EUROCUP

Μπνέι Χασαρόν-Άρης: 89-86

Tσαλδάρης

Αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Eurocup ο Άρης που ηττήθηκε με 89-86 από την Μπνέι Χασαρόν στο Ισραήλ

Οι "κίτρινοι" δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων στην... εμπόλεμη ζώνη, αφού στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο.
Ο Δημήτρης Τσαλδάρης λίγο έλειψε να γίνει ο ήρωας της αναμέτρησης με τα τρία τρίποντά του στο τελευταίο λεπτό που παρά λίγο να γυρίσουν το ματς, αλλά τελικά η πίκρα έμεινε στο στρατόπεδο του Άρη που ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο στον όμιλο και τελείωσε με τον χειρότερο δυνατό.

Το "κλειδί" της επικράτησης των Ισραηλινών ήταν η πολλές λύσεις που βρήκαν έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Ρόμπι, Ταπίρο, Τζέιμς, Σίσε) και έναν με 9 (Ονικέουε). Από πλευράς κίτρινων πλην του Τσαλδάρη ο Κλαρκ πρόσθεσε 14 πόντους.

Πολύ καλό ξεκίνημα πραγματοποίησε στο παιχνίδι ο Άρης που με τον Τσαλδάρη να "πυροβολεί" πήρε προβάδισμα με 9-2 στο πεντάλεπτο και έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του ειδικά στον αμυντικό τομέα.

Οι γηπεδούχοι συνήλθαν στη συνέχεια αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν παρά τα καλάθια του Ταπίρο που έβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους "κίτρινους" μπροστά (15-18).

Καταστροφικό ήταν για τον Άρη το δεύτερο δεκάλεπτο αφού ήταν τραγικός επιθετικά, αφού έκανε πέντε λεπτά να σημειώσει πόντο, δέχθηκε σερί 16-0 και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 33-21. Από εκεί και πέρα, στο τελευταίο τρίλεπτο οι παίκτες του Ματσόν συνήλθαν αλλά δεν μπόρεσαν να μειώσουν αισθητά τη διαφορά αφού στο ημίχρονο ήταν πίσω με 41-32.

Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε για την ελληνική ομάδα στην τρίτη περίοδο αφού παρά τις προσπάθειές της να πλησιάσει η Χασαρόν πάντα έβρισκε τις απαντήσεις, πότε με τον Ταπίρο και πότε με τον Ονιέκουε. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν δύο φορές στους 6 (41-35 με τον Τσαλδάρη και 56-50 με τον Νέλσον) αλλά όλοι οι πόντοι τους απαντήθηκαν με αποτέλεσμα η περίοδος να ολοκληρωθεί με σκορ 59-50.

Ανήμπορος να κάνει ένα σερί που θα τον ξαναβάλει στο ματς ήταν ο Άρης και στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου όταν η Χασαρόν πήρε προβάδισμα με 14 πόντους (69-55) κι από εκεί και πέρα η διαφορά δεν έπεσε σε μονοψήφιο νούμερο. Το έναυσμα για μία τελευταία προσπάθεια ανάκαμψης έδωσε ο Τσαλδάρης με 5 συνεχόμενους πόντους που μείωσαν στους 8 (73-65) με 3 λεπτά να απομένουν. Ο Κλαρκ πήρε τη σκυτάλη στη συνέχεια και με 5 δικούς του μείωσε σε 75-70 ένα δίλεπτο πριν τη λήξη.

H Xασαρόν απάντησε με σερί 6-1 για να προηγηθεί και πάλι με 10 (81-71) αλλά αρχικά με τρίποντο του Μάρσαλ και στη συνέχεια με ρεσιτάλ Τσαλδάρη που έβαλε δύο συνεχόμενα κι ακόμα ένα μετά από δύο εύστοχες βολές του Κλαρκ ο Άρης μείωσε στον πόντο (86-85). Ο Ρόμπι ευστόχησε στις βολές που ακολούθησαν, ο Κλαρκ ήταν άστοχος στο τρίποντο (από το κέντρο του γηπέδου) που θα έστελνε το ματς στην παράταση και οι Ισραηλινοί πήραν τη νίκη χωρίς αντίκρισμα γι' αυτούς με 88-85 αποκλείοντας την ελληνική ομάδα από την επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 41-32, 59-50, 89-86

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Χασαρόν (Μπέιτ): Ρέις, Μάνσον 3, Μπέλσερ 4, Ρόμπι 21 (2), Χόφμαν, Ταπίρο 20 (1), Κατζ 4, Σίσε 12, Ονικέουε 9, Τζέιμς 16

Άρης (Ματσόν): Κλαρκ 14 (3), Μάρσαλ 6 (2), Σέκουλιτς 9, Αργυρόπουλος 3 (1), Ηλιάδης 3 (1), Γκαβέλ 2, Αγαδάκος, Μπάρλος 5, Τσαλδάρης 29 (7), Νέλσον 11 (2)

Mατσόν: " Δεν ψάχνουμε δικαιολογίες"
Φανερά εκνευρισμένος μετά τη λήξη του αγώνα ο Αντρέα Ματσόν δήλωσε: " Πληρώσαμε την ήττα μας από τον Πανελλήνιο αφού αλλιώς θα είχαμε προκριθεί. Προσπαθήσαμε στην επανάληψη αλλά μας στοίχισε το κακό μας δεύτερο δεκάλεπτο".

Στη συνέχεια δήλωσε: " Θα πρέπει να είμαστε έξυπνοι σε κρίσιμα σημεία όπως δεν ήμασταν στα παιχνίδια μας με τον Πανελλήνιο και σήμερα με την Μπνέι Χασαρόν. Ωστόσο είμαι περήφανος για τους παίκτες και την εμφάνισή τους στο δεύτερο ημίχρονο. Παρόλα αυτά δεν θα πρέπει να ψάχνουμε για δικαιολογίες αν και η διαιτησία σήμερα υπέπεσε σε απίστευτα λάθη. Θα πρέπει να αποδεχθούμε τον αποκλεισμό μας. Όπως θα πρέπει να ξέρουμε να κερδίζουμε έτσι θα πρέπει να ξέρουμε και να χάνουμε ώστε να γίνουμε ολοένα και καλύτεροι".

Από την πλευρά του ο Κίκι Κλαρκ τόνισε: " Προσπάθησα να ευστοχήσω στο τρίποντο που επιχείρησα από το κέντρο όπως κάνω και στις προπονήσεις αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα αν και η προσπάθεια ήταν καλή. Έτσι είναι όμως το άθλημα αλλά αν ήμασταν πιο προσεκτικοί στην δεύτερη και τρίτη περίοδο θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα".

"Στην τέταρτη περίοδο παίξαμε όπως πραγματικά μπορούμε επιβάλλοντας τον δικό μας ρυθμό και δείξαμε ότι μπορούσαμε να φύγουμε νικητές. Είμαστε απογοητευμένοι που αποκλειστήκαμε μετά και την εντός έδρας ήττα μας από τον Πανελλήνιο. Έχουμε βγει εκτός και από το Κύπελλο και πλέον στρέφουμε την προσοχή μας στο Πρωτάθλημα αν και θα είναι δύσκολο να δίνουμε ένα παιχνίδι την εβδομάδα

".

O Σον Μάρσαλ είπε: " Ο τρόπος που παίζαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου παίξαμε δυνατά είναι αυτός που μας αντιπροσωπεύει. Στην διάρκεια αυτού δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό αλλά δεν μας βγήκε. Στην τρίτη περίοδο χάσαμε 9 βολές ενώ είχαμε ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο και θεωρώ ότι ήταν στοιχεία που μας στοίχισαν".

"Πλέον η προσοχή μας στρέφεται στο ελληνικό πρωτάθλημα όπου θα παλέψουμε για να βγούμε στην Ευρωλίγκα αφού είναι ο μόνος στόχος μας. Ο κόσμος μας ξέρει ότι παλεύουμε πάντα για την ομάδα και θα συνεχίσουμε την προσπάθειά μας για το καλύτερο

".

Όσο για τον Σπένσερ Νέλσον παραδέχθηκε: " Είμαστε πολύ απογοητευμένοι. Ξεκινήσαμε με τρεις νίκες και ακολούθησαν τρεις ήττες. Απόψε δεν ήμασταν καλοί σε στην άμυνα και ριμπάουντ. Επιθετικά δεν ήμασταν τόσο άσχημα, αλλά δεν κάναμε αυτό που έπρεπε όπως στα τελευταία τρία λεπτά. Στο τέλος είχαμε την ευκαιρία, αλλά δεν τα καταφέραμε. Ξέραμε ότι οι αντίπαλοι θα ήταν χαλαροί, δεν τους υποτιμήσαμε, παίξανε καλά".

Τέλος, ο Σάββας Ηλιάδης δήλωσε: " Παρουσιάσαμε άσχημο πρόσωπο στο εικοσάλεπτο. Επρεπε από εκεί και πέρα να αντιδράσουμε και να μη φτάσουμε να διεκδικήσουμε το παιχνίδι στο τέλος. Θέλαμε πολύ να προχωρήσουμε στη διοργάνωση, δεν πρέπει να μείνουμε, όμως, εδώ. Χρειάζεται να κοιτάξουμε μπροστά. Οι μεγάλες ομάδες σε τέτοιες στιγμές φαίνονται".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Άρης Σέκουλιτς (0-2)
2' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Σίσε (2-3)
2' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (2-6)
Καλό ξεκίνημα για τον Άρη που παίρνει προβάδισμα 4 πόντων
4' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (2-9)
Με το δεύτερο τρίποντο του Τσαλδάρη το προβάδισμα του Άρη ανεβαίνει στους 7
5' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Σίσε (4-9)
5' Δίποντο Άρης Σέκουλιτς (2-9)
6' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Ταπίρο (6-11)
7' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (6-13)
7' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Ταπίρο (8-13)
7' Τρίποντο Άρης Νέλσον (8-16)
7' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Σίσε (10-16)
10' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Τζέιμς (12-18)
10' Τρίποντο Μπνέι Χασαρόν Τάπιρο (15-18)
10' Λήξη 1ης περιόδου 15-18
Καλό ξεκίνημα για τον Άρη που προηγήθηκε μέχρι και με 8 πόντους
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Ρόμπι (17-18)
12' Τρίποντο Άρης Ηλιάδης (17-21)
12' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Τζέιμς (19-21)
13' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Ρόμπι (22-21)
Προσπερνάει για πρώτη φορά ο Χασαρόν
14' Τρίποντο Μπνέι Χασαρόν Ρόμπι (25-21)
15' Δύο βολές Μπνέι Χασαρόν Κατζ (27-21)
16' Δύο βολές Μπνέι Χασαρόν Κατζ (29-21)
17' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Σίσε (31-21)
17' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Ρόμπι (33-21)
17' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (31-24)
17' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Σίσε (35-24)
18' Δύο βολές Άρης Αγαδάκος (35-26)
19' Δύο βολές Άρης Μπάρλος (35-28)
19' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Τζέιμς (37-28)
20' Δύο βολές Άρης Μπάρλος (37-30)
20' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Τζέιμς (39-30)
20' Δύο βολές Άρης Τσαλδάρης (39-32)
20' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Ταπίρο (41-32)
20' Λήξη ημιχρόνου 41-32
Κακός στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης που είναι πίσω με 9 και αν δεν ανακάμψει κινδυνεύει με αποκλεισμό από την επόμενη φάση
21' Έναρξη 3ης περιόδου
23' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (41-35)
23' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Ονίκουε (43-35)
23' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Ταπίρο (45-35)
Με 5-0 απαντάει στο τρίποντο του Τσαλδάρη η Χασαρόν
25' Δύο βολές Άρης Νέλσον (45-37)
25' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Ρόμπι (47-37)
Ξανά στο +10 οι Ισραηλινοί
25' Τρίποντο Άρης Αργυρόπουλος (49-40)
28' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Ταπίρο (51-42)
28' Δύο βολές Άρης Νέλσον (51-44)
28' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Ονιέκεουε (53-44)
29' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Ονιέκουε (55-45)
29' Δύο βολές Άρης Τσαλδάρης (55-47)
30' Τρίποντο Άρης Νέλσον (56-50)
Στους 6 μειώνει ο Αμερικάνος
30' Καλάθι και φάουλ Μπνέι Χασαρόν Μάνσον (59-50)
30' Λήξη 3ης περιόδου 59-50
Μία ανάσα από τον αποκλεισμό ο Άρης που γκρεμίζει όσα έχτισε τις προηγούμενες αγωνιστικές
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Ονιέκουε (61-50)
32' Δίποντο Άρης Σέκουλιτς (61-52)
32' Τρίποντο Μπνέι Χασαρόν Ρόμπι (64-52)
33' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Τζέιμς (66-52)
34' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (66-55)
34' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Τζέιμς (68-55)
35' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (69-58)
36' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Τζέιμς (71-58)
36' Δύο βολές Άρης Αγαδάκος (71-60)
Τελειώνει σιγά-σιγά το όνειρο για τον Άρη. Ο Αγαδάκος μειώνει στους 11 με 4 λεπτά να απομένουν
37' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Μπέλσερ (73-60)
37' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (72-62)
37' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (73-65)
37' Δίποντο Μπνέι Χασαρόν Σίσε (75-65)
38' Δίποντο Άρης Κλαρκ (75-68)
38' Δίποντο Άρης Κλαρκ (75-70)
Την τελευταία του προσπάθεια για ανάκαμψη κάνει ο Άρης που μειώνει στους 2 με 2 λεπτά να απομένουν
38' Δύο βολές Μπνέι Χασαρόν Ρόμπι (77-70)
39' Δύο βολές Μπνέι Χασαρόν Ρόμπι (79-71)
40' Δύο βολές Μπνέι Χασαρόν Ταπίρο (81-71)
40' Τρίποντο Άρης Μάρσαλ (81-74)
40' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (81-77)
40' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (82-80)
Στους 2 μειώνει ο Τσαλδάρης
40' Δύο βολές Μπνέι Χασαρόν Ταπίρο (84-80)
40' Δύο βολές Άρης Κλαρκ (84-82)
40' Τάιμ-άουτ Μπνέι Χασαρόν Μπέιτ
40' Δύο βολές Μπνέι Χασαρόν Μπέλσερ (86-82)
40' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (86-85)
Τους 32 πόντους φτάνει ο Τσαλδάρης που προσπαθεί να περάσει μόνος του τον Άρη στην επόμενη φάση
40' Δύο βολές Μπνέι Χασαρόν Ρόμπι (88-85)
40' Λήξη αγώνα 89-86
Ο Κέιντρεν Κλαρκ έχασε το τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση, η Μπνέι Χασαρόν κέρδισε αλλά ήταν ήδη αποκλεισμένη και ο Πανελλήνιος πέρασε στους "16" αντί για τον Άρη