Λάρισα-Άρης 1-0

αρης

Ο Πάρα με κεφαλιά στο 90' χάρισε το "τρίποντο" στη Λάρισα. Τρίτη σερί ήττα για τον Άρη στο πρωτάθλημα

Οι "χρυσές" αλλαγές του Γιώργου Δώνη, Κατσιαρός και Φακούντο Πάρα, ήταν αυτές που χάρισαν τη μεγάλη νίκη στη Λάρισα, όταν στο 90ό λεπτό της αναμέτρησης ο πρώτος βρήκε με εξαιρετική σέντρα τον δεύτερο και ο Αργεντίνος επιθετικός, με πολύ όμορφη κεφαλιά νίκησε τον Χαλκιά.
Η Λάρισα παραμένει αήττητη στις τελευταίες τρείς αγωνιστικές καθώς έχει δύο ισοπαλίες και μία νίκη, κάτι που συνεπάγεται βαθιά βαθμολογική "ανάσα" για τους "βυσσινί" έπειτα από το άσχημο ξεκίνημα τους.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Κώτσιος, Βενετίδης (85΄ Κατσιαρός), Νταμπίζας, Κυριακίδης (46΄ Πάρα), Γκαλίτσιος, Κλέιτον, Αλεξάνδρου, Σαρμιέντο (85΄ Κόζλεϊ), Μπακαγιόκο, Φωτάκης.

Άρης (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Μάρκο Αουρέλιο, Βανγκέλι, Α. Παπαδόπουλος, Ρονάλντο Γιάρο, Νεμπεγλέρας, Γκαρσία, Πρίττας, Σιστόν (90΄ Κουλουχέρης), Κάλβο (71΄ Χαβίτο), Κόκε (90΄ Σάνσον)
Με μια ματιά
Την "κατάρα" που την ήθελε να μην νικάει στην έδρα της εδώ και 10(!) μήνες, ήθελε να σπάσει η Λάρισα κάτι που φάνηκε από το πρώτο σφύριγμα του κ. Παπασταμάτη. Οι "βυσσινί" από την έναρξη κιόλας της αναμέτρησης πίεσαν ψηλά και προσπάθησαν να οδηγήσουν σε λάθη τους αντιπάλους τους, των οποίων η νωθρότητα οδήγησε σε αμέτρητα λάθη στις μεταβιβάσεις τους, ιδιαίτερα στη μεσαία γραμμή.

Παρά την πίεση των γηπεδούχων για το τέρμα, που θα τους "έλυνε" τα πόδια, το πρώτο μέρος ήταν κακό ποιοτικά, με αμφότερους τους τερματοφύλακες των ομάδων να μοιάζουν... θεατές του αγώνα. Κόντρα στη ροή του αγώνα και χάρη σε ένα τραγικό λάθος του Κυριακίδη, έξω από την περιοχή του Κοτσόλη, ο Κάλβο στο 16ο λεπτό έκλεψε την μπάλα και μπήκε με αυτή στην περιοχή με τον κήπερ της Λάρισας να διώχνει με τα πόδια το δυνατό συρτό σουτ του Ισπανού.

Ο επιτακτικός χαρακτήρας της νίκης και για τις δύο ομάδες, έδωσε στο παιχνίδι τους ιδιαίτερα στοιχεία εκνευρισμού, τα οποία φάνηκαν και στην... τροφοδότηση των επιθετικών από τους μέσους, "αχίλλειο πτέρνα" και των δύο τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο.

Η είσοδος του Φακούντο Πάρα, με την έναρξη κιόλας του δευτέρου μέρους, έδωσε έναν πιο επιθετικό χαρακτήρα στους "βυσσινί", οι οποίοι όμως εξακολουθούσαν να φλυαρούν στη μεσαία γραμμή, παρά την υπεροχή τους έναντι των αντιπάλων τους, οι οποίοι έμοιαζαν να μην έχουν μπει στο κλίμα του ματς.

Την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλεξάνδρου στο 57' εξουδετέρωσε χωρίς πρόβλημα ο Χαλκιάς, ο οποίος στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης, έσωσε την εστία του από βέβαιη παραβίαση, όταν απέκρουσε αρχικά το σουτ του Σαρμιέντο έξω από την περιοχή και στη συνέχεια το πλασέ του Μπακαγιόκο από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στο 76΄, μετά από σύγχυση στην περιοχή της Λάρισας, ο Πρίττας έπιασε το δυνατό σουτ, αλλά ο Νταμπίζας απομάκρυνε τη μπάλα από την περιοχή του. Το "χρυσό" γκολ για την ομάδα του Γιώργου Δώνη, η οποία παραμένει αήττητη στους τρείς αγώνες που έχουν διεξαχθεί μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, ήταν προϊόν συνεργασίας, δύο εκ των τριών αλλαγών που πραγματοποίησε ο τεχνικός των "βυσσινί" στο δεύτερο μέρος.

Ο Κατσιαρός (είχε πάρει τη θέση του Βενετίδη λίγα λεπτά πριν) σέντραρε από αριστερά, στέλνοντας την μπάλα συστημένη στο κεφάλι του Φακούντο Πάρα, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος -σχεδόν- της μικρής περιοχής νίκησε τον Χαλκιά. Του νικητήριου τέρματος της Λάρισας, είχε προηγηθεί μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους την οποία όμως σπατάλησε, επίσης από πλεονεκτική θέση, ο Κλέιτον.

Για τον Άρη ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα, μετά το 2-0 από το Λεβαδειακό και το 1-0 από την ΑΕΚ.

*Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι παίκτες του Άρη ζήτησαν πέναλτι σε χέρι παίκτη της Λάρισας, αλλά δεν είχαν δίκιο και σωστά ο Παπασταμάτης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
Συνέντευξη Τύπου

Ντούσαν Μπάγεβιτς: "Όταν θα πρέπει να μιλήσω θα το κάνω"

"Συγχαρητήρια στους παίκτες μου αλλά και σε αυτούς της της Λάρισας και τον προπονητή της, για τη νίκη." Μετά από τα λόγια του αυτά, ο Σερβοέλληνας κόουτς έκανε κίνηση να αποχωρήσει από την αίθουσα Τύπου κι όταν οι δημοσιογράφοι τον ρώτησαν για ποιόν λόγο αποχωρεί εκείνος αποκρίθηκε: "Δεν θέλω να μιλήσω για τη διαιτησία. Νομίζω έχω το δικαίωμα. Όταν πρέπει να μιλήσω θα το κάνω"

Γιώργος Δώνης: "Κάνουν κακό στο ποδόσφαιρο"

"Κάνουν πολύ κακό στο ποδόσφαιρο οι διαιτητές. Πρέπει να πάρουν το βίντεο του αγώνα του Άρη με τη Μπράγκα να κάνουν ανάλογες διαιτησίες."

Για το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο τεχνικός των "βυσσινί" δήλωσε: "Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και μια πολύ σημαντική νίκη. Μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα πήραμε τρείς βαθμούς. Αντιμετωπίσαμε την πιο δύσκολη ομάδα που έχουμε αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής. Έπρεπε να έχουμε καλή λειτουργία και πειθαρχεία.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί και κάναμε πολλά λάθη με αποτέλεσμα ο Άρης να βγαίνει στην κόντρα. Όσο για το β' μέρος κάναμε κάποιες αλλαγές οι οποίες βοήθησαν στην καλή κυκλοφορία.

Ήμασταν πιο απειλητικοί με αποκορύφωμα τη φάση στο 90' με τον Κλέιτον. Πετύχαμε ένα καταπληκτικό γκολ στις καθυστερήσεις. Δεν πανηγυρίζουμε απλά χαιρόμαστε. Μου αρέσει να βλέπω τον Άρη που παίζει με καλή τακτική έχει καλό τρόπο ανάπτυξης και ποιοτικούς ποδοσφαιριστές. Ευχομαι καλή επιτυχία και να περάσει από τον όμιλο στο UEFA".

Όταν ο τεχνικός των "Θεσσαλών" ρωτήθηκε για την φάση της εκπνοής του αγώνα, στην οποία οι του Άρη ζητούν πέναλτι, απάντησε: "Δεν το είδα. Θέλω να το δω για να έχω προσωπική άποψη. Αλλά στα αποδυτήρια μου είπαν ότι δεν ήταν πέναλτι."
Όλα τα λεφτά...
Η καταπληκτική σέντρα του Κατσιαρού στη φάση του 90', η οποία έκρινε την αναμέτρηση. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως ο αριστερός μπακ της Λάρισας, είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο λίγα λεπτά πριν αντικαθιστώντας τον Στέλιο Βενετίδη.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τις αψιμαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων μετά τη λήξη της αναμέτρησης με αφορμή, την απόφαση του διαιτητή να μην δώσει πέναλτι στον Άρη, σε μια ...περίεργη φάση στην περιοχή του Κοτσόλη.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Λάρισα
Κοτσόλης, Κώτσιος, Βενετίδης, Νταμπίζας, Κυριακίδης, Γκαλίτσιος, Κλέιτον, Αλεξάνδρου, Σαρμιέντο, Μπακαγιόκο, Φωτάκης
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Αρης
Χαλκιάς, Μάρκο Αουρέλιο, Βανγκέλι, Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Νεμπεγλέρας, Γκαρσία, Πρίττας, Σιστόν, Κάλβο, Κόκε
1' Έναρξη αγώνα
H αναμέτρηση αρχίζει με τη γηπεδούχο Λάρισα στη σέντρα
3' Σχόλιο
Η Λάρισα έχει μπει πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πατάει ήδη την περιοχή του Άρη, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει την εστία του Χαλκιά.
6' Σχόλιο
Ο Άρης προσπαθεί να ισορροπήσει την κατάσταση στην μεσαία γραμμή, όπου η Λάρισα μέχρι στιγμής είναι απόλυτη κυρίαρχος, όμως οι γηπεδούχοι είναι εκείνοι που διατηρούν την υπεροχή
15' Σουτ Αρης Κάλβο
Αν και η Λάρισα είναι η απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού, ο Άρης είναι εκείνος που φτάνει κοντά στο γκολ. Ο Κυριακίδης προσπαθεί να βγάλει την μπάλα από την περιοχή της ομάδας του ντριμπλάροντας, ο Κάλβο του κλέβει μπαίνει μέσα στην περιοχή, σουτάρει, όμως ο Κοτσόλης με τα πόδια διώχνει σε κόρνερ.
22' Φάουλ Λάρισα Αλεξάνδρου
Ο Αλεξάνδρου εκτελεί απευθείας μακρινό φάουλ, όμως η μπάλα καταλήγει αρκετά μέτρα έξω από την εστία του Χαλκιά
26' Κίτρινη κάρτα Αρης Σιστόν
29' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Κυριακίδης
31' Κίτρινη κάρτα Αρης Νεμπεγλέρας
32' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Φωτάκης
33' Φάουλ Αρης
Ο Αουρέλιο εκτελεί απευθείας φάουλ από καλή θέση έξω από την περιοχή του Κοτσόλη, όμως η μπάλα καταλήγει πολλά μέτρα άουτ.
38' Ευκαιρία Αρης Κάλβο
Ο Αουρέλιο σεντράρει από αριστερά, ο Κάλβο βρίσκει την μπάλα στον αέρα, όμως δεν πιάνει όπως θα ήθελε το σουτ και η μπάλα καταλήγει άουτ.
39' Σουτ Αρης Κόκε
Άλλο ένα λάθος στην άμυνα της Λάρισας, ο Σαρμιέντο χάνει την μπάλα από τον Γκαρσία, αυτή φτάνει στα πόδια του Κόκε, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή του Κοτσόλη, πιάνει ένα διαγώνιο σουτ, όμως η μπάλα καταλήγει αρκετά μέτρα άουτ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Φακούντο Πάρα παίρνει τη θέση του Κυριακίδη
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Σχόλιο
Η Λάρισα έχει μπει και πάλι δυνατά και πιέζει για να φτάσει στο πολυπόθητο τέρμα.
57' Φάουλ Λάρισα Αλεξάνδρου
Ο Αλεξάνδρου εκτελεί φάουλ από δεξιά με το αριστερό πόδι, η μπάλα φτάνει μέσα στην περιοχή κανένας από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων δεν καταφέρνει να μπει στην πορεία της μπάλας, εκτός από τον Χαλκιά, ο οποίος μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα
58' Κίτρινη κάρτα Αρης Μάρκο Αουρέλιο
64' Σουτ Λάρισα Αλεξάνδρου
Ο Κύπριος μέσος της Λάρισας σουτάρει με δύναμη έξω από την περιοχή, ο Χαλκιάς όμως μπλοκάρει πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.
70' Ευκαιρία Λάρισα Μπακαγιόκο
Ο Σαρμιέντο πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Χαλκιάς σε πρώτο χρόνο αποκρούει, ενώ στη συνέχεια μαζεύει την μπάλα από τα πόδια του Μπακαγιόκο ο οποίος είχε πάρει το ριμπάουντ και ετοιμαζόταν να σουτάρει.
71' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Χαβίτο παίρνει τη θέση του Κάλβο
82' Ευκαιρία Λάρισα Αλεξάνδρου
Ο Αλεξάνδρου περνάει παράλληλη μπαλιά για τον Μπακαγιόκο, όμως οι αμυντικοί του Άρη προλαβαίνουν να διώξουν πριν ο Μπακαγιόκο μπει στην πορεία της μπάλας
85' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Κατσιαρός παίρνει τη θέση του Βενετίδη.
Ο Κόζλει περνά στη θέση του Σαρμιέντο
89' Αλλαγή παίκτη Αρης
Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Στη θέση του Κόκε ο Σανσόν, σε εκείνη του Σιστόν ο Κουλουχέρης
90' Λήξη αγώνα
90' Ευκαιρία Λάρισα Κλέιτον
Ο Κόζλεϊ έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Αλεξάνδρου άφησε έξυπνα την μπάλα να περάσει και ο Κλέιτον που βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Χαλκιά με πλασέ έστειλε την μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
90' Γκολ Λάρισα Πάρα
Ο Κατσιαρός σεντράρει από αριστερά, ο Φακούντο Πάρα πιάνει πολύ όμορφη κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!
90' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Πάρα