EUROBASKET

Ρωσία-ΠΓΔΜ: 71-69

Μόζγκοφ

Την τρίτη θέση του Ε' ομίλου (με βλέψεις και για τη 2η) εξασφάλισε η Ρωσία που επικράτησε με 71-69 των Σκοπίων

Πλέον η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ελπίζει σε ήττα της Εθνικής μας από τη Γαλλία για να πάρει αυτή τη δεύτερη θέση του πέμπτου ομίλου πίσω από τη Γαλλία και να αφήσει τρίτη την Ελλάδα.
Όσο για τα Σκόπια αποχαιρέτησαν το όνειρο πρόκρισης στην οκτάδα, παρά το γεγονός ότι διεκδίκησαν τη νίκη ως το τέλος και δεν κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση λόγω ενός χαμένου λέι απ του Μιρακόφσκι στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Hγετική μορφή για τη ρωσική ομάδα ήταν ο Μόζγκοφ που είχε 25 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, σκοράροντας σε όλα τα κρίσιμα σημεία του ματς. Από πλευράς ΠΓΔΜ ο Άντιτς είχε 19 πόντους και οι Γκετσέφσκι-Β. Στεφάνοφ από 16.

O αγώνας
Χωρίς να περιέχει υψηλή ποιότητα μπάσκετ το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τη Ρωσία να έχει τον έλεγχο αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Είναι χαρακτηριστικό ότι μετά το 2-2 χρειάστηκε να περάσουν 3 λεπτά για να ξαναμπεί καλάθι. Ο Μόζγκοφ κράτησε την ομάδα του μπροστά αλλά οι Σκοπιανοί κρατήθηκαν στο ματς κυρίως λόγω των τριπόντων από Άντιτς και Β. Στεφάνοφ.

Στο ίδιο έργο θεατές
Φουριόζος από το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ο Μοζγκόφ που οδήγησε τους Ρώσους στο +8 (26-18) για πρώτη φορά κι ενώ απέμεναν 5 λεπτά για τη λήξη του πρώτου μέρους. Οι Σκοπιανοί μείωσαν προς στιγμή αλλά και πάλι οι Ρώσοι "πάτησαν γκάζι" κι έφτασαν για πρώτη φορά σε προβάδισμα 9 πόντων (30-21).

Ακολούθησε ξανά μία τρίποντη αντεπίθεση από τους Άντιτς και Βρίμπισα Στεφάνοφ που έκαναν το 31-27 κι έδωσαν πνοή στην ΠΓΔΜ, πριν ο Πονκράσοφ διαμορφώσει το 33-27 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Το προσπέρασμα των Σκοπίων
Ορεξάτος μπήκε ο Στογιανόφσκι στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να μειώσει γρήγορα στον πόντο (35-34) απαντώντας σε ακόμα ένα καλάθι του Μόζγκοφ. Η ομάδα του Άρσιτς κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και με τον Τασέφσκι προηγήθηκε με 37-40 στα μισά του δεκαλέπτου.

Οι Σκοπιανοί προηγήθηκαν μέχρι και με 4 πόντους (38-42 και 40-44) αλλά η απάντηση ήταν ένα σερί 9-3 των Ρώσων που τους οδήγησε στο προσπέρασμα με 49-47. Ο Β. Σετφάνοφ απάντησε και έκανε το 49-49 του τρίτου δεκαλέπτου.

Δραματικό φινάλε και επικράτηση της Ρωσίας
Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο όπου η Ρωσία ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 53-49. Η λύση για τους Σκοπιανούς ήρθε από τον Γκετσέφσκι που με 5 σερί πόντους έκανε το 53-56 (είχε προηγηθεί το 53-51 από τον Στεφάνοφ).

Ξανά με τον Μόζγκοφ πρωταγωνιστή όμως η Ρωσία ανέκαμψε και κατάφερε να πάρει σιγά-σιγά τον έλεγχο του σκορ. Η ευστοχία του Πονκράσοφ στις βολές έπαιξε καθοριστικό ρόλο στα τελευταία δύο λεπτά με αποτέλεσμα η ομάδα του Μπλατ να πάρει προβάδισμα με 68-63 33 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Παρόλα αυτά η ΠΓΔΜ κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη. Ο Άντιτς με 2 βολές, ένα καλάθι και ακόμα μία βολή μείωσε σε 69-68. Απάντησε με δύο βολές ο Φρίτζον για το 71-68 και ο Μιρακόφσκι με μία βολή έκανε το 71-69, 7'' πριν το τέλος. Ακολούθησε το λάθος του Πονκράσοφ στα 5 δευτερόλεπτα, αλλά ο Μιρακόφσκι δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο λέι απ που επιχείρησε με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να πάρουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 33-29, 49-49, 71-69

Oι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ρωσία (Μπλατ): Βορόντσεβιτς 10, Κουρμπάνοφ 2, Μπίκοφ 8 (1), Φριτζόν 3, ΜακΚάρτι 9, Μόνια 4, Πονκρασόφ 10, Ζοζουλίν, Μοζγκόφ 25

ΠΓΔΜ (Άρσιτς): Στεφάνοφ Βρ. 16 (2), Μιρακόφσκι 1, Σοκόλοφ, Στεφάνοφ Ρ., Τασόφσκι 2, Γκετσέφσκι 16 (1), Άντιτς 19 (2), Στογιανόφσκι Ντ. 7 (1), Μάσεϊ 8 (1), Σαμαρτζίσκι

Για τα αναλυτικά στατισιτικά της Ρωσίας πατήστε εδώ . Για τα αναλυτικά στατισιτικά της ΠΓΔΜ πατήστε εδώ .

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Ρωσία Μπίκοφ (2-0)
2' Δίποντο ΠΓΔΜ Άντιτς (2-2)
5' Δίποντο Ρωσία Μόζγκοφ (4-2)
5' Τρίποντο ΠΓΔΜ Β. Στεφάνοφ (4-5)
6' Δίποντο Ρωσία Μόζγκοφ (7-5)
7' Τρίποντο ΠΓΔΜ Άντιτς (8-8)
9' Δίποντο Ρωσία Μόζγκοφ (10-8)
9' Δύο βολές Ρωσία Πονκράσοφ (12-8)
10' Δύο βολές ΠΓΔΜ Γκετσέβσκι (12-10)
10' Δίποντο Ρωσία Βορόντσεβιτς (14-10)
10' Λήξη 1ης περιόδου 14-10
Στο +4 κλείνει η Ρωσία την πρώτη περίοδο. Οι παίκτες του Μπλατ έχουν τον έλεγχο αλλά οι Σκοπιανοί δεν τους αφήνουν να ξεφύγουν
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Ρωσία Μόζγκοφ (16-11)
11' Καλάθι και φάουλ ΠΓΔΜ Μάσεϊ (16-14)
12' Δίποντο Ρωσία Βορόντσεβιτς (18-14)
13' Δίποντο Ρωσία ΜακΚάρτι (20-14)
14' Δίποντο ΠΓΔΜ Γκετσέβσκι (20-16)
14' Δίποντο Ρωσία Μόζγκοφ (22-16)
15' Δίποντο Ρωσία Βορόντσεβιτς (24-16)
15' Δίποντο ΠΓΔΜ Β. Στεφάνοφ (24-18)
15' Δίποντο Ρωσία Μόζγκοφ (26-18)
16' Τρίποντο ΠΓΔΜ Μάσεϊ (26-21)
16' Δίποντο Ρωσία Μόζγκοφ (28-21)
17' Δίποντο Ρωσία Πονκράσοφ (30-21)
17' Τρίποντο ΠΓΔΜ Β. Στεφάνοφ (30-24)
19' Τρίποντο ΠΓΔΜ Άντιτς (31-27)
20' Δίποντο Ρωσία Κουρμπανόφ (33-27)
20' Τάιμ-άουτ Ρωσία Μπλατ
Τις τελευταίες οδηγίες του ημιχρόνου δίνει ο Αμερικάνος κόουτς με 3'' να απομένουν
20' Λήξη ημιχρόνου 33-29
Μπροστά με 5 πόντους η Ρωσία που παραμένει αφεντικό του ματς έστω κι αν δεν καταφέρνει να διατηρήσει μία διαφορά ασφαλείας
20' Δύο βολές ΠΓΔΜ Β. Στεφάνοφ (33-29)
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο ΠΓΔΜ Στογιανόφσκι (33-31)
22' Δίποντο Ρωσία Μόζγκοφ (35-31)
23' Τρίποντο ΠΓΔΜ Στογιανόφσκι (35-34)
24' Δύο βολές ΠΓΔΜ Β. Στεφάνοφ (35-36)
24' Δύο βολές Ρωσία Μόζγκοφ (37-36)
25' Δίποντο ΠΓΔΜ Γκετσέφσκι (37-38)
25' Δίποντο ΠΓΔΜ Τασόφσκι (37-40)
27' Δίποντο ΠΓΔΜ Άντιτς (38-42)
27' Δίποντο Ρωσία Πονκράσοφ (40-42)
27' Δίποντο ΠΓΔΜ Γκετσέφσκι (40-44)
28' Δίποντο Ρωσία Μόζγκοφ (42-44)
28' Δύο βολές Ρωσία ΜακΚάρτι (44-45)
29' Δίποντο Ρωσία Μόνια (47-45)
29' Δίποντο ΠΓΔΜ Γκετσέφσκι (47-47)
29' Δίποντο Ρωσία Βορόντσεβιτς (49-47)
30' Τάιμ-άουτ ΠΓΔΜ Άρσιτς
30' Δίποντο ΠΓΔΜ Β. Στεφάνοφ (49-49)
30' Λήξη 3ης περιόδου 49-49
Μεγάλο ντέρμπι έχει γίνει το ματς με τους Σκοπιανούς να ανατρέπουν το σκηνικό
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Ρωσία ΜακΚάρτι (51-49)
31' Δίποντο Ρωσία Μόνια (53-49)
31' Δίποντο ΠΓΔΜ Β. Στεφάνοφ (53-51)
33' Τρίποντο ΠΓΔΜ Γκετσέφσκι (53-54)
33' Δίποντο ΠΓΔΜ Γκετσέφσκι (53-56)
33' Τάιμ-άουτ Ρωσία Μπλατ
34' Τρίποντο Ρωσία Μπίκοφ (56-57)
35' Δίποντο Ρωσία ΜακΚάρτι (58-58)
36' Δίποντο Ρωσία Μόζγκοφ (60-58)
37' Δίποντο Ρωσία Μόζγκοφ (62-59)
37' Δίποντο ΠΓΔΜ Στογιανόφσκι (62-61)
39' Δύο βολές Ρωσία Πονκράσοφ (64-61)
39' Δίποντο ΠΓΔΜ Άντιτς (64-63)
39' Δίποντο Ρωσία Μπίκοφ (66-63)
40' Τάιμ-άουτ ΠΓΔΜ Άρσιτς
40' Δύο βολές Ρωσία Πονκράσοφ (68-63)
40' Δύο βολές ΠΓΔΜ Άντιτς (68-65)
40' Δίποντο ΠΓΔΜ Άντιτς (69-67)
Με 12'' να απομένουν τα Σκόπια μειώνουν στους 2
40' Δύο βολές Ρωσία Φρίτζον (71-68)
11'' για τη λήξη και η Ρωσία στο +3
40' Λήξη αγώνα 71-69
Ο Μιρακόφσκι αστόχησε σε λέι απ και η Ρωσία επικράτησε με 71-69 της ΠΓΔΜ εξασφαλίζοντας την τρίτη θέση στον όμιλο με στόχο και για τη δεύτερη αν χάσει η Εθνική μας