Όλα τα άρθρα και ειδήσεις για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τους αγώνες του στους Μιλγούοκι Μπακς του NBA και την Εθνική Ελλάδος. Διαβάστε ειδήσεις, νέα και στατιστικά για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στο SPORT24!
Δείτε τη στιγμή που η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο εμφανίστηκαν στον Σηκουάνα, κρατώντας περήφανα την ελληνική σημαία και άνοιξαν την Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024. Μαζί τους ήταν όλη η ελληνική αποστολή
Η αποστολή της Εθνικής ομάδας μπάσκετ έφυγε με λεωφορείο το πρωί από τη Λιλ προκειμένου να μεταβεί στο Παρίσι και να δώσει το παρών στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων, όπου ο Γιάννης Αντετοκούνμπο θα είναι ένας εκ των δύο σημαιοφόρων της Ελλάδας.
Το SPORT24 παρουσιάζει όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 του Παρισιού. Τα 100 μέλη της ελληνικής αποστολής, η Εθνική Μπάσκετ, τα μετάλλια της Ελλάδας, οι απουσίες, τα γήπεδα, το πρόγραμμα σ' ένα longread κείμενο.
Στο πλευρό του Γιάννη Αντετοκούνμπο στους Ολυμπιακούς Αγώνες θα βρεθούν η σύντροφός του, Μαράια, αλλά και η μητέρα του, Βερόνικα, με τις δυο τους να πετάνε για Παρίσι το πρωί της Παρασκευής.
Κέβιν Ντουράντ και Στεφ Κάρι παραχώρησαν συνέντευξη Τύπου στη Λιλ, λίγο πριν από την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων 2024, και μεταξύ άλλων αναφέρθηκαν στους αστέρες που υπάρχουν στο τουρνουά, πέραν αυτών της Team USA, αλλά και για την παγκοσμιοποίηση του μπάσκετ.
Ο Ντόναλντ Τραμπ συνεχίζει τον προεκλογικό του αγώνα και σε ομιλία του αναφέρθηκε στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, λέγοντας ότι οι Μπακς έχουν τον Greek (δηλαδή τον Έλληνα), που είναι καλός παίκτης.
Με ένα post στον επίσημο λογαριασμό του στο twitter, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδειξε πανέτοιμος ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων, αναφέροντας ότι είναι απλώς ένα παιδί από τα Σεπόλια.
Ποιοι είναι οι τρεις πιο δύσκολοι αντίπαλοι που έχει μαρκάρει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο; Δείτε τι απάντησε ο σούπερ σταρ της Εθνικής Ελλάδας και των Μιλγουόκι Μπακς στη σχετική ερώτηση της FIBA.
Από ένα ζευγάρι Zoom Freak 6 έφερε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε κάθε μέλος της Εθνικής Ελλάδας, τηρώντας την υπόσχεση που είχε δώσει στον Κώστα Παπανικολάου.
Η Εθνική Ελλάδας αναχώρησε το απόγευμα της Κυριακής (21/7, 18:00) από το αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος με προορισμό τη Σερβία. Δείτε τα κλικ από της γαλανόλευκης αποστολής.
Για τις συμβουλές που δίνει στους γιους της, αλλά και για όσα βίωσε μετακομίζοντας από την Νιγηρία στην Ελλάδα μίλησε η Βερόνικα Αντετοκούνμπο σε συνέντευξη που παραχώρησε στο περιοδικό Down Town.
Ποια είναι τα αγαπημένα νησιά των Ελλήνων διεθνών; Γιάννης Αντετοκούνμπο, Τόμας Γουόκαπ, Ντίνος Μήτογλου, Κώστας Αντετοκούνμπο και Γιαννούλης Λαρεντζάκης απάντησαν στη FIBA.
Ο Εργκίν Αταμάν προκάλεσε τους Μπόστον Σέλτικς σε μονομαχία με τον Παναθηναϊκό AKTOR για την ανάδειξη του πρωταθλητή κόσμου και η EuroLeague προκάλεσε τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και Σακίλ Ο'Νιλ να αναλάβουν την περιγραφή του ματς.
Μία γεύση από τα Zoom Freak 6 Roses έδωσε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, μέσα από το VIDEO που ανέβασε, προπονούμενος με τα χρώματα της Εθνικής στο κλειστό του Περιστερίου, λίγες ημέρες πριν από την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων.
Πέρα από τις προπονήσεις που κάνει με την Εθνική Ελλάδας, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δουλεύει και ατομικά ενόψει του μεγάλου φιλικού με τη Σερβία (22/7, 21:00), αλλά και ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων 2024.
Η Εθνική Ελλάδας πάει στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και το SPORT24 σου δίνει την ευκαιρία να κερδίσεις μία limited edition φανέλα του Γιάννη Αντετοκούνμπο.
Η οικογένεια Αντετοκούνμπο πέρασα ποιοτικό χρόνο στο σινεμά την Παρασκευή (12/7). Οι δύο γιοι του Γιάννη και της Μαράι, Λίαμ και Μάβερικ, φορούσαν, μάλιστα τη φανέλα του Greek Freek από την Εθνική Ελλάδας.
Ο Σπύρος Καπράλος αποκαλύπτει στο SPORT24 όσα συνέβησαν στη συνεδρίαση της ΕΟΕ για τη γυναίκα σημαιοφόρο στην Τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι.
Γιάννης Αντετοκούνμπο και Αντιγόνη Ντρισμπιώτη θα είναι, όπως ανακοίνωσε η ΕΟΕ, οι Έλληνες σημαιοφόροι στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων. Δείτε την αναλυτική λίστα (από το Λονδίνο του 1908 μέχρι και το Παρίσι το 2024) με όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες που εισήλθαν με τα χρώματα της Ελλάδας πρώτοι στα στάδια που φιλοξένησαν τη μεγαλύτερη γιορτή του αθλητισμού.
Η ΕΟΕ συνεδρίασε την Τρίτη (9/7) και έχρισε τους Γιάννη Αντετοκούνμπο - Αντιγόνη Ντρισμπιώτη σημαιοφόρους της ελληνικής αποστολής στην Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024.
H Εθνική επιστρέφει μετά από 16 χρόνια εν χορδαίς και οργάνω στους Ολυμπιακούς Αγώνες και ο Βασίλης Σκουντής σκουπίζει τα εθνικά δάκρυα και προσπαθεί να αποσείσει την ενοχή στη χαρά!
Τον 12ο παίκτη θα αναζητήσει ο Βασίλης Σπανούλης, που περιμένει και δύο ομάδες για φιλικούς αγώνες πριν από το ταξίδι στη Γαλλία για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Η πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες δεν είναι το τέλος. Είναι η αρχή. Για την ακρίβεια η επανεκκίνηση της Εθνικής μπάσκετ και η ευκαιρία του ελληνικού μπάσκετ να μεγαλουργήσει. Γράφει ο Σπύρος Καβαλιεράτος.
Ο Ρικ Πιτίνο μίλησε στο SPORT24 και στον Βασίλη Σκουντή, σχολίασε τις εμφανίσεις και τις προοπτικές της Εθνικής και αναφέρθηκε στον Σπανούλη, στον Αντετοκούνμπο, στον Παπαγιάννη, στον Καλαθη και στον Σλούκα.
Ο Στέφανος Μακρής αναλύει με την βοήθεια του Hudl Instat την νίκη της Εθνικής ομάδας επί της Κροατίας στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά. Ο μαέστρος Καλάθης που ήταν υπεύθυνος για συνολικά 44 από τους 80 πόντους της ομάδας, τα σουτ του Παπαγιάννη και το +9 με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στον πάγκο, που έδειξε ότι ο "Greek Freak" δεν χρειάστηκε να κάνει τα πάντα για να έρθει η νίκη.
Σύμφωνα με πληροφορίες, η Μαρία Σάκκαρη θα είναι αυτή που μαζί με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο θα είναι οι σημαιοφόροι της Ελλάδας στην Τεετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.
Η Εθνική προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες με το σπαθί της και ο Χάρης Σταύρου έχει το video που εξηγεί πως αυτή η ομάδα δεν γινόταν να χάσει στο γήπεδό της. Και έχει και πέντε υστερόγραφα για σκέψη και για συζήτηση.
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πανηγύρισε με τον δικό του τρόπο την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ανεβάζοντας ένα post με τα παιδιά του στον επίσημο λογαριασμό του στο twitter όπου έδωσε ραντεβού στο Παρίσι.
Τα κατάφεραν. Σπανούλης και παίκτες θα βρεθούν στο Παρίσι, στο υπέρτατο αθλητικό ραντεβού, τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Γιάννης Φιλέρης γράφει γι' αυτήν την tres jolie Εθνική Ομάδα, που σκόρπισε επιτέλους χαμόγελα και αισιοδοξία...