ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός - Μπεσίκτας 87-86

Ο Ολυμπιακός έκαμψε στην παράταση την αντίσταση της Μπεσίκτας με 87-86, έπειτα από καλάθι του Λοτζέσκι κι ενώ η κανονική διάρκεια της αναμέτρηση είχε βρει τις δύο ομάδες στο 78-78. Οι "ερυθρόλευκοι" στο 24' βρισκόντουσαν πίσω στο σκορ με 15 πόντους (32-47).

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση στον τελικό του "Rixos Cup" της Μπεσίκτας με 87-86.

Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες στο 78-78, με τον Σέντρικ Σίμονς να διαμορφώνει στην εκπνοή του αγώνα το τελικό σκορ.

Δείτε το Live της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Μπεσίκτας...

Στην παράταση οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Πειραιώτες τελικά να παίρνουν το θετικό αποτέλεσμα με 87-86, ύστερα από καλάθι του Ματ Λοτζέσκι στην εκπνοή, έχοντας πάντως παράπονα από την διαιτησία. Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε την πρώτη θέση στο "Rixos Cup" που έγινε στην Κωνσταντινούπολη. Πολυτιμότερος παίκτης του τουρνουά αναδείχτηκε ο Κώστας Σλούκας.

Ο Ολυμπιακός νίκησε κατά σειρά τις Μπουντιβέλνικ ( 80-72 ), την Εφές ( 83-78 ) και σήμερα (27/09) την Μπεσίκτας.

Στο ματς, η Μπεσίκτας προσπάθησε να μην αφήσει τον Ολυμπιακό να τρέξει και τα κατάφερε, καθώς να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 12-13. Οι Τούρκοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα τους στο σκορ. Ο Λόφτον με διαδοχικές βολές ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους για πρώτη φορά στον αγώνα (16-23), καθώς ο Έισι Λο είχε χρεωθεί με φάουλ και τεχνική ποινή. Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες αντέδρασαν και με δύο πόντους του Μπρεντ Πέτγουεϊ έκλεισαν το ημίχρονο στο -3 (30-33).

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Τούρκους, οι οποίοι είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Λόφτον να κλείνουν το δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (51-57). Στα δέκα τελευταία λεπτά του ματς, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε, πέρασε μπροστά 68-65, όμως και πάλι οι Τούρκοι έβρισκαν λύσεις από τα 6μ.75 για να μείνουν "ζωντανοί".

Η Μπεσίκτας πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει, έπειτα από καλάθι του Σέντρικ Σίμονς (78-78). Στην παράταση οι Πειραιώτες ήταν πιο ψύχραιμοι, έπαιξαν μία εξαιρετική άμυνα στα 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος κι ενώ ήταν πίσω με 86-85, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα και στην πρώτη θέση του "Rixos Cup" με 87-86, έπειτα από καλάθι του Ματ Λοτζέσκι.

Διαβάστε αναλυτικά τι δήλωσε ο Γιώργος Μπατζώκας και ο Ματ Λοτζέσκι μετά το τέλος του παιχνιδιού...

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 30-33, 51-57, 78-78κ.α., 87-86.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6 (7ριμπ), Λο 4, Ντάνστον 8, Περπέρογλου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 17 (1τριπ, 4ασ), Σίμονς 14 (7ριμπ), Πρίντεζης 11 (1τριπ), Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 1 (7ασ), Λοτζέσκι 15 (3τριπ, 3ασ).

Μπεσίκτας (Καντεμίρ): Γκιουλέρ 9 (1), Οζμιράκ 3 (1), Λόφτον 32 (3), Μπρόεκχοφ 5 (1), Ρούζιτς 2, Φόστερ 5 (1), Μπάκμαν 14 (1), Σιρίν 2, Αϊβερσον 9, Τοπάλογλου 5.