Άρης-ΑΕΚ 0-1

αρης ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με αυτογκόλ του Ρονάλντο στο 82', η ΑΕΚ έφυγε νικήτρια από το "Βικελίδης" σε έναν αγώνα που κράτησε σχεδόν 3 ώρες!

Το ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Άρη και την ΑΕΚ στο "Κλεάνθης Βικελίδης" βρήκε νικήτρια τη δεύτερη με 1-0 με αυτογκόλ του Ρονάλντο, όμως δυστυχώς ρόλο πρωταγωνιστή είχαν οι οπαδοί αφού ύστερα από εκτόξευση φωτοβολίδων από ανεγκέφαλους οπαδούς της ΑΕΚ, ο διαιτητής της αναμέτρησης, κ. Κουκουλάκης, αρχικά διέκοψε για λίγα λεπτά τον αγώνα στο πρώτο μέρος, ενώ η έναρξη του δευτέρου μέρους καθυστέρησε μία ώρα προκειμένου να εκκενωθεί η Θύρα των οπαδών της Ένωσης.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Αρης (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Νέτο (87΄ Χαβίτο), Βανγκελί, Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Νεμπεγλέρας, Γκαρσία, Καράμπελας (46΄ Σανσόν), Ίβιτς, Κάλβο (72΄ Γκουγκουλιάς), Κόκε.

ΑΕΚ (Λορένσο Σέρα Φερέρ): Μορέτο, Αρουαμπαρένα, Ράμος, Δέλλας, Παπασταθόπουλος, Ζήκος, Καφές, Ριβάλντο, Μαντούκα (69΄ Ζούλιο Σέζαρ), Λυμπερόπουλος (89΄ Αλβες), Καπετάνος (46΄ Μπλάνκο).
Με μια ματιά
Με μοναδική απουσία τον Παπάζογλου, ο τεχνικός του Άρη, Ντούσαν Μπάγεβιτς, παρέταξε την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα κόντρα στην πρωτοπόρο της βαθμολογίας, ΑΕΚ, ενώ από την άλλη ο Λορένσο Σέρα Φερέρ, αιφνιδίασε τους πάντες ξεκινώντας βασικό τον Παντελή Καπετάνο, αφήνοντας στον πάγκο τον πρώτο του σκόρερ, Ισμαέλ Μπλάνκο.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά γρήγορος με τις δύο ομάδες να προσέχουν τα μετόπισθεν τους αλλά παράλληλα να προσπαθούν να πετύχουν ένα γκολ. Η πρώτη ευκαιρία έγινε από τους γηπεδούχους με τον Νάτσο Γκαρσία στο 6ο λεπτό να κάνει άνω κάτω την άμυνα της ΑΕΚ και λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή επιχείρησε ένα σουτ που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μορέτο.

Τρία λεπτά αργότερα (9') η Ένωση προσπάθησε να απαντήσει, όμως το σουτ του Λυμπερόπουλου έξω από την περιοχή δεν ανησύχησε τον Χαλκιά. Οι παίκτες του Ντούσαν Μπάγεβιτς, συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ και στο 14ο λεπτό ο Κόκε μπήκε στην μεγάλη περιοχή και από τα αριστερά έκανε το σουτ στην κλειστή γωνία, αναγκάζοντας τον Μορέτο να διώξει σε κόρνερ.

Στο 22ο λεπτό την επικίνδυνη σέντρα του Νέτο από τα αριστερά, εξουδετέρωσε ο Τραϊανός Δέλλας που έδιωξε σε κόρνερ με προβολή. Και ενώ οι οπαδοί του δικεφάλου εκτόξευαν φωτοβολίδες, η ΑΕΚ έγινε απειλητική, όταν το δυνατό σουτ του Ριβάλντο στο 34' από τα αριστερά έξω από την μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Χαλκιάς.

Απο εκεί και πέρα τα πολλά δυνατά μαρκαρίσματα έριξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, ενώ η ένταση της κερκίδας να μεταφέρθηκε και στον αγωνιστικό χώρο. Στο 45ο λεπτό στην Θύρα 1 έπεσε η όγδοοη φωτοβολίδα και ο διαιτητής της αναμέτρησης, κ. Κουκουλάκης, αποφάσισε να διακόψει για λίγα λεπτά τον αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ύστερα από τέσσερα περίπου λεπτά και η Ένωση έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ριβάλντο εκτέλεσε το κόρνερ δίνοντας πάσα στον Ράμος, ο Βραζιλιάνος αμυντικός σέντραρε από τα δεξιά, ο Λυμπερόπουλος πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας του Άρη, όμως η κεφαλιά του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χαλκιά.

Το δεύτερο μέρος άργησε μια ώρα να ξεκινήσει καθώς ύστερα από διαβουλεύσεις ανάμεσα σε ανθρώπους της Σούπερ Λίγκα και τον διαιτητή, αποφασίστηκε να μην συνεχιστεί ο αγώνας αν η Θύρα με τους οπαδούς της ΑΕΚ δεν εκκενωθεί. Μάλιστα στον φωτεινό πίνακα του αγώνα είχε αναγραφεί πως: "Μετά απο απόφαση όλων των αρμόδιων φορέων του αγώνα το παιχνίδι δεν θα ξεκινήσει αν δεν αποχωρήσουν οι οπαδοί της ΑΕΚ". Η έξοδος των οπαδών της ΑΕΚ έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα, χωρίς να επέμβουν τα ΜΑΤ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, με τον Λορένσο Σέρα Φερέρ, να βάζει στον αγώνα τον Ίσμαελ Μπλάνκο, κίνηση η οποία αποδείχθηκε πως χρειαζόταν, καθώς η επίθεση της Ένωσης απέκτησε και πάλι τη "σπιρτάδα" που της ελειπέ.

O Αργεντίνος στράικερ της Ένωσης βρέθηκε δύο φορές σε καίρια θέση στο 47ο και το 55ο λεπτό, με τον Χαλκιά να τον νίκα σε αμφότερες τις φάσεις. Παρά την υπεροχή της ΑΕΚ, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έχασαν την μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 64ο λεπτό, όταν έπειτα από σέντρα του Βλάνταν Ίβιτς ο Κόκε άφησε άγαλμα με κεφαλιά τον Μορέτο να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας, η οποία όμως έφυγε ελάχιστα άουτ.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση με τον Ριβάλντο να σουτάρει εκπληκτικά από πλάγια θέση και τον Χαλκιά με την αρωγή του δοκαριού του να σώζει την εστία του από βέβαια παραβίαση. Στη συνέχεια, από το κόρνερ του Βραζιλιάνου, ο Παπασταθόπουλος έστειλε την μπάλα άουτ σε εξ επαφής κεφαλιά, χάνοντας ακόμη μία σπουδαία ευκαιρία.

Το γκολ που χάρισε στην ΑΕΚ τη "χρυσή" νίκη, ήρθε έπειτα από... βόλεϊ στην περιοχή του Άρη έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ριβάλντο στο 82ο λεπτό. Συγκεκριμενα ο Βραζιλιάνος μέσος εκτέλεσε σεντράροντας προς την περιοχή του Άρη, ο Νέτο έπιασε την πρώτη κεφαλιά, με την μπάλα να κοντράρει και στον Ρονάλντο πριν καταλήξει στα δίχτυα του Χαλκιά

Oι ποδοσφαιριστές του Άρη, μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή κ.Κουκουλάκη, "στριφογύριζαν" έξω από την περιοχή της Ένωσης και μάλιστα έχασαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 84ο λεπτό, όταν ο Σανσόν σέντραρε από αριστερά, ο Ίβιτς αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μορέτο.

Ευθύνη η ΑΕΚ με σκόρερ τον Δέλλα

Ο διαιτητής Κουκουλάκης κατέγραψε στο φύλλο αγώνα με κάθε λεπτομέρεια τα όσα έγιναν στις κερκίδες από τους φιλάθλους της ΑΕΚ με την ρήψη των φωτοβολίδων στο πρώτο ημίχρονο αλλά και την σύσκεψη που έγινε στην ανάπαυλα για την αποχώρησή τους κάτι που σημαίνει ότι είναι επιβαρυντικό για την "Ένωση". Επίσης στο φύλλο αγώνα αναγράφεται ότι σκόρερ του αγώνα είναι ο Τραϊανός Δέλλας.
Όλα τα λεφτά...
O Ριβάλντο στο β' μέρος...
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Η ενέργεια κάποιων λιγοστών οπαδών της ΑΕΚ να εκτοξεύσουν φωτοβολίδες κάτι που είχε ως αποτέλεσμαν να καθυστερήσει η έναρξη της επανάληψης περίπου 1 ώρα. Είναι πραγματικά τραγικό να απαγορεύεται η μετακίνηση οπαδών και σε εκτός έδρας παιχνίδια, όμως μ' αυτά που συμβαίνουν φαίνεται πως δεν υπάρχει άλλη λύση. Η απερισκεψία 2-3 ανεγκέφαλων που πέταξαν φωτοβολίδες δεν σημαίνει πως οι οπαδοί της Ένωσης πήγαν στο "Κλεάνθης Βικελίδης" για να κάνουν επεισόδια.
Συνέντευξη Τύπου...

Σέρα Φερέρ:

"Πιστεύω ότι δεν ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μία ισορροπία χωρίς καλό παιχνίδι. Εμείς πιστεύαμε ότι μπορούσαμε να κάνουμε τα πράγματα καλύτερα ο Άρης που είχε πολύ ενθουσιασμό και όρεξη και έκοψε όποια πρωτοβουλία μπορούσαμε να έχουμε εμείς στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας είχε καλύτερο τόνο και ανέβηκε το ατομικό επίπεδο κάποιων ποδοσφαιριστών μας και ήμασταν πολύ καλύτεροι. Για μένα ήταν ένα παιχνίδι πολύ ισορροπημένο και κέρδισε η ομάδα που είχε την περισσότερη τύχη"

.

Όταν του ζητήθηκε να σχολιάσει το τι έγινε στο πρώτο ημίχρονο στις κερκίδες από τους φιλάθλους της ΑΕΚ τόνισε: "Εγώ ήμουν περισσότερο επικεντρωμένος στον αγωνιστικός χώρο. Αλλά αν έγινε κάτι που δεν ήταν καλό λυπάμαι πολύ για το ποδόσφαιρο. Εγώ πάντοτε λέω ότι το πάθος στην κερκίδα είναι σωστό και εγώ το καταλαβαίνω. Αλλά πάντα πρέπει να σεβόμαστε τους κανόνες της συμβίωσης και της ανοχής και να παρευρισκόμαστε σε μία γιορτή. Όταν ξεφεύγουμε από αυτό δεν μου αρέσει".

Για τη σημασία της νίκης στην έδρα του Άρη απάντησε: "Είναι ένα ακόμα παιχνίδι σε μία δύσκολη έδρα. Δεν είναι μόνο η πίεση και το στηριγμα που υπάρχει από την κερκίδα που είναι εξαιρετικό, αλλά ο Άρης είναι μία ομάδα καλά προπονημένη και δεν είναι εύκολο να πάρεις έναν βαθμό εδώ".

Όταν του ζητήθηκε να σχολιάσει την κλήρωση του ομίλου του EURO 2008 όπου η Εθνική μας βρέθηκε στον ίδιο όμιλο με την Εθνική Ισπανίας τόνισε: "Είναι δύσκολος όμιλος και για τις δύο πλευρές".

Ντέμης Νικολαϊδης: "Θα ήθελα να πω ότι η διοίκηση της ΠΑΕ ΑΕΚ αισθάνεται την ανάγκη να ζητήσει συγνώμη από τον κόσμο του Άρη για την συμπεριφορά κάποιων οπαδών μας που δεν είναι αυτοί που μας αντιπροσωπεύουν. Όλη η ευθύνη είναι δική μου που μετά από ένα χρόνο εμπιστεύθηκα τους οργανωμένους οπαδούς μας και πήρα εισιτήρια. Εγώ προμήθευσα εισιτήρια κι εγώ έχω την ευθύνη.

Ευχαριστούμε την ΠΑΕ Άρης για την άψογη φιλοξενία. Ακόμα θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στην Αστυνομία για αυτό που έκανε στο άδειασμα της κερκίδας όπου δεν έγινε γίνει το παραμικρό κάτι που γίνεται σπάνια σε ελληνικά γήπεδα.

Για ένα πράγμα είμαι χαρούμενος που άδειασε η κερκίδα οικιοθελώς. Θα ήθελα να πω ότι ήταν μειοψηφία αυτοί που έκαναν τις όποιες ενέργειες κάτι που μου δίνει αισιοδοξία αυτό το γεγονός και ξανά συγνώμη από τον κόσμο του Άρη"

.

Ντούσαν Μπάγεβιτς: "Η διακοπή επηρέασε και τις δύο ομάδες. Διακοπή 35΄-40΄ δεν είναι και λίγο. Η αλήθεια είναι ότι η ΑΕΚ ήταν πιο φρέσκια από μας. Εμείς στο τέλος δεν καταφέραμε να βάλουμε γκολ και το βάλαμε μόνοι μας. Εκεί κρίθηκε όλο το παιχνίδι με την μπάλα να πηγαίνει από το φάουλ του Ριβάλντο σε δικούς μας παίκτες όπως ήταν οι Νέτο και Ρονάλντο.

Ήμασταν όμως και μέτριοι. Χάσαμε την επαφή μας με την κορυφή και ξέρουμε ότι δεν θα είναι εύκολα τα πράγματα από εδώ και πέρα"

Για το αν συμφωνεί με την άποψη του κ. Φερέρ ότι κέρδισε ο πιο τυχερός απάντησε: "Έτσι φάνηκε", ενώ για τις φωνές του στο πρώτο ημίχρονο τόνισε πως: "Ήθελα να βγούμε πιο μπροστά. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήμασταν φρέσκοι αλλά προσπαθήσαμε ενώ έχω παράπονο από μερικούς που τους περίμενα πιο φρέσκους".

* Τα εισιτήρια του αγώνα ήταν 13.042 και οι εισπράξεις 225.205 ευρώ.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Αρης
(Ντούσαν Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Νέτο, Βανγκέλι, Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Νεμπεγλέρας, Γκαρσία, Καράμπελας, Ίβιτς, Κάλβο, Κόκε.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΑΕΚ
(Λορένσο Σέρα Φέρερ): Μορέτο, Καφές, Ράμος, Αρουαμπαρένα, Δέλλας, Καπετάνος, Ριβάλντο, Μαντούκα, Παπασταθόπουλος, Ζήκος, Λυμπερόπουλος.
1' Έναρξη αγώνα
6' Ευκαιρία Αρης Γκαρσία
Εξαιρετική ατομική ενέργεια από τον Νάτσο Γκαρσία που περνάει δύο παίκτες της ΑΕΚ και λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή κάνει το σουτ, όμως η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μορέτο.
9' Σουτ ΑΕΚ Λυμπερόπουλος
Σουτ του Λυμπερόπουλου έξω από την μεγάλη περιοχή καταλήγει αρκετά άουτ.
14' Ευκαιρία Αρης Κόκε
Ο Κόκε μπαίνει από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής κάνει το σουτ, όμως ο Μορέτο έδιωξε σε κόρνερ.
15' Σχόλιο
Ωραίο παιχνίδι στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο του αγώνα με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ.
20' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Ζήκος
22' Ευκαιρία Αρης Νέτο
Σέντρα του Νέτο, ο Δέλλας διώχνει σε κόρνερ με προβολή.
23' Σχόλιο
Ανταλλαγή φωτοβολίδων ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων, χάρη όμως στην ισχυρή αστυνομική δύναμη ο κίνδυνος επεισοδίων απομακρύνθηκε.
30' Σχόλιο
Ισσοροπημένο παιχνίδι στο πρώτο ημίωρο του αγώνα.
34' Σουτ ΑΕΚ Ριβάλντο
Δυνατό σουτ του από τον Ριβάλντο από τα αριστερά λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, ο Χαλκιάς μπλόκαρε την μπάλα.
45' Σχόλιο
Λόγω κάποιων διαβουλεύσεων η είσοδος των δύο ομάδων για την έναρξη του δευτέρου μέρους έχει καθυστερήσει.
45' Σχόλιο
Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, άνθρωποι της Σούπερ Λίγκα και ο διαιτητής έχουν αποφασίσει να μην συνεχιστεί ο αγώνας αν δεν εκκενωθεί η Θύρα των οπαδών της ΑΕΚ.
45' Σχόλιο
Στον φωτεινό πίνακα αναγράφεται το εξής μήνυμα: " Μετά απο απόφαση όλων των αρμόδιων φορέων του αγώνα το παιχνίδι δεν θα ξεκινήσει αν δεν αποχωρήσουν οι οπαδοί της ΑΕΚ".
45' Σχόλιο
Οι οπαδοί της ΑΕΚ αρχίζουν σιγά σιγά να αποχωρούν από το γήπεδο.
45' Διακοπή αγώνα
Ο διαιτητής του αγώνα διακόπτει τον αγώνα ύστερα από την 8η φωτοβολίδα στην καρδιά της Θύρας 1.
45' Έναρξη αγώνα
Ο αγώνας ξεκίνησε και πάλι.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Σχόλιο
Σύμφωνα με πληροφορίες στην ανάπαυλα οι αστυνομικές δυνάμεις θα προσπαθήσουν να εκκενώσουν την Θύρα 4, όπου βρίσκονται οπαδοί της ΑΕΚ.
45' Ευκαιρία ΑΕΚ
Ο Ριβάλντο εκτελεί το κόρνερ δίνοντας πάσα στον Ράμος, εκείνος κάνει την σέντρα από τα δεξιά, ο Λυμπερόπουλος έκανε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
Ύστερα από καθυστέρησης μιας ώρας το δεύτερο μέρος ξεκινά, με οπαδούς μόνο του Άρη.
46' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Μπλάνκο παίρνει την θέση του Καπετάνου.
46' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Σανσόν παίρνει την θέση του Καράμπελα.
49' Ευκαιρία ΑΕΚ Μπλάνκο
Ύστερα από κάθετη πάσα του Ριβάλντο, ο Μπλάνκο μέσα από την περιοχή προλαβαίνει να κάνει το πλασέ, όμως ο Χαλκιάς μπλοκάρει την μπάλα.
56' Σουτ Αρης Κάλβο
Δυνατό σουτ από τον Κάλβο η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μορέτο.
62' Κίτρινη κάρτα Αρης Νεμπεγλέρας
63' Ευκαιρία Αρης Κόκε
Εξαιρεική σέντρα ακριβείας από τα δεξιά του Ίβιτς, ο Κόκε αφύλαχτος από το σημείο του πέναλτι κάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.
67' Κίτρινη κάρτα Αρης Ρονάλντο
68' Ευκαιρία ΑΕΚ Ριβάλντο
Ύστερα από σύγχυση στην άμυνα του Άρη, ο Ριβάλντο κάνει εκπληκτικό σουτ από πολύ πλάγια θέση, ο Χαλκιάς διώχνει με γροθιές, η μπάλα καταλήγει στο δοκάρι και εν συνεχεία ο Ρονάλντο διώχνει σε κόρνερ.
68' Ευκαιρία ΑΕΚ Αρουαμπαρένα
Έπειτα από φάουλ ο Παπασταθόπουλος παίρνει την κεφαλιά, δεύτερη κεφαλιά από τον Αρουαμπαρένα, όμως η μπάλα περνάει λίγο άουτ.
69' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Ζούλιο Σέζαρ παίρνει την θέση του Μαντούκα.
70' Σχόλιο
Ασφυκτική πίεση από την ΑΕΚ που έχει φτάσει πολύ κοντά στο γκολ.
72' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Γκουγκούλιας παίρνει την θέση του Κάλβο.
78' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Ράμος
79' Κίτρινη κάρτα Αρης Ίβιτς
82' Γκολ ΑΕΚ Ρονάλντο αυτογκόλ
Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ριβάλντο ο Νέτο κάνει την κεφαλιά προς τα πίσω αθελά του, ενώ στην συνέχεια ο Ρονάλντο με το κεφάλι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
83' Ευκαιρία Αρης Ίβιτς
Σέντρα από τα αριστερά του Σανσόν, ο Ίβιτς αμαρκάριστος κάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μορέτο.
87' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Χαβίτο παίρνει την θέση του Νέτο.
89' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Την θέση του Λυμπερόπουλου παίρνει ο Άλβες.
90' Έναρξη καθυστερήσεων +3 λεπτά
93' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Καφές