ΜΠΑΣΚΕΤ

Εφές - Ολυμπιακός 78-83

Ο Ολυμπιακός νίκησε και στο δεύτερο παιχνίδι του στο "Rixon Cup", καθώς επικράτησε της Εφές με 83-78. Καλό παιχνίδι από τον Γιάννη Παπαπέτρου, είχαν τον έλεγχο του ματς στο μεγαλύτερο μέρους του οι "ερυθρόλευκοι" (video & picts).

Ο Ολυμπιακός μετά την Μπουντιβέλνικ , νίκησε και την Αναντόλου Εφές στο δεύτερο παιχνίδι του στο "Rixon Cup", καθώς επιβλήθηκε της Αναντόλου Εφές με 83-78.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στους Τούρκους, οι οποίοι δυσκολευόντουσαν να βρουν τρόπο να πλησιάσουν το καλάθι των Πειραιωτών.

Διαβάστε αναλυτικά το Live της αναμέτρησης ανάμεσα στην Εφές και τον Ολυμπιακό...

Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Γιάννης Παπαπέτρου, όπως και ο Κώστας Σλούκας. Οι Ντάνστον, Σίμονς κέρδισαν αρκετές μάχες κάτω από το καλάθι. Οι "ερυθρόλευκοι" θα αντιμετωπίσουν αύριο (27/09) στις 20:15 την Μπεσίκτας, η οποία έχει και εκείνη με τη σειρά της δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Στο αγωνιστικό, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση επέβαλε το παιχνίδι του και κατάφερε να ανοίξει την ψαλίδα από την Εφές, μετά τα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα. Στο παρκέ πέρασε και ο Παπαπέτρου, ο οποίος έδειξε πολύ καλά στοιχεία, με τους Πειραιώτες να κλείνουν την πρώτη περίοδο, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση (18-31).

Οι Τούρκοι στο δεύτερο δεκάλεπτο προσπάθησαν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση, αλλά και πάλι οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 18 πόντων (32-50) και επιμέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο 14-19.

Στην τρίτη περίοδο, οι Τούρκοι έκαναν το καλύτερο τους διάστηκα στο παιχνίδι. Αποτέλεσμα ήταν να μειώσουν σε 55-63, με τη λήξη του δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 83-78.

Για την Αναντόλου Εφές αγωνίστηκε και ο Κώστας Βασιλειάδης.

Διαβάστε τι δήλωσε ο Γιώργος Μπαρτζώκας και ο Μπράιαντ Ντάνστον μετά το τέλος της αναμέτρησης...

Τα δεκάλεπτα: 18-31, 32-50, 55-63, 78-83.

Αναντόλου Εφές (Μαχμούτι): Μπαλμπάι 3, Οσμάν 7 (1), Βασιλειάδης 6, Μπατούκ 2, Ερντέν 10, Σαβάνοβιτς 16 (2), Γκόρντον 4, Χόπσον 16 (2), Πλάνινιτς 8 (10ασ), Μπάρατς 6.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 8 (2), Λο 9 (1τριπ, 6ασ), Ντάνστον 8, Περπέρογλου 8 (2), Παπαπέτρου 9 (1), Σλούκας 15 (1), Σίμονς 6, Πρίντεζης 13, Μάντζαρης 5 (1), Χριστοδούλου, Λοτζέσκι 2.

Πρίντεζης, Σλούκας, Βασιλειάδης και Λούκας...