Πράσινος σίφουνας

Αλβέρτης

Με υπερηχητική εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός, διέλυσε τη Ροάν και τα... ρεκόρ της Ευρωλίγκας με 123-83

Τα στατιστικά των Πρωταθλητών, ήταν αξιοζήλευτα, με τον Μπετσίροβιτς να δίνει 8 ασίστ, τον Σπανούλη 7 και τους Διαμαντίδη-Γιασικεβίτσιους από 4. Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ομπράντοβιτς ήταν ο Ζίζιτς, με 26 πόντους και το φανταστικό 10/10 δίποντα. Ο Δήμος Ντικούδης ακολούθησε με 18 και ο Βασίλης Σπανούλης με 17 και άριστα ποσοστά (4/4 τρίποντα, 2/2 δίποντα και 1/1). Από πλευράς γαλλικής ομάδας, ο Σάλιερς, είχε 17 πόντους.
Σε ότι αφορά στα ρεκόρ που έσπασε ο Παναθηναϊκός; Με τους 123 πόντους ισοφάρισε το ρεκόρ της Ευρωλίγκας, που είχε η Μακάμπι από το ματς με τη Σκαβολίνι, τη σεζόν 2004-05. Επίσης είναι και οι περισσότεροι στην ευρωπαϊκή του ιστορία, μαζί με τους 123 που είχε πετύχει το 1991 στο Κύπελλο Κόρατς, εναντίον της Κάστρον Μπρέιν. Επίσης, οι 40 πόντοι είναι η μεγαλύτερη διαφορά που έχει νικήσει στην Ευρωλίγκα, ενώ οι 64 πόντοι του ημιχρόνου είναι ρεκόρ για ολόκληρη την ιστορία της διοργάνωσης.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ο Παναθηναϊκός, ξεκίνησε να χτίζει μία διαφορά που αρχικά έφτασε τους 6 πόντους, κυρίως χάρη στις προσπάθειες των Μπατίστ και Ουίνστον. Από εκεί και πέρα, η είσοδος του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, έκοψε την αντεπίθεση που επιχείρησαν να ξεκινήσουν οι Γάλλοι (μειώνοντας σε 13-15). Ο Λιθουανός πλαισίωσε τον Διαμαντίδη και οι δυο τους άρχισαν να τροφοδοτούν ιδανικά τους συμπαίκτες τους και ειδικά τους ψηλούς. Το σκοράρισμα ανέλαβε ως το τέλος του πρώτου οκταλέπτου, ο Σπανούλης, που διαμόρφωσε το 22-29 με το οποίο έληξε η περίοδος.

Οι Γάλλοι έκαναν την τελευταία προσπάθειά τους να κρατηθούν στο ματς, στην αρχή της δευτέρης περιόδου, αλλά οι παίκτες του Παναθηναϊκού, αφυπνίσθηκαν όταν το σκορ έγινε 28-29. Οι "πράσινοι" άρχισαν να εκμεταλλεύονται την υπεροπλία στους ψηλούς και με τους Ζίζιτς-Ντικούδη, να σκοράρουν κατά βούληση, η διαφορά εκτινάχθηκε στους 21 (33-54), δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα. Η επιθετική συγκομιδή των Πρωταθλητών Ευρώπης, έφτασε το... εξωπραγματικό 64 στο ημίχρονο, με τη Ροάν να σημειώνει 38 πόντους.

Έχοντας ήδη τελειώσει το παιχνίδι από το πρώτο μέρος, θα πίστευε κάποιος ότι η ελληνική ομάδα θα έριχνε τον ρυθμό της, αλλά μόνο αυτό δεν έγινε στη Γαλλία. Ο Ομπράντοβιτς, κάλεσε ένα τάιμ άουτ αφού είδε τους παίκτες του να μπαίνουν κάπως πιο χαλαρά στην επανάληψη κι από εκεί και πέρα, η εμφάνιση θύμισε αυτή του πρώτου ημιχρόνου. Δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος, η διαφορά έφτασε τους 30 ποντους (57-87) για να τελειώσει με σκορ 61-94.

Τι κι αν οι 96 πόντοι ήταν πολλοί ακόμα και για σαραντάλεπτο, το "τριφύλλι", βάλθηκε να σπάσει τα κοντέρ. Στο 35ο λεπτό το σκορ ήταν 75-110 και κάπου εκεί πέτυχε και το πρώτο του καλάθι στην Ευρωλίγκα, ο Στράτος Περπέρογλου, κάτι που δεν έκανε στο αποψινό ματς ο Φραγκίσκος Αλβέρτης, ο μοναδικός που δεν σκόραρε. Το τελικό 123-83, ήρθε για να εντυπωσιάσει όλη την Ευρώπη, που βλέπει σιγά-σιγά τους Πρωταθλητές, να βρίσκουν τον ρυθμό τους.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 39-64, 61-94, 83-123

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ροάν: Πουπέ 9 (1), Ουίλσον 3 (1), Σόλιμαν 8, Μπαντιάν 10, Σάλιερς 17, Καζαλόν 4, Χες 10, Πέλιν 11 (2), Ρας 11 (2)

Παναθηναϊκός: Αλβέρτης, Περπέρογλου 2, Σπανούλης 17 (4), Μπετσίροβιτς 7 (1), Μπατίστ 11, Ζίζιτς 26, Χατζηβρέττας 5 (1), Ντικούδης 18 (2), Τσαρτσαρής 8 (2), Διαμαντίδης 10 (1), Ουίνστον 8, Γιασικεβίτσιους 11 (1)

Ομπράντοβιτς: " Μπράβο για τη σοβαρότητα"
Τα εύσημα στους παίκτες του για τη σοβαρότητά τους, αλλά και για την άμυνα που έπαιξαν, απένειμε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, μετά το τέλος του παιχνιδιού.

" Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, ήταν πολύ σοβαροί από το πρώτο λεπτό. Ήμασταν ιδιαίτερα προετοιμασμένοι στην άμυνα και το δείξαμε στο γήπεδο. Αν εξαιρέσει κανείς τα λάθη στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχαμε άλλο πρόβλημα. Όλο το παιχνίδι ήταν πολύ καλό γιατί διαβάσαμε σωστά την άμυνά τους. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια για άλλη μια φορά στους παίκτες μου γιατί ήταν για 40 λεπτά σοβαροί. Πρέπει να ευχαριστήσουμε και τον κόσμο που ήρθε από διαφορετικές πόλεις και χώρες και μάλιστα μας περίμεναν στο γήπεδο πριν έρθει το λεωφορείο".

Αναφερόμενος την εκπληκτική επιθετική συγκομιδή της ομάδας του, είπε: " Δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικό ότι παίξαμε καλά επιθετικά. Γενικά κάναμε πολλά καλά πράγματα, βάλαμε πολλά εύκολα καλάθια, ενώ ήμασταν και πολλοί καλοί στους αιφνιδιασμούς. Είναι δύσκολο να επαναληφθεί ένα τόσο καλό ματς επιθετικά και φυσικά δεν είναι αυτό που θα μας κλείσει τα μάτια και θα επαναπαυτούμε. Αυτό που θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε από το σημερινό ματς είναι ότι έχουμε την ποιότητα για να παίξουμε καλό μπάσκετ".

Ο Μάικ Μπατίστ, που είχε τα γενέθλιά του την Τρίτη, τόνισε: " Μακάρι όλα τα γενέθλια μου να είναι έτσι. Σήμερα ήμασταν σε πολύ ψηλά επίπεδα τόσο σε επίθεση όσο και άμυνα και σίγουρα κάναμε το καλύτερο παιχνίδι μας επιθετικά. Όσο αφορά τα γενέθλιά μου θα τα γιορτάσω αύριο μαζί με τη γυναίκα μου που ετοιμάζει τούρτα".

Η εξέλιξη του αγώνα

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Παναθηναϊκός Mπατίστ (0-2)
1' Δίποντο Ροάν Σάλιερς (2-2)
1' Καλάθι και φάουλ Ροάν Ρας (5-2)
Στον αιφνιδιασμό ο Αμερικανός δίνει προβάδισμα στους Γάλλους
2' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (5-4)
2' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ουίνστον (5-6)
2' Δίποντο Ροάν Παντιάν (7-6)
2' Δίποντο Παναθηναϊκός Ουίνστον (7-8)
Αρπάζει το επιθετικό ριμπάουντ και δίνει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό ο Αμερικανός
3' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (7-10)
4' Δίποντο Ροάν Μπαντιάν (9-10)
4' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (9-13)
5' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (9-15)
Χάθηκε η μπάλα από τον Παναθηναϊκό που σε αυτή τη φάση έκανε το γαλλικό κοινό να τον χειροκροτήσει
5' Δίποντο Ροάν Μπαντιάν (13-15)
6' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (13-17)
7' Δύο βολές Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (16-20)
7' Τρίποντο Ροάν Πελίν (16-20)
8' Δίποντο Ροάν Σόλιμαρ (18-20)
9' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (18-23)
9' Δίποντο Ροάν Σόλιμαρ (20-23)
9' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ουίνστον (20-25)
10' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (20-29)
10' Τάιμ-άουτ Ροάν
10' Δίποντο Ροάν Σάλιερς (22-29)
10' Λήξη 1ης περιόδου 22-29
Λήξη πρώτης περιόδου στη Γαλλία, όπου ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύεται ιδιαίτερα και με καλή απόδοση ειδικά στο δεύτερο πεντάλεπτο είναι μπροστά με 7
10' Δύο βολές Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (20-27)
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Τρίποντο Ροάν Ρας (26-29)
13' Δίποντο Ροάν Σάλιερς (28-29)
Μειώνει στον πόντο η γαλλική ομάδα που μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος
13' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (28-31)
14' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (28-33)
14' Δίποντο Ροάν Σόλιμαν (30-33)
14' Δίποντο Ροάν Καζαλόν (32-35)
15' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (32-37)
15' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (32-39)
15' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ουίνστον (30-35)
16' Αντιαθλητικό φάουλ Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς
16' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (33-41)
16' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (33-43)
17' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (33-45)
17' Τάιμ-άουτ Ροάν
Έχει πατήσει γκάζι ο Παναθηναϊκός που παίρνει διαφορά 12 πόντων
18' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (33-47)
18' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (33-49)
18' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (33-51)
18' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (33-54)
18' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (35-56)
Σούπερ μπάσκετ από τον Παναθηναϊκό, που δεν έχει την παραμικρή δυσκολία οδηγούμενος από τον Γιασικεβίτσιους (4 ασίστ)
20' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (36-61)
20' Δίποντο Ροάν Πουπέ (38-61)
20' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (38-64)
20' Λήξη ημιχρόνου 38-64
64 πόντους έχει σημειώσει στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, που είναι μπροστά με 26 πόντους. Οι Γιασικεβίτσιους και Διαμαντίδης οδηγούν με συνολικά 7 ασίστ και πρώτοι σκόρερ είναι οι Ζίζιτς (11) και Ντικούδης (10)
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Ροάν Χες
23' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (45-69)
23' Τρίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (45-72)
26' Τρίποντο Ροάν Ρας (53-79)
27' Δύο βολές Ροάν Σάλιερς (55-82)
28' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (57-87)
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (67-99)
35' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (72-112)
38' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (78-117)
39' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (78-121)
40' Λήξη αγώνα 83-123
Απίστευτο σκορ από τον Παναθηναϊκό που επικράτησε με 123-83 και πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Ροάν η οποία δεν κατάλαβε τι τη χτύπησε