ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΠΑΟΚ-Απόλλωνας Καλαμαριάς 4-1

μελισης

Εντυπωσιακή επιστροφή στις νίκες μετά από τρεις αγώνες πρωταθλήματος για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επιβλήθηκε με 4-1 στην Τούμπα του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται στο σκορ χάρη στο γκολ του Μελίσση από το 23' με κοντινή κεφαλιά, όμως στο δεύτερο μέρος ήρθε η ψυχρολουσία.
Μετά από ένα τρομερό σε ρυθμό πρώτο 15λεπτο, που οι παίκτες του "Δικεφάλου" έφτασαν δύο-τρεις φορές κοντά στο 2-0, η ομάδα του Γιώργου Κατσαβάκη εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα του ΠΑΟΚ στο 67', με τον Περόνε να δέχεται εκπληκτική ασίστ από τον Μπρίτο και με υπέροχο πλασέ να φέρνει το ματς στα ίσια.

Ο ΠΑΟΚ δεν πανικοβλήθηκε πάντως μετά το 1-1, έφτασε σε ένα δεύτερο γκολ τρία λεπτά αργότερα με υπέροχη καρφωτή κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου, με το γκολ αυτό να αποτελεί τη χαριστική βολή για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στις άγριες διαθέσεις των παικτών του Σάντος.

Οι Παντελής Κωνσταντινίδης (83') και Σάλμον (90') διαμόρφωσαν το τελικό 4-1, αποτέλεσμα που δίνει μία βαθιά βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος μάλιστα έχει δύσκολη αποστολή την ερχόμενη αγωνιστική, καθώς φιλοξενείται στο "Καραϊσκάκη" από τον Ολυμπιακό, στο πλασίο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Φερνάντες, Κωνσταντινίδης, Μπαλάφας, Μπαϊάνο, Μελίσσης, Ηλιάδης, Χαραλάμπους, Κνολ, Γεωργιάδης, Σάλμον (85' Μουμίν) Βαγγέλης (28' Χριστοδουλόπουλος)

Καλαμαριά (Μάκης Κατσαβάκης): Κόβατς, Γαλανόπουλος, Σίκοφ (46' Καραλιόπουλος) Στάθης (23' Μπρίτο) Περόνε, Κόλτσης, Σπυριδάκης, Παπαδόπουλος, Γκονσάλβες, Αμπονσά (79' Zαπρόπουλος) Φαβάλι.

Διαιτητής: Πολατιάν (Πέλλας)
Βοηθοί: Βλάχος (Γρεβενών), Σταμάτογλου (Καβάλας)
Τέταρτος: Χαραλαμπίδης (Καβάλας)

Kίτρινες κάρτες: Βαγγέλης, Κωνσταντινίδης, Φερνάντεζ (ΠΑΟΚ), Κόβατς, Παπαδόπουλος, Σπυριδάκης (Απόλλωνας Καλαμαριάς)
Με μια ματιά
Έχοντας το ψυχολογικό βάρος των τριών συνεχόμενων αγώνων χωρίς νίκη (δύο ήττες στα ντέρμπι με Παναθηναϊκό και Άρη, ισοπαλία στο ματς με ΟΦΗ), οι παίκτες του ΠΑΟΚ αναζήτησαν από την αρχή το γρήγορο γκολ που θα τους απελευθέρωνε από το άγχος, όμως παρά την επιθετική τους διάθεση μόνο μία φορά στο πρώτο 20λεπτο έγιναν επικίνδυνοι για την εστία των συμπολιτών τους.

Ήταν στο 7ο λεπτό, με τον Γεωργιάδη να ταλαιπωρεί τον προσωπικού του φρουρό από τα δεξιά, να βγάζει την σέντρα, με τον Σάλμον να πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, και τον Κόβατς να αποκρούει, απομακρύνοντας σε κόρνερ με τη βοήθεια των αμυντικών.

Η "απάντηση" από πλευράς Απόλλωνα ήρθε με τη συμπλήρωση του 20λεπτου, με το εξαιρετικό σουτ του Φαβάλι να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Φερνάντεζ, ο οποίος εκτινάχθηκε σωστά και έβγαλε τη μπάλα σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κόβατς δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει σουτ του Βαγγελή από μακρινή απόσταση, όμως δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο και ένα λεπτό μετά.

Μετά από εξαιρετικη ενέργεια από τα αριστερά όπου ξεπέρασε τον Παπαδόπουλο, ο Χαραλάμπους έβγαλε γλυκιά σέντρα στην καρδιά της άμυνας των "Ποντίων", με τον Μελίσση να σηκώνεται ανενόχλητος και με δυνατή κεφαλιά να γράφει το 1-0. Δύο λεπτά μετά το 1-0, ο Χαραλαμπόπουλος πήρε τη θέση του τραυματία Βαγγέλη, ενώ η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους καταγράφηκε στο 33ο λεπτό.

Φαβάλι και Περόνε αντάλλαξαν τη μπάλα έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, με τον δεύτερο να επιχειρεί το σουτ, η μπάλα να βρίσκει σε σώματα αμυνομένων και να φτάνει χωρίς δύναμη στα χέρια του Φερνάντεζ. Μετά την φάση αυτή, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα, με αποτέλεσμα στα τελευταία 10 λεπτά του πρώτου μέρους να μην υπάρχει κάτι το αξιόλογο και οι δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία δίλεπτη διακοπή εξαιτίας προβλήματος στην ηλεκτροδότηση του γηπέδου της Τούμπας, ωστόσο με την επανέναρξη του αγώνα, οι παίκτες του ΠΑΟΚ εμφανίστηκαν περισσότερο αποφασισμένοι, ψάχνοντας με μεγαλύτερη θέληση το δεύτερο γκολ. Απόρροια της πίεσης που άσκησαν στον αντίπαλο ήταν η δημιουργία τριών καλών φάσεων μέσα σε ένα πεντάλεπτο!

Στο 53', μετά από κούρσα του Χαραλάμπους από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή στον Σάλμον, αυτός έστρωσε στον Γεωργιάδη, με τον έμπειρο μέρος να τη στέλνει με πλασέ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κόβατς. Ένα λεπτό μετά ήταν η σειρά του Χριστοδουλόπουλου να "φλερτάρει" με το 2-0, καθώς απέφυγε με περίτεχνη ενέργεια μέσα στην περιοχή τον Κόβατς, με το πλασέ του όμως να φεύγει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 58' και πάλι ο Χριστοδουλόπουλος έκανε σουτ έξω από την περιοχή που έφυγε άουτ, ενώ στο 59' ήταν η σειρά της Καλαμαριάς να κάνει αισθητή την παρουσία της στο δεύτερο μέρος, με τον Μπρίτο να δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή, και τη μπάλα να φεύγει ξυστά από το δοκάρι του Φερνάντεζ.

Το γεμάτο σε φάσεις πρώτο 15λεπτο της επανάληψης ολοκληρώθηκε στο 60', με τον Κόβατς να πέφτει στη γωνία του και να μπλοκάρει το χαμηλό σουτ μέσα από την περιοχή του Κωνσταντινίδη, ενώ στο 67' η Τούμπα "πάγωσε". Ο Μπρίτο έβγαλε υπέροχη ασίστ στον Περόνε πιάνοντας την άμυνα του ΠΑΟΚ στον ύπνο, με τον δεύτερο να βγαίνει τετ α τετ με τον Φερνάντεζ, και να περνάει υποδειγματικά τη μπάλα από πάνω του για να κάνει το 1-1.

Με τον χρόνο να λειτουργεί πλέον εις βάρος τους, οι γηπεδούχοι βγήκαν αμέσως όλοι μπροστά με την πίεση τους να καρποφορεί άμεσα. Ο Κωνσταντινίδης δέχτηκε πάσα από τον Μπαλάφα στο 70', είχε όλο το χρόνο στη διάθεσή του για να βγάλει καλοζυγισμένη σέντρα, και όταν την έκανε, ο Χριστοδουλόπουλος πετάχθηκε εντυπωσιακά στο ύψος του πέναλτι για να κάνει με καρφωτή κεφαλιά το 2-1, με τον Κόβατς να μην έχει το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης.

Οι παίκτες του Μάκη Κατσαβάκη προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως τα δύο σουτ του Περόνε δεν βρήκαν το στόχο, με τον "Δικέφαλο" να καθαρίζει το ματς στο 80'. Ο Ηλιάδης έκλεψε τη μπάλα, τροφοδότησε τον Σάλμον που βρέθηκε στη μικρή περιοχή, και με πλασέ από κοντά έκανε το 3-1, πανηγυρίζοντας το πρώτο του τέρμα σε επίσημο αγώνα με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Ο Φερνάντεζ είπε "όχι" σε κοντινή κεφαλιά του Παπαδόπουλου στο 87', ενώ στο 90' ο Παντελής Κωνσταντινίδης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα μίας ευρείας νίκης για την ομάδα του.

Ο Μπαϊάνο ξεκίνησε επίθεση κατά μέτωπο περνώντας τέσσερις παίκτες της Καλαμαριάς, ο Κόβατς έπεσε στα πόδια του και τον έκοψε, όμως η μπάλα έφτασε στον Έλληνα μπακ, που δεν δυσκολεύτηκε μπροστά σε κενή εστία να διαμορφώσει το τελικό σκορ. Μάλιστα, ο Κωνσταντινίδης βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στην 300η εμφάνισή του στην Α'Εθνική Κατηγορία.
Συνέντευξη Τύπου
Σάντος: "Οι παίκτες μου πίστεψαν"

Ανακουφισμένος παρουσιάστηκε στην διάρκεια της Συνέντευξης Τύπου που ακολούθησε του 4-1 επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Φερνάντο Σάντος, ενώ ο Μάκης Κατσαβάκης πήρε την ευθύνη για το τελικό σκορ.

"Δεν είναι μόνο τα γκολ, αλλά η νίκη η οποία θα λειτουργήσει θετικά στη ψυχολογία των παικτών", τόνισε αρχικά ο Φερνάντο Σάντος που όσον αφορά το αποτέλεσμα και την εικόνα του παιχνιδιού είπε:

"Θεωρώ δίκαιο το αποτέλεσμα. Είχαμε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει περισσότερα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Συν τοις άλλοις, δεν επιτρέψαμε στον Απόλλωνα να δημιουργήσει φάσεις. Ξεκινήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να κάνουμε το 2-0. Δεν το κάναμε. Δεχθήκαμε το γκολ, αλλά οι παίκτες μου αντέδρασαν με ψυχραιμία.

Δεν τα έχασαν κι αυτό είχε θεμελιώδη σημασία. Οι παίκτες μου πίστεψαν ότι μπορούσαν να κερδίσουν και από τη στιγμή που βάλαμε το δεύτερο γκολ, η νίκη ήταν εξασφαλισμένη παρά την αποφασιστικότητα που έδειξε ο αντίπαλός μας. Ο Απόλλωνας ρίσκαρε τα πάντα κι αυτό ήταν δίκοπο μαχαίρι αν και θα μπορούσε όμως να σκοράρει"

.

Ο Πορτογάλος τεχνικός το ΠΑΟΚ κατέληξε: "Δεν φοβήθηκα το παιχνίδι γιατί έβλεπα πόσο αποφασισμένοι ήταν οι παίκτες μου και δεν σταμάτησα να πιστεύω στη νίκη", ενώ για τα τέσσερα γκολ που σημείωσαν οι παίκτες του: "Θα πρέπει να τονιστεί στους παίκτες όχι τόσο για τα 4 γκολ που σημείωσαν αλλά ότι έπαιξαν καλύτερα κι ότι δημιούργησαν ευκαιρίες και για άλλα γκολ".

Τέλος για το ότι άφησε εκτός αποστολής τον Ίλιεφ σχολίασε σε σχετικές ερώτηση που δέχτηκε πως: "Στην αποστολή μπορεί να πάρεις μόνο 18 παίκτες και είχα συμπεριλάβει 4 επιθετικούς τους Χριστοδουλόπουλο, Λάκη, Γκονζάλες και Βρύζα".

Κατσαβάκης: «Φέρω ευθύνη»

"Ρισκάραμε στο δεύτερο ημίχρονο, όμως πληρώσαμε πολύ άσχημα τα προσωπικά μας λάθη", παραδέχθηκε στο ξεκίνημα των δηλώσεών του ο Μάκης Κατσαβάκης που για την εμφάνιση του ΠΑΟΚ είπε: "Ο ΠΑΟΚ έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και είχα τονίσει στα παιδιά ότι δεν θα συναντούσαμε την ομάδα που είδαμε στο παιχνίδι για το Κύπελλο (σ.σ. με τον Θρασύβουλο) αλλά και στον αγώνα με τον Άρη".

Ο τεχνικός του Απόλλωνα δεν δίστασε να πει πως: "Προσωπικά φέρω ευθύνη για το ευρύ σκορ. Ρίσκαρα μετά το 2-1 και η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσαμε να είχαμε ισοφαρίσει με τη φάση του Περόνε, στην οποία τον εγκατέλειψαν οι δυνάμεις του.

Πιστεύαμε ότι εφόσον πετυχαίναμε το 2-2 όλα θα ήταν διαφορετικά. Πιστεύαμε επίσης ότι στην ισοφάριση η γκρίνια του κόσμου θα περνούσε στα παιδιά του ΠΑΟΚ. Αν κρατούσαμε το σκορ, ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά"

.

Εξέφρασε πάντως και το παράπονό του λέγοντας ότι: "Να δούμε πότε θα είμαστε κομπλέ", για να καταλήξει: "Πλέον έχουμε γενική επιστράτευση εν όψει του καθοριστικού αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης".
Όλα τα λεφτά...
Οι πολλές καλές φάσεις στο γήπεδο της Τούμπας, ειδικά στο δεύτερο μέρος, όπου σημειώθηκαν μάλιστα τα τέσσερα από τα πέντε τέρματα της αναμέτρησης.

Η εξαιρετική συνεργασία των Μπρίτο και Περόνε στο γκολ της ισοφάρισης της Καλαμαριάς και το υπέροχο πλασέ του δεύτερου, με το οποίο περνάει τη μπάλα πάνω από τον εξερχόμενο Φερνάντεζ για να τη στείλει στα δίχτυα.

Η άμεση αντίδραση του "Δικεφάλου" μετά το 1-1. Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ μόλις τρία λεπτά μετά το γκολ του Περόνε, ενώ μετά το 2-1 ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους.

Την θετικότατη εμφάνιση του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του (είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς στη θέση του Βαγγέλη στο 28') και έτρεξε να το πανηγυρίσει κοντά στην εξέδρα των οργανωμένων, δείχνοντας ότι οι σχέσεις ανάμεσα στις δύο πλευρές δεν θυμίζουν σε τίποτα αλλοτινές "μαύρες" εποχές.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το γεγονός ότι παρότι ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης σε όλη τη σχεδόν της διάρκειά της δεν κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του με αποτέλεσμα να "καρδιοχτυπήσει" από το 67' και μετά. Αυτή ήταν η πέμπτη φορά στο πρωτάθλημα που η εστία του Φερνάντεζ παραβιάζεται, με το μοναδικό ματς στο οποίοι οι "ασπρόμαυροι" κατάφεραν να κρατήσουν το "μηδέν" πίσω να είναι στο τοπικό ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής, με αντίπαλο τον Ηρακλή στην Τούμπα.

Ο Απόλλωνας Καλαμαριάς κατάφερε κόντρα στη ροή του αγώνα να φέρει το ματς στα ίσια, όμως παρότι έβαλε με την πλάτη στον τοίχο τον αντίπαλό του (ο οποίος προερχόταν από συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα σε πρωτάθλημα και Κύπελλο), δέχτηκε τρία τέρματα μέσα σε 20 λεπτά, παρουσιάζοντας εικόνα κάταρρευσης σε αυτό το χρονικό διάστημα. Αυτή είναι η πρώτη φορά στο πρωτάθλημα που οι "Πόντιοι" δέχονται τέσσερα γκολ σε ένα ματς, ενώ κόντρα στον ΟΦΗ στην πρεμιέρα είχαν δεχτεί τρία γκολ.

To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
ΠΑΟΚ (Φ. Σάντος): Φερναντέζ, Κωνσταντινίδης, Μπαλάφας, Μπαϊάνο, Μελίσσης, Ηλιάδης, Χαραλάμπους, Κνολ, Γεωργιάδης, Σάλμον, Βαγγέλης

Απόλλων Καλαμαριάς (Μ. Κατσαβάκης): Κόβατς, Γαλανόπουλος, Σίκοφ, Στάθης, Περόνε, Κόλτσης, Σπυριδάκης, Παπαδόπουλος, Γκονσάλβες, Αμπονσά, Φαβάλι

Διαιτητής: Λάζαρος Πολατιάν
Γήπεδο: Τούμπα

1' Έναρξη αγώνα
Ξεκίνησε ο αγώνας.
5' Σχόλιο
O ΠΑΟΚ έχει μία ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς να έχει σημειωθεί πάντως κάποια αξιόλογη φάση στα δύο καρέ.
7' Ευκαιρία ΠΑΟΚ Σάλμον
Πρώτη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Γεωργιάδης ελίχθηκε ωραία από τα δεξιά, έβγαλε ωραία τη σέντρα, ο Σάλμον πήρε ωραία την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με τον Κόβατς να αποκρούει πάνω στη γραμμή και να διώχνει σε κόρνερ.
9' Ευκαιρία
Εκτέλεση φάουλ από τον Βαγγελή, ο Κνολ παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως ο Κόβατς βγαίνει από τη μικρή περιοχή και την μπλοκάρι απομακρύνοντας τον κίνδυνο.
13' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ.
Ο γκολκίπερ του Απόλλωνα Καλαμαριάς, Κόβατς, δέχεται την κίτρινη κάρτα του διαιτητή.
17' Σχόλιο
Ο ΠΑΟΚ έχει τον έλεγχο του αγώνα και έχει κλείσει τον Απόλλωνα στην εστία του στα τελευταία λεπτά.
20' Σουτ Απόλλων Κ. Φαβάλι
Πρώτη καλή στιγμή και για τους φιλοξενούμενους. Ο Φαβάλι βρήκε ελεύθερο χώρο έξω από την περιοχή, επιχείρησε το σουτ με το δεξί, αναγκάζοντας τον Φερναντέζ να πέσει στη δεξιά του γωνία και να διώξει σε κόρνερ.
23' Σουτ ΠΑΟΚ Mπαλάφας
Σουτ του Μπαλάφα έξω από την περιοχή, μπλοκάρει σταθερά ο Κόβατς.
23' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Πρώτη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπρίτο να παίρνει τη θέση του Στάθη.
24' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Επικίνδυνη συρτή σέντρα από τον Σάλμον, διώχνουν οι αμυντικοί του Απόλλωνα σε κόρνερ, με την πίεση των γηπεδούχων να συνεχίζεται.
26' Γκολ ΠΑΟΚ Μελίσσης
Γκολ για τον ΠΑΟΚ και 1-0. Ο Χαραλάμπους με ωραία ατομική ενέργεια από τα αριστερά πέρασε τον Παπαδόπουλο, έβγαλε γλυκιά σέντρα στην καρδιά της άμυνας, με τον Μελίσση να εκτελεί από κοντά τον Κόβατς, που δεν μπορούσε να αντιδράσει.
28' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ (αναγκαστική). Ο Βαγγελής αποχωρεί και δίνει τη θέση του στον Χριστοδουλόπουλο.
28' Ευκαιρία Απόλλων Κ.
Σουτ του Περόνε, κοντράρει σε σώματα των αμυντικών του ΠΑΟΚ και η μπάλα φεύγει κόρνερ.
33' Σουτ Απόλλων Κ.
Συνεργασία Φαβάλι και Περόνε έξω από την περιοχή του "Δικεφάλου", ο δεύτερος κάνει το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει όμως και να καταλήγει αδύναμη στα χέρια του Φερναντέζ.
38' Σχόλιο
Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά, και δεν υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση.
40' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ.
Κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Απόλλωνα Καλαμαριάς, Παπαδόπουλο.
Κίτρινη κάρτα και για τον Σπυριδάκη από πλευράς φιλοξενουμένων.
45' Λήξη ημιχρόνου
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Ξεκινά το δεύτερο μέρος
46' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Αλλαγή για την Καλαμαριά. Ο Καραηλιόπουλος παίρνει τη θέση του Σίκοφ.
47' Σχόλιο
Το παιχνίδι έχει διακοπεί, καθώς υπάρχει πρόβλημα με την ηλεκτροδότηση του γηπέδου, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει επαρκής φωτισμός.
49' Σχόλιο
Αποκαθίσταται το πρόβλημα και το παιχνίδι συνεχίζεται κανονικά.
53' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Σάλμον στριφογυρίζει μέσα στην περιοχή, η μπάλα φτάνει στον Γεωργιάδη, με το σουτ του να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
54' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Δεύτερη εξαιρετική φάση για τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος. Ο Χριστοδουλόπουλος γίνεται κάτοχος της μπάλας από θέση αριστερά στη μεγάλη περιοχή, αποφεύγει περίτεχνα και τον Κόβατς, με το πλασέ του να φεύγει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Απόλλωνα.
58' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Ωραία προσπάθεια του Χριστοδουλόπουλου από τα αριστερά, συνέκλινε προς το κέντρο της αντίπαλης περιοχής, με το σουτ να φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι του Κόβατς.
59' Ευκαιρία Απόλλων Κ.
Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο δεύτερο μέρος. Ο Μπρίτο εξαπέλυσε πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα έφυγε ελάχιστα από το δοκάρι του Φερναντέζ.
60' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Κωνσταντινίδης μπήκε στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό, αναγκάζοντας τον Κόβατς να πέσει σωστά και να μπλοκάρει.
65' Σχόλιο
Μετά το καταιγιστικό πρώτο τέταρτο στην επανάληψη, δεν έχει σημειωθεί κάποια μεγάλη φάση στα πρώτα 45 λεπτά.
67' Γκολ Απόλλων Κ.
Ισοφάριση για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς! Η άμυνα του ΠΑΟΚ πιάστηκε κοιμώμενη, ο Μπρίτο έβγαλε υπέροχη ασίστ για τον Περόνε, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Φερναντέζ, έσκαψε τη μπάλα πάνω από τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, για να κάνει το 1-1.
69' Ευκαιρία ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ πιέζει μετά το γκολ, με την κεφαλιά του Κνολ να καταλήγει στην αγκαλιά του Φερναντέζ.
70' Γκολ ΠΑΟΚ
2-1 για τον ΠΑΟΚ! Ο Μπαλάφας βγάζει τη μπάλα στα αριστερά στον Κωνσταντινίδη, αυτός κάνει το κοντρόλ, κάνει τη σέντρα, με τον Χριστοδουλόπουλο να πετάγεται εντυπωσιακά στο ύψος του πέναλτι και με καρφωτή κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Κόβατς.
72' Σουτ Απόλλων Κ.
Σουτ του Περόνε, φεύγει άουτ.
75' Σουτ Απόλλων Κ.
Ο Μπρίτο βγάζει πάσα από τον άξονα προς τον Περόνε που ήταν σε θέση αριστερά στη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, το πλασέ του είναι αδύναμο και καταλήγει στην αγκαλιά του Φερναντέζ.
78' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ
Κίτρινη κάρτα ο Κωνσταντινίδης.
79' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Τελευταία αλλαγή για την Καλαμαριά, με τον Μάκη Κατσαβάκη να περνά στον αγωνιστικό χώρο τον Ζαπρόπουλο στη θέση του Αμπονσά.
79' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ
Κίτρινη κάρτα για τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, Φερνάντεζ.
82' Γκολ ΠΑΟΚ
Γκολ για τον ΠΑΟΚ! Ο Ηλιάδης κλέβει τη μπάλα, τροφοδοτεί τον Σάλμον που βρίσκεται στη μικρή περιοχή του Απόλλωνα, και με πλασέ από κοντά κάνει το 3-1, πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα σε επίσημο αγώνα με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.
85' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο σκόρερ του τρίτου τέρματος του ΠΑΟΚ, Σάλμον, αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο, δίνοντας τη θέση του στον Μουμίν.
87' Ευκαιρία Απόλλων Κ.
Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Παπαδόπουλος έπιασε κεφαλιά από κοντά, με τον Φερνάντεζ να αποκρούει και να απομακρύνει τον κίνδυνο.
90' Γκολ ΠΑΟΚ
Γκολ για τον ΠΑΟΚ και 4-1! Εκπληκτική ενέργεια από τον Μπαϊάνο, πέρασε τέσσερις παίκτες της Καλαμαριάς, με τον Κόβατς να τον κόβει αλλά η μπάλα να φτάνει στον Κωνσταντινίδη και με πλασέ σε κενή εστία να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΠΑΟΚ.
90' Λήξη αγώνα
Τέλος αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με 4-1 και να επιστρέφει στις νίκες στο πρωτάθλημα μετά από τρία ματ.