ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Λεβαδειακός-Αστέρας Τρίπολης 0-0

Λεβαδειακός-Αστέρας Τρίπολης

Δεν ανέδειξε νικητή ο αγώνας ανάμεσα στον Λεβαδειακό και τον Αστέρα Τρίπολης, καθώς οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0)

Αυτή η ισοπαλία ήταν η δεύτερη φετινή εντός έδρας για τον Λεβαδειακό, ο οποίος έφτασε τους 12 βαθμούς και η δεύτερη φετινή εκτός έδρας για τον Αστέρα Τρίπολης, που ανέβηκε στους 25 βαθμούς.
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μασάντο στο 78' με δεύτερη κίτρινη κάρτα και του Ανδράλα στο 84' με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Oι συνθέσεις των ομάδων
Λεβαδειακός (Ιβάνοφ Γκεόργκι Βασίλιεφ): Μπλάζιτς, Εμεράν, Θεοδοσιάδης, Άντερσον, Ζησόπουλος, Λεονάρντο, Μοντόγια (60' Πιέτρ), Ρούσεφ (88' Παρασκευαΐδης), Ανδράλας, Ποπόφ, Ντιμπαλά.

Αστέρας Τρίπολης (Πάουλο Κάμπος): Αμπάρης, Μασάντο, Οφρυδόπουλος, Μασάρα, Λαζαρίδης, Ψωμάς, Καρντόσο, Ντόντε, Μάρτινς (82' Λαδάκης), Ζαϊρί (71' Ζουντί), Φιλόμενο.

Διαιτητής: Ζωγράφος (Αθηνών)

Βοηθοί: Καρατζίκας (Αθηνών), Φαντόπουλος (Πειραιά)

Τέταρτος διαιτητής: Γιαννόπουλος (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Ρούσεφ 33', Ζησόπουλος 80' (Λεβαδειακός), Μασάντο 35', Μάρτινς 48', Ντόντε 87' (Αστέρας Τρίπολης)

Κόκκινες κάρτες: Ανδράλας (Λεβαδειακός, 84' απευθείας κόκκινη κάρτα), Μασάντο (Αστέρας Τρίπολης, 78' δεύτερη κίτρινη κάρτα)
Με μια ματιά
Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά, όπου με τις πολλές πάσες τους δημιουργούσαν προβλήματα στον Λεβαδειακό στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Παρ' όλα αυτά, ένα φάουλ του Ρούσεφ από δεξιά στο 12', το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Οφρυδόπουλος και ένα σουτ του Ζησόπουλου στο 28' ύστερα από τη σέντρα του Ντιμπαλά από δεξιά, το οποίο έφυγε άουτ, ήταν οι καλύτερες στιγμές στο πρώτο ημίωρο.

Στο 31', ο Μπλάζιτς απέκρουσε το σουτ του Καρντόσο, κρατώντας ανέπαφη την εστία του Λεβαδειακού, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν τη σημαντικότερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου στο 37', όταν ο Ποπόφ έπιασε ένα φοβερό σουτ, το οποίο υποχρέωσε τον Αμπάρη να αποκρούσει εντυπωσιακά την μπάλα.

Στα πρώτα 20 λεπτά της επανάληψης, το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες ήταν κακό, ωστόσο στο 68' ο Αστέρας Τρίπολης έχασε σημαντική ευκαιρία να «ανοίξει» το σκορ στον αγώνα. Ο Φιλόμενο έκανε ατομική προσπάθεια, έμεινε όρθιος παρά το μαρκάρισμα δύο παικτών του Λεβαδειακού και βρέθηκε απέναντι από τον Μπλάζιτς, αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 78', οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μασάντο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ωστόσο η αριθμητική ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες αποκαταστάθηκε στο 84', όταν ο Ανδράλας είδε απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης στον Καρντόσο.
Συνέντευξη Τύπου
Βασίλιεφ: " Δεν μας ικανοποιεί ο βαθμός της ισοπαλίας. Πρέπει να ενισχυθούμε στην επίθεση, όπου έχουμε πρόβλημα στο γκολ. Τριάντα χρόνια κάνω αυτή τη δουλειά και δεν επηρεάζομαι από τα όσα ακούγονται και γράφονται. Οι παίκτες επηρεάζονται. Για μένα ο Λεβαδειακός είναι μία πρόκληση".

Κάμπος: " "Είναι πολύ σημαντικός ο βαθμός της ισοπαλίας για την ομάδα μας. Μου προκαλεί εντύπωση πώς για δεύτερη φορά ο ίδιος διαιτητής αποβάλει τον ίδιο παίκτη (σ.σ. Μασάντο)".
Όλα τα λεφτά
Φίλαθλοι και των δύο ομάδων βρέθηκαν στη Λιβαδειά για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση. Αν έβλεπαν και ένα καλό παιχνίδι, θα ήταν όλα καλά.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
O συγκεκριμένος αγώνας συγκαταλέγεται στους χειρότερους της φετινής Super League.
Το Live του αγώνα
Στοιχεία Αγώνα
Λεβαδειακός: Μπλάζιτς, Εμεράν, Θεοδοσιάδης, Άντερσον, Ζησόπουλος, Λεονάρντο, Μοντόγια, Ρούσεφ, Ανδράλας, Ποπόφ, Ντιμπαλά.

Αστέρας Τρίπολης: Αμπάρης, Μασάντο, Οφρυδόπουλος, Μασάρα, Λαζαρίδης, Ψωμάς, Καρντόσο, Ντόντε, Μάρτινς, Ζαϊρί, Φιλόμενο.

1' Έναρξη αγώνα
7' Σχόλιο
Χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο συνεχίζεται ο αγώνας στη Λιβαδειά.
12' Φάουλ Λεβαδειακός
Ο Ρούσεφ εκτέλεσε φάουλ από θέση πλάγια δεξιά, αλλά ο Οφρυδόπουλος με κεφαλιά απομάκρυνε σε κόρνερ.
23' Σχόλιο
Μοιρασμένο το παιχνίδι στη Λιβαδειά.
27' Σουτ Λεβαδειακός
Ο Ντιμπαλά έκανε τη σέντρα και ο Ζησόπουλος με ένα γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.
30' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Σουτ του Καρντόσο, απομάκρυνε ο Μπλάζιτς και κράτησε το μηδέν.
33' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Ρούσεφ
35' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μασάντο
37' Ευκαιρία Λεβαδειακός
Εξαιρετικό σουτ του Ποπόφ, ο Αμπάρης απομάκρυνε εντυπωσιακά και κράτησε ανέπαφη την εστία του.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
48' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μάρτινς
60' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Πιέτρ στη θέση του Μοντόγια.
65' Σχόλιο
Kακό παιχνίδι στη Λιβαδειά.
68' Ευκαιρία Αστέρας Τρίπολης
Ατομική προσπάθεια του Φιλόμενο, που έκανε το αριστερό σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.
71' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Ζουντί πήρε τη θέση του Ζαϊρί.
78' Κόκκινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Μασάντο
Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
80' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός Ζησόπουλος
82' Αλλαγή παίκτη Αστέρας Τρίπολης
Ο Λαδάκης στη θέση του Μάρτινς.
84' Κόκκινη κάρτα Λεβαδειακός Ανδράλας
Εκτός φάσης κτύπημα του Ανδράλα στον Καρντόσο, με συνέπεια να δεχθεί την κόκκινη κάρτα.
87' Κίτρινη κάρτα Αστέρας Τρίπολης Ντόντε
88' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Παρασκευαΐδης πήρε τη θέση του Ρούσεφ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων Τέσσερα λεπτά