MOTOGP

GP Τσεχίας - FP2: Αντεπίθεση Marquez!

Παρότι το FP1 στην πίστα του Brno στην Τσεχία δεν ήταν και τόσο καλό για τον Marc Marquez, ο Ισπανός αναβάτης της Honda κατάφερε να ανακάμψει στη δεύτερη περίοδο ελεύθερων δοκιμών και να βρεθεί στην κορυφή της κατάταξης με χρόνο 1:55.840.

Η μάχη με τον Iannone ήταν μέχρι την τελευταία στιγμή της διαδικασίας με τον Marquez να καταφέρνει τελικά να είναι ταχύτερος μόλις κατά 0.104 s από τον Ιταλό της Ducati (1:55.944).

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ

Πριν τον Iannone η μάχη του Marquez ήταν με τον Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP), αλλά ο Ισπανός κατάφερε με ένα φρέσκο σετ ελαστικών να σημειώσει ταχύτερο χρόνο από τον αναβάτη της Yamaha (1:55.977). Στα τελευταία δευτερόλεπτα της διαδικασίας ο νικητής του GP της Αυστρίας έκανε και αυτός την επίθεσή του στο πρωτοπόρο του πρωταθλήματος αλλά το μόνο που κατάφερε τελικά ο Andrea Iannone (Ducati Team) ήταν να αφήσει το Lorenzo στην 3η θέση της κατάταξης. Και οι δύο Ducati πάντως δείχνουν να έχουν καλό ρυθμό στο Brno με τον Andrea Dovizioso να βρίσκεται στην 6η θέση της κατάταξης με 1:56.235.

Ο Jorge Lorenzo, ο τρεις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής στη μεγάλη κατηγορία και περσινός νικητής στην Τσεχία, ήταν και ο ταχύτερος αναβάτης της Yamaha την Παρασκευή μετά και από τις απογευματινές ελεύθερες δοκιμές. Ο Valentino Rossi που βρέθηκε στη δεύτερη θέση το πρωί πίσω από τον Iannone κατάφερε στο FP2 να σταματήσει το χρονόμετρο στο 1:56.174. Ο συγκεκριμένος χρόνος του χάρισε την 5η θέση πίσω από τον εξαιρετικό και στο FP2 Hector Barbera (Avintia Racing) που χρησιμοποίησε πολύ σοφά τη δύναμη της Ducati την Παρασκευή (1:56.124).

Πίσω από τον Dovi βρέθηκε ο Aleix Espargaro (Team Suzuki Ecstar) στην 7η θέση (1:56.441), ο οποίος έκανε μία πολύ καλή προσπάθεια έπειτα από το σπασμένο δάχτυλο στο Red Bull Ring. Πολύ καλή ήταν και η εμφάνιση του Bradley Smith (Monster Yamaha Tech 3) στις δοκιμές της Παρασκευής ο οποίος με χρόνο 1:56.494 βρέθηκε στην 8η θέση της κατάταξης.

Οι Maverick Viñales (Team Suzuki Ecstar) και Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) ολοκλήρωση την πρώτη δεκάδα, ενώ μένει μία ακόμα περίοδος ελεύθερων δοκιμών το πρωί του Σαββάτου που θα καθορίσει ποιος θα πάει κατευθείαν στο Q2 των κατατακτηρίων.

Να υπενθυμίσουμε ότι το πρόγραμμα του σαββατοκύριακου για τις μεταδόσεις στον OTE TV έχει ψς εξής: