Κροατία-ΗΠΑ

Ελλάδα-Ρουμανία, Γερμανία-ΗΠΑ, Ρωσία-Καναδάς, Ιταλία-Αυστραλία τα ζευγάρια στους "12"

1ος Όμιλος

Ιταλία-Γερμανία: 8-3
Τη δεύτερη θέση του ομίλου της εξασφάλισε η Ιταλία, η οποία σε ένα παιχνίδι που δεν παρουσίασε ιδιαίτερο θέαμα, επικράτησε της Γερμανίας, με 8-3. Καλύτερος παίκτης της γειτονικής μας χώρας, ήταν ο τερματοφύλακας, Τεμπέστι, ο οποίος "κατέβασε τα ρολά" από το πρώτο οκτάλεπτο, επιτρέποντας στους συμπαίκτες του, να αυξάνουν όλο και περισσότερο το σκορ.

Σερβία-Ιαπωνία: 18-3
Την πρωτιά με άνετη νίκη επί της Ιαπωνίας σφράγισε η Σερβία, που επικράτησε με 18-3 της αδύναμης αντιπάλου της. Τα πρώτα γκολ των "πλάβι" σημείωσε ο αρχηγός Βουγιασίνοβιτς κι από εκεί και πέρα, τα πράγματα ήταν εύκολα για τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές, οι οποίοι πέρασαν στους "8" και περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Ρουμανίας-Ελλάδας.

Κροατία-ΗΠΑ: 10-8

Απευθείας στους "8" πέρασε η Κροατία, που κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλό της, επικρατώντας με 10-8 στο ντέρμπι κορυφής, των ΗΠΑ. Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν η ομάδα του Ρούντιτς, ήταν καλύτερη και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 6-3. Αν και οι Αμερικανοί, έκαναν την αντεπίθεση τους και σκόραραν δύο τέρματα με τον Μπέιλι, αλλά οι Κροάτες απάντησαν και στα δύο. Στην τελευταία περίοδο, με το 3-2 υπέρ των ΗΠΑ, η διαφορά έπεσε στα δύο γκολ και έτσι έληξε το ματς.

Αυστραλία-Νότια Αφρική: 12-6
Έμεινε ζωντανή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα η Αυστραλία, που με τη νίκη επί της Νότιας Αφρικής, με 12-6, πήρε τους πρώτους της βαθμούς και παράλληλα την πρόκριση για τους "12", όπου θα βρει απέναντί της, την Ιταλία. Στο ημίχρονο, τα "καγκουρό" προηγήθηκαν με 5-3, αλλά με το ξεκίνημα της επανάληψης, έκαναν σερί 4-0 και τελικά έφτασαν εύκολα στη νίκη.

1. Κροατία 6 (33-15)
2. ΗΠΑ 4 (31-17)
3. Αυστραλία 2 (24-25)
4. Ν. Αφρική 0 (15-39)

3ος Όμιλος

Ρωσία-Κίνα: 11-6

Την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, πήρε η Ρωσία, που επικράτησε με 11-6 της Κίνας και πέρασε στους "12". Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η Κίνα, η οποία έκλεισε το πρώτο οκτάλεπτο προηγούμενη με 1-2. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, τα πράγματα άλλαξαν, οι Ρώσοι πήραν το προβάδισμα και δεν το έχασαν μέχρι το τέλος.

Καναδάς-Νέα Ζηλανδία: 12-8
Την πρόκριση στους "12" σε συνδυασμό με την κατάκτηση της δεύτερης θέσης του ομίλου, πήρε ο Καναδάς, που επικράτησε με 12-8 της Νέας Ζηλαδνίας, η οποία αποκλείστηκε και θα παίξει για τις θέσεις, 13-16. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 9-3 και ουσιαστικά, όλα είχαν κριθεί για την ομάδα της Βορείου Αμερικής, που θα συναντήσει στο παιχνίδι για την είσοδο στην οκτάδα, τη Ρωσία.

Ουγγαρία-Ρουμανία: 11-9
Δυσκολότερα του αναμενομένου, κέρδισε η Ουγγαρία, την Ρουμανία, στο τελευταίο παιχνίδι για τον τέταρτο όμιλο. Το πρώτο οκτάλεπτο έκλεισε με 1-0 υπέρ των "Μαγυάρων", χάρη σε ένα γκολ του Κάσας. Στο ημίχρονο το προβάδισμα των Ούγγρων, ανέβηκε στα δύο τέρματα (4-2) και παρά το γεγονός ότι οι Ρουμάνοι προσπάθησαν, δεν κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τα δύο γκολ για να πιέσουν περισσότερο.