EUROCUP

Αούνα-ΑΕΚ: 63-57

Αλεξάνδρης

Η ΑΕΚ δεν άντεξε στο τέλος κι ηττήθηκε στην πρεμιέρα του ULEB Cup από την Αούνα (63-57)

Συγκεκριμένα το 53-53 έγινε 63-54 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή ήταν να μειώσουν στο τελικό σκορ.

Καλή στο πρώτο ημίχρονο

Με πρωταγωνιστή τον Μπρεντ Σκοτ η ΑΕΚ απέκρουσε το καλό ξεκίνημα της Αούνα και του Τζάκσον Βρόμαν (8-4) και δεν άργησε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα το έκανε με ένα σερί 10-1, το οποίο έφερε την υπογραφή του Νέστορα Κόμματου. Οι "κιτρινόμαυροι" (παρά τα 3 γρήγορα φάουλ του Ταπούτου) προηγήθηκαν με 14-9, για να γίνει το 18-14 στο 10'.

Οι Βρόμαν, Μπάλντο και Γκουέρα προσπάθησαν και κατάφεραν να "γυρίσουν" το παιχνίδι, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα τους. Η ΑΕΚ, όμως, ουδέποτε έχασε τον έλεγχο του αγώνα και εκμεταλλευόμενη την περιφερειακή αστοχία του αντιπάλου (0/8) ξανά πήρε τα ηνία, όπως φαίνεται κι από το 33-34 του ημιχρόνου, τη στιγμή που ο Νίκος Βετούλας είχε αναλάβει προσωπικά το... σκοράρισμα.

Έμεινε από δυνάμεις

Στην τρίτη περίοδο η Αούνα μπήκε και πάλι δυναμικά χάρις στον Μάρκους Νόρις που ήρθε από τον πάγκο και τη σταθερη απειλή που άκουγε στο όνομα Τζάκσον Βρομαν. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή βρήκαν τον τρόπο να ανακαμψουν. Με πρωταγωνιστή τον Μπρεντ Σκοτ ισοφάρισαν εκ νέου για να κάνει το 47-50 στο 30' ο Σωτήρης Νικολαΐδης με τρίποντο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ισπανοί ξέφυγαν χάρις στον Σιταφά Σαβάνι με 53-50 πριν ισοφαρίσει ο Νέστορας Κόμματος. Αυτοί ήταν οι τρεις από τους εφτά συνολικά πόντους του "δικέφαλου" στο τελευταίο δεκάλεπτο, την ώρα που η Αούνα ξέφυγε με ένα σερί 10-1 (63-54), που ουσιαστικά της χάρισε τη νίκη με το τελικό 63-57.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 14-18, 33-34, 37-50, 63-57

Αούνα: Σαβάνι 9, Νταβίντ 9 (1), Γκουέρα 8, Νόρις 7 (1), Μοράν 4, Κρουζ, Φρίλαντ, Σίμονς 3, Πέρεζ, Μπάλντο 6, Βρόμαν 13, Φερνάντες 4.

ΑΕΚ: Π. Νικολαΐδης 4 (1), Κόμματος 14 (3), Σκοτ 14, Βετούλας 11 (2), Ταπούτος 5, Μάγλος, Παπανικολάου, Πέρκοβιτς, Μαγκουνής, Σ. Νικολαΐδης 5 (1), Γκαγκαλούδης 4.

Αλεξανδρής: "Συνεχίζουμε την προσπάθεια"

Παράπονα για τα πολλά φάουλ που χρεώθηκαν οι παίκτες του είχε ο Βαγγέλης Αλεξανδρής, ο οποίος μετά το παιχνίδι δήλωσε: "Η διαφορά ήταν στις βολές. Δόθηκαν πολλά φάουλ εις βάρος μας και τα κριτήρια από τους διαιτητές ήταν διαφορετικά. Αυτοί είχαν 21/24 βολές κι εμείς 6/11.

Για 30 λεπτά είχαμε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθειες κι όχι από το αποτέλεσμα. Μας στοίχισαν τα πολλά φάουλ που φορτώθηκαν οι παίκτες μας. Συνεχίζουμε την προσπάθεια"