NBA

Μπακς - Νετς 86-83: Αντετοκούνμπο - Μίντλετον καθάρισαν με τον Χόλιντεϊ για το 1-2 σε ματς βγαλμένο από άλλη εποχή

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο © 2021 MORRY GASH/ASSOCIATED PRESS

Μίντλετον και Αντετοκούνμπο πέτυχαν τους 68 από τους 86 πόντους της ομάδας τους, ο Τζρου Χόλιντεϊ έβαλε το μεγάλο καλάθι και οι Μπακς λύγισαν τους Νετς για το 1-2 στην ημιτελική σειρά της Ανατολής, σε ένα ματς βγαλμένο από παλαιότερες δεκαετίες.

Το Game 3 της ημιτελικής σειράς της Ανατολικής Περιφέρειας, ανάμεσα στους Μπακς και τους Νετς, δεν έμοιαζε με τα δύο πρώτα. Γενικώς δεν έμοιαζε με ματς playoffs στο σύγχρονο ΝΒΑ! Μια τεράστια μάχη που πήγε σε χαμηλό σκορ, είχε ένταση, σκληρά φάουλ, αμέτρητα άστοχα σουτ, airballs σε βολές και σε εκτελέσεις από κάθε απόσταση, αλλά και δραματικό φινάλε με τον Τζρου Χόλιντεϊ να γράφει το 84-83 στα 11.4", τον Μπρους Μπράουν να αστοχεί σε drive και τον Κέβιν Ντουράντ να βρίσκει σίδερο στο τρίποντο που θα έστελνε την αναμέτρηση στην παράταση. Το Μιλγουόκι μείωσε στο 1-2 και θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει την Κυριακή (22:00) ώστε να γυρίσει στο Μπρούκλιν για το μπρέικ και το προβάδισμα.

Συγκλονιστική προσπάθεια από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που είχε 1/8 τρίποντα και 4/9 βολές, όμως έπαιξε στα 43 από τα 48 λεπτά, σκόραρε 33 πόντους (13/23 δίποντα), μάζεψε 14 ριμπάουντ και μοίρασε δύο ασίστ. Εκμεταλλεύθηκε τα κενά, όποτε βρήκε τέτοια, κυριάρχησε στη ρακέτα και είχε δίπλα του τον Κρις Μίντλετον σε σπουδαία βραδιά μετά από δύο άσχημα ματς στο Barclays Center. Ο φόργουορντ των Μπακς έκλεισε τον αγώνα με 35 πόντους (9/19 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8/9 βολές), ενώ μάζεψε 15 ριμπάουντ σε 44 λεπτά μάχης στην επίθεση, μάχης στην άμυνα, μάχης με τον εαυτό του για να ανακάμψει. Οι δυο τους πέτυχαν τους 68 από τους 86 πόντους των Ελαφιών, ουδείς άλλος ήταν διψήφιος.

Όσο για τους Νετς; Ο Κέβιν Ντουράντ (30 πόντοι, 8/20 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα σε 43 λεπτά) έμοιαζε αυτή τη φορά... θνητός, είχε τις απίθανες, αλλά και τις κακές στιγμές του, την ώρα που ο Καϊρί Ίρβινγκ (22 πόντοι, 7/14 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 45 λεπτά) περνούσε σχεδόν απαρατήρητος. Κορυφαίος για το Μπρούκλιν ήταν ο Μπρους Μπράουν (16 πόντοι, 8/15 δίποντα, 11 ριμπάουντ) που "χτύπησε" ξανά και ξανά τον Μπρουκ Λόπεζ με φλότερ στη ρακέτα, μέχρι ο ψηλός των Μπακς να βρει τρόπο για να τον αντιμετωπίσει. Στο φινάλε ο βραχύσωμος γκαρντ προσπάθησε να γίνει ήρωας όταν το play του Στιβ Νας έσπασε, δεν δικαιώθηκε, συνολικά όμως ήταν καταπληκτικός, έπαιξε τραυματίας και με πέντε φάουλ για ώρα.

Οι Μπακς έκλεισαν τον αγώνα με 6/31 τρίποντα, είχαν 12 ασίστ για 10 λάθη, την ώρα που οι -δίχως τον Τζέιμς Χάρντεν- Νετς μετρούσαν 8/32 τρίποντα (1/7 ο Τζο Χάρις) και 15 ασίστ για επτά λάθη σε μια κολασμένη ατμόσφαιρα από 17.000 θεατές.

Με ασφυκτική πίεση στη μπάλα, με δύο λάθη του Ντουράντ στο πρώτο δίλεπτο και με τον Γιάννη να πατάει το γκάζι με μανία, οι Μπακς μπήκαν δυναμικά στον αγώνα και με προηγήθηκαν με 9-0 στο 4'. Ο Αντετοκούνμπο είχε 1/4 βολές (και ένα air-ball), όμως η αποφασιστικότητά του ήταν εντυπωσιακή, ο Μίντλετον έκανε 16-4 στο έβδομο λεπτό κι ο Μπουντενχόλζερ πήγε με τους βασικούς του για 8:35 στην πρώτη περίοδο. Το 22-9 στο 9' θα ήταν πολύ μεγαλύτερο αν οι γηπεδούχοι δεν είχαν 1/5 τρίποντα, την ώρα που μετρούσαν μόλις δύο ασίστ (και τις δύο ο Τάκερ) καθώς στηρίζονταν αποκλειστικά στον ηγέτη τους, τελικά η απόσταση μεγάλωσε με δύο μακρινά σουτ του Μίντλετον (28-9) που έφτασε τους 15 και το 30-11 του δωδεκαλέπτου ήταν αποτέλεσμα των δύο σταρ του Μιλγουόκι την ώρα που το Μπρούκλιν μετρούσε 5/25 σουτ και το δίδυμο Ίρβινγκ - Ντουράντ 3/12.

Οι Νετς μπήκαν στη δεύτερη περίοδο με ένα γρήγορο σερί 7-0 για να μειώσουν στους 12 (30-18), ο Μπρους Μπράουν έκανε απίθανη δουλειά σκοράροντας τέσσερα καλάθια σε 1:29 και το 32-26 στο 17' ισορρόπησε τον αγώνα. Τα φλότερ του Μπράουν μπροστά από τον Λόπεζ έκαναν τη διαφορά στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, το πρόβλημα των Μπακς στο σκοράρισμα ήταν τεράστιο (πέτυχαν πέντε πόντους σε οκτώ λεπτά) και παρά το γεγονός ότι οι Ίρβινγκ - Ντουράντ δεν είχαν μπει στο πνεύμα του ματς, αυτό εξελίχθηκε σε ντέρμπι ολκής. Το 45-42 του ημιχρόνου "έδειχνε" δύο ομάδες πολύ άστοχες από την περιφέρεια (4/18 οι Μπακς - 3/15 οι Νετς), δύο ομάδες χωρίς σημαντική δημιουργία, δύο ομάδες που είχαν από μία πραγματικά καλή περίοδο ή κάθε μία.

Με τον Αντετοκούνμπο να έχει πάρει ανάσες και να είναι ξανά επιθετικός στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι Μπακς κράτησαν το προβάδισμα, όμως δύο τρίποντα από Ίρβινγκ και Ντουράντ πήγαν το ματς στον πόντο (55-54) πριν ο KD ισοφαρίσει (57-57) με σουτ μετά από δύο επιθετικά ριμπάουντ. Μια αψιμαχία του με τον Πι Τζέι Τάκερ ηλέκτρισε την ατμόσφαιρα στο Fiserv Forum, με το Μπρούκλιν να περνάει μπροστά (65-64) ένα λεπτό πριν από το τέλος του δωδεκαλέπτου, τον Θανάση να ρίχνει φοβερό μπλοκ στον πρώην συμπαίκτη του στον Παναθηναϊκό, Μάικ Τζέιμς και τον Γιάννη να μπαίνει στο τέταρτο με τρίποντο για το 74-70.

Με το σκορ να μένει χαμηλά, οι δύο ομάδες αστόχησαν σε κάθε πιθανό κι απίθανο σουτ. Ο Λόπεζ "διάβασε" τα φλότερ του Μπράουν και τα σταμάτησε, ο Νας κάλεσε timeout 3:10 πριν από το φινάλε, οι Μπακς είχαν 3/18 και οι Νετς 5/16 σουτ στην περίοδο και το θρίλερ συνεχιζόταν. Ο Μίντλετον έβαλε μεγάλα καλάθια, ο Ντουράντ απάντησε για το 80-80, έβαλε και τρίποντο για το 80-83 στο 1:23 που έμοιαζε με μαχαιριά στην καρδιά των Μπακς. Και όμως, το Μιλγουόκι άντεξε, ο Γιάννης πήρε το κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ κι ο Χόλιντεϊ σκόραρε με πιρουέτα για το 84-83 στα 11.4", πριν η μπάλα πάει στον Μπρους Μπράουν που διείσδυσε προς το καλάθι, αστόχησε και είδε τους Μπακς να μειώνουν στο 1-2 καθώς μετά από τις βολές του Μίντλετον ο KD αστόχησε σε τρίποντο υπό ασφυκτική πίεση.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-11, 45-42, 67-65, 86-83

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Τάκερ, Γιάννης Αντετοκούνμπο 33 (13/23 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/9 βολές), 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη σε 43 λεπτά), Λόπεζ 3 (1/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Μίντλετον 35 (9/19 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8/9 βολές, 15 ριμπάουντ σε 44 λεπτά), Χόλιντεϊ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόρτις 4 (6 ριμπάουντ), Φορμπς, Κόνατον 2, Θανάσης Αντετοκούνμπο

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ (Νας): Ντουράντ 30 (8/20 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα σε 43 λεπτά), Χάρις 3 (1/7 τρίποντα), Γκρίφιν 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μπράουν 16 (8/15 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ίρβινγκ 22 (7/14 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ σε 45 λεπτά), Σάμετ 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κλάξτον 2 (7 ριμπάουντ), Τζέιμς 2 (1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3 ασίστ σε 12:18).

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 28/59 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 12/19 βολές, 65 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Νετς: 26/62 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 7/8 βολές, 59 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 7 λάθη

TAGS NBA ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΚΕΒΙΝ ΝΤΟΥΡΑΝΤ ΤΖΕΙΜΣ ΧΑΡΝΤΕΝ