CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Το λάθος του Μπάρκα χάλασε το ντεμπούτο του Ποστέκογλου

Ο Βασίλης Μπάρκας της Εθνικής Ελλάδας σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Μολδαβία για τη φάση των ομίλων του Nations League 2020-2021 στο Ολυμπιακό Στάδιο | Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2020 EUROKINISSI SPORTS

Η Σέλτικ έμεινε στην ισοπαλία κόντρα στη Μίντιλαντ στο ντεμπούτο του Άγγελου Ποστέκογλου στον πάγκο, με τον Βασίλη Μπάρκα να φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε. Νίκη για τη Ραπίντ του Ταξιάρχη Φούντα, ήττα για την Ομόνοια.

Ο Βασίλης Μπάρκας ήταν μοιραίος για τη Σέλτικ, αφού από λάθος του σε εκτέλεση φάουλ η Μίντιλαντ ισοφάρισε σε 1-1 για τον πρώτο αγώνα του 2ου προκριματικού του Champions League στη Γλασκόβη.

Στο ντεμπούτο του Άγγελου Ποστέκογλου στον πάγκο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 39' με τον Λίελ Αμπάντα. Ένας άλλος Ισραηλινός, όμως, ο Νιρ Μπιτόν, δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες και αποβλήθηκε πριν από το τέλος του ημιχρόνου, δίνοντας ελπίδες στους Δανούς. Ελπίδες που "ψαλιδίστηκαν" στο 56', όταν αποβλήθηκε ο Άντερς Ντρέγερ, όμως στο 66' ήρθε η φάση με την εκτέλεση φάουλ του Εβάντερ, που διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Στη Βιέννη, η Ραπίντ έκανε ένα πρώτο βήμα πρόκρισης χάρη στη νίκη της με 2-1 επί της Σπάρτα. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν με έναν από τους δύο μέσους Λάντισλαβ Κρέιτσι που είχαν στην ενδεκάδα τους μόλις στο 3ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 63' με τον Κρίστοφ Κνάσμιλνερ και αμέσως ο Ντίτμαρ Κίμπαουερ έριξε στον αγώνα τον Ταξιάρχη Φούντα, ψάχνοντας την ανατροπή. Αυτήν τελικά ήρθε με τον Κνάσμιλνερ στο 70'.

Η Ομόνοια είχε δύσκολη αποστολή στο "Μάκσιμιρ" με αντίπαλο την Ντίναμο. Οι πρωταθλητές Κύπρου άντεξαν για ένα ημίχρονο, είχαν και μια καλή στιγμή με τον Μίχαλ Ντούρις, όμως στο 2ο μέρος λύγισαν. Οι Λόβρο Μάγερ και Κρίστιαν Γιάκιτς βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα και διαμόρφωσαν το τελικό 2-0.

Νωρίτερα, ο Γιώργος Αθανασιάδης κράτησε ανέπαφη την εστία του στην εκτός έδρας νίκη της Σέριφ επί της Αλασκέρτ.