην μεγάλη κατηγορία εκτός έδρας μετά από 13 χρόνια καθώς το τελευταίο του διπλό ήταν το 1994 με αντίπαλο τον Εδεσσαϊκό.

Στον αντίποδα ο ΟΦΗ εξακολουθεί να πληρώνει τις αδυναμίες του στην άμυνα καθώς έχει το χειρότερο παθητικό με 19 γκολ ενώ έχει δεχτεί γκολ σε όλους τους αγώνες του έως τώρα στο πρωτάθλημα.

Ο Ηρακλής είδε τον Έμερσον να σκοράρει για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, ενώ παραμένει αήττητος με την Λάρισα ανεξαρτήτως έδρας για 12 αγώνες. Η ΑΕΛ πήρε τον βαθμό, ωστόσο παραμένει χωρίς νίκη μετά την πρώτη αγωνιστική.