ΟΣΦΠ-ΤΣΣΚΑ: 73-83

ΟΣΦΠ-ΤΣΣΚΑ ΤΕΟΝΤΟΣΙΤΣ-ΖΗΣΗΣ ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΜΙΧΑΛΟΣ

O OΣΦΠ ηττήθηκε 73-83 από την ΤΣΣΚΑ στο ΣΕΦ και η σειρά μεταφέρεται στη Μόσχα την Πέμπτη (vid)

Αν στην αρχή του ματς ο Ολυμπιακός έδειξε αποφασισμένος να πάει στη Μαδρίτη, στη συνέχεια έδειξε ότι ακόμη δεν είναι έτοιμος. Τα 12 τρίποντα που δέχθηκε, η αδυναμία να διασπάσει την εξαιρετική για 30 λεπτά άμυνα της ΤΣΣΚΑ, η έλλειψη ψυχραιμία, αλλά και μια... εκτός έδρα διαιτησία τον ανάγκασαν σε ήττα μέσα στο ΣΕΦ και τελικά το πάρτι... διαλύθηκε ή τέλος πάντων αναβλήθηκε.
Ο Παπαλουκάς ενορχήστρωσε υποδειγματικά τους συμπαίκτες του, ο Σμόντις ήταν φονικός, όπως και οι Λάνγκτον και Σισκάουσκας που έκαναν τον Ολυμπιακό να φαίνεται με πολλά κενά στην άμυνά του. Τα ελεύθερα σουτ μπήκαν, τα "τραβηγμένα" μπήκαν κι αυτά και τελικά η σειρά θα πάει στη Μόσχα την επόμενη Πέμπτη για το τελευταίο ματς. Εκεί ή κερδίζεις ή πας σπίτι. Και όχι Μαδρίτη...

Το πρώτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετικό. Μετά το 8-3 με το οποίο προηγήθηκαν οι ερυθρόλευκοι, ακολούθησαν τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους Ρόντρικ Μπλάκνεϊ, Γιώργο Πρίντεζη και Κιντέλ Γουντς, για γίνει το σκορ 20-13, ενώ με το καλάθι του Λιν Γκριρ και το 22-13 το ΣΕΦ να πάρει φωτιά. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη φαίνονταν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα.

Επιθετικά τα πήγαιναν πολύ καλά, ενώ και στην άμυνα δεν έδιναν πολλούς χώρους στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που έψαχνε τρόπο να αντιδράσει. Όμως, με το... σπρώξιμο του κόσμου, την ψυχολογία να ανεβαίνει, ένα καλάθι και φάουλ από τον Γιάννη Μπουρούση κι ένα δίποντο στη λήξη από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 27-15.

Το βασικό πρόβλημα των ερυθρολεύκων στην πρώτη περίοδο ήταν τα δύο γρήγορα φάουλ που έκανε ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος και τα οποία ανάγκασαν τον Γιαννάκη να τον αλλάξει με τον Πρίντεζη. Και μπορεί ο Πρίντεζης να τα πήγε αρκετά καλά, αλλά η άμυνα της ελληνικής ομάδας έχανε ένα πολύτιμο εργαλείο. Το κενό του οποίου φάνηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ψύχραιμη. Πιέσε ψηλά, έκλεισε τους διαδρόμους και σταμάτησε την κυκλοφορία της μπάλας του Ολυμπιακού. Παράλληλα με τον Θοδωρή Παπαλουκά να μοιράζει 6 ασίστ και τον Ραμούνας Σισκάουσκας να φτάνει τους 10 πόντους, η ρωσική ομάδα κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να αποδείξει πόσο μεγάλη ομάδα είναι.

Ο "δράκος" δεν πήρε νωρίς για να ανακόψε το ρυθμό των Ρώσων, που πέρασαν μπροστά στο σκορ και προηγήθηκαν και με έξι πόντους διαφορά (34-40 και 36-42). Επίσης, η ΤΣΣΚΑ είχε μόλις ένα λάθος, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που έκανε πέντε. Οι ερυθρόλευκοι πλήρωσαν τη χαλάρωσή τους και παρά την προσπάθεια του Γουντς που είχε 11 πόντους και ήταν σταθερή απειλή για το καλάθι της ΤΣΣΚΑ, στην επίθεση κόλλησε και δεν είχε το εύκολο καλάθι, κάτι που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο. Εν τέλει, το ημίχρονο έληξε με σκορ 38-42 και το σύμπερασμα, ότι ένα ματς δεν τελειώνει στην πρώτη περίοδο...

Χωρίς να το καταλάβει ο Ολυμπιακός βρέθηκε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου να χάνει με 11 πόντους διαφορά. Ο Σισκάουσκας έπαιζε σαν... δαιμονισμένος και με δύο κολλητά τρίποντα του Λιθουανού η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 πόντους και οι ερυθρόλευκοι έπρεπε οπωσδήποτε να ξυπνήσουν. Ο κόσμος τους στήριξε και η ομάδα του Γιαννάκη με πρωταγωνιστή τον Μπλάκνεϊ ροκάνισε τη διαφορά, αλλά όχι πολύ.

Η ΤΣΣΚΑ έπαιζε σούπερ άμυνα, αλλά και οι διαιτητές δεν... έβλεπαν τα φάουλ που γίνονταν πάνω στα ξεμαρκαρίσματα και στις πρώτες επαφές με την μπάλα των παικτών του Ολυμπιακού. Ένα τρίποντο του Σμόντις και δύο βόμβες από τον Λάνγκτον κράτησαν τους Ρώσους σε διαφορά ασφαλείας και συγκεκριμένα στο 56-70 του τρίτου δεκάλεπτου, αν και νωρίτερα ήταν 56-67 με δύο καλάθια του πολύτιμου Πρίντεζη.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε. Έχασε το επιθετικό του πλάνο, είχε μια ΤΣΣΚΑ που έβαζε σχεδόν τα πάντα και μια διαιτησία που θετική δεν τη λες σε καμία περίπτωση ούτε και... ισόνομη. Οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να ανατρέψουν την κατάσταση ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την ψυχολογία να πέφτει, όσο τα λεπτά περνούσαν, η ΤΣΣΚΑ είχε ακόμη πιο εύκολο έργο. Ο Σμόντις έκανε τη ζημιά σε αυτή την περίοδο με ένα τρίποντο, αλλά η πιεστική άμυνα του Μεσίνα που πήγαινε σαν τρελός πάνω κάτω, ήταν το βασικό όπλο της ρωσικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 38-42, 56-70, 73-83

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Καυκής, Βασιλειάδης, Μαυροκεφαλίδης 2, Μπλάκνεϊ 9 (1), Γουντς 19 (2), Τσακαλίδης 6, Γκριρ 8, Βασιλόπουλος 3 (1), Πρίντεζης 17 (1), Μπουρούσης 6, Τεόντοσιτς 3 (1), Ματσιγιάουσκας

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ετόρε Μεσίνα): Σμόντις 17 (4), Χόλντεν 7, Σισκάουσκας 20 (4), Λάνγκντον 18 (4), Άντερσεν 8, Παπαλουκάς 7, Ζήσης 1, Γκορί 4.

Η εξέλιξη του αγώνα

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (2-0)
1' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Άντερσεν (2-2)
2' Δίποντο Ολυμπιακός Τσακαλίδης (4-2)
3' Δίποντο Ολυμπιακός Τσακαλίδης (6-3)
Πολύ καλός ο Τζέικ που έχει 4 πόντους
4' Δύο βολές Ολυμπιακός Γουντς (8-3)
5' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Αντερσεν (8-5)
6' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Πρίντεζης (11-5)
Για πρώτη φορά +6 ο Ολυμπιακός
6' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Χόλντεν (11-7)
7' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σμόντις (11-10)
7' Τρίποντο Ολυμπιακός Μπλέικνι (14-10)
8' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Λάνγκντον (14-13)
8' Τρίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (17-13)
9' Τρίποντο Ολυμπιακός Γουντς (20-13)
Όμορφη κίνηση του Μπλέικνι και ασίστ στον Γουντς. Ο πλέι μέικερ του Ολυμπιακού είναι μέχρι στιγμής ο κορυφαίος
9' Τάιμ-άουτ ΤΣΣΚΑ Μόσχας Μεσίνα
Βλέποντας για πρώτη φορά τη διαφορά να ανεβαίνει στους 7, ο Ιταλός κόουτς καλεί τους παίκτες κοντά του
9' Δύο βολές Ολυμπιακός Γκριρ (22-13)
10' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Χόλνετν (22-15)
10' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Μπουρούσης (25-16)
10' Δίποντο Ολυμπιακός Μαυροκεφαλίδης (27-15)
10' Λήξη 1ης περιόδου 27-15
Καταπληκτικός ο Ολυμπιακός στην πρώτη περίοδο, με τους "ερυθρόλευκους" να παίζουν εξαιρετική άμυνα και να βρίσκουν λύσεις από όλους στην επίθεση
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Γκόρι (27-17)
12' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Λάνγκντον (27-19)
12' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σισκάουσκας (27-22)
13' Δίποντο Ολυμπιακός Γουντς (29-22)
13' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Λάνγκντον (29-25)
13' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Λάνγκντον (29-27)
Στους 2 πλησιάζει η ΤΣΣΚΑ που είναι πολύ καλή στο δεύτερο δεκάλεπτο κι έχει κάνει σερί 2-12
14' Τρίποντο Ολυμπιακός Τεόντοσιτς (32-27)
15' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Άντερσεν (32-29)
16' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σισκάουσκας (32-32)
Ισοπαλία για πρώτη φορά στο παιχνίδι
16' Καλάθι και φάουλ ΤΣΣΚΑ Μόσχας Παπαλουκάς (32-34)
Πρώτο καλάθι του Τεό
16' Τάιμ-άουτ Ολυμπιακός Γιαννάκης
Σαν να άργησε λίγο να το πάρει το τάιμ άουτ ο "Δράκος". Μπροστά για πρώτη φορά η ΤΣΣΚΑ με τον Ολυμπιακό να μην θυμίζει το καλό πρόσωπο που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο
17' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σμόντις (32-36)
17' Δίποντο Ολυμπιακός Γουντς (34-36)
17' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σισκάουσκας (34-38)
18' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σισκάουσκας (34-40)
18' Δύο βολές Ολυμπιακός Πρίντεζης (35-40)
19' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Λάνγκντον (36-42)
19' Δίποντο Ολυμπιακός Γουντς (38-42)
20' Λήξη ημιχρόνου 38-42
Κακός ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχασε τη διαφορά 12 πόντων που είχε και τώρα θέλει ένα ξέσπασμα στην αρχή του δευτέρου μέρους
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Καλάθι και φάουλ ΤΣΣΚΑ Μόσχας Άντερσεν (38-44)
21' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σμόντις (38-47)
22' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σισκάουσκας (38-49)
22' Δίποντο Ολυμπιακός Τσακαλίδης (40-49)
23' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σισκάουσκας (40-52)
23' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σισκάουσκας (40-55)
Σκοτώνει τον Ολυμπιακό ο Λιθουανός που έχει πάρει την κατάσταση στα χέρια του και κάνει τη διαφορά
23' Δύο βολές Ολυμπιακός Γουντς (42-55)
24' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Παπαλουκάς (42-57)
24' Δίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (44-57)
24' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Λάνγκντον (44-60)
25' Δίποντο Ολυμπιακός Μπλέικνι (47-60)
26' Δίποντο Ολυμπιακός Μπλέικνι (49-60)
26' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Χόλντεν (49-62)
27' Δύο βολές Ολυμπιακός Μπλέικνι (61-62)
28' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σμόντις (51-65)
29' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (54-65)
29' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (56-67)
30' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Λάνγκντον (56-70)
30' Λήξη 3ης περιόδου 56-70
Φαίνεται ότι η ευκαιρία χάνεται για τον Ολυμπιακό που είναι 14 πόντους πίσω και βάζει καλάθια με βία και ιδρώτα σε αντίθεση με τους Ρώσους που σκοράρουν με πίεση και χωρίς
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (58-70)
32' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σισκάουσκας (58-72)
32' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Πρίντεζης (61)
33' Τρίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Λάνγκντον (61-75)
33' Δίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (63-75)
36' Δίποντο Ολυμπιακός Γουντς (65-76)
38' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Γκόρι (65-78)
38' Τάιμ-άουτ Ολυμπιακός Γιαννάκης
Μη αναστρέψιμη δείχνει η κατάσταση στο ΣΕΦ αφού απομένουν μόλις δύο λεπτά και η διαφορά είναι στους 13
39' Τρίποντο Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (68-79)
40' Τρίποντο Ολυμπιακός Γουντς (71-79)
40' Δύο βολές ΤΣΣΚΑ Μόσχας Παπαλουκάς (71-81)
40' Δίποντο ΤΣΣΚΑ Μόσχας Σμόντις (71-83)
40' Δίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (73-83)
40' Λήξη αγώνα 73-83
Η ΤΣΣΚΑ αποδεικνύει την αξία της στο ΣΕΦ και ανακτά το πλεονέκτημα έδρας. Πλέον τα πάντα θα κριθούν στη Μόσχα στο παιχνίδι της επόμενης Πέμπτης