ΕΘΝΙΚΗ ΟΥΑΛΙΑΣ

Προκριματικά Μουντιάλ: Απίθανη ανατροπή με χατ τρικ του Μπέιλ για την Ουαλία κόντρα στη Λευκορωσία

Ο Γκάρεθ Μπέιλ της Ουαλίας πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Λευκορωσία για τον 5ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 στο "Τσεντράλνι Στάντιον", Καζάν | Κυριακή 5 Σεπτεμβρίου 2021 © 2021 ALEXEI NASYROV/ASSOCIATED PRESS

Ο εκπληκτικός Γκάρεθ Μπέιλ χάρισε στην Ουαλία τη νίκη 3-2 με απίθανη ανατροπή στο τέλος επί της Λευκορωσίας, σημειώνοντας χατ τρικ, στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022.

Η Ουαλία παρατάχθηκε με 13 απουσίες στο Καζάν για την αναμέτρηση με τη Λευκορωσία, αλλά χάρη στον Γκάρεθ Μπέιλ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 για την 5η αγωνιστική του 5ου προκριματικού ομίλου της ευρωπαϊκής ζώνης στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2022.

Ο Ουαλός αστέρας άνοιξε το σκορ στο 5' και ισοφάρισε στο 69' με εκτελέσεις πέναλτι, βάζοντας το κερασάκι στην "τούρτα" στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ολοκλήρωσε την ανατροπή έπειτα από φάση διαρκείας.

Οι τύποις γηπεδούχοι (λόγω απαγόρευσης πτήσεων προς τη Λευκορωσία από Ηνωμένο Βασίλειο και Ευρωπαϊκή Ένωση) είχαν προηγηθεί με δύο γκολ των Βιτάλι Λισακόβιτς και Πάβελ Σέντκο σε δύο λεπτά στο 1ο ημίχρονο, όμως απέτυχαν να κρατήσουν το προβάδισμα, παρά τις απουσίες των φιλοξενουμένων.