PREMIER LEAGUE

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι 1-2: Με την αύρα του Τούχελ χτυπάει τετράδα

Ο Ζορζίνιο πανηγυρίζει το γκολ με πέναλτι στο εκτός έδρας ματς της Τσέλσι με τη Σέφιλντ Ⓒ 2021 OLI SCARFF/ ASSOCIATED PRESS

Η Τσέλσι πέρασε από το Σέφιλντ (1-2) με τα γκολ των Μάουντ και Ζορζίνιο, συνεχίζει την ανάκαμψη με τον Τόμας Τούχελ και έχει πλησιάσει στο βαθμό την τετράδα και τη Λίβερπουλ.

Με την αύρα του Τόμας Τούχελ πορεύεται η Τσέλσι, καθώς οι μπλε συνεχίζουν τα βήματα ανάκαμψης με τον Γερμανό νέο προπονητή τους. Την Κυριακή το βράδυ η ομάδα του Λονδίνου πέρασε από το Σέφιλντ. Επικράτησε (1-2) της τοπικής Γιουνάιτεντ και ουραγού της Premier League.

Ο Μέισον Μάουντ άνοιξε το σκορ για την Τσέλσι στο 43ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 54ο με αυτογκόλ του Ρίντιγκερ.

Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζορζίνιο ύστερα από τέσσερα λεπτά (58') σφράγισε την απόδραση για τους μπλε, οι οποίοι πλησίασαν στο βαθμό από την τετράδα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 6 Φεβρουαρίου

Άστον Βίλα - Άρσεναλ 1-0 (2' Γουότκινς)

Μπέρνλι - Μπράιτον 1-1 (53' Γκούντμουντσον / 36' Ντανκ)

Νιούκαστλ - Σαουθάμπτον 3-2 (16' Γουίλοκ, 26' 45+4' Αλμιρόν / 30' Μιναμίνο, 48' Γουόρντ-Πράους)

Φούλαμ - Γουέστ Χαμ 0-0

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Έβερτον 3-3 (24' Καβάνι, 45' Φερνάντες, 70' ΜακΤόμινεϊ / 49' Ντουκουρέ, 52' Ροντρίγκες, 90+5' Κάλβερτ-Λιούιν)

Κυριακή 7 Φεβρουαρίου

Τότεναμ - Γουέστ Μπρομ 2-0 (54' Κέιν, 58' Σον)

Γουλβς - Λέστερ 0-0

Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (63' πεν. Σαλάχ / 49' 73' Γκιουντογκάν, 76' Στέρλινγκ, 83' Φόντεν)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι 1-2 (54' αυτ. Ρίντιγκερ / 43' Μάουντ, 58' πεν. Ζορζίνιο)