EUROCUP

ΠΑΟΚ-Ούνιξ Καζάν: 84-81

ΠΑΟΚ - ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ / ULEB CUP /
ΟΜΑΔΙΚΗ XC9

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Ούνιξ Καζάν με 84-81 σε ένα δύσκολο και διαρκώς αμφίρροπο παιχνίδι

Με κορυφαίους τους Σκεπάνοβιτς (23π.), Πάσαλιτς (21π.) και καθοριστικούς (αλλά και πολύ καλούς) τους Ουάσινγκτον και Πάρκερ που ευστοχήσαν σε κρίσιμες βολές στο τέλος του αγώνα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη, η οποία τη φέρνει στους οκτώ βαθμούς, όσους δηλαδή έχει και η Ούνιξ.

Το παιχνίδι αποδείχθηκε δύσκολο κατά τη διάρκειά του, αν και ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ. Ο δικέφαλος προηγήθηκε τόσο στο πρώτο δεκάλεπτο (21-20), όσο και στο τέλος του ημιχρόνου (45-39), ενώ ακόμη κι όταν στην τρίτη περίοδο η Ούνιξ Καζάν προσπάθησε να αντιδράσει, ο ΠΑΟΚ με καλή άμυνα κατάφερε να την περιορίσει και να την κρατήσει για τρία λεπτά χωρίς πόντο.

Όσο για το τελευταίο δεκάλεπτο, σε αυτό ο ΠΑΟΚ έδειξε ψυχραιμία και συγκέντρωση, κάτι που φάνηκε στις 2/2 βολές του Ουάσινγκτον κι ενώ το σκορ ήταν 81-81. Ο Αμερικανός έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του, η Ούνιξ έχασε την επόμενη επίθεση και ο Πάρκερ με μία βολή διαμόρφωσε το τελικό 84-81.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-39, 64-58, 84-81

ΠΑΟΚ: Σκεπάνοβιτς 23 (2), Πάρκερ 11 (2), Πάσαλιτς 21 (4), Ουάσιγκτον 16 (1), Αγαδάκος 2, Σέκουλιτς 2, Κούβελας, Καλαμπόκης 9 (1), Βασιλείου

Ούνιξ Καζάν: Κλιβς 14 (2), Κ. Λαβρίνοβιτς 9 (1), Στίβενσον 12 (2), Ντ. Λαβρίνοβιτς 13 (1), Σαμοιλένκο 3 (1), Σαβάνοβιτς, Μιλοσέρντοφ, Στομπέργκας 17 (2), Μεσεργάκοφ 13 (1), Kαμίτοφ