PREMIER LEAGUE

Τότεναμ - Γουέστ Μπρομ 2-0: Έδρασε και πάλι το δίδυμο Κέιν - Σον

O Χάρι Κέιν πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Τότεναμ σε αναμέτρηση της Premier League απέναντι στην Γουέστ Μπρομ Ⓒ 2021 MATT DUNHAM/ASSOCIATED PRESS

Ο Χάρι Κέιν επέστρεψε στη δράση μετά τον τραυματισμό του στον αγώνα με την Λίβερπουλ και άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της Τότεναμ κόντρα στην Γουέστ Μπρομ, με τον Σον να γράφει το τελικό 2-0 για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο (VIDEOS).

Μετά από τρεις σερί ήττες στην Premier League (κατά σειρά από Λίβερπουλ, Μπράιτον και Τσέλσι), η Τότεναμ επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας με 2-0 της προτελευταίας της βαθμολογίας, Γουέστ Μπρομ, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τα σπιρούνια να έχουν τη μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες και τους μπάγκις να κρατούν το μηδέν στην εστία τους με αυτοθυσία, ωστόσο στο δεύτερο 45λεπτο ένα ξέσπασμα με πρωταγωνιστές τους δύο επιθετικούς τους ήταν αρκετό για να τους χαρίσουν το τρίποντο.

Το 1-0 έγινε στο 54' όταν μετά από κάθετη πάσα του Χόιμπιεργκ ο Κέιν νίκησε με πλασέ μέσα από την περιοχή τον Τζόνστον, για να φτάσει τα 208 τέρματα σε 317 ματς με τη φανέλα της Τότεναμ σε όλες τις διοργανώσεις και να συγκατοικεί πλέον με τον Μπόμπι Σμιθ στη 2η θέση του πίνακα των σκόρερ όλων των εποχών των Λονδρέζων (επίσης 208 γκολ σε 317 ματς).

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Σον να σκοράρει και να βάλει φρένο στην αφλογιστία του το τελευταίο διάστημα, με τον Νοτιοκορεάτη να αξιοποιεί ασίστ του Μόουρα στο πλαίσιο ταχύτατα ξεδιπλωμένης αντεπίθεσης και να εκτελεί με σουτ μέσα από την περιοχή τους μπάγκις, για να φτάσει τα 13 γκολ στη φετινή Premier League.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Οριέ (68' Ντόχερτι), Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Χόιμπιεργκ, Εντομπελέ, Μόουρα, Λαμέλα (74' Μπερχβάιν), Σον (90' Σκάρλετ), Κέιν

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Τζόνστον, Πελτιέ, Ατζάγι, Μπάρτλεϊ, Τάουνσεντ, Σόγερς (78' Γιοκουσλού), Σνόντγκρας (80' Περέιρα), Μέιτλαντ-Νάιλς, Γκάλαγκερ, Γκραντ (69' Φίλιπς), Ντιανέ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 6 Φεβρουαρίου

Άστον Βίλα - Άρσεναλ 1-0 (2' Γουότκινς)

Μπέρνλι - Μπράιτον 1-1 (53' Γκούντμουντσον / 36' Ντανκ)

Νιούκαστλ - Σαουθάμπτον 3-2 (16' Γουίλοκ, 26' 45+4' Αλμιρόν / 30' Μιναμίνο, 48' Γουόρντ-Πράους)

Φούλαμ - Γουέστ Χαμ 0-0

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Έβερτον 3-3 (24' Καβάνι, 45' Φερνάντες, 70' ΜακΤόμινεϊ / 49' Ντουκουρέ, 52' Ροντρίγκες, 90+5' Κάλβερτ-Λιούιν)