ΠΟΛΟ

Ελλάδα-Ισπανία: 7-8

Αφρουδάκης

Την ήττα με 7-8 από την Ισπανία γνώρισε η Εθνική που παίζει τη Δευτέρα με τη Ρουμανία για μία θέση στους "8"

Για πρώτη φορά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, η ομάδα μας, ξεκίνησε κάκιστα. Η άμυνα δεν ήταν η ενδεδειγμένη και σε συνδυασμό με τα απίστευτα ποσοστά ευστοχίας των Ισπανών, βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με διαφορά 4 γκολ. Στην επίθεση, οι επιλογές των παικτών μας δεν ήταν καλές με αποτέλεσμα, το πρώτο οκτάλεπτο να λήξει με 1-5.
Με την είσοδο του Δεληγιάννη στο ματς, τα πράγματα ξεκίνησαν να αλλάζουν, στη δεύτερη περίοδο. Ο Σάντα μείωσε γρήγορα σε 2-5, αλλά ο Πέρεζ στον παίκτη παραπάνω σκόραρε από την "πάσα" και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά, στα 4 τέρματα. Από εκεί και πέρα, οι Ισπανοί "κόλλησαν" στην ελληνική άμυνα, όμως η επίθεση των παικτών του Καμπάνια, συνέχισε να μην λειτουργεί και το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει με τον Μυλωνάκη, για να κλείσει το πρώτο μέρος με 3-6.

Η κατάσταση αυτή συνεχίστηκε και στο τρίτο οκτάλεπτο, όταν η άμυνα μας ήταν καλή, αλλά η επίθεση δεν απέδιδε. Οι Ντόσκας και Χατζηθεοδώρου, όμως, ήταν αυτοί που έβαλαν την Εθνική μέσα στο παιχνίδι. Μείωσαν σε 5-6 και έτσι έκλεισε η τρίτη περίοδος, με την Εθνική να μην έχει δεχθεί γκολ για 12 λεπτά.

Μία απόφαση του διαιτητή Μπρούλιαν, όμως, αποδείχθηκε καθοριστική στο ξεκίνημα του τελευταίου οκταλέπτου. Οι Ισπανοί, επιχείρησαν να περάσουν την μπάλα στον φουνταριστό, αυτή έσκασε στο νερό και κατέληξε στον Δεήγιάννη, αλλά ο ρέφερι έδωσε πέναλτι, οδηγώντας σε έντονες διαμαρτυρίες τον Έλληνα γκολκίπερ, που κινδύνευσε να αποβληθεί. Ο Μολίνα, σκόραρε και έκανε το 5-7.

Παρά το γεγονός ότι ο Γιώργος Αφρουδάκης, μείωσε εκ νέου, με γκολ στην κόντρα, ο Φελίπε Περόνε, έδωσε και πάλι διαφορά ασφαλείας στους Ισπανούς (6-8). Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι Έλληνες διεθνείς, ήταν να μειώσουν με τον Ντόσκα, αλλά μέχρι εκεί.

Τα οκτάλεπτα: 1-5, 3-6, 5-6, 7-8

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ελλάδα (Καμπάνια): Ντόσκας 2, Σχίζας, Σάντα, Μυλωνάκης, Χατζηθεοδώρου, Αφρουδάκης Γιώργος

Ισπανία (Αγκιλάρ): Περόνε Φελίπε 3, Περόνε Ρικάρνοτ, Μολίνα 2, Πιράλκοφ, Πέρεζ

Η εξέλιξη του αγώνα:
1' Έναρξη αγώνα
Ο Περόνε παίρνει το σπριντ
1' Αποβολή παίκτη Ελλάδα Μυτελούδης
1' Γκολ Ισπανία Περόνε Φελίπε (0-1)
2' Γκολ Ελλάδα Σχίζας (1-1)
3' Αποβολή παίκτη Ελλάδα
3' Αποβολή παίκτη Ισπανία
Την πρώτη αποβολή για την Ελλάδα παίρνει ο Αφρουδάκης
4' Αποβολή παίκτη Ελλάδα Μάζης
4' Γκολ Ισπανία Περόνε Ρικάρντο (1-2)
6' Γκολ Ισπανία Μολίνα (1-3)
Διαφορά 2 τερμάτων για πρώτη φορά στο παιχνίδι παίρνουν οι αντίπαλοί μας
6' Αποβολή παίκτη Ισπανία Γκαγιέγκο
6' Αποβολή παίκτη Ελλάδα Κοκκινάκης
7' Γκολ Ισπανία Πιράλκοφ (1-4)
Πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας από τους Ίβηρες οι οποίοι κάνουν ιδανικό ξεκίνημα
8' Γκολ Ισπανία Περόνε Φελίπε (1-5)
8' Λήξη 8λέπτου 1-5
Τη χειρότερη εμφάνισή της στο Παγκόσμιο κάνει μέχρι στιγμής η Ελλάδα που είναι απρόσεκτη στην άμυνα, ενώ δεν έχει συγκέντρωση στην επίθεση. Μεγάλο ρόλο παίζει και η μεγάλη ευστοχία των Ισπανών που ότι σουτάρουν... μπαίνει
9' Έναρξη 8λέπτου
Κερδίζουν και αυτό το σπριντ οι Ισπανοί
9' Αποβολή παίκτη Ισπανία
10' Γκολ Ελλάδα Σάντα (2-5)
Μειώνει ο Πέτρε και δίνει ελπίδες στην Εθνική
12' Γκολ Ισπανία Πέρεζ (2-6)
12' Αποβολή παίκτη Ελλάδα Χατζηθεοδώρου
14' Γκολ Ελλάδα Μυλωνάκης (3-6)
Φοβερή πάσα από τον Ντόσκα που βγάζει τετ α τετ τον Χανιώτη
16' Λήξη 8λέπτου 3-6
Η Εθνική βελτιώθηκε μεν, αλλά παραμένει πίσω στο σκορ και έχασε πολλές ευκαιρίες να μειώσει περισσότερο τη στιγμή που η άμυνα ήταν βελτιωμένη και οι Ισπανοί δεν μπορούσαν να σκοράρουν
17' Έναρξη 8λέπτου
Παίρνει το σπριντ ο Ντόσκας
18' Αποβολή παίκτη Ελλάδα Σχίζας
22' Αποβολή παίκτη Ισπανία Περόνε Ρικάρντο
Τάιμ άουτ παίρνει ο Καμπάνια για να οργανώσει την κρισομότατη επίθεση για την Ελλάδα
23' Γκολ Ελλάδα Ντόσκας (4-6)
Πολύ κρίσιμο γκολ από τον Ντόσκα, που "ξεκολλάει" την Εθνική μας και σημειώνει το πρώτο τέρμα στην τρίτη περίοδο
24' Γκολ Ελλάδα Χατζηθεοδώρου (5-6)
Ξανά μέσα στο παιχνίδι η Ελλάδα που μειώνει στο γκολ
24' Αποβολή παίκτη Ελλάδα Μυλωνάκης
24' Λήξη 8λέπτου 5-6
Για τα καλά μέσα στο παιχνίδι έχει ξαναμπεί η Ελλάδα, που κατάφερε να σκοράρει και χωρίς να δεχθεί γκολ για 12 λεπτά έχει πάρει την ψυχολογία και δείχνει ότι μπορεί
25' Πέναλτι Ελλάδα
Πολύ εκνευρισμένος ο Δεληγιάννης με την απόφαση του διαιτητή Μπρούλιαν που έδωσε στον Μάζη πέναλτι ενώ είχαμε κερδίσει την μπάλα
25' Γκολ Ισπανία Μολίνα (5-7)
25' Αποβολή παίκτη Ισπανία
26' Γκολ Ελλάδα Αφρουδάκης (6-7)
Ο αρχηγός βάει και πάλι στο παιχνίδι την Εθνική μας
27' Γκολ Ισπανία Περόνε Φελίπε (6-8)
27' Αποβολή παίκτη Ισπανία
27' Γκολ Ελλάδα Ντόσκας (7-8)
Ξανά στο γκολ η Εθνική
28' Αποβολή παίκτη Ελλάδα Αφρουδάκης Χρήστος
31' Αποβολή παίκτη Ισπανία Μολίνα
32' Αποβολή παίκτη Μυλωνάκης
Με αντικατάσταση βγαίνει ο Μυλωνάκης
32' Λήξη αγώνα 7-8
Το πολύ κακό ξεκίνημα κόστισε στην Εθνική, που στο πρώτο οκτάλεπτο βρέθηκε πίσω με 1-5 και αυτό ουσιαστικά κόστισε το παιχνίδι. Η υπερπροσπάθεια των παικτών μας δεν απέδωσε και παρά το γεγονός ότι με σούπερ άμυνα μείωσε στο γκολ δεν κατάφερε να επικρατήσει. Πλέον η Ελλάδα αγωνίζεται με τη Ρουμανία τη Δευτέρα για μία θέση στους "8"