Πανιώνιος-ΟΦΗ 1-3

τζιμπουρ

Πρωτοχρονιάτικο "δώρο" έκανε ο Κένινγκ στον ΟΦΗ, χαρίζοντάς του το "τρίποντο" στη Νέα Σμύρνη, με δύο τραγικά λάθη του. Σκόρερ του ΟΦΗ ο Ταραλίδης (2) και ο Νουαφόρ, για τον Πανιώνιο είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Αραβίδης

Οι γηπεδούχοι αν και ήταν καλύτεροι καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, είδαν τις προσπάθειές τους να σταματούν δύο φορές στα δοκάρια του Τζόρβα, άλλες τόσες τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ, να πραγματοποιεί καταπληκτικές επεμβάσεις, χαρίζοντας εν τέλει το "τρίποντο" στους αντιπάλους τους.
Στον ρόλο του... Άγιου Βασίλη, για τον ΟΦΗ, ο Μίροσλαβ Κένινγκ, ο οποίος φέρει την κύρια ευθύνη για τα δύο από τα τρία που δέχτηκε. Για τον Πανιώνιο είχε καταφέρει να ισοφαρίσει προσωρινά ο Χρήστος Αραβίδης. Ο Πανιώνιος τελείωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Τζιμπούρ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη έπειτα από το δεύτερο γκολ του Ταραλίδη στο 70'.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Πανιώνιος (Εβαλντ Λίνεν): Κένιγκ, Μπερτέ, Πλετς, Σκούφαλης (74΄ Γουνδουλάκης), Τζιμπούρ, Αραβίδης, Μάκος, Κουμορτζί (85΄ Βάγκνερ), Μαϊστόροβιτς (74΄ Σιαλμάς), Σπυρόπουλος, Νικολάου

ΟΦΗ (Γιώργος Παράσχος): Τζόρβας, Μπαρκαουάν, Αρβανίτης (82΄ Γκάντζεφ), Ταραλίδης, Σίμιτς, Πίτσος, Πόποβιτς (90΄+ Πλουσής), Νουφόρ, Ισά, Ρουμπάκης, Ν. Κουνενάκης

Διαιτητής: Βασσάρας (Θεσσαλονίκης)

Κίτρινες: Σκούφαλης, Αραβίδης - Σίμιτς, Πόποβιτς

Κόκκινη: Τζιμπούρ (70΄)
Με μια ματιά
Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη για φέτος πέτυχε ο ΟΦΗ, που εκμεταλλεύτηκε τα τραγικά λάθη του Κένινγκ, ο οποίος στην χειρότερή του μέρα στη Νέα Σμύρνη, δώρισε το τρίποντο στους "μελανόλευκους". Οι φιλοξενούμενοι με τη μεγάλη τους νίκη, κατάφεραν έπειτα από καιρό να βγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού και ελπίζουν να μην ξαναβρεθούν εκεί.

Η ομάδα του Έβαλντ Λίνεν, ήταν αυτή που είχε το... πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, χωρίς όμως να καταφέρει να μετραφράσει αυτή της την υπεροχή, σε νίκη. Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, οι "κυανέρυθροι" έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Τζιμπούρ από αριστερά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μάκος που σηκώθηκε ανενόχλητος στην περιοχή των φιλοξενούμενων, έπιασε την κεφαλιά όμως ο Τζόρβας έπεσε και μάζεψε την μπάλα, σώζοντας την εστία του.

Τρία λεπτά αργότερα και έπειτα από μπαλιά του Σπυρόπουλου, ο Τζιμπούρ βρέθηκε απέναντι από τον Τζόρβα, όμως άνοιξε πολύ το κοντρόλ του με αποτέλεσμα να χάσει την πολύ μεγάλη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε για να ανοίξει το σκορ.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου, ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι μετά το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Κένινγκ στο 20ό λεπτό, με ένα δυνατό σουτ του Σίμιτς έξω από την περιοχή. Ο Πανιώνιος απάντησε άμεσα καθώς στο 24' ο Μάκος έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του ΟΦΗ, με τον κήπερ των φιλοξενούμενων όμως να διώχνει με εξαιρετική επέμβαση την μπάλα σε κόρνερ.

O ρυθμός του παιχνιδιού, έπεσε εμφανώς για περίπου ένα 10λεπτο, με τους "κυανέρυθρους" να φτάνουν εκ νέου κοντά στο γκολ, με το δοκάρι του Τζόρβα όμως να σώζει τον ΟΦΗ. Συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό και έπειτα από παράλληλη μπαλιά του Πλετς, ο Σκούφαλης έπιασε μια πολύ δύσκολη κεφαλιά, η οποία όμως σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του ΟΦΗ.

Όπως έκλεισε το πρώτο ημίχρονο για τους γηπεδούχους, έτσι ξεκίνησε το δεύτερο, με τον Τζιμπούρ να "ακουμπά" το δέκατο γκολ του στην φετινή σεζόν, το αριστερό δοκάρι του Τζόρβα όμως να σώζει εκ νέου την ομάδα του Παράσχου. Ότι δεν κατάφεραν οι ποδοσφαιριστές του Πανιωνίου, σε πάνω από πέντε περιπτώσεις, ήταν απλή υπόθεση για τον Ταραλίδη, ο οποίος είδε στο 57ο λεπτό, τον Κένινγκ να βγαίνει πολλά μέτρα μακριά από την περιοχή του και να του... σερβίρει την μπάλα, με τον μέσο του ΟΦΗ να πλασάρει εύστοχα από μακρινή απόσταση και να ανοίγει, κόντρα στη ροή του αγώνα, το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Οι ποδοσφαιριστές του Έβαλντ Λίνεν, μπορεί να εκνευρίστηκαν αρχικά από την απρόοπτη εξέλιξη, δεν πτοήθηκαν όμως και βρήκαν την απάντηση μόλις δύο λεπτά, μετά την... ψυχρολουσία. Έπειτα λοιπόν από μακρινή μπαλιά του Σκούφαλη στο 59ο λεπτό, ο Αραβίδης κατέβασε την μπάλα στην περιοχή του ΟΦΗ και αν και προς στιγμή έχασε το κοντρόλ κατάφερε να γυρίσει το σώμα του και με όμορφο σουτ να ισοφαρίσει για την ομάδα του, δίνοντας και πάλι ελπίδες για τη νίκη στους οπαδούς των "κυανέρυθρων".

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους ψάχνοντας για το δεύτερο τέρμα που θα ολοκλήρωνε την ανατροπή και θα χάριζε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα της Νέας Σμύρνης, όμως λογάριαζαν χωρίς τον... Κένινγκ, ο οποίος δεν φάνηκε να ακολουθεί την ανοδική πορεία της απόδοσης των συμπαικτών του. Στο 69ο λεπτό, λοιπόν, ο Ταραλίδης εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή με την μπάλα να κατευθύνεται προς τον Κένινγκ, με τον τελευταίο όμως να μην καταφέρνει να την μπλοκάρει και τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν το 2-1.

Το δεύτερο τέρμα του Ταραλίδη ήταν και η αρχή του τέλους του συγκεκριμένου αγώνα για τον Πανιώνιο. Πριν ακόμα οι "κυανέρυθροι" φτάσουν στη σέντρα μετά το 2-1, ο Τζιμπούρ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη από τον Βασσάρα, ο οποίος είδε χτύπημα του Γαλλοαλγερινού στον Κουνενάκη και ο Πανιώνιος έμεινε με παίκτη λιγότερο για τα εναπομείναντα 20 λεπτά.

Οι γηπεδούχοι παρά τις εναντίον τους συνθήκες προσπάθησαν να φτάσουν σε ένα γκολ που θα τους έβαζε και πάλι στο παιχνίδι, όμως πλην ενός σουτ του Μάκου στο 71ο λεπτό και ενός αδίκος ακυρωθέντος τέρματος στις καθυστερήσεις (με το σκορ να είναι ήδη 3-1), δεν κατάφεραν κάτι. Από την άλλη ο ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα, αλλά και το ότι οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά για να πετύχουν το τέρμα της ισοφάρισης στο 87'.

Έτσι μετά από μια μπαλιά απομάκρυνσης του Κουνενάκη, η μπάλα έφτασε στον Νουαφόρ, ο οποίος ξεκινώντας ανενόχλητος πίσω από την μεσαία γραμμή έφτασε μέχρι την περιοχή του Κένινγκ και αφού ξεπέρασε και τον κήπερ του Πανιωνίου, έστειλε την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία για το τελικό 3-1.

* Πριν αποβάλλει τον Τζιμπούρ με απευθείας κόκκινη, ο Κύρος Βασσάρας είχε προλάβει και τον Αθλητικό Διευθυντή του Πανιωνίου, Γιώργο Τσέλιο στο πρώτο μέρος.
Συνέντευξη Τύπου
Όλα τα λεφτά...
H πάσα του Κένινγκ στον Ταραλίδη. Πρόκειται για ένα από τα πιο αστεία γκολ του πρωταθλήματος.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την εμφάνιση του Μίροσλαβ Κένινγκ. Ο γκολκήπερ του Πανιωνίου, στο πρώτο τέρμα πάσαρε με ακρίβεια στον Ταραλίδη, ο οποίος στη συνέχεια πλάσαρε στο κενό τέρμα, ενώ στην εκτέλεση φάουλ του ποδοσφαιριστή του ΟΦΗ, η μπάλα πήγαινε... πάνω του!

Κακή και η διαιτησία του Κύρου Βασσάρα, ο οποίος εκνεύρισε τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, με τα σφυρίγματά του, με τον διεθνή ρέφερι να καταλογίζει αναίτια μεγάλο αριθμό φάουλ, αλλά και να ακυρώνει χωρίς λόγο τέρμα του Νικολάου στις καθυστερήσεις (χωρίς βέβαια το τέρμα αυτό να σημαίνει κάτι για την εξέλιξη του αγώνα).
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΟΦΗ
(Γιώργος Παράσχος): Τζόρβας, Μπαρκαουάν, Αρβανίτης, Ταραλίδης, Σίμιτς, Πίτσος, Πόποβιτς, Νουαφόρ, Ισά, Ρουμπάκης, Κουνενάκης
Η 11άδα των γηπεδούχων Πανιώνιος
(Έβαλντ Λίνεν): Κένινγκ, Μπερτέ, Πλετς, Σκούφαλης, Τζιμπούρ, Αραβίδης, Μάκος, Κουμορτζί, Μαϊστόροβιτς, Σπυρόπουλος, Νικολάου
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Νέας Σμύρνης
Διαιτητής: Βασάρας (Θεσσαλονίκης), Βοηθοί: Μποζατζίδης, Σαραϊδάρης
Πιθανη ενδεκάδα Πανιώνιος: Κένινγκ, Μαιστόροβιτς, Μπερτέ, Πλετς, Σπυρόπουλος, Μάκος, Νικολάου, Σκούφαλης, Κουμορτζί, Αραβίδης, Τζιμπούρ
Πιθανή ενδεκάδα ΟΦΗ: Τζόρβας, Αρβανίτης, Ισά, Μπαρκουάν, Ρουμπάκης, Ταραλίδης, Γκάντσεφ, Πίτσος, Σίμιτς, Νουαφόρ, Πόποβιτς

1' Έναρξη αγώνα
3' Κεφαλιά Πανιώνιος Μάκος
Ο Τζιμπούρ εκτελεί κόρνερ από δεξιά, ο Μάκος είναι αυτός που αμαρκάριστος σηκώνεται και πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ, όμως ο Τζόρβας με μια εξαιρετική επέμβαση σώζει την εστία του από παραβίαση.
8' Σχόλιο
Οι γηπεδούχοι είναι σαφώς ανώτεροι σε αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι "κυανέρυθροι" στριφογυρίζουν συνεχώς έξω από την περιοχή του Τζόρβα ενώ σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις έχουν καταφέρει να απειλήσουν τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ.
18' Σχόλιο
Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αισθητά, με τον Πανιώνιο να διατηρεί όμως την υπεροχή
20' Σουτ ΟΦΗ Σίμιτς
Δυνατό σουτ του Σίμιτς έξω από την περιοχή, ο Κένινγκ πέφτοντας μπλοκάρει
24' Σουτ Πανιώνιος Μάκος
Ο Μάκος βρίσκει χώρο έξω από την περιοοχή του ΟΦΗ και πιάνει ένα δυνατό σουτ, όμως ο Τζόρβας με εκπληκτική επέμβαση διώχνει και πάλι σε κόρνερ
25' Φάουλ ΟΦΗ Σίμιτς
35' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Σκούφαλης
41' Δοκάρι Πανιώνιος Σκούφαλης
Ο Πλετς από θέση δεξιά στην μεγάλη περιθοχή του ΟΦΗ, σεντράρει παράλληλα με το τέρμα, ο Σκούφαλης παίρνει μια δύσκολη κεφαλιά όμως στέλνει την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τζόρβα
42' Διακοπή αγώνα
Ο Βασάρας αποβάλει τον αθλητικό διευθυντή του Πανιωνίου, Γιώργο Τσέλιο, ο οποίος απομακρύνεται έξαλλος από τον αγωνιστικό χώρο, ενώ οι οπαδοί των γηπεδούχων βρίζουν εν χορώ τον διαιτητή, ο οποίος διακόπτει προσωρινά το παιχνίδι
44' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Πόποβιτς
45' Έναρξη αγώνα
Έπειτα από δύο λεπτά διακοπής ο αγώνας αρχίζει και πάλι.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Δοκάρι Πανιώνιος Τζιμπούρ
Ο Γαλλοαλγερινός επιθετικός του Πανιωνίου, εκτελεί φάουλ αρκετά μέτρα έξω και αριστερά από την περιοχή του ΟΦΗ, στην πορεία της μπάλας δεν καταφέρνει να μπει κάποιος ποδοσφαιριστής και αυτή καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του Τζόρβα
50' Σουτ Πανιώνιος Τζιμπούρ
Ο επιθετικός του Πανιωνίου, μπαίνει από αριστερά στην περιοχή του Τζόρβα, με προσποίηση αποφεύγει το μαρκάρισμα του Αρβανίτη όμως το σουτ που κάνει φεύγει άουτ.
56' Γκολ ΟΦΗ Ταραλίδης
Απίστευτο λάθος του Κένινγκ, που βγαίνει με την μπάλα στα πόδια έξω από την περιοχή του, την πασάρει στον Ταραλίδη, ο οποίος απλά πλασάρει σε κενή εστία για το 1-0.
59' Γκολ Πανιώνιος Αραβίδης
Ο Σκούφαλης βρίσκει με όμορφη μπαλιά τον Αραβίδη, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή του ΟΦΗ, χάνει για λίγο το κοντρόλ απέναντι από τον Τζόρβα, όμως γυρίζει το σώμα του και με όμορφο σουτ ισοφαρίζει.
60' Κίτρινη κάρτα Πανιώνιος Αραβίδης
65' Φάουλ Πανιώνιος Τζιμπούρ
Όμορφη εκτέλεση φάουλ από τον Τζιμπούρ, η μπάλα περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα
68' Γκολ ΟΦΗ Ταραλίδης
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ταραλίδη, νικά τον Κένινγκ, ο οποίος φάνηκε πως θα μπορούσε να αποκρούσει.
69' Κόκκινη κάρτα Πανιώνιος Τζιμπούρ
70' Σουτ Πανιώνιος Μάκος
Με τη σέντρα κιόλας ο Μάκος παίρνει την μπάλα φτάνει μέχρι την περιοχή του ΟΦΗ, σουτάρει, όμως ο Τζόρβας διώχνει σε κόρνερ.
72' Αλλαγή παίκτη Πανιώνιος
Ο Σιαλμάς παίρνει τη θέση του Μαϊστόροβιτς
Ο Γουνδουλάκης παίρνει τη θέση του Σκούφαλη
81' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Γκάντζεφ παίρνει τη θέση του Αρβανίτη
87' Γκολ ΟΦΗ Νουαφόρ
Ο Κουνενάκης προσπαθεί να διώξει την μπάλα από την άμυνα του ΟΦΗ, όμως ο Νουαφόρ εκμεταλλεύεται την ευκαιρία και αφού κατεβάζει την μπάλα στη μεσαία γραμμή, φτάνει μέχρι την περιοχή του Πανιωνίου, ανενόχλητος, ξεπερνάει και τον Κένινγκ και γράφει το 3-1.
90' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ