CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Αγκαλιά με την πρόκριση η Αϊντχόφεν, ισοπέδωσε 5-1 την Γαλατάσαραϊ

Ο Έραν Ζάχαβι πανηγυρίζει γκολ της Αϊντχόφεν στο Europa League | 25 Φεβρουαρίου 2021 AP

Άλμα πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League πραγματοποίησε η Αϊντχόφεν, καθώς διέλυσε με 5-1 την Γαλατάσαραϊ με πρωταγωνιστές τους Ζάχαβι και Γκέτσε. Όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς.

Ένα μεγαλειώδες και φαντασμαγορικό πάρτι έστησε το βράδυ της Τετάρτης η Αϊντχόφεν στο "Φίλιπς Στάντιον" με καλεσμένη την Γαλατάσαραϊ που λογικά θα πρέπει να έφυγε βλέποντας αστεράκια στην Ολλανδία.

Και αυτό γιατί η PSV, της οποίας η περυσινή πορεία στην Ευρώπη σταμάτησε στη φάση των "32" του Europa League απέναντι στον Ολυμπιακό, αποδείχτηκε πολύ αγενή οικοδεσπότη και έκανε την φιλοξενούμενή της να υποφέρει για ένα ολόκληρο 90λεπτο.

Εκείνοι δε που ξεσάλωσαν ήταν τα δύο μεγαλύτερα ονόματα των Ολλανδών: ο φορ Έραν Ζάχαβι που πανηγύρισε χατ-τρικ και ο άλλοτε άσος των Ντόρτμουντ και Μπάγερν, Μάριο Γκέτσε, που πέτυχε τα άλλα δύο τέρματα, με την Γαλατάσαραϊ να βρίσκει μόνο ένα γκολ και να χρειάζεται πλέον - από τη στιγμή που δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ- τέσσερα γκολ στη ρεβάνς στην έδρα της χωρίς να δεχτεί γκολ, για να στείλει το ματς σε παράταση.

Όσον αφορά στα άλλα ματς της βραδιάς για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League, η Λέγκια βρήκε γκολ στις καθυστερήσεις για να κάμψει με 2-1 την αντίσταση της Φλόρα Ταλίν και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης, ενώ όλα ανοιχτά έμειναν στο ζευγάρι της Σλόβαν Μπρατισλάβας με την Γιουνγκ Μπόις μετά το 0-0 των Σλοβάκων με τους Ελβετούς στην έδρα των πρώτων.