ΞΑΝΘΗ

Λάρισα - Ξάνθη 0-0

Κόζλεϊ

Δύο όψεις είχε ο αγώνας του Αλκαζάρ μεταξύ της Λάρισας και της Ξάνθης

Το άγχος για την κατάκτηση των βαθμών αποτέλεσε σημαντικό παράγοντα για την χαμηλή απόδοση των δύο ομάδων, που παρέμειναν στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης. Η Λάρισα παρέμεινε χωρίς εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ η Ξάνθη μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες πήρε τον πρώτο της βαθμό.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Λάρισα: Koτσόλης, Κώτσιος, Νταμπίζας(60' Μπουκουβάλας), Γκαλίτσιος, Βενετίδης, Φωτάκης, Κυριακίδης(62' Λαμπρόπουλος), Σαρμιέντο, Κλεϊτον, Μπακαγιόκο, Καλαντζής(75' Πάρα).

Ξάνθη: Τούρινα, Κωστούλας, Παπαδημητρίου, Κοντοδήμος, Ρίκα, Ζουέλα, Διγκόζης, Κιντάνα, Ραντζίνσκι(90' Λαμπριάκος), Καζάκης(78' Πιέρο Άλβα), Πόι(87' Γκαρσία).

Διαιτητής: Παμπορίδης(Κιλκίς)

Με μια ματιά
O έλεγχος στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου ανήκει στην Λάρισα που προσπάθησε να δημιουργήσει και να απειλήσει την εστία του Τούρινα. Οι γηπεδούχοι έδειξαν περισσότερο πάθος στις ενέργειες τους σε αντίθεση με την Ξάνθη που στο ξεκίνημα του αγώνα φρόντιζε να διαφυλάξει το μηδέν.

Η Λάρισα φρόντισε κυρίως από τα δεξιά με τον Γκαλίτσιο και με μακρινές μπαλιές πίσω από την άμυνα της Ξάνθης να φτάσει στο γκολ. Μία από αυτές και η καλύτερη ευκαιρία στο α΄ ημίχρονο, δημιουργήθηκε στο 11΄με τον Μπακαγιόκο όταν βγήκε απέναντι στον Τούρινα αλλά έδιωξε ο Κροάτης πορτιέρο.

Η αναζήτηση του αποτελέσματος φανέρωσε σύντομα τις αδυναμίες των δύο ομάδων. Πολλές φάσεις είχαν αρνητική κατάληξη λόγω του υπερβολικού ζήλου των παικτών που διέκοπταν την εξέλιξη του αγώνα. Τα λάθη έδιναν και έπαιρναν για τις δύο ομάδες ενδεικτικό του άγχος που τις διακατείχε. Ο διαιτητής Πομπορίδης αναγκάστηκε πολλές φορές να διακόψει το παιχνίδι από τα πολλά φαουλ. Αυτό είχε ως συνέπεια την σταδιακή πτώση του καθαρού χρόνου παιχνιδιού.

Η δεύτερη καλή στιγμή για την Λάρισα χάθηκε στο 25' με σουτ του Σαρμιέντο που κατέληξε άουτ. Η Ξάνθη σε όλο το πρώτο ημίχρονο δεν απείλησε την Λάρισα και το μόνο που κατάφερε ήταν ορισμένα φαουλ έξω από την περιοχή του Κοτσόλη.

Το πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης είχε δύο φάσεις που θα μπορούσαν να αλλάξουν την εξέλιξη του αγώνα. Η πρώτη έγινε στο 51΄με το άστοχο χτύπημα πέναλτι του Πόι που είχε κερδίσει ο ίδιος από τον Βενετίδη. Στην συνέχεια της φάσης η Λάρισα βγήκε στον αιφνιδιασμό αλλά ο Μπακαγιόκο ήταν ο μοιραίος παίκτης της ομάδας, καθώς δεν πλάσαρε σωστά τον Τούρινα. Οι δύο ομάδες ξύπνησαν και ο ρυθμός του αγώνα από το πουθενά είχε ανέβει.

Αρνητικός πρωταγωνιστής για την Λάρισα υπήρξε ο Κλεϊτον που πραγματοποίησε κακή εμφάνιση. Παρόλο αυτά ο γρήγορος ρυθμός ήταν το χαρακτηριστικό στο πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου ενώ δεν έλειψαν και στην επανάληψη τα σκληρά μαρκαρίσματα. Η Λάρισα όπως και στο πρώτο μέρος ήταν η ομάδα που κυνήγησε το γκολ και όσο πέρναγε η ώρα πίεζε όλο και περισσότερο την εστία του Τούρινα.

Το δοκάρι του Βενετίδη ήταν ενδεικτικό της πίεσης που δέχτηκε η Ξάνθη. Ο Δώνης προσπαθούσε από τον πάγκο να διαφοροποιήσει την μορφή του αγώνα που είχε αλλάξει άρδην προς την πλευρά των γηπεδούχων.Σε πολλές περιπτώσεις η ταχύτητα του Μπακαγιόκο ήταν το στοιχείο που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί η Λάρισα. Οι γηπεδούχοι πίεσαν αλλά η Ξάνθη κράτησε μέχρι το τέλος και πήρε αυτό που ήθελε, αν και έψαξε στις αντεπιθέσεις στα τελευταία λεπτά να πετύχει το νικητήριο γκολ.
Συνέντευξη Τύπου
Όλα τα λεφτά...
Οι δύο φάσεις στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου για τις δύο ομάδες που θα μπορούσαν να αλλάξουν την ροή του αγώνα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τα πολλά φάουλ που ανάγκασαν τον διαιτητή να διακόψει πολλές φορές τον αγώνα που είχε ως αποτέλεσμα να μην παιχτεί ωραίο ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς.
To Live του αγώνα...
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: "Αλκαζάρ"

Λάρισα: Koτσόλης, Κώτσιος, Νταμπίζας, Γκαλίτσιος, Βενετίδης, Φωτάκης, Κυριακίδης, Σαρμιέντο, Κλεϊτον, Μπακαγιόκο, Καλαντζής

Ξάνθη: Τούρινα, Κωστούλας, Παπαδημητρίου, Κοντοδήμος, Ρίκα, Ζουέλα, Διγκόζης, Κιντάνα, Ραντζίνσκι, Καζάκης, Πόι

1' Έναρξη αγώνα
3' Κόρνερ Λάρισα
5' Δοκάρι Ξάνθη Ρίκκα
6' Άουτ Ξάνθη
Κεφαλιά του Πόι η μπάλα κατέληξε άουτ.
8' Οφσάιντ Λάρισα Γκαλίτσιος
11' Ευκαιρία Λάρισα
Ο Μπακαγιόκο μόνος απέναντι στον Τούρινα σε αιφνιδιασμό της ΑΕΛ με μπαλιά πίσω από τη άμυνα της ακριτικής ομάδας σούταρε αλλά έδιωξε ο τερματοφύλακας της Ξάνθης.
14' Οφσάιντ Ξάνθη Καζάκης
15' Σχόλιο
Η Λάρισα έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Μπακαγιόκο και πιέζει την Ξάνθη καθώς διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα.
19' Φάουλ Ξάνθη
Μπλόκαρε ο Κοτσόλης.
20' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Ραντζίσκι
22' Φάουλ Ξάνθη
Η μπάλα καταλήγει άουτ από τον Κοντοδήμο.
24' Σουτ Ξάνθη Καζάκης
25' Ευκαιρία Λάρισα
Ο Σαρμιέντο μετά από σέντρα του Φωτάκη σουτάρει μέσα από την μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα καταλήγει πάνω από την εστία του Τούρινα.
28' Κόρνερ Ξάνθη
32' Σουτ Ξάνθη Ρίκκα
Η μπάλα καταλήγει άουτ.
33' Σχόλιο
Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει με την Ξάνθη να έχδει ισοροπήσει το παιχνίδι.
35' Φάουλ Ξάνθη
Η μπάλα πέρασε απ΄όλους χωρίς να απειληθεί η εστία του Κοτσόλη.
42' Κόρνερ Ξάνθη
43' Κεφαλιά Ξάνθη Ζουέλα
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Κόρνερ Λάρισα
49' Οφσάιντ Ξάνθη Καζάκης
50' Πέναλτι Ξάνθη
Ο Βενετίδης ανατρέπει τον Πόι.
51' Πέναλτι Ξάνθη
Χάνει το πέναλντι ο Πόι καθώς έδιωξε με τα πόδια ο Κοτσόλης.
52' Ευκαιρία Λάρισα
Μόνος ο Μπακαγιόκο από τα αριστερά δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά τον Τούρινα.
53' Οφσάιντ Λάρισα Μπακαγιόκο
55' Κόρνερ Λάρισα
60' Αλλαγή παίκτη Λάρισα Νταμπίζας
Ο Μπουκουβάλας μπήκε στον αγώνα.
62' Αλλαγή παίκτη Λάρισα Κυριακίδης
Ο Λαμπρόπουλος μπήκε στον αγώνα.
64' Σχόλιο
Ο ρυθμός του αγώνα έχει ανέβει αλλά οι δύο ομάδες δεν μπορούν να αποφύγουν τα πολλά φάουλ.
71' Δοκάρι Λάρισα
Ο Βενετίδης εξαπολύει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα βρίσκει το δεξί δοκάρι του Τούρινα.
73' Κόρνερ Ξάνθη
74' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Κωστούλας
75' Αλλαγή παίκτη Λάρισα Καλαντζής
Ο Πάρα μπήκε στο παιχνίδι.
76' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Γκαλίτσιος
76' Κόρνερ Λάρισα
78' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη Καζάκης
Ο Πιέρο Άλβα μπήκε στον αγώνα.
79' Κόρνερ Λάρισα
80' Σουτ Ξάνθη Διγκόζης
84' Άουτ Ξάνθη Διγκόζης
86' Ευκαιρία Λάρισα
Μετά από εκτέλεση φάουλ του Φωτάκη ο Κλεϊτον πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.
87' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Τούρινα
87' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη Πόι
Ο Γκαρσία μπήκε στον αγώνα.
89' Ευκαιρία Ξάνθη
Η Ξάνθη βγήκε στον αιφνιδιασμό αλλά το σουτ του Άλβα έφυγε άουτ.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
91' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη Ραντζίνσκι
Ο Λαμπριάκος μπήκε στον αγώνα.
93' Κόρνερ Λάρισα
93' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Μπακαγιόκο