MOTOGP

Τρίτο 25άρι για Στόνερ

Honda MotoGP rider Casey Stoner of Australia gestures during the qualifying practice of the Catalunya MotoGP Grand Prix in Montmelo, near Barcelona, June 4, 2011. REUTERS/Albert Gea (SPAIN - Tags: SPORT MOTOR RACING) REUTERS

Ο Κέισι Στόνερ αναδείχθηκε νικητής στο Μοντμελό και έφτασε τις 26 νίκες στη μεγάλη κατηγορία. Παρέμεινε πρώτος ο Χόρχε Λορένθο. Πρώτο "εργοστασιακό" βάθρο για Μπεν Σπις.

Κάθε χρόνο γιορτή γίνεται; Δεν γίνεται! Όταν το MotoGP επισκέπτεται τη Βαρκελώνη, το αποτέλεσμα είναι εκρηκτικό. Ωστόσο ο φετινός αγώνας προκάλεσε... χασμουρητά.

Δίχως συγκινήσεις και με ελάχιστα προσπεράσματα ο Κέισι Στόνερ (Repsol Honda) πήρε την τρίτη φετινή νίκη του και την 26η στην καριέρα του στη "μεγάλη" κατηγορία. Ο Στόνερ ξεπέρασε τον Κέβιν Σβαντς, όχι όμως τον Χόρχε Λορένθο (Yamaha) στη βαθμολογία.

Ο Στόνερ προσπέρασε τον Λορένθο στους πρώτους γύρους με τον παγκόσμιο πρωταθλητή να... σιγουρεύει τη δεύτερη θέση μπροστά από τον τιμέιτ του, τον Μπεν Σπις. Είναι το πρώτο βάθρο για τον Τεξανό, το πρώτο του με την "εργοστασιακή" ομάδα.

Τέταρτος τερμάτισε ο Αντρέα Ντοβιτσιόζο (Repsol Honda) που άφησε πάλι πίσω του τον Βαλεντίνο Ρόσι (Ducati).

Απογοήτευσε ο poleman Μάρκο Σιμοντσέλι (San Carlo Honda Gresini) που έχασε πολλές θέσεις στην εκκίνηση και με εξαίρεση μια προσπέραση στον Νίκι Χέιντεν (Ducati), "κάθισε" στην έκτη θέση.

Έντεκα γύρους πριν από το τέλος ξεκίνησε να βρέχει, όχι όμως δυνατά και έτσι όλοι οι αναβάτες έμειναν στην πίστα. Μόλις 13 τερμάτισαν από τους 15 που ξεκίνησαν με τον Χιρόσι Αογιάμα (San Carlo Honda Gresini) να βγάζει εκτός αγώνα τον Ράντι ντε Πουνιέ (LCR Honda).