Τα παιχνίδια της 23ης αγωνιστικής

Τα γκολ των Γκαρσία και Μουσλίμοβιτς έφεραν... Τούμπα την κορυφή (στο -2 πλέον ΠΑΟΚ-ΟΣΦΠ)

"Φωτιά" στο πρωτάθλημα έβαλε ο ΠΑΟΚ με τη νίκη του επί του Παναθηναϊκού στην "Τούμπα", 7 αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας της Super League.
Με την 23η αγωνιστική να έχει πλέον ολοκληρωθεί η πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα της Super League, όπως αυτή έχει παρουσιάζεται από την διοργανώτρια αρχή του πρωταθλήματος, έχει ως εξής:

1. Παναθηναϊκός 52 βαθμοί
2. Ολυμπιακός 50 βαθμοί
-. ΠΑΟΚ 50 βαθμοί
4. ΑΕΚ 39 βαθμοί
5. Άρης 35

Στα άλλα ματς της ημέρας, η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 του Άρη στο "ΟΑΚΑ" με γκολ του Παντελή Καφέ (47'), πετυχαίνοντας την 3η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα. Με το "τρίποντο" κόντρα στους Θεσσαλονικείς η Ένωση έβαλε τις βάσεις για την διασφάλιση της 4η θέσης καθώς ξέφυγε με τέσσερις βαθμούς από την ομάδα του Κούπερ.

Μία ακόμα σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε ο Πανθρακικός, που με δύο γκολ του Στιβ Μπέλεκ πέρασε με 2-0 από το "Αλκαζάρ" επί της ΑΕΛ. Σημαντικό "διπλό" και για τον Πανιώνιο, που νίκησε 3-2 τον ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Μέτριο παιχνίδι στο Περιστέρι, με τον Ατρόμητο να μένει στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης.

Το Σάββατο, κόντρα στον Εργοτέλη ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις κακές εμφανίσεις. Ο Μπούντιμιρ ισοφάρισε στο 85' το γκολ του Τοροσίδη στο 29' και οι "ερυθρόλευκοι" άφησαν δύο πολύτιμους βαθμούς στην Κρήτη παραχωρώντας ισοπαλία με 1-1.

Νωρίτερα η αυλαία άνοιξε με την Καβάλα να κερδίζει εντός έδρας 2-1 την Ξάνθη και τον Ηρακλή να μένει στο 1-1 με τον Λεβαδειακό στο Καυτανζόγλειο.

Με δύο γκολ του Ονουάτσι, η Καβάλα πέτυχε την ανατροπή και πήρε το τρίποντο με 2-1 κόντρα στην Skoda Ξάνθη. Στο άλλο ματς, μετά από αρκετά λεπτά καθυστερήσεων και αρκετή ένταση, Ηρακλής και Λεβαδειακός μοιράστηκαν βαθμούς (1-1).

Η 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο, 20 Φεβρουαρίου 2010

Ηρακλής-Λεβαδειακός 1-1

Διαιτητής: Βασίλης Παμπορίδης (κιλκίς)
Γήπεδο: Καυτανζόγλειο

Σε ένα μέτριο ποιοτικά αλλά γεμάτο... ένταση παιχνίδι, Ηρακλής και Λεβαδειακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στο "Καυτανζόγλειο", στην αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Γκονζάλες άνοιξε το σκορ στο 50', ενώ ο Κονέ στο 81' ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

Με τους βαθμούς της νίκης να είναι το ζητούμενο και για τους δύο συλλόγους, δεδομένης της δεινής βαθμολογικής τους θέσης ειδικότερα για τους φιλοξενούμενους, Ηρακλής και Λεβαδειακός διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο "Καυτανζόγλειο" Στάδιο.

Το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από το μέτριο θέαμα που προσέφεραν οι 22 ποδοσφαιριστές, αλλά και τις εξαιρετικές επεμβάσεις του Βαγιέχο σε 4 επικίνδυνες επισκέψεις των γηπεδούχων. Άλλωστε αν δεν ήταν ο Ισπανός πορτιέρο, δύσκολα θα διατηρούσε το μηδέν στην άμυνά του ο Λεβαδειακός, στο πρώτο 45λεπτο.

Στην επανάληψη ο Λεβαδειακός αιφνιδίασε με όμορφο τέρμα του Γκονζάλες στο 50', ωστόσο ο "Γηραιός" δεν τα παράτησε, απείλησε και τελικά δικαιώθηκε με εξίσου ωραίο γκολ από τον Κονέ στο 81', γράφοντας το τελικό 1-1.

Νέα Καβάλα-Σκόντα Ξάνθη 2-1

Διαιτητής: Απόστολος Αμπάρκιολης (Θεσσαλονίκης)
Γήπεδο: Εθνικό "Ανθή Καραγιάννη"

Καβάλα-Skoda Ξάνθη 2-1

Η ανοδική πορεία της Καβάλας με τον Άαντ Ντε Μος στον πάγκο της συνεχίζεται. Μετά από την μεγαλειώδη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ την περασμένη Κυριακή αλλά και την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου hellas on line απέναντι στον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, οι "Αργοναύτες" κατέβαλαν και την αντίσταση της Skoda Ξάνθης καθώς επικράτησαν με 2-1 και πανηγύρισαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στη Σούπερ Λίγκα.

Η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη πήρε κεφάλι στο σκορ στο 18' με τον Πόι στην πρώτη φάση του αγώνα, όμως η Καβάλα ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δίκαια στην ανατροπή, με τον Ονουάτσι να ισοφαρίζει λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους (45') και να κάνει τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων με το τέρμα του στο 68'.

Με το αποτέλεσμα αυτό, οι Μακεδόνες σκαρφάλωσαν στην 6η θέση της βαθμολογίας, ενώ στον αντίποδα η Ξάνθη δεν κατάφερε για ένα ακόμα παιχνίδι μακριά από τα "Πηγάδια" να πάρει θετικό αποτέλεσμα, έχοντας πάρει εκτός έδρας μόνο τους 3 από τους 25 βαθμούς που έχει συνολικά στο ενεργητικό της.

Εργοτέλης-Ολυμπιακός 1-1

Διαιτητής: Ηλίας Σπάθας (Πειραιά)
Γήπεδο: Παγκρήτιο Στάδιο

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις κακές εμφανίσεις, έδωσε... δικαίωμα στον Εργοτέλη και το πλήρωσε. Ο Μπούντιμιρ ισοφάρισε στο 85' το γκολ του Τοροσίδη (29') και οι "ερυθρόλευκοι" έχασαν δύο πολύτιμους βαθμούς και μαζί την ευκαιρία να ανέβουν ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα τους Πειραιώτες και όπως στον πρώτο γύρο στο "Γ. Καραϊσκάκης" έχασαν χάρις σε γκολ του Ντουντού στο 84', έτσι τώρα "έκλεψαν" το βαθμό στο 85ο λεπτό χάρις στον Μπούντιμιρ.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο δυνατά και να είναι το απόλυτο αφεντικό στο πρώτο μέρος και τον Εργοτέλη να απαντά στην επανάληψη με ευκαιρίες και γκολ την κατάλληλη στιγμή.

Σε κακή μέρα ο Σέρβος τεχνικός του Ολυμπιακού, που έβγαλε τον Ντάρμπισιρ για τον Ντιόγκο, ενώ τρόμαξε με την πίεση του Εργοτέλη και πέρασε τον Ντομί στην θέση του Ντάτολο.

Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι μόνο συγχαρητήρια αξίζουν γιατί δεν φοβήθηκαν τον Ολυμπιακό, τον κοίταξαν στα μάτια και πήραν αυτό που έπρεπε.

Αξίζει να σημειωθεί, πως οι Κρητικοί διαμαρτύρονται για το γκολ των Πειραιωτών καθώς ο Τοροσίδης μπήκε νωρίτερα στην μεγάλη περιοχή (συνηθισμένο φαινόμενο στα πέναλτι), ενώ και οι Πειραιώτες φωνάζουν για πέναλτι του Τζούνιορ πάνω στον "Τόρο" στο 79'.

Κυριακή, 21 Φεβρουαρίου 2010

Ατρόμητος Αθηνών-Αστέρας Τρίπολης 0-0

Διαιτητής: Δημήτρης Κύρκος (Ηπειρος)
Γήπεδο: Δημοτικό Περιστερίου

Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης 0-0

Το αξιοσημείωτο σερί των τριών εντός έδρας νικών του Ατρομήτου έλαβε τέλος στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, με τον Αστέρα Τρίπολης να φεύγει με το βαθμό της ισοπαλίας (0-0) από το Περιστέρι.

Το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και να ασκούν αρκετή πίεση στα καρέ του Αναστασόπουλουκαι τον Αστέρα να έχει όμως τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο 39' με τον Ουντότζι, ενώ στο 45' άλλαξαν τα δεδομένα της αναμέτρησης: ο Φυτανίδης αντίκρυσε σωστά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο και έκανε σαφώς δυσκολότερο το έργο της ομάδας του στο δεύτερο μέρος.

Η επανάληψη βρήκε τους παίκτες του Δώνη να χάνουν 2-3 μεγάλες ευκαιρίες, με αποκορύφωμα την κεφαλιά του Περόνε στις καθυστερήσεις που αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή από τον Λαδάκη, όμως η άμυνα του Αστέρα "άντεξε" και έτσι το τελικό 0-0 ήταν μάλλον δίκαιο μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Κύρκου.

Λάρισα-Πανθρακικός 0-2

Διαιτητής: Ανδρέας Παππάς (Αθήνα)
Γήπεδο: Εθνικό Αλκαζάρ

ΑΕΛ-Πανθρακικός 0-2

Οι ποδοσφαιριστές του Πανθρακικού κατέβηκαν χωρίς άγχος στο Αλκαζάρ να παίξουν το ποδόσφαιρο που μπορούν φεύγοντας στο τέλος με ένα ακόμα διπλό. Στην αντίπερα όχθη οι ''βυσσινί'' πέταξαν στα σκουπίδια τη σπουδαία νίκη της περασμένης αγωνιστικής στην Ξάνθη με αποτέλεσμα να μπλέξουν σε περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή τους στην κατηγορία.

Με τη συμπλήρωση του 90ου λεπτού στο Αλκαζάρ όλο το γήπεδο σηκώνεται όρθιο και λίγο πριν αποδοκιμάσει τους παίχτες και τον προπονητή της ΑΕΛ, φροντίζει να δώσει το πιο θερμό του χειροκρότημα στον ...δήμιο της ομάδας του!

Ο Στιβ Μπέλεκ γίνεται αλλαγή και οι φίλαθλοι των γηπεδούχων αναγνωρίζουν την εκπληκτική του εμφάνιση που επισφαραγίστηκε με δύο τέρματα μέσα σε δύο λεπτά (75', 77').

Ο Καμερουνέζος συνέχισε την παράδοση που θέλει όταν αναμετρώνται οι δύο ομάδες να νικάνε πάντα οι φιλοξενούμενοι(!), ωστόσο για να φτάσουμε στο σημείο το αποτέλεσμα μέχρι το 75' να είναι 0-0, έβαλε το χεράκι του ο άλλος μεγάλος πρωταγωνιστής των ''πράσινων'', ο Χοσέ Ρόκα.

Ο ισπανός τερματοφύλακας κατέβασε τα ρολά στο Αλκαζάρ με αποκορύφωμα το 50ο λεπτό όπου και απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Κουζέν.

Ο επιθετικός από την Γκαμπόν δεν κατάφερε να διώξει το άγχος που βάραιναν τα πόδια των συμπαιχτών του, ο Πανθρακικός άρχισε σιγά σιγά να βγαίνει στις αντεπιθέσεις και κατάφερε να "καρφώσει" δύο φορές το μαχαίρι στην καρδιά της ΑΕΛ που βρίσκεται πλέον στην εντατική, μόλις 3 βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

ΠΑΣ Γιάννινα-Πανιώνιος 2-3

Διαιτητής: Γιώργος Σταθόπουλος (Πάτρα)
Γήπεδο: Εθνικό "Οι Ζωσιμάδες"

Ο Πανιώνιος πήρε σπουδαία νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες με 3-2 (2-2 ημίχρονο), με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί αρκετά από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 28 πόντους μετά από 23 αγωνιστικές.

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι από πλευρά θεάματος αλλά και διακύμανσης του σκορ, ο Πανιώνιος πέτυχε μια σπουδαία νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 3-2, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μανιάτη και Τζαβέλλα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι “αυτοκτόνησαν”, αφού αν και προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στα γκολ των Τσότσαλιτς (7') και Ριέρα (18'), κατάφεραν να δεχθούν την ισοφάριση από τον ΠΑΣ που σκόραρε με τους Μενδρινό (30') και Σαϊτιώτη (44')

Το δεύτερο μέρος δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, όμως ο ΠΑΣ ήταν αυτός που πίεζε στο μεγαλύτερο διάστημα. Παρόλα αυτά στο 85ο λεπτό, ο Μανιάτης με καταπληκτική κεφαλιά νίκησε τον Ελευθερόπουλο, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

ΑΕΚ-Αρης 1-0

Διαιτητής: Μιχάλης Τσινιάρης (Αθήνα)
Γήπεδο: Ολυμπιακό Στάδιο

ΑΕΚ-Άρης 1-0

Η ΑΕΚ δεν απογοήτευσε τον εαυτό της, δεν απογοήτευσε τον κόσμο (18.000) της και επικράτησε στο ΟΑΚΑ του Άρη με 1-0 στο ντέρμπι των κιτρινόμαυρων. Ο Δικέφαλος έκανε την τρίτη σερί νίκη (για πρώτη φορά φέτος) και με το τρίποντο κόντρα στους Θεσσαλονικείς έβαλε τις βάσεις για την διασφάλιση της 4η θέσης καθώς ξέφυγε με τέσσερις βαθμούς από την ομάδα του Κούπερ. Ο αρχηγός, Παντελής Καφές, ο "χρυσός" σκόρερ (47') στην επανεμφάνισή του.

Το παιχνίδι είχε φάσεις χωρίς να είνι θεαματικό αλλά και οι δύο ομάδες σπατάλησαν αρκετές για να διαμορφωθεί το τελικό 1-0. Ο Άρης ξεκίνησε ιδανικά αλλά οι παίκτες του δεν κατάφεραν αν προηγηθούν όταν βρέθηκαν στο πρώτο τέταρτο δύο φορές μέσα στην περιοχή του Σάχα.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέκαμψε έχασε με την σειρά της ευκαιρίες και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0. Στην επανάληψη ο Καφές έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ στο 47' και οι ευκαιρίες συνέχισαν να χάνονται εκατέρωθεν. Η ΑΕΚ όμως ήταν σοβαρή και κατάφερε να πάρει τη νίκη όντας καλύτερη στην εγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Το τελικό 1-0 δίνει σαφές προβάδισμα στην ΑΕΚ για την κατάληψη της 4ης θέσης με την Ένωση να συνεχίζει την αντεπίθεση που ξεκίνησε στον δεύτερο γύρο. Ο Δικέφαλος παραμένει αήττητος στο 2010, ενώ το τρίποντο κόντρα στον Άρη ήταν το τρίτο συνεχόμενο με τη συνέχεια να δίνει την δυνατότητα για διεύρυνση του σερί.

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-1

Διαιτητής: Γιώργος Δαλούκας (Θεσσαλία)
Γήπεδο: Τούμπας

Τα φτερά του προς την κορυφή άνοιξε ο "Δικέφαλος του Βορρά" μετά την νίκη με 2-1 στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, βάζοντας φωτιά στο πρωτάθλημα, με τον ΠΑΟΚ να είναι στην 2η θέση μαζί με τον Ολυμπιακό, δύο βαθμούς πίσω από το "τριφύλλι". Γκαρσία και Μουσλίμοβιτς οι σκόρερ των γηπεδούχων ενώ ο Σισέ προσωρινά είχε ισοφαρίσει.