Πανιώνιος-Ηρακλής 1-1

πανιωνιος ηρακλης

Σε ένα κάκιστο παιχνίδι, ο Πανιωνιος προηγήθηκε νωρίς με τον Τζιμπούρ ο Ηρακλής όμως γύρισε από την... κόλαση, με γκολ του Νικολόπουλου στο 87'

Σε ελεύθερη πτώση ο Πανιώνιος, ο οποίος για τρίτο συνεχή αγώνα μένει δίχως νίκη, καθώς μετά τις ήττες από ΠΑΟΚ και Γαλατασαράι, παραχώρησε ισοπαλία και στον Ηρακλή μέσα στη Νέα Σμύρνη. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης έπειτα από μοναδικής ομορφιάς τέρμα του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος Τζιμπούρ, όμως ο Ηρακλής που συνεχίζει την ανάκαμψή του στο πρωτάθλημα κοίμησε τους "κυανέρυθρους" μέχρι το 87ο λεπτό, όταν σε μία αντεπίθεση η χρυσή αλλαγή του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ο Νικολόπουλος ισοφάρισε χαρίζοντας τον "χρυσό" βαθμό στην ομάδα του.
td> Οι συνθέσεις των ομάδων
Πανιώνιος (Έβαλντ Λίνεν): Ταμπάσης, Μπερτέ, Πλετς, Σκούφαλης, Τζιμπούρ, Κουμορτζί, Βάγκνερ, Μαϊστόροβιτς, Σπυρόπουλος, Φερνάντεζ, Σιαλμάς

Ηρακλής (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Πάρντο, Ραγκουέλ, Ιωαννίδης, Κατσαμπής, Μαλαγκουένο, Σάντος Μπίνιο, Παπαδόπουλος, Μαυρογενίδης, Γκαρσία, Ροντρίγκο, Χλώρος
td> Με μια ματιά
Με την έναρξη κιόλας της αναμέτρησης, ο Πανιώνιος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στην πρώτη ουσιαστικά επίσκεψή του στα καρέ του Πάρντο άνοιξε το σκορ, με τον Τζιμπούρ.

Συγκεκριμένα με μια απίστευτη ενέργεια, ο Γαλλοαλγερινός επιθετικός των Νεοσμυρνιωτών, άφησε άναυδους δύο αμυντικούς του Ηρακλή, πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα με πολύ δυνατό διαγώνιο σουτ. Τα δεδομένα δεν άλλαξαν ούτε μετά το τέρμα του Τζιμπούρ, καθώς η ομάδα του Λίνεν διατήρησε την υπεροχή, πιέζοντας μάλιστα και για το δεύτερο τέρμα που θα "κλείδωνε" ουσιαστικά τη νίκη του Πανιωνίου.

Στο 36ο λεπτό και πάλι, ο σκόρερ των γηπεδούχων ήταν αυτός που έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Πάρντο απέκρουσε καθώς ο Τζιμπούρ προσπάθησε να τον κρεμάσει έπειτα από την βαθιά μπαλιά του Σκούφαλη.

Τσίκινης όπως Τεροβίτσας

Στο 42ο λεπτό μια κεφαλιά του Κουμορτζί έφυγε άουτ, ενώ ελάχιστα λεπτά πριν επικράτησε έκνευρισμός στον αγωνιστικό χώρο, όταν μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Σκούφαλη στον Μαυρογενίδη, απειλήθηκε γενική σύρραξη.

Ο κ. Τσίκινης αμέσως μόλις είδε το μαρκάρισμα, έτρεξε προς το μέρος του Σκούφαλη με την κίτρινη κάρτα ανα χείρας, ενώ αμέσως μετά τις αψιμαχίες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, κάλεσε τους πρωταγωνιστές της φάσης, Σκούφαλη και Μαυρογενίδη δείχνοντας την κάρτα τόσο στον ποδοσφαιριστή του Ηρακλή όσο και σε εκείνον του Πανιωνίου, ο οποίος όμως την είχε δει και λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα.

Ο 4ος διαιτητής της αναμέτρησης κάλεσε άμεσα τον Τσίκινη για να του υποδείξει το παράδοξο, όμως ο Τσίκινης απάντησε πως δεν ήθελε να αποβάλλει τον ποδοσφαιριστή του Πανιωνίο και πως η συγκεκριμένη κίνηση έγινε εκ παραδρομής.

Κοιμόντουσαν... ως το 87'

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, μπήκαν χωρίς ιδιαίτερη όρεξη για ποδόσφαιρο στο δεύτερο μέρος καθώς τα λάθη στην μεσαία γραμμή είχαν τον πρώτο λόγο ενώ Ταμπάσης και Πάρντο είχαν από ελάχιστη ως και μηδενική συμμετοχή στο παιχνίδι.

Ο Φερνάντεζ έχασε μια ευκαιρία στο 67ο λεπτό, όταν ένα σουτ του έφυγε ελάχιστα άουτ και ενώ το παιχνίδι έμοιαζε εύκολη υπόθεση για τους ποδοσφαιριστές του Λίνεν, εκείνοι του Ηρακλή δεν είχαν πει την τελευταία τους "κουβέντα".

Σε μια αντεπίθεση στο 87ο λεπτό, ο Μαρίνκοβιτς από δεξιά πέρασε την μπάλα στον Νικολόπουλο, ο οποίος αφού ξεπέρασε και τον Ταμπάση προ κενής εστίας δεν αστόχησε ισοφαρίζοντας σε 1-1 και χαρίζοντας τον υπερπολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας σε μια πολύ δύσκολη έδρα όπως η Νέα Σμύρνη.

* Στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, μπορεί κάποιος δημοσιογράφος να μπει με την κάρτα της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού. Στο "Γ. Καραϊσκάκης" επίσης. Στο ΟΑΚΑ, εκτός από διαπίστευση χρειάζεται κανείς να δείξει για να εισέλθει και την εν λόγω. Στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, όμως η συγκεκριμένη δεν έχει καμία αξία και ακόμα και αν έχεις τέτοια δεν μπορείς να μπεις στα δημοσιογραφικά. Τα συμπεράσματα δικά σας.
Η 11άδα των γηπεδούχων Πανιώνιος
1' Έναρξη αγώνα
Η αναμέτρηση αρχίζει με τον Πανιώνιο στη σέντρα
4' Γκολ Πανιώνιος Τζιμπούρ
Ο Γαλλοαλγερινός άσος του Πανιωνίου, αφήνει άναυδους με μια απίστευτη κίνηση δύο αμυντικούς του Ηρακλή και με δυνατό δεξί σουτ μέσα από την περιοχή νικάει τον Πάρντο για το 1-0
8' Σχόλιο
Παρά το γκολ του Τζιμπουρ, ο Πανιώνιος είναι εκείνος που συνεχίζει να πιέζει και ψάχνει και δεύτερο τέρμα ενώ ακόμα δεν έχουμε συμπληρώσει ούτε το 10λεπτο της αναμέτρησης
14' Ευκαιρία Πανιώνιος Τζιμπούρ
Ο Φερνάντεζ σεντράρει με το αριστερό από δεξιά, ο Σιαλμάς μέσα στην περιοχή του Πάρντο γυρίζει με το κεφάλι προς το τέρμα, όμως ο Τζιμπούρ δεν προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας και να τη σπρώξει στα δίχτυα και αυτή καταλήγει άουτ.
23' Σχόλιο
Πολλές λάθος μεταβιβάσεις στη μεσαία γραμμή από τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων. Ο ρυθμός του παιχνιδιού πέφτει σιγα-σιγά, με τον Ηρακλή να προσπαθεί περισσότερο
25' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Ραγκουέλ
35' Ευκαιρία Πανιώνιος Τζιμπούρ
Πρώτη φάση μετά από ώρα μπροστά στα καρέ του Ηρακλή. Ο Σκούφαλης με βαθιά μπαλιά βρίσκει τον Τζιμπούρ, ο οποίος βγαίνει απέναντι από τον Πάρντο, όμως ο κήπερ του Ηρακλή αποκρούει καθώς ο σκόρερ του Πανιωνίου προσπαθεί να τον "κρεμάσει"
43' Κίτρινη κάρτα
Ο διαιτητής της αναμέτρησης τιμωρεί με κίτρινη τόσο τον Σκούφαλη όσο και τον Μαυρογενίδη για τον διαπληκτισμό τους έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα του πρώτου στον δεύτερο.
45' Φάουλ Ηρακλής Μαυρογενίδης
Ο Μαυρογενίδης εκτελεί φάουλ λίγο έξω από την περιοχή του Πανιωνίου, ο Ταμπάσης όμως βγαίνει και αποκρούει με γροθιές
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
51' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Νικολόπουλος παίρνει τη θέση του Μπίνιο
57' Σχόλιο
Χωρίς φάση άξια λόγου συνεχίζεται το δεύτερο ημίχρονο, με τον Πανιώνιο πάντως να διατηρεί την υπεροχή και να ψάχνει το δεύτερο τέρμα
60' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Μαλαγκουένο
63' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Κόντης παίρνει τη θέση του Σιαλμά
65' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Μαρίνκοβιτς στη θέση του Γκαρσία
68' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Γουνδουλάκης παίρνει τη θέση του Βάγκνερ
69' Ευκαιρία Πανιώνιος Τζιμπούρ
Ο Σπυρόπουλος σουτάρει δυνατά από αριστερά, ο Τζιμπούρ μπαίνει στην πορεία της μπάλας ομως η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκαρι του Πάρντο
75' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής
Ο Γιαντσής παίρνει τη θέση του Χλωρού
80' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Γουσούλης παίρνει τη θέση του Τζιμπούρ
87' Γκολ Ηρακλής Νικολόπουλος
Ο Μαρίνκοβιτς βγαίνει στην αντεπίθεση και δίνει την μπάλα που ειναι αμαρκάριστος στην περιοχή του Πανιωνίου, ο επιθετικός του Ηρακλή αφού αποφεύγει και τον Ταμπάση σε κενή εστία ισοφαρίζει