ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΠΑΟ-ΟΣΦΠ: 83-79

Γιασικεβιτσιους

Ο πρώτος τελικός κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον ΠΑΟ να επικρατεί του ΟΣΦΠ με 83-79 στο ΟΑΚΑ

Όποιος περίμενε εύκολη επικράτηση του Παναθηναϊκού βασιζόμενος στην εικόνα του Ολυμπιακού απέναντι στο Μαρούσι γελάστηκε. Οι "πράσινοι" παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν τόσο στο πρώτο όσο και στο τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με διψήφια διαφορά δεν κατάφεραν να την κρατήσουν απέναντι στον Big-Sofo και την παρέα του που πάλεψε ως το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε την κατάσταση στα χέρια του από τη δεύτερη περίοδο και μετά σκοράροντας σε κρίσιμα σημεία ενώ ευστόχησε στο πιο κρίσιμο τρίποντο 33 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Άξιος συμπαραστάτης του ο Μάικ Μπατίστ που μίλησε στα δύσκολα αλλά και οι Τσαρτσαρής-Περπέρογλου.

Aπό πλευράς Ολυμπιακού ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης ήταν ασταμάτητος και κράτησε την ομάδα του στο ματς ενώ και ο Μίλος Τεόντοσιτς ειδικά στο πρώτο μέρος είχε καταλυτικό ρόλο. Από εκεί και πέρα, ο Μπλέικνι έδωσε λύσεις αλλά δεν ξεχώρισε κάποιος άλλος.

Το νευρικό ξεκίνημα των δύο ομάδων οδήγησε στο ποδοσφαιρικό σκορ (1-0) του πρώτου διλέπτου, με τον Σπανούλη να σημειώνει μία βολή και τους παίκτες του Ολυμπιακού να χάνουν δύο (Μπουρούσης) και στη συνέχεια να τους μένει η μπάλα στα χέρια. Αυτό εκμεταλλέυθηκε ο Παναθηναϊκός που με γκολ φάουλ του Τσαρτσαρή και φόλοου του Μπατίστ προηγήθηκε με 6-0.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε μετά από δύο λεπτά και αφού ο Πρίντεζης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε. Αυτό όμως δεν εμπόδισε του παίκτες του "τριφυλλιού" με τον Περπέρογλου σε καταπληκτική μέρα και τους Μπατίστ-Τσαρτσαρή να σκοράρουν το σερί έφτασε στο 7-0 και το σκορ έγινε 15-4 2.50 πριν το δεκάλεπτο με τον Παναγιώτη Γιαννάκη να ζητά ταίμ άουτ.

To σχήμα με τους τρεις κοντούς, Μπλέικνι, Γκριρ, Τεόντοσιτς και Βασιλόπουλο-Μπουρούση έσπασε το σερί των "πρασίνων" με τον Μπουρούση να σκοράρει με φόλοου. Ο Ομπράντοβιτς επιστράτευσε τον Γιασικεβίτσιους για να ακολουθήσει τον "Δράκο" και ο Διαμαντίδης παίζοντας στο λόου ποστ δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Γκριρ και με 2/2 βολές έκανε το 17-6 πριν ο Μπλέικνι διαμορφώσει το 17-8 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Απάντηση με Σόφο-Τεόντοσιτς
Το τρίποντο του Μπουρούση στην πρώτη επίθεση του Ολυμπιακού μείωσε στους 6 (17-11) αλλά απάντησε αμέσως ο Γιασικεβίτσιους. Οι δύο παίκτες πήραν προσωπικά το παιχνίδι και μόνοι τους έκαναν το 21-13 πριν ο Μπλέικνι μειώσει σε 21-15. Ο Ομπράντοβιτς είχε περάσει στο παιχνίδι τον Τομάσεβιτς και ο Γιαννάκης απάντησε για πρώτη φορά με τον Σοφοκλή τη στιγμή που ο Σπανούλης έκανε το 23-15 διατηρώντας το προβάδισμα των γηπεδούχων. Μετά από ώρα ο Τεόντοσιτς με τρίποντο μείωσε στους 5 (23-18) αλλά ο Ουίνστον ήταν αυτός που με κάρφωμα ξεσήκωσε τους οπαδούς.

Ο Σχορτσιανίτης ροκάνισε κι άλλο το προβάδισμα του Παναθηναϊκού που έπεσε στους 4 (25-21) ενώ ήταν φανερό ότι επιθετικά δημιουργήθηκε πρόβλημα με την απουσία του Σπανούλη και ο Ολυμπιακός ανεβασμένος ψυχολογικά μείωσε στον πόντο με τρίποντο του Τεόντοσιτς που από τη στιγμή που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο δημιούργησε πολλά προβλήματα στο αμυντικό ροτέισον. Το επιμέρους 8-16 των "ερυθρολεύκων" στο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου ανάγκασε τον Ζοτς να καλέσει για πρώτη φορά τάιμ άουτ και να περάσει τον Μπατίστ στη θέση του Τομάσεβιτς που δεν ήταν αποτελεσματικός απέναντι στον "Σόφο".

Αμέσως μετά τη διακοπή ο Γιασικεβίτσιους με τρίποντο ξεκόλλησε τον Παναθηναϊκός αλλά ο Γουντς με κάρφωμα και ο Τεόντοσιτς με δύο βολές ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο ματς. Ο Μπατίστ με ένα σουτ από το λόου ποστ έκανε το 30-28 με τον Σχορτσιανίτη να μην μπορεί να τον ακολουθήσει αλλά ο Έλληνας σέντερ απάντησε με 2/2 βολές για να κάνει το 30-30 που απέφερε και το τρίτο φάουλ του Διαμαντίδη ο οποίος στη συνέχεια και μετά το τάιμ άουτ του Γιαννάκη σκόραρε για τρεις και έκανε το 33-30.

Η απάντηση ήρθε από τον Τεόντοσιτς που νίκησε όλη την άμυνα των "πρασίνων" (33-32) αλλά χρεώθηκε με τεχνική ποινή επειδή πέταξε την μπάλα γεγονός που εκνεύρισε τον Γιαννάκη. Ο "Σάρας" έβαλε τις βολές και έκανε το 35-32 αλλά ο Σχορτσιανίτης ήταν ασταμάτητος και μετά από ακόμα μία πάσα του Τεόντοσιτς μείωσε στον πόντο με βολές (5/5 μέχρι εκείνο το σημείο). Ο Γιασικεβίτσιους με ακόμα ένα καλάθι έκανε το 38-35 και με μία βολή του Γουντς διαμορφώθηκε το 38-36 σε ένα σαφώς πιο ενδιαφέρον δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο ο Ολυμπιακός με ηγέτες τους Σχορτσιανίτη-Τεόντοσιτς βρήκε τον ρυθμό του και έκανε το ματς ντέρμπι.

Και το ντέρμπι συνεχίστηκε
Όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι κέρδισαν τις εντυπώσεις στο ξεκίνημα. Το επιμέρους σκορ στο δίλεπτο ήταν 9-2 (47-38) και όταν το σκορ έγινε 47-40 σε αιφνιδιασμό του Ολυμπιακού το παιχνίδι σταμάτησε εκ νέου λόγω αντικειμένων που έπεσαν στον πάγκο των φιλοξενουμένων. Ο καλός ρυθμός του Παναθηναϊκού κόπηκε λόγω... ανεγκέφαλων και οι "ερυθρόλευκοι" μείωσαν στους 2 (47-45). Σε εκείνο το σημείο "μίλησε" ο Μάικ Μπατίστ που πήρε την ομάδα του από το... χέρι και με δύο καρφώματα έκανε το 51-45 φτάνοντας τους 13 πόντους στα μισά της περιόδου.

Τότε έφτασε η ώρα του Κώστα Τσαρτσαρή που με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τις γωνίες ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο μετά από αρκετή ώρα (57-47). Ο Μπλέικνι που ήταν η μοναδική αξιόπιστη απειλή στην επίθεση μερικά λεπτά μείωσε σε 57-49 και ο Σχορτσιανίτης μετά από παλικαρίσιο ριμπάουντ και γκολ φάουλ σε 57-52. Το σερί των "ερυθρολεύκων" ανέβηκε στο 0-11 όταν οι Γκριρ και Γουντς ευστόχησαν έξω από τα 6.25 για να δώσουν προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 57-58. Ο Διαμαντίδης ανέλαβε να σπάσει το επιμέρους σκορ της ομάδας του Γιαννάκη για να "γράψει" το 60-58 του τρίτου δεκαλέπτου με το δεύτερό του τρίποντο στο ματς.

Το τρίποντο του Σάρας
Παρότι ήταν εκτός τεράν για περίπου 20 λεπτά ο Μπουρούσης ξεκίνησε στην τελευταία περίοδο και ισοφάρισε στην πρώτη φάση (20-20). Ο Μάικ Μπατίστ με ακόμα ένα φόλοου κάρφωμα και ο Περπέρογλου που "χτύπησε" έξω από τα 6.25 έκαναν ένα 5-0 για τους Πρωταθλητές (65-60) πριν ο Μπουρούσης παρά τους πόνους στο γόνατο κάνει το 65-62. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και ο Βασιλόπουλος με το πρώτο του καλάθι έκανε το 67-65 αλλά ο Στράτος Περπέρογλου έδρασε και πάλι με το δεύτερό του τρίποντο στο τέταρτο δεκάλεπτο για το 72-65.

Οι Πειραιώτες δεν τα παράτησαν και με τους Μπλέικνι και Σοφοκλή να σκοράρουν μείωσαν για ακόμα μία φορά στους 3 (72-69) αναγκάζοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Τσαρτσαρής αποδεικνύοντας και πάλι σε πόσο καλή μέρα ήταν έφερε την ομάδα του στο +5 (74-69), αλλά ο Σχορτσιανίτης δεν αντιμετώπιζε πρόβλημα απέναντι σε οποιονδήποτε αντίπαλο και κερδίζοντας το τρίτο φάουλ του Μπατίστ έβαλε 1/2 (η πρώτη του χαμένη στο ματς) για το 74-70. Ακολούθησαν δύο χαμένες βολές του Αμερικανού και ο Βασιλόπουλος με τρίποντο μείωσε στον πόντο πριν Μπατίστ και Τσαρτσαρής κάνουν το 76-73 με 2/4 βολές. Ο Γκριρ μείωσε με δύο βολές στον πόντο και έτσι ξεκίνησε το τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Εκεί μίλησε ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Ο Λιθουανός σταρ ξεπέρασε την "ερυθρόλευκη" πίεση στάθηκε έξω από τα 6.25 και με τρίποντο-μαχαιριά ανέβασε τη διαφορά στους 4 (79-75) 33.3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στα 26.7 δευτερόλεπτα ο Περπέρογλου έκανε φάουλ στον Γκριρ που από τη γραμμή έκανε το 79-77. Ο Ολυμπιακός δεν είχε άλλη επιλογή από το να κάνει φάουλ αλλά το γεγονός ότι αυτό έγινε στον Σάρας δεν τους ευνόησε. Ο πλέι μέικερ του Παναθηναϊκού με 2/2 έκανε το 81-77, αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Ο Πρίντεζης σημείωσε καλάθι και φάουλ, έχασε τη βολή και ο Μπλέικνι άρπαξε το επιθετικό ριμπάουντ. Η μπάλα έφτασε στον Βασιλόπουλο που πάσαρε στον Πρίντεζη και ο Έλληνας άσος έχασε ένα σίγουρο καλάθι με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει και πάλι την κατοχή. Ο Γιασικεβίτσιους στα 2.6 δευτερόλεπτα έβαλε ακόμα δύο βολές και το 83-79 και στον χρόνο που απέμενε ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι αφού ένα σουτ του Γκριρ βρήκε σίδερο και επισφράγισε το 1-0 του Παναθηναϊκού στη σειρά των τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 38-36, 60-58, 83-79

Οι σκόρερ των ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης, Περπέρογλου 9 (3), Σπανούλης 7, Γιασικεβίτσιους 22 (3), Μπατίστ 17, Χατζηβρέττας, Τσαρτσαρής 16 (2), Διαμαντίδης 10 (2), Ουίνστον 2, Τομάσεβιτς

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Μπλέικνι 10, Παπαμακάριος, Γουντς 8 (1), Πρίντεζης 4, Τεόντοσιτς 13 (3), Μπουρούσης 11 (1), Γκριρ 8 (1), Μαυροκεφαλίδης 4, Βασιλόπουλος 6 (2), Βασιλειάδης 2, Σχορτσιανίτης 13

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δύο βολές Ολυμπιακός Μπουρούσης
Αστόχησε και στις δύο.
1' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (1-0)
Αστόχησε στη μία.
2' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (4-0)
3' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (6-0)
4' Δίποντο Ολυμπιακός Πρίντεζης (6-2)
6' Δίποντο Ολυμπιακός Μαυροκεφαλίδης (8-4)
6' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (10-4)
7' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (12-4)
8' Τρίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (15-4)
Ο Παναθηναϊκός έχει επιβάλλει πλήρως τον ρυθμός και ανέβασε τη διαφορά στους εννέα πόντους.
10' Δίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (15-6)
10' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (17-6)
Πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό η διαφορά.
10' Λήξη 1ης περιόδου 17-8
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Τρίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (17-11)
12' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (19-11)
13' Δίποντο Ολυμπιακός Μπλάκνεϊ (21-15)
13' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (23-15)
14' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Σχορτσιανίτης (25-21)
15' Τρίποντο Ολυμπιακός Τεόντοσιτς (25-24)
16' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (28-24)
16' Δύο βολές Ολυμπιακός Τεόντοσιτς (28-28)
17' Δύο βολές Ολυμπιακός Σχορτσιανίτης (30-30)
18' Δίποντο Ολυμπιακός Τεόντοσιτς (33-32)
18' Τεχνική ποινή Τεόντοσιτς
19' Δύο βολές Ολυμπιακός Γκριρ (35-35)
20' Δύο βολές Ολυμπιακός Γουντς (38-36)
20' Λήξη ημιχρόνου 38-36
21' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Μπατίστ (41-36)
22' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (45-38)
23' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (47-38)
26' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (51-45)
26' Δίποντο Ολυμπιακός Μπλάκνεϊ (51-47)
27' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (54-47)
29' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Σχορτσιανίτης (57-52)
29' Τρίποντο Ολυμπιακός Τεόντοσιτς (57-55)
30' Τρίποντο Ολυμπιακός Γουντς (57-58)
Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά για πρώτη φορά.
30' Λήξη 3ης περιόδου 60-58
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Δίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (65-62)
36' Δίποντο Ολυμπιακός Σχορτσιανίτης (72-69)
37' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (74-69)
38' Δύο βολές Ολυμπιακός Σχορτσιανίτης (74-70)
40' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (79-75)
40' Δύο βολές Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (81-77)
40' Λήξη αγώνα 83-79