EUROCUP

Διαλύθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο

Ουίλιαμς Βαλένθια

Το όνειρο της πρόκρισης στους "16" του ULEB Cup, σταμάτησε στη Βαλένθια για τον Πανιώνιο, που έχασε με 82-61

Φουριόζος μπήκε στο παιχνίδι ο Ουίλιαμς, που έκανε με δύο τρίποντα το 6-1, με τον Πανιώνιο, όμως, να απαντάει άμεσα με καλάθια των Τσάπιν και Γιαννούλη, για να γίνει στο 6-6. Οι "κυανέρυθροι" πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 6-8 με βολές του Καβαλιάουσκας, αλλά από εκεί και πέρα έμεινε πίσω στο σκορ χάρη στο τρίποντο Ντάγκλας και η διαφορά έφτασε ως τους 4 για να λήξει το δεκάλεπτο με 16-12. Η άμυνα της ελληνικής ομάδας, σε συνδυασμό με τις χαμένες βολές των Ισπανών, κράτησε σε χαμηλά επίπεδα το σκορ, κάτι που φυσικα ευνοούσε τους παίκτες του Μάρκοβιτς.
Ένα δίποντο του Γεωργαλή στην αρχή της δεύτερης περιόδου, μείωσε στους 2 για τους φιλοξενούμενους, αλλά από εκεί και πέρα, η ομάδα του Κατσικάρη επέβαλε τον ρυθμό της και έκανε σερί 7-0, με δύο κολλητά τρίποντα του Ντάγκλας. Η έξοδος των Καβαλιάουσκας-Τσάπιν στοίχησε, αλλά ο Ζορόσκι ήταν αυτός που έβαλε τέλος στο σερί των Ισπανών, μειώνοντας με καλάθι και φάουλ στους 6 (23-17).

Η απάντηση ήρθε με τον ίδιο τρόπο από τον Όλιβερ και το προβάδισμα των γηπεδούχων, ανέβηκε εκ νέου στους 9 (26-17), 4 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, αλλά ο Λόνι Μπάξτερ, με δικούς του πόντους κράτησε την ομάδα του, πριν ο Μιράγες δώσει για τρίτη φορά διαφορά 9 πόντων (30-21) στους Ισπανούς. Από εκεί και πέρα, η απόδοση του Πανιωνίου, ανέβηκε αισθητά και χάρη στο τρίποντο του Σάκοτα, αλλά και το γκολ-φάουλ του Καβαλιάουσκας, μείωσαν στους 4 (30-26), μετά από πολλή ώρα, πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 33-28.

Το τρίτο δεκαλεπτο, ήταν πολύ κακό για τον Πανιώνιο, που κρατήθηκε στο -6 μέχρι το πεντάλεπτο, αλλά στη συνέχεια βρέθηκε να χάνει για πρώτη φορά με 10 (42-32), πριν οι Ζορόσκι και Καλαμπόκης μειώσουν σε 42-37. Απί εκείνο το σημείο και μετά, η Βαλένθια ήταν αυτή που κυριάρχησε και έφτασε μέχρι και στο +13 (51-38 με καλάθι του Μιράγες), πριν ο Ζορόσκι "γράψει" το 51-40 με το οποίο τελείωσε το δεκάλεπτο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον Πανιώνιο, που εξαιτίας της εμφάνισης του σε αυτό το διάστημα, αποκλείστηκε από τη συνέχεια του ULEB Cup. Η ομάδα του Μάρκοβιτς άντεξε μέχρι το πεντάλεπτο όταν η διαφορά ήταν στους 11 (57-46), αλλά από εκείνο το σημείο και πέρα, έχασε τη συγκέντρωσή της και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί σερί 5-0 και εν συνεχεία 6-0 για να φτάσει στο 71-51 δύο λεπτά πριν το τέλος. Από εκεί και πέρα οι Καλαμπόκης και Σάκοτα ευστόχησαν σε δύο τρίποντα, αλλά κάθε ένα απαντήθηκε από τον Ντάγκλας και το τελικό 82-61 ήρθε φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 33-28, 51-40, 82-61

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Βαλένθια (Κατσικάρης): Όλιβερ 12 (2), Ντάγκλας 26 (6), Κλάβερ, Ουίλιαμς 16 (5), Μιράγες 13 (1), Χάουζ 3, Μιλόγεβιτς 12, Ουρτασούν, Τιμίνσκας , Μπάρατς

Πανιώνιος (Μάρκοβιτς): Ξανθόπουλος 2, Τσάπιν 5 (1), Ζορόσκι 7, Γεωργαλής 2, Σάκοτα 8 (2), Καλαμπόκης 14 (1), Νιούλεϊ, Καβαλιάουσκας 7, Γιαννούλης 10, Μπάξτερ 6

Ο προπονητής του Πανιωνίου, Νέναντ Μάρκοβιτς, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης: " Για 30 αγωνιστικά λεπτά ήμασταν μέσα στο ματς αλλά στο διάστημα αυτό δεν εκμεταλλευθηκαμε όπως θα έπρεπε το άγχος της Βαλένθια που κυνηγούσε τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, δε, χάσαμε σχεδόν όλες τις ατομικές μονομαχίες στην άμυνα, χάσαμε τα περισσότερα δικά μας σουτ και το πληρώσαμε ακριβά. Προσπαθήσαμε να μείνουμε μέσα στο παιχνίδι αλλά δεν το καταφέραμε αφού η Βαλένθια είχε καλή ψυχολογία στα τελευταία λεπτά".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο Βαλένθια Oυίλιαμς (3-0)
2' Τρίποντο Βαλένθια Ουίλιαμς (6-1)
2' Τρίποντο Πανιώνιος Τσάπιν (6-4)
3' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (6-6)
Καλό ξεκίνημα για τον Πανιώνιο, που συνέρχεται γρήγορα μετά τα δύο τρίποντα του Ουίλιαμς και ισοφαρίζει
5' Δύο βολές Πανιώνιος Καβαλιάουσκας (6-8)
Για πρώτη φορά οι "κυανέρυθροι" με τον Λιθουανό
6' Τρίποντο Βαλένθια Ντάγκλας (9-8)
8' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (10-10)
8' Δίποντο Βαλένθια Μιλόγεβιτς (13-10)
9' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (13-12)
10' Δίποντο Βαλένθια Μιράγες (15-12)
10' Λήξη 1ης περιόδου 16-12
Ο Πανιώνιος παίζει καλή άμυνα αλλά επιθετικά έχει κάποια προβλήματα, γεγονός που τον φέρνει στο -4 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Βοηθάει σε αυτό και η αστοχία των Ισπανών από τη γραμμή
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δίποντο Πανιώνιος Γεωργαλής (16-14)
13' Τρίποντο Βαλένθια Ντάγκλας (20-14)
15' Τρίποντο Βαλένθια Ντάγκλας (23-14)
Σερί 7-0 για τους Ισπανούς και +9
16' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Ζορόσκι (23-17)
Σταματάει το σερί της Βαλένθια
16' Τάιμ-άουτ Βαλένθια Κατσικάρης
16' Καλάθι και φάουλ Βαλένθια Όλιβερ (26-17)
16' Δίποντο Πανιώνιος Μπάξτερ (26-19)
17' Δίποντο Πανιώνιος Μπάξτερ (28-21)
Ανάσες δίνει ο Λόνι
17' Καλάθι και φάουλ Βαλένθια Μιράγες (30-21)
18' Τρίποντο Πανιώνιος Σάκοτα (30-24)
Στους 6 μειώνει ο νεαρός που παίρνει μπροστά
19' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Καβαλιάουσκας (30-26)
Ο Λιθουανός είναι το στήριγμα του Πανιωνίου και μειώνει στους 4
19' Τάιμ-άουτ Βαλένθια Κατσικάρης
19' Δίποντο Βαλένθια Μιλόγεβιτς (32-26)
20' Δίποντο Πανιώνιος Καβαλιάουσκας (32-28)
20' Λήξη ημιχρόνου 33-28
Καλά στέκεται ο Πανιώνιος που προς το παρόν κρατάει τη διαφορά σε καλό επίπεδο
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο Βαλένθια Μιράγες (36-28)
22' Δύο βολές Πανιώνιος Γιαννούλης (36-30)
23' Δίποντο Βαλένθια Μιλόγεβιτς (38-30)
24' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (38-32)
25' Δίποντο Βαλένθια Χάουζ (40-32)
Ξανά στο +8 η ισπανική ομάδα
26' Δίποντο Βαλένθια Ντάγκλας (42-32)
27' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (42-35)
Ανάσα από τον έμπειρο γκαρντ
28' Δίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (42-37)
28' Τρίποντο Βαλένθια Ουίλιαμς (45-37)
29' Δύο βολές Βαλένθια Ντάγκλας (47-37)
30' Δίποντο Βαλένθια (49-38)
Για πρώτη φορά στη διαφορά του πρώτου αγώνα η Βαλένθια
30' Έναρξη 3ης περιόδου 51-40
Στη διαφορά του πρώτου αγώνα το παιχνίδι που είναι σε κρίσιμο σημείο
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Καλάθι και φάουλ Βαλένθια Μιλόγεβιτς (54-42)
32' Δύο βολές Πανιώνιος Καλαμπόκης (54-44)
35' Τρίποντο Βαλένθια Μιράγες (57-46)
36' Καλάθι και φάουλ Βαλένθια (60-46)
37' Δίποντο Βαλένθια Μιλόγεβιτς (62-48)
37' Δύο βολές Πανιώνιος Καλαμπόκης (65-51)
38' Τρίποντο Βαλένθια Ουίλιαμς (71-51)
Τελειώνουν όλα σιγά-σιγά για τον Πανιώνιο
38' Τρίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (71-54)
39' Τρίποντο Βαλένθια Ντάγκλας (74-54)
39' Τρίποντο Πανιώνιος Σάκοτα (74-57)
40' Τρίποντο Βαλένθια Ντάγκλας (77-57)
40' Λήξη αγώνα 82-61