EUROBASKET

Ρωσία-Σερβία: 68-79

Τέπιτς

Οι "πλάβι" του Ντούσαν Ίβκοβιτς επικράτησαν με 68-79 της Ρωσίας και θα διεκδικήσουν μία θέση στο βάθρο

Αντίθετα οι Πρωταθλητές Ευρώπης δεν θα μπορέσουν να υπερασπιστούν τον τίτλο τους στην τετράδα και θα υποχρεωθούν να αγωνιστούν για τις θέσεις 5-8.
Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε στο επιμέρους 0-18 που έκανε η Σερβία στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν οι αντίπαλοί της. Στην τρίτη περίοδο το προβάδισμα της παρέας του Τεόντοσιτς ανέβηκε στους 20 πόντους και σ' εκείνο το σημείο κρίθηκε ουσιαστικά το ματς αφού όσο κι αν προσπάθησαν οι Ρώσοι δεν έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10.

Κορυφαίος από πλευράς Σερβίας ήταν ο Ούρος Τρίπκοβιτς με 18 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Πέροβιτς και Βελίτσκοβιτς που είχαν από 13 και ο Τεόντοσιτς 12. Από πλευράς ηττημένων ο Φρίτζον είχε 15 και ο Μόνια 12 πόντους.

Aπό την Παρασκευή ο Ντούσαν Ίβκοβιτς θα ξεκινήσει την προετοιμασία της ομάδας ενόψει του ημιτελικού της Παρασκευής στον οποίο αντίπαλος θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Σλοβενίας-Κροατίας.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε χαρακτήρα ντέρμπι αφού δεν κατάφερε κάποια από τις δύο ομάδες να ξεφύγει. Οι Σέρβοι με όπλο τον Κρστιτς που τα πήγε καλά μέσα στη ρακέτα αλλά και τα τρίποντα των Τρίπκοβιτς-Βελίτσκοβιτς αντιστάθηκε στην ρώσικη πίεση με αποτέλεσμα στο πεντάλεπτο το σκορ να γίνει 15-15.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Μπλατ ανέκτησαν τον έλεγχο και παρότι έμειναν πίσω με 19-21, μ' ένα ξέσπασμα του Ζόζουλιν έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 24-21.

Η δεύτερη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στη Σερβία. Ξεκινώντας με πίεση στην άμυνα και αρκετούς αιφνιδιασμούς, πραγματοποίησε εντυπωσιακό σερί που έφτασε στο 0-18 με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 14 (24-38). Το επιμέρους σκορ των "πλάβι" έσπασε με μία βολή ο ΜακΚάρτι αλλά ο Πέροβιτς έδωσε αέρα 15 πόντων στην ομάδα του πριν οι Ρώσοι μειώσουν, για να λήξει το πρώτο μέρος με 28-41.

Μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο οι Τρίπκοβιτς και Βελίτσκοβιτς ανέβασαν για πρώτη φορά το σέρβικο προβάδισμα στους 20 (28-48). Η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι και 3 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Σ' εκείνο το σημείο οι Ρώσοι έδειξαν να αντιδρούν και με ένα σερί 9-0 με πρωταγωνιστή τον Σοκόλοφ μείωσαν στους 11 (43-54) με τη λήξη της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι Ρώσοι τα έδωσαν όλα για ν' ανατρέψουν το σκορ αλλά η ψυχραιμία των νεαρών Σέρβων ήταν αξιοθαύμαστη. Με τον Φρίτζον οι Ρώσοι κατάφεραν να μειώσουν ως τους 10 (56-66) αλλά η σέρβικη ευστοχία στις βολές και ένα τρίποντο του Τρίπκοβιτς ήταν αρκετά για να "καθαρίσει" το ματς η ομάδα του Ίβκοβιτς. Το τελικό 68-79 "σφράγισε" την πρόκριση κι έδωσε στους "πλάβι" ελπίδες για μετάλλιο σε Ευρωμπάσκετ για πρώτη φορά μετά από το 2001.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 28-41, 43-54, 68-79

Oι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ρωσία (Μπλατ): Βορόντσεβιτς, Κουρμπάνοφ, Μπίκοφ 9 (1), Φριτζόν 15 (3), ΜακΚάρτι 7, Σοκολοφ 4, Βίαλτσεφ, Μόνια 12 (2), Πονκρασόφ 4, Ζοζουλίν 7 (1), Μοζγκόφ 10

Σερβία (Ίβκοβιτς): Πόποβιτς, Τέπιτς 2, Τεόντοσιτς 12 (2), Πάουνιτς 3, Μπιέλιτσα, Μάρκοβιτς 3, Τρίπκοβιτς 18 (4), Ραντούλιτσα, Κρστιτς 10, Πέροβιτς 13, Βελίτσκοβιτς 13 (1), Μάτσβαν 5 (1)

Ίβκοβιτς: "Είμαστε εδώ..."

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς μοίραζε συγχαρητήρια σε παίκτες και επιτελείο, αλλά και στους λίγους Σέρβους που βρέθηκαν στην Πολωνία: "Αυτό που έχω να πω είναι ότι είμαστε έτοιμοι για ένα ακόμη ματς, αν και με ανησυχούν λίγο οι τραυματισμοί, αφού σήμερα χτύπησε ο Μπιέλιτσα. Σίγουρα αξίζαμε τη νίκη 100% και θέλω να τους συγχαρώ όλους".

Ο Ντούντα υπογράμμισε ότι στο Ευρωμπάσκετ η ομάδα του κάνει ένα νέο ξεκίνημα σαν Εθνική και ...σαν χώρα, γενικότερα, αφού μέχρι πρότινος υπήρχε και το Μαυροβούνιο, που τώρα έχει αποσχιστεί και υποστήριξε ότι η ομάδα " έχει ταλέντο, αποκτά εμπειρίες και βελτιώνεται από αγώνα σε αγώνα".

Μπλατ: Τα λόγια περιττεύουν

Ο Ντέιβιντ Μπλατ παραδέχθηκε την ανωτερότητα της Σερβίας σε κάθε επίπεδο: " Σε πολλά παιχνίδια που χάνεις κάτι υπάρχει να πεις μετά τη λήξη τους. Εδώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Τα λόγια περιττεύουν, γιατί οι Σέρβοι κυριάρχησαν απόλυτα, είχαν όλες τις απαντήσεις στο τσεπάκι τους και εμείς κανένα τρόπο αντίδρασης".

Για τα αναλυτικά στατισιτικά της Ρωσίας πατήστε εδώ . Για τα αναλυτικά στατισιτικά της Σερβίας πατήστε εδώ .

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Σχόλιο
Για μία θέση στην τετράδα παλεύουν Ρωσία και Σερβία στον πρώτο προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ
1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Ρωσία Φρίτζον (2-0)
1' Δίποντο Σερβία Κρστιτς (2-2)
2' Δίποντο Σερβία Κρστιτς (2-4)
2' Δίποντο Ρωσία ΜακΚάρτι (4-4)
3' Δίποντο Ρωσία Μόνια (6-4)
3' Τρίποντο Σερβία Βελίτσκοβιτς (7-7)
3' Δίποντο Ρωσία ΜακΚάρτι (9-7)
3' Τρίποντο Σερβία Τρίπκοβιτς (9-10)
4' Δίποντο Σερβία Κρστιτς (9-12)
4' Δίποντο Ρωσία Μόζγκοφ (11-13)
5' Δίποντο Ρωσία Φρίτζον (13-13)
5' Δίποντο Σερβία Τεόντοσιτς (13-15)
6' Δίποντο Ρωσία ΜακΚάρτι (15-15)
7' Δίποντο Ρωσία Μόζγκοφ (17-15)
8' Δίποντο Σερβία Κρστιτς (17-17)
8' Δύο βολές Σερβία Βελίτσκοβιτς (17-19)
9' Δίποντο Ρωσία Πονκράσοφ (19-19)
9' Δίποντο Σερβία Πάουνιτς (19-21)
9' Δίποντο Ρωσία Ζόζουλιν (21-21)
9' Τρίποντο Ρωσία Ζόζουλιν (24-21)
10' Λήξη 1ης περιόδου 24-21
Μεγάλο ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Ρώσους να έχουν το ελαφρύ προβάδισμα
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Σερβία Πέροβιτς (24-23)
12' Δίποντο Σερβία Πέροβιτς (24-25)
13' Δίποντο Σερβία Μάτσβαν (24-27)
16' Δίποντο Σερβία Τέπιτς (24-31)
16' Καλάθι και φάουλ Σερβία Πέροβιτς (24-34)
17' Τρίποντο Σερβία Μάτσβαν (24-37)
18' Σχόλιο 24-38
Σερί 0-18 έχει κάνει η Σερβία που είναι στο +14 και έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς έχοντας πάρει 10 πόντους από αιφνιδιασμό
18' Σχόλιο 25-38
Με μία βολή ο ΜακΚάρτι σπάει το σερί της Ρωσίας
19' Δίποντο Σερβία Πέροβιτς (25-40)
Για πρώτη φορά στο +15 η Σερβία
19' Τρίποντο Ρωσία Μόνια (28-40)
20' Λήξη ημιχρόνου 28-41
Στο +13 η Σερβία που έκανε πάρτυ στο δεύτερο δεκάλεπτο
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο Σερβία Τρίπκοβιτς (28-44)
23' Δίποντο Σερβία Βελίτσκοβιτς (28-48)
Για πρώτη φορά στο +20 η Σερβία που βαδίζει ολοταχώς για την τετράδα
24' Δίποντο Ρωσία Ζόζουλιν (30-48)
24' Δίποντο Σερβία Τρίπκοβιτς (30-50)
25' Δίποντο Ρωσία Σοκόλοφ (32-50)
25' Δίποντο Σερβία Τεόντοσιτς (32-52)
25' Δίποντο Ρωσία Μόνια (34-52)
27' Δίποντο Σερβία Τρίπκοβιτς (34-54)
28' Δύο βολές Ρωσία Μπίκοφ (36-54)
29' Δίποντο Ρωσία Σοκόλοφ (38-54)
30' Τρίποντο Ρωσία Φρίτζον (41-54)
30' Δίποντο Ρωσία Μπίκοφ (43-54)
30' Λήξη 3ης περιόδου 43-54
Μείωσε στους 11 η Ρωσία που έχει πλέον ελπίδες στο τελευταίο δεκάλεπτο να κάνει την ανατροπή
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Σερβία Τεόντοσιτς (43-56)
32' Τρίποντο Σερβία Τρίπκοβιτς (43-59)
33' Δίποντο Ρωσία Πονκράσοφ (45-59)
34' Τρίποντο Ρωσία Μόνια (48-60)
34' Τρίποντο Σερβία Τεόντοσιτς (48-63)
35' Τρίποντο Ρωσία Φρίτζον (51-63)
35' Τρίποντο Σερβία Τεόντοσιτς (51-66)
36' Δύο βολές Ρωσία Μπίκοφ (53-66)
36' Τρίποντο Ρωσία Φρίτζον (56-66)
Στους 10 η διαφορά μετά από πολλή ώρα
37' Δύο βολές Σερβία Πέροβιτς (56-68)
37' Δύο βολές Σερβία Βελίτσκοβιτς (56-70)
38' Δίποντο Ρωσία Μόζγκοφ (58-70)
38' Τρίποντο Σερβία Τρίπκοβιτς (58-73)
39' Δίποντο Ρωσία Μόζγκοφ (60-73)
39' Αντιαθλητικό φάουλ Σερβία Τέπιτς
39' Δύο βολές Σερβία Μάρκοβιτς (61-75)
39' Δίποντο Ρωσία Μόζγκοφ (63-75)
40' Δύο βολές Σερβία Τρίπκοβιτς (63-77)
40' Δίποντο Ρωσία Φρίτζον (65-77)
40' Δύο βολές Σερβία Βελίτσκοβιτς (65-79)
40' Τρίποντο Ρωσία Μπίκοφ (68-79)
40' Λήξη αγώνα 68-79