ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός-Μπουντιβέλνικ 80-72

Στην πρεμιέρα του "Rixos Cup" της Κωνσταντινούπολης, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 80-72 της Μπουντιβέλνικ, χάρη σε επιμέρους 28-9 στην δ' περίοδο

Όταν σοβαρεύτηκε, ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε πρόβλημα κόντρα στην Μπουντιβέλνικ. Οι "ερυθρόλευκοι" έτρεξαν ένα επιμέρους 28-9 στο δ' δεκάλεπτο, ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ και φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση.

Την Πέμπτη (26/9, 6μ.μ.) ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Εφές στο δεύτερο παιχνίδι του στο Rixos Cup.

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 16 πόντους διαφορά (25-41), λίγο πριν το τέλος του α' ημιχρόνου, ωστόσο σταδιακά τη μάζεψε και στο δ' δεκάλεπτο πέρασε και μπροστά.

Μετά το 66-65, οι "ερυθρόλευκοι" έδειξαν ένα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο κι έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση, με όπλο την καλή τους αμυντική λειτουργία. Στην δ' περίοδο οι "ερυθρόλευκοι" κράτησαν τους Ουκρανούς κάτω από τους δέκα πόντους, μέσω της καλής άμυνας τους και με τους Λο, Σλούκα και Πέτγουεϊ να δίνουν σημαντικές ανάσες στην επίθεση ήρθε η νίκη.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη ο οποίος βρέθηκε στη Βαρκελώνη για την παρουσίαση του NBA 2K14.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 33-43, 52-63, 80-72

Oλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 10 (1), Λο 15 (4ασ), Ντάνστον 13 (3/4βολ, 5/7διπ, 8ριμπ), Περπέρογλου 5, Παπαπέτρου 5, Σλούκας 11 (5ασ), Σίμονς 7, Πρίντεζης 6, Αγραβάνης 1, Μάντζαρης 5, Χριστοδούλου 2.

Μπουντιβέλνικ (Μπαγκάτσκιτς): Έιχερν 12, Γκορμπένκο 13, Στρέλνιεκς 3, Ανισίμοφ 13, Τιστσένκο 5, Ανικιιένκο 6, Ντάουνς 9, Μινάρντ 11.