Με την τεχνογνωσία από το σύγχρονο Ράλι Ντακάρ η Yamaha αναβίωσε το θρύλο του XT600 Tenere από το Ντακάρ του 1983 στο Tenere 700 Rally Edition - σε μια μοτοσικλέτα για ατέλειωτο παιχνίδι στο χώμα, αλλά και μαζί φιλική στην καθημερινή χρήση και στην άσφαλτο.
Το 100% ηλεκτρικό Piaggio δεν απευθύνεται μόνο στους παραδοσιακούς χρήστες σκούτερ, αλλά σε όλους όσους ψάχνουν μια ευέλικτη, εξηλεκτρισμένη και οικονομική λύση αστικής μετακίνησης.
Στη μηχανολογική "πανίδα" των "παπιών", σε αυτό το είδος δίτροχου που από όλη την Ευρώπη απαντάται μόνο στο εύκρατο κλίμα της Ελλάδας, η Yamaha επέστρεψε ολομέτωπα με το προδιαγραφών Euro4 πλέον Crypton S.