ΠΟΛΟ

Ελλάδα-Ρωσία: 10-7

Γιώργος Αφρουδάκης (Εθνική)

Νίκη για την Εθνική ανδρών επί της Ρωσίας στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα

Με τη νίκη αυτή, η Ελλάδα, εξασφαλίζει ουσιαστικά την πρόκριση στους "12", αφού το επόμενο παιχνίδι με την Κίνα, είναι σαφώς στα μέτρα της. Όπως όλα δείχνουν, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, θα διεκδικήσει την πρωτιά του ομίλου, στο ντέρμπι του Σαββάτου, με την Ισπανία.

Μπαίνοντας στο πρώτο οκτάλεπτο, η Εθνική φάνηκε νευρική και βρέθηκε πίσω στο σκορ, από γκολ του Έρισοφ. Η απάντηση, όμως, ήταν άμεση από τον αρχηγό της Εθνικής, Γιώργο Αφρουδάκη, που εκτός από το τελευταίο γκολ της Ελλάδας στο Μόντρεαλ, σημείωσε και το πρώτο στη Μελβούρνη, ισοφαρίζοντας.

Η Ελλάδα, ανέβασε τον ρυθμό της, πέρασε την μπάλα στον φουνταριστό και κέρδισε αποβολές, αλλά κατάφερε στην τρίτη της φορά με παίκτη παραπάνω να σκοράρει και να πάρει το προβάδισμα με τον Μυλωνάκη. Ο αρχηγός ήταν αυτός που έδωσε τη διαφορά δύο τερμάτων (3-1), σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο οκτάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, η Ελλάδα, ήταν "οδοστρωτήρας". Δέχθηκε μεν, ένα γρήγορο γκολ από τον Μπαλάσοφ, αλλά τα αδέρφια Αφρουδάκη σημείωσαν δύο συνεχόμενα γκολ, κάνοντας το 5-2, δίνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα 3 γκολ, στην Ελλάδα. Ένα ακόμα γκολ από τον Μάζη, έκανε το 6-2 και ο Κοκκινάκης, έδωσε "αέρα" 5 γκολ στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με καταπληκτικό γκολ από το εξτρέμ. Όσο κι αν προσπαθούσαν οι Ρώσοι να μειώσουν, δεν μπορούσαν, αφού ειδικά στον παίκτη λιγότερο η άμυνα των παικτών του Καμπάνια, ήταν καταπληκτική, αναγκάζοντας τους Ρώσους, να έχουν 1 γκολ σε 7 προσπάθειες.

Φάνηκε, ότι στο τρίτο οκτάλεπτο, η Ελλάδα παρασύρθηκε λίγο από την καλή εμφάνιση, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι, να μειώσουν τη διαφορά, με γκολ από τους Γκαρμπούζοφ, Στράταν και Γιάτσεφ και να κάνουν το σκορ 9-5, στη λήξη του.

Η τελευταία περίοδος, άνηκε στην Εθνική, που έλεγξε τον ρυθμό και παρότι δεν σκόραρε πολύ, δεν επέτρεψε στους αντιπάλους να μειώσουν, αφού σημείωσαν μόλις ένα τέρμα με τον Ζακίροφ. Το γκολ του Χρήστου Αφρουδάκη, 4 λεπτά πριν το τέλος, στον παίκτη παραπάνω, ολοκλήρσε την πρώτη νίκη της Ελλάδας και διαμόρφωσε το τελικό, 10-6.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 7-2, 9-5, 10-7

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ελλάδα (Καμπάνια): Αφρουδάκης Γ. 4, Αφρουδάκης Χ. 2, Μυλωνάκης, Μάζης, Κοκκινάκης, Ντόσκας

Ρωσία (Ποπόφ): Γκαρμπούζοφ 2, Έρισοφ, Μπαλασόφ, Στράταν, Γιούρτσικ, Ζακίροφ

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 8λέπτου
2' Γκολ Ρωσία Έρισοφ (0-1)
Πρώτο γκολ για τη Ρωσία στον παίκτη παραπάνω
3' Γκολ Ελλάς Αφρουδάκης (1-1)
Το πρώτο γκολ της Ελλάδας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα σημειώνει από τη θέση του φουνταριστού, ο αρχηγός
4' Αποβολή παίκτη Ρωσία
0/2 για την Ελλάδα
5' Αποβολή παίκτη Ρωσία Ζακίροφ
0/3 αφού ο Μάζης αστοχεί
7' Αποβολή παίκτη Ρωσία
7' Γκολ Ελλάς Μυλωνάκης (2-1)
Για πρώτη φορά μπροστά η Ελλάδα, που έπαιξε για πρώτη φορά σωστά τον παίκτη παραπάνω και ο νεαρός σκόραρε από την πάσα
8' Αποβολή παίκτη Ελλάς Ντόσκας
Οι Ρώσοι δεν μπορούν να σκοράρουν
8' Γκολ Ελλάς Αφρουδάκης Γιώργος (3-1)
Η ρωσική άμυνα έχει αρχίσει να αποδιοργανώνεται και ο Γιώργος δίνει προβάδισμα δύο γκολ στην Ελλάδα
8' Αποβολή παίκτη Ρωσία
8' Λήξη 8λέπτου 3-1
Αν και ξεκίνησε νευρικά, η Ελλάδα, κατάφερε να πάρει διαφορά 2 τερμάτων στη λήξη της πρώτης περιόδου και θα παίξει με παίκτη παραπάνω στα πρώτα δευτερόλεπτα αν πάρει την μπάλα στο σπριντ
9' Έναρξη 8λέπτου
9' Γκολ Ρωσία Μπαλασόφ (3-2)
Στον παίκτη παραπάνω οι Ρώσοι σκοράρουν μετά από πολλή ώρα
9' Αποβολή παίκτη Ρωσία Γιάτσεφ
9' Γκολ Ελλάς Αφρουδάκης Χρήστος (4-2)
Ανεβαίνουν τα ποσοστά της Εθνικής στον παίκτη παραπάνω
9' Αποβολή παίκτη Ελλάς
10' Αποβολή παίκτη Ρωσία Τσακίροφ (2η)
10' Γκολ Ελλάς Αφρουδάκης Γιώργος (5-2)
Προβάδισμα 3 γκολ για πρώτη φορά υπέρ της Ελλάδας, με τον αρχηγό να σκοράρει για τρίτη φορά
11' Αποβολή παίκτη Ρωσία
Χάνει την επίθεση η Ελλάδα
13' Αποβολή παίκτη Ελλάς Μυτελούδης
Αποτυχημένη η επίθεση των Ρώσων
13' Αποβολή παίκτη Ρωσία
14' Γκολ Ελλάς Μάζης (6-2)
Η μπάλα κοντράρει στο μπλοκ και καταλήγει στα δίχτυα για να πάρει η Εθνικής μας, διαφορά 4 τερμάτων
14' Αποβολή παίκτη Ελλάς Μάζης
Ακόμα μία χαμένη επίθεση στον παίκτη παραπάνω από τους Ρώσους
15' Γκολ Ελλάς Κοκκινάκης (7-2)
Καταπληκτικό γκολ από τον Ντόσκα, από τη θέση του εξτρέμ
15' Αποβολή παίκτη Ελλάς Κοκκινάκης
Δεν μπορούν και πάλι να σκοράρουν οι Ρώσοι που έχουν 1/7
16' Λήξη 8λέπτου 7-2
Σούπερ ξεκίνημα από την Ελλάδα που είναι μπροστά με 5 γκολ
17' Έναρξη 8λέπτου
Κερδίζουν το σπριντ οι Ρώσοι, που έχουν 2/3
17' Γκολ Ελλάς Αφρουδάκης (8-2)
Σε καταπληκτική μέρα ο αρχηγός που φτάνει τα 4 γκολ και τιμωρεί την άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα
18' Αποβολή παίκτη Ελλάς Σάντα (2η)
Τάιμ άουτ παίρνει ο Ποπόφ για να προσπαθήσει να βελτιώσει το κάκιστο ποσοστό των αντιπάλων μας σε επιθέσεις με αριθμητικό πλεονέκτημα
18' Γκολ Ρωσία Γκαρμπούζοφ (8-3)
Μετά από πάρα πολλή ώρα, ο Γκαρμπούζοφ σκοράρει και η Ρωσία ξεκολάει από τα 2 γκολ
19' Αποβολή παίκτη Ρωσία Γιάτσεφ
20' Γκολ Ελλάς Ντόσκας (9-3)
20' Αποβολή παίκτη Ελλάς Κοκκινάκης (2η)
21' Αποβολή παίκτη Ρωσία Γκαρμπούζοφ
Λάθος πάσα από τον Χρήστο Αφρουδάκη
21' Αποβολή παίκτη Ελλάς Μυτελούδης (2η)
22' Γκολ Ρωσία Στράταν (9-4)
22' Αποβολή παίκτη Ελλάς Αφρουδάκης Χρήστος
23' Γκολ Ρωσία Γιούρτσικ (9-5)
Χαλαρώνει λίγο η Εθνική και η διαφορά πέφτει στα 4 γκολ
23' Αποβολή παίκτη Ρωσία Ευστίγνιεφ
Άστοχη επίθεση από την Εθνική
24' Λήξη 8λέπτου 9-5
Αν και χαλάρωσε λίγο στο δεύτερο μισό του οκταλέπτου, η Ελλάδα, διατηρεί μία διαφορά ασφαλείας στο παιχνίδι και δύσκολα θα απειληθεί από τους Ρώσους
25' Έναρξη 8λέπτου
3/4 στα σπριντ για τη Ρωσία
25' Αποβολή παίκτη Ρωσία Γιούρτσικ (2η)
Κακή επιλογή από τον Χατζηθεοδώρου που σουτάρει άουτ
26' Αποβολή παίκτη Ρωσία Αγκάρκοφ (2η)
Τάιμ άουτ ζήτησε ο Σάντρο Καμπάνια για να οργανώσει τον παίκτη παραπάνω. Λάθος και πάλι στην επίθεση που χάνεται
26' Γκολ Ρωσία Ζακίροφ (9-6)
27' Αποβολή παίκτη Ρωσία Γιούρτσικ (3η)
Ακόμα μία κακή επίθεση για την Ελλάδα που έχει κολλήσει στα 9 γκολ
28' Αποβολή παίκτη Ρωσία Γιάτσεφ
28' Γκολ Ελλάς Αφρουδάκης Χρήστος (10-6)
Ξεκολλάει την Εθνική ο άσος του Εθνικού, που σκοράρει για δεύτερη φορά
31' Αποβολή παίκτη Ελλάς Ντόσκας
31' Γκολ Ρωσία Γκαρμπούζοφ (10-7)
31' Αποβολή παίκτη Ρωσία Γιάτσεφ (3η)
32' Λήξη αγώνα 10-7
Με άμυνα από γρανίτη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, η Εθνική έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Μελβούρνης, νικώντας με 10-7 τη Ρωσία