Αγκάλιασε την πρώτη θέση

Γκριμάο

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα με 56-55 και... δεν μπορεί να χάσει την πρώτη θέση

Τα έκανε... θάλασσα στην επίθεση

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την αναμέτρηση χωρίς κλασικό σέντερ -αφού ο Μπατίστ δεν ήταν έτοιμος λόγω του τραυματισμού του- και με δίδυμο Τσαρτσαρή, Ζίζιτς μέσα στη ρακέτα με τον πρώτο να τα πηγαίνει περίφημα κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και να δημιουργεί πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης εκμεταλλεύονταν τις λανθασμένες επιλογές των Ισπανών στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ στο δεύτερο επιχείρησαν να τους... μιμηθούν.

Τι σημαίνει αυτό; Οι "πράσινοι" σημείωσαν τους πρώτους τους δύο πόντους στη δεύτερη περίοδο με τον Μπατίστ και από κει και έπειτα για επτά λεπτά ήταν άστοχοι τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι. Το γεγονός αυτό αξιοποίησαν οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς με συνέπεια να τρέξουν ένα σερί 14-0 και να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (29-18) για πρώτη φορά στο παιχνίδι, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Γιάκα Λάκοβιτς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι όσο ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε τον δικό του ρυθμό ο Ρότζερ Γκριμάο χτύπησε στο ανοιχτό γήπεδο δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Πρωταθλητές στο 19' ξύπνησαν και με πέντε πόντους του Διαμαντίδη κατάφεραν να μειώσουν.

Με... όπλο την άμυνα

H Mπαρτσελόνα δεν εκμεταλλεύοταν την αστοχία του Παναθηναϊκού στην επίθεση και όπως αναμενόταν... το πλήρωσε στην τρίτη περίοδο καθώς οι "πράσινοι" με 9-0 σερί πέρασε μπροστά με 44-40 λίγο πριν από την ολοκλήρωση της περιόδου.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού βελτιώθηκαν στην επίθεση, ωστόσο, αυτό που τους έδωσε ώθηση ήταν η άμυνα η οποία κρατούσε σε χαμηλό σκορ την ομάδα της Βαρκελώνης. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισοπαλες στην τελευταία περίοδο (44-44) αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ξεφύγουν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η "Μπάρτσα" ξεκίνησε με 7-0 (51-44) καθώς οι Πρωταθλητές... κόλλησαν και πάλι επιθετικά. Βέβαια. αυτό δεν σημαίνει ότι είχαν πει την τελευταία τους λέξη καθώς είχαν τον Κώστα Τσαρτσαρή σε εξαιρετική μέρα και προσπαθούσε να πάρει πάνω του επιθετικά την ομάδα του.

Την ίδιο ρόλο είχε στην αντίπερα όχθη ο Γκριμάο ο οποίος έμοιαζε με όαση για την επίθεση των "μπλαουγκράνα". Τη λύση στο... γρίφο έδωσε ο Βασίλης Σπανούλης που σημείωσε τρίποντο 31'' πριν από τη λήξη του αγώνα και έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 55-54.

Στη συνέχεια Διαμαντίδης και Γκριμάο ευστόχησαν σε μία βόλη διαμορφώνοντας το τελικό 56-55 υπέρ του Παναθηναϊκού καθώς στην επίθεση που επιχείρησαν οι παίκτες της Μπαρτσελόνα δεν θα μπορούσαν να ελπίζουν σε κάτι παραπάνω.

Tα δεκάλεπτα: 15-16, 31-23, 44-44, 55-56

Mπαρτσελόνα (Ιβάνοβιτς): Μπαζίλε 7(1), Σάντσεθ 2, Τρίας 2, Μαρκονάτο 4, Λάκοβιτς 9(2), Βάσκεθ 4, Ιλιάσοβα, Άκερ 4, Κασούν 6, Γκριμάο 17(1).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 8(1), Μπετσίροβιτς, Μπατίστ 4, Ζίζιτς, Χατζηβρέττας 7(2), Ντικούδης 3(1), Τσαρτσαρής 20(5), Διαμαντίδης 8(1), Ουίνστον 2, Γιασικεβίτσιους 4.

Oμπράντοβιτς: "Σημασία έχει η νίκη"

Μετά το τέλος του αγώνα ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς σχολίασε: " Ηταν μία πολύ σημαντική νίκη. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την απόδοσή τους, αλλά και τη διάθεση που έδειξαν. Στο τέλος είχαμε και τύχη. Είχαμε άσχημα ποσοστά στην επίθεση, αλλά είναι λογικό να υπάρχουν αυτά σε ένα ματς με τόσες πολλές μάχες. Μία ομάδα που έχει το αίσθημα των τίτλων και έχει στόχο να πηγαίνει όσο γίνεται ψηλότερο, πρέπει να παίζει και σε ψηλά και σε χαμηλά σκορ.

Αναφορικά με το παιχνίδι πιστεύω ότι ήταν από τις μέρες που ακόμα κι αν σουτάρεις ελεύθερος δεν μπορείς να σκοράρεις με τίποτα. Δε γίνεται τίποτα από αυτά που έχεις σχεδιάσει. Τελικά όμως σημασία έχει ότι με αυτή τη νίκη πλησιάσαμε στην πρώτη θέση στον όμιλο. Συγχαρητήρια σε όλους και ιδιαίτερα στον Μπατίστ που βοήθησε πολύ αν και αγωνίστηκε χωρίς προπόνηση

".

Ο Κώστας Τσαρτσαρής υποστήριξε: Έχω καλή παράδοση σε αυτό το γήπεδο και μακάρι το καλοκαίρι ηυ Εθνική να έπαιζε εδώ και όχι στη Μαδρίτη. Ημασταν κακοί στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη, στα κρίσιμα σημεία είχαμε καθαρό μυαλό. Αυτή η πολύ υψηλή συγκέντρωση μας έδωσε τη νίκη".

To live του αγώνα:
1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Μπαρτσελόνα Kασούν (2-0)
1' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (2-2)
2' Τρίποντο Μπαρτσελόνα Λάκοβιτς (5-2)
4' Δίποντο Μπαρτσελόνα Βάσκεθ (7-4)
5' Δίποντο Μπαρτσελόνα Μπαζίλε (9-4)
6' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (9-7)
7' Δίποντο Μπαρτσελόνα Βάσκεθ (11-7)
8' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (11-10)
9' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (11-12)
9' Δίποντο Μπαρτσελόνα Κασούν (13-12)
10' Δίποντο Μπαρτσελόνα Άκερ (15-13)
10' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (15-16)
10' Λήξη 1ης περιόδου 15-16
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (15-18)
12' Δίποντο Μπαρτσελόνα Γκριμάο (17-18)
13' Δίποντο Μπαρτσελόνα Γκριμάο (19-18)
14' Καλάθι και φάουλ Μπαρτσελόνα Γκριμάο (22-18)
14' Δίποντο Μπαρτσελόνα Μαρκονάτο (24-18)
18' Δίποντο Μπαρτσελόνα Τρίας (26-18)
19' Τρίποντο Μπαρτσελόνα Λάκοβιτς (29-18)
19' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (29-21)
20' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (29-23)
20' Λήξη ημιχρόνου 31-23
21' Έναρξη 3ης περιόδου
23' Τρίποντο Μπαρτσελόνα Μπαζίλε (36-28)
23' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (36-30)
24' Δίποντο Μπαρτσελόνα Κασούν (38-30)
24' Δύο βολές Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (38-32)
25' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (38-33)
Αστόχησε στη μία.
26' Δίποντο Μπαρτσελόνα Μαρκονάτο (40-35)
27' Δύο βολές Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (40-36)
28' Τρίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (40-39)
30' Λήξη 3ης περιόδου 44-44
31' Έναρξη 4ης περιόδου
33' Τρίποντο Μπαρτσελόνα Σάντσεθ (49-44)
35' Τρίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (51-49)
36' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (51-52)
40' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (54-55)
40' Λήξη αγώνα 55-56