NBA

Νετς - Μπακς 111-115: Ο Αντετοκούνμπο τους έκλεισε το σπίτι στην παράταση, το Μιλγουόκι στους τελικούς της Ανατολής

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πανηγυρίζει κόντρα στους Μπρούκλιν Νετς
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κόντρα στους Μπρούκλιν Νετς ©2021 ADAM HUNGER/ASSOCIATED PRESS

Έπος από τους Μπακς, έπος από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (40 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 50 λεπτά)! Το Μιλγουόκι νίκησε τους Νετς στο Μπρούκλιν σε ένα ασύλληπτο, σε ένα ιστορικό Game 7 που κρίθηκε στην παράταση (115-111) και προκρίθηκε στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας όπου θα συναντήσει Σίξερς ή Χοκς (VIDEOS).

Ένα ιστορικό Game 7, δύο σπουδαίες ομάδες, μισή ντουζίνα σπουδαίοι μπασκετμπολίστες, στο φινάλε όμως στους τελικούς της Ανατολής πέρασε η καλύτερη ομάδα της σειράς! Οι Μπακς νίκησαν τους Νετς στο Μπρούκλιν (115-111) και με σκορ 4-3 συνεχίζουν τη σεζόν τους με στόχο να κατακτήσουν την κορυφή του παγκόσμιου μπάσκετ και τίποτα λιγότερο. Στο πρώτο Game 7 που κρίθηκε σε παράταση μετά από 15 χρόνια, ο ΜΕΓΑΛΟΣ Γιάννης Αντετοκούνμπο έδειξε την τεράστια κλάση του και οι Καϊρί Ίρβινγκ, Τζέιμς Χάρντεν, Κέβιν Ντουράντ πηγαίνουν σε πρόωρες καλοκαιρινές διακοπές για να δουν τα Ελάφια να παλεύουν με τους Σίξερς ή με τους Χοκς (στο 3-3 η σειρά, τα ξημερώματα της Δευτέρας το Game 7) με έπαθλο το εισιτήριο προς τους NBA Finals απέναντι σε Σανς ή Κλίπερς.

Εμφάνιση που τον εκτοξεύσει στα επίπεδα θρύλων έκανε ο Greek Freak, που σκόραρε 40 πόντους (13/18 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/14 βολές) και είχε 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 μπλοκ, 3 λάθη, 3 φάουλ σε 50:08 σε ένα γήπεδο που κόχλαζε, απέναντι σε ένα κοινό που τον ανάγκασε σε δύο airball, απέναντι στον ίδιο του τον εαυτό που τον άφησε από δυνάμεις πολλές φορές στη διάρκεια αυτής της ιστορικής αναμέτρησης. Ασύλληπτο διάβασμα φάσεων, απίστευτη ψυχραιμία και ισορροπία από τον Αντετοκούνμπο που έχει ακόμη αρκετή δουλειά μπροστά του μετά από τον αποκλεισμό της κορυφαίας ομάδας του ΝΒΑ, με ανατροπή από το 0-2 και με μπρέικ στην έδρα της. Σε Game 7. Και στην παράταση.

Τζρου Χόλιντεϊ και Κρις Μίντλετον είχαν μαζί 36 πόντους (14/49 σουτ), ήταν εκνευριστικά άστοχοι, όμως στο τέλος πέτυχαν μεγάλα καλάθια, κρίσιμα σουτ, απίθανα τρίποντα και στους τελικούς της Ανατολής θα έχουν την ευκαιρία να υποστηρίξουν ακόμη περισσότερο τον σπουδαίο ηγέτη τους. Σε rotation έξι παικτών πήγε ο Μάικ Μπουντενχόλζερ, με τον Πατ Κόνατον να δίνει κι αυτός σημαντικές λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο, με 42% σούταρε από την περιφέρεια το Μιλγουόκι (15/36 τρίποντα) που έκανε μόλις επτά λάθη σε αγώνα 53 λεπτών!

Τεράστια εμφάνιση, ακόμα μία από τον Κέβιν Ντουράντ που έπαιξε και στα 53 λεπτά της αναμέτρησης για να σκοράρει 48 πόντους (13/25 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 10/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), στο τέλος όμως έμεινε κι αυτός από δυνάμεις. Για ένα εκατοστό θα είχε σκοράρει τρίποντο στο φινάλε της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, πατούσε όμως γραμμή και το ματς πήγε στην παράταση. Ίσως άξιζε αυτή την πρόκριση για την προσπάθειά του, η αλήθεια όμως είναι ότι στους τελικούς της Ανατολής συνεχίζει η καλύτερη ομάδα της σειράς. Ο Τζέιμς Χάρντεν γέμισε τη στατιστική του (22 πόντοι, 3/5 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 10/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ σε 53:00) αλλά εκνεύρισε τους πάντες με την επιμονή του να "κερδίσει" φάουλ, φάνηκε ξανά η απουσία του τραυματία Καϊρί Ίρβινγκ που έβλεπε από τον πάγκο ανήμπορος να βοηθήσει τους συμπαίκτες και φίλους του.

Μετά από το ματς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δήλωσε με χαρακτηριστικό ύφος και με αποφασιστικότητα πως η δουλειά δεν έχει τελειώσει, παραδέχθηκε πως συγκινήθηκε από το φινάλε του ιστορικού Game 7 και ευχαρίστησε από καρδιάς τους περίπου 1000 Έλληνες που έκαναν τη διαφορά στο Barclays Center.

Ο Νας ξεκίνησε με τον Μπράουν στην πεντάδα στη θέση του Γκριν, οι Μπακς ξεκίνησαν με τρίποντα από τους Λόπεζ - Τάκερ για το 0-6! Οι Νετς απάντησαν με ένα σερί 11-0 στο οποίο ηγήθηκε ο Ντουράντ, ο Μπουντενχόλζερ άλλαξε νωρίς τον Γιάννη με τον Θανάση κι ο Χάρντεν κέρδισε διαδοχικά ανύπαρκτα φάουλ με αποτέλεσμα οι Μπακς να αισθανθούν αρκετά άβολα από τα πρώτα σφυρίγματα. Και όμως, διατήρησαν την ψυχραιμία τους, πήγαν στο +3 (20-23) με γκολ-φάουλ του Γιάννη στο 9' όμως στο τέλος της περιόδου είχαν οκτώ περισσότερα σουτ από τους γηπεδούχους και δεν τα είχαν εκμεταλλευθεί με τον Χόλιντεϊ στους τέσσερις πόντους (2/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα) από αρκετές ανοιχτές ευκαιρίες.

Ντουράντ και Γκρίφιν άνοιξαν το δεύτερο με σουτ από την περιφέρεια για το +9 (34-25), όμως Κόνατον - Λόπεζ απάντησαν με τον ίδιο τρόπο για να μείνει το Μιλγουόκι κοντά. Στα 8:28 πριν από το ημίχρονο ο Αντετοκούνμπο ξέμεινε από δυνάμεις, ο Μπουντενχόλζερ κάλεσε timeout και τον τράβηξε στον πάγκο, γύρισε όμως γρήγορα σε ένα ματς που έμοιαζε με μάχη βγαλμένη από άλλη δεκαετία. Οι άστοχες βολές του Αντετοκούνμπο έκαναν σημαντική ζημιά στους Μπακς, ο Χάρντεν έβαλε γκολ-φάουλ για το 51-41 στο 22', όμως τα Ελάφια έμειναν και πάλι όρθια με τον ηγέτη τους να κάνει σπουδαία δουλειά! Εβαλε τις βολές, κάρφωσε με μανία και το 53-47 του ημιχρόνου άφηνε το Game 7 ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα.

Ο Νας είχε πάει σε rotation επτά παικτών με τους Χάρντεν - Ντουράντ να έχουν 24:00 στο πρώτο μέρος, ο Μπουντενχόλζερ είχε πάει σε rotation έξι παικτών με τον Κόνατον να έχει 10:11 ερχόμενος από τον πάγκο.

Οι Μπακς μπήκαν στο β' μέρος με αποφασιστικότητα, έτρεξαν ένα 7-0 μέσα σε δύο λεπτά για να πάρουν το προβάδισμα (54-53), πριν ο Αντετοκούνμπο κι ο Τάκερ βάλουν από ένα τρίποντο για το +5 (65-60). Ήταν όμως πολύ κουρασμένοι, είχαν άσχημες επιλογές και άτσαλα τελειώματα, ακόμη κι έτσι όμως άντεχαν απέναντι σε μια εξίσου άδεια από κουράγιο και δυνάμεις ομάδα. Χάρντεν και Ντουράντ έγραψαν το 79-74, όμως ο Κόνατον τους έκοψε τη φόρα με τρίποντο για το -2, ο Μίντλετον ισοφάρισε κι ο Γιάννης ολοκλήρωσε με γκολ-φάουλ ένα σερί 8-0 για το προσπέρασμα των Ελαφιών πριν "βγει" η τρίτη περίοδος (81-82).

Με το σκοράρισμα να γίνεται όλο και πιο... σπάνιο, με το σκορ να πηγαίνει χαμηλά και τον Μίντλετον να βάζει δύσκολο σουτ για το 91-90 στο 41', το θρίλερ είχε αρχίσει να ξεδιπλώνεται μπροστά στα μάτια μας. Ένα λάθος του Μίντλετον οδήγησε σε γκολ-φάουλ του Ντουράντ στον αιφνιδιασμό για το 96-91, με τον Χόλιντεϊ και τον Γιάννη να μειώνουν στο καλάθι (98-96) αλλά τον Χάρντεν να βάζει μεγάλο τρίποντο με ταμπλό σε τέλος επίθεσης για το 101-96 στο 44'. Ο Μίντλετον απάντησε με τρίποντο για το 101-99, ο Γιάννης ισοφάρισε κι ο Χόλιντεϊ έβαλε το δεύτερο τρίποντό του για το προσπέρασμα (104-101), ο Μίντλετον κέρδισε βολές στα 65" και τις έβαλε για το 109-105.

Ο Ντουράντ απάντησε με μεγάλο καλάθι από πλάγια θέση για το 107-109, ο Μίντλετον αστόχησε σε τρίποντο από την κορυφή όμως οι Μπακς πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και είχαν 2.1 από τα 7.9 δευτερόλεπτα. Ο Λόπεζ δεν κατάφερε να εκτελέσει, οι Νετς είχαν 6" στη διάθεσή τους, η μπάλα πήγε στον Ντουράντ κι εκείνος έβαλε ένα turnaround σουτ που δεν μπορεί να περιγραφεί με λόγια για να ισοφαρίσει στο 109-109 στο 1". Ο Γιάννης δεν είχε χρόνο για να εκτελέσει μια καλή προσπάθεια μετά από το timeout κι ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Εκεί οι Μπακς έχασαν με έξι φάουλ τον Τάκερ στο 1:53 πριν από το τέλος, όμως ο Γιάννης ισοφάρισε στο 111-111 κι ο Μίντλετον ευστόχησε σε μεγάλο καλάθι για το προσπέρασμα στα 40", πριν ο KD μείνει από δυνάμεις, κάνει airball στο φινάλε και δει τους Μπακς να παίρνουν τη νίκη και την πρόκριση με πραγματικό θρίαμβο.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-25, 53-47, 81-82, 109-109 (κ.α.), 111-115

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ (Νας): Ντουράντ 48 (13/25 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 10/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 53:00), Χάρις 10 (3/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γκρίφιν 17 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μπράουν 14 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρντεν 22 (3/5 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 10/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Σάμετ, Γκριν

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Τάκερ 11 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 40 (13/18 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/14 βολές, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 50:08), Λόπεζ 17 (3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Μίντλετον 23 (7/19 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα σε 52:21), Χόλιντεϊ 13 (3/14 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Κόνατον 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φορμπς

Τα ομαδικά στατιστικά των Νετς: 27/45 δίποντα, 12/39 τρίποντα, 21/25 βολές, 53 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 28/62 δίποντα, 15/36 τρίποντα, 12/19 βολές, 58 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 7 λάθη

* Αν χρειαστούν

Αν αντίπαλος των Μπακς είναι οι Σίξερς, η Φιλαντέλφια θα έχει πλεονέκτημα έδρας. Αν αντίπαλος των Μπακς είναι οι Χοκς, το Μιλγουόκι θα έχει το πλεονέκτημα.

TAGS NBA ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ ΤΖΕΙΜΣ ΧΑΡΝΤΕΝ ΚΕΒΙΝ ΝΤΟΥΡΑΝΤ