Παναθηναϊκός... 12Χ12

Ουίνστον

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει αήττητος σε Ελλάδα και Ευρώπη καθώς κέρδισε με 83-64 την Ούλκερ

Ο Παναθηναϊκός έδειξε μέσα στην Τουρκία ότι ακόμα και αν λείπει ο Δημήτρης Διαμαντίδης έχει τη λύση! Όταν σοβαρεύτηκαν οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς -μετά τις φωνές του- εξαφάνισαν για περίπου έξι λεπτά την Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ στο τρίτο δεκάλεπτο και το ντέρμπι μέχρι το 20λεπτο κατέληξε σε... περίπατο.
O Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε... το όπλο του και εκτέλεσε την τουρική ομάδα, ωστόσο, δεν πρέπει να αδικήσουμε τους Ζίζιτς, Μπατίστ και Ουίνστον αλλά και την υπόλοιπη ομάδα του "τριφυλιού" που έπαιξε εξαιρετικά στο δεύτερο μέρος.

Αυτή ήταν η δωδέκατη νίκη για τον Παναθηναϊκό σε Ελλάδα και Ευρώπη και συνεχίζει... καθώς αν χωρίς τον Διαμαντίδη κερδίζει εύκολα τότε καταλαβαίνετε ότι όταν είναι πλήρης και σοβαρός δύσκολα θα συναντήσει αντίπαλο που θα του δημιουργήσει πρόβλημα.

Από την άλλη πλευρά η τουρκική ομάδα πάλεψε όσο μπορούσε με τον Σεμίχ Ερντέν και τον Τζέιμς Γουάιτ να ξεχωρίζουν και τουλάχιστον μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έδειχνε ανταγωνιστική. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μπόγκνταν Τάνιεβιτς δεν μπορούσε να βρει λύσεις προκειμένου όχι μόνο να σταματήσει τους φιλοξενούμενους αλλά και να πετύχει καλάθι η ομάδα του καθώς δεν μπορούσε να βρει στόχο για έξι λεπτά ενώ σε όλο το δεκάλεπτο σημείωσε μόλις πέντε πόντους. Η συνέχεια ήταν... δύσκολη.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση ρίχνοντας το βάρος στην άμυνα της προκειμένου να περιορίσει τα ατού του Παναθηναϊκού και το κατάφερε για μερικά λεπτά καθώς στην αρχή οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν είχαν καθαρό μυαλό όπως έχουν συνηθίσει και έκαναν λάθη στην επίθεση.

Aπό κει και πέρα οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αντιμετώπιζαν πρόβλημα στον τομέα του ριμπάουντ με τον Μιρσάντ Τουρκσάν να βγαίνει νικητής από τις μονομαχίες (είχε 9 ριμπάουντ στο ημίχρονο) ενώ δέχονταν πόντους από κοντά από τον Σεμιχ Ερντέν.

O τεχνικός των "πρασίνων" έριξε στο παιχνίδι τον Άντριγια Ζίζιτς ο οποίος αμυντικά ήταν πολύ καλός όπως και στην επίθεση όπου μαζί με τους Γιασικεβίτσιους και Ουίνστον αποκατέστησαν την τάξη και ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά.

Ο γνωστός... Παναθηναϊκός

O Παναθηναϊκός στην επανάληψη σοβαρεύτηκε και... εξαφανίστηκε. Με πολύ καλή άμυνα -που άφησε τους Τούρκους έξι λεπτά χωρίς καλάθι- και με ένα σερί 22-2 ανέβασε την διαφορά στους 24 πόντους (65-41), έπειτα από καλάθι του Μάικ Μπατίστ που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του. Aπό κει και έπειτα όλα έγιναν πιο εύκολα και πιο απλά για τους παίκτες του "τριφυλλιού" που στη συνέχεια έκαναν επίδειξη δύναμης για ακόμη έναν αγώνα.

Tα δεκάλεπτα: 20-19, 39-43, 44-65, 64-83

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Τάνιεβιτς): Γουάιτ 14, Σόλομον 11(1), Τουρκσάν, Ονάν 2, Μπασάκ 2, Ερντέν 15, Κουτλουάι 6(2), Καάν 3(1), Βίντμαρ 9, Σαβάς, Πρέλντσιτς 2.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης, Περπέρογλου 2, Σπανούλης 9, Μπετσίροβιτς 2, Μπατίστ 16, Ζίζιτς 14, Χατζηβρέττας 4, Ντικούδης, Τσαρτσαρής 2, Ουίνστον 13, Γιασικεβίτσιους 19(2).

Oμπράντοβιτς: "Προσθέσαμε ακόμα μία νίκη"

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς μετά το τέλος του αγώνα τόνισε: " Περιμέναμε ότι η Φενέρμπαχτσε θα ξεκινήσει πολύ δυνατά το παιχνίδι. Το μεγάλο πρόβλημα στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν τα επιθετικά τους ριμπάουντ και κάποια δικά μας λάθη. Από εκεί και πέρα είμαστε πολύ καλύτεροι σε όλους τους τομείς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανεβήκαμε πολύ, ειδικά στον αμυντικό τομέα. Στην τρίτη περίοδο όμως η πολύ έξυπνη άμυνα μας, ήταν αυτή που μας οδήγησε σε εύκολα καλάθια. Γενικά παίξαμε πολύ καλά πάνω στα "όπλα" τους. Είναι μία σημαντική νίκη. Ακόμη μία που προσθέσαμε στη συγκομιδή μας. Και επίσης μία καλή εμφάνιση που είναι και το σημαντικότερο. Θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι

".

Aπό την πλευρά των παικτών ο Βασίλης Σπανούλης αφιέρωσε τη νίκη στον Δημήτρη Διαμαντίδη που δεν ταξίδεψε στην Κωνσταντινούπολη. " Θέλαμε να παίξουμε και για τον Δημήτρη, που είναι πολύ σημαντικός παίκτης για την ομάδα μας. Του αφιερώνουμε τη νίκη. Θέλουμε να παίζουμε καλά και να κάνουμε μία ακόμη νίκη. Δεν ξεκινήσαμε καλά αλλά στη συνέχεια βελτιωθήκαμε, ειδικά στην άμυνα, μέσω της οποίας επιβάλλαμε τον ρυθμό μας. Θέλουμε να νικάμε παντού και πάντα".

" Ήταν σημαντικό που παίξαμε καλά. Βελτιώσαμε τα ριμπάουντ μας και φτάσαμε στη νίκη. Τώρα έχουμε δύσκολο έργο απέναντι στη Ρεάλ, καθώς όλοι θέλουν να μας νικήσουν, αλλά με τη βοήθεια των φιλάθλων μας μπορούμε να φτάσουμε στη νίκη", πρόσθεσε ο Άντρια Ζίζιτς.

Αξίζει να σημειωθεί, πάντως, ότι οι Τούρκοι φίλαθλοι κάποιες φορές ξεπέρασαν τα όρια και έγιναν προκλητικοί.

To live της αναμέτρησης

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (0-2)
Αστόχησε στη βολή.
2' Δίποντο Φενέρμπαχτσε Γουάιτ (2-2)
2' Δίποντο Φενέρμπαχτσε Ονάν (4-4)
3' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (4-5)
Αστόχησε στη μία βολή.
3' Δίποντο Φενέρμπαχτσε Γουάιτ (6-5)
4' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (6-9)
5' Δίποντο Φενέρμπαχτσε Σόλομον (8-9)
5' Δίποντο Φενέρμπαχτσε Γουάιτ (10-9)
6' Δίποντο Παναθηναϊκός Ουίνστον (10-11)
8' Δίποντο Φενέρμπαχτσε Ονάν (16-13)
9' Δίποντο Φενέρμπαχτσε Βίντμαρ (18-14)
9' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ούινστον (19-16)
10' Λήξη 1ης περιόδου 20-19
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (20-21)
11' Δύο βολές Φενέρμπαχτσε Ερντέν (21-21)
Αστόχησε στη μία.
12' Δύο βολές Φενέρμπαχτσε Ερντέν (23-21)
12' Τρίποντο Φενέρμπαχτσε Κουτλουάι (26-21)
12' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Ζίζιτς (26-23)
13' Δίποντο Φενέρμπαχτσε Ερντέν (28-27)
14' Δίποντο Φενέρμπαχτσε Ερντέν (30-27)
15' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (32-29)
20' Τρίποντο Φενέρμπαχτσε Καάν (39-41)
20' Λήξη ημιχρόνου 39-43
21' Έναρξη 3ης περιόδου
23' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (39-49)
25' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (39-51)
26' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (39-53)
27' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (41-57)
30' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (41-65)
30' Λήξη 3ης περιόδου 44-65
31' Έναρξη 4ης περιόδου
35' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (53-74)
39' Δίποντο Φενέρμπαχτσε Βίντμαρ (64-81)
40' Λήξη αγώνα 64-83