Παναθηναϊκός-Παρτίζαν: 67-66

διαμαντιδης

Με πρωταγωνιστή τον Σάρας το "τριφύλλι", επικράτησε με 67-66 της Παρτίζαν στο πρώτο ματς του 2008

Νευρικά ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό που βρέθηκε να χάνει με 0-2, να έχει 0/5 εντός πεδιάς, αφού πέρασαν σχεδόν τρία λεπτά παιχνιδιού για να σπάσει ο Μπατίστ το... ρόδι και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, με 3-2. Από εκείνο το σημείο και μετά οι "πράσινοι", έκαναν σερί 10-0 για να προηγηθούν με 10-2 στο πεντάλεπτο, έχοντας ως ηγέτη τον Τσαρτσαρή.
Το τάιμ άουτ που πήρε, ο Βουγιόσεβιτς, πάντως, "αφύπνισε" τους Σέρβους, που μπήκαν πιο δυναμικά στο παρκέ και με τη σειρά τους, έκαναν ένα σερί 4-11, χάρη στην επιβλητική παρουσία του Πέκοβιτς, που παρότι δεν σκόραρε πολύ, έκανε μεγάλη ζημιά με τις δεύτερες επιθέσεις που χάρισε στους συμπαίκτες του, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί η περίοδος, με σκορ 16-15.

Μία από τα ίδια
Παρόμοια έναρξη με το πρώτο, είχε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Για ακόμα μία φορά, οι δύο ομάδες δεν σκόραραν εντός πεδιάς στα πρώτα 3 λεπτά (για τον Παναθηναϊκό ήταν 8.30 λεπτά, αφού δεν είχε σκοράρει από το πεντάλεπτο εκτός των βολών). Ο Βασίλης Σπανούλης, όμως, ήταν αυτός που "ξεκόλλησε" την ομάδα του.

Ο "Kill Bill", με τρεις συνεχόμενες ασίστ σε Μπατίστ, Αλβέρτη και Ντικούδη κατάφερε να μετατρέψει μαζί με τους συμπαίκτες του, το 16-15, σε 26-15. Το... γνωστό 10-0 είχε απάντηση από τους φιλοξενούμενους, που βρήκαν στο πρόσωπο του Κέτσμαν τη λύση στα προβλήματά τους.

Με τον πρώην γκαρντ του Μακεδονικού να κάνει μόνος του σερί 0-7 και να μειώνει σε 29-26, για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με 33-29 και την Παρτιζάν να έχει μπει και πάλι στο παιχνίδι.

Πάτησε γκάζι
Τις βάσεις για τη νίκη έβαλε στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός, που μπήκε δυνατά και έκανε σερί 9-0 (τρίποντα Διαμαντίδη-Αλβέρτη, δίποντο Ουίνστον), που του έδωσε αρχικά διαφορά 12 πόντων και στη συνέχεια 15, χάρη και στα καλάθια του Ουίνστον, που με την είσοδό του στο παρκέ έκανε τη διαφορά.Από εκείνο το σημείο και μετά, η διαφορά δεν έπεσε κάτω από διψήφιο νούμερο ως το τέλος του δεκαλέπτου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 55-43.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι "πράσινοι" θα βάδιζαν σε μία εύκολη νίκη, η Παρτιζάν αντέδρασε. Ο Βουγιόσεβιτς, επιστράτευσε άμυνα ζώνης και πέντε λεπτά πριν τη λήξη, κατάφερε να δεχθεί σερί 0-10, χάρη και στα καλάθια του Τρίπκοβιτς, που μετέτρεψαν το 59-45 σε 59-55. Σε εκείνο το κρίσιμο σημείο του ματς, ο "Σάρας", πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με συνεχόμενους πόντους (στους οποίους όμως η Παρτιζάν απαντούσε), κράτησε τον Παναθηναϊκό ζωντανό, κάνοντας το 61-55 και το 66-61.

Η ψυχή του Γιασικεβίτσιους και το... χέρι του Διαμαντίδη
Τα πράγματα όμως θα αποδεικνύονταν ακόμα δυσκολότερα στα τελευταία, δραματικά λεπτά του αγώνα. Οι κακές επιθετικές επιλογές του Παναθηναϊκού και ένα λάθος του Λιθουανού, επέτρεψαν στον Παλάσιο, να μειώσει 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη σε 67-66 και σαν να μην έφτανε αυτό, οι Σέρβοι έκλεψαν την μπάλα από τους παίκτες του Ομπράντοβιτς και ο Παλάσιο μπήκε και πάλι μέσα στη ρακέτα για να ολοκληρώσει με λέι απ, κάτι που του στέρησε ο Διαμαντίδης, ο οποίος έβαλε το χέρι του και έστειλε την μπάλα έξω από τις γραμμές του γηπέδου. Στα 2.4 δευτερόλεπτα που απέμεναν, επιχειρήθηκε λόμπα στον Πέκοβιτς, αλλά ο Ουίνστον, έσπρωξε την μπάλα στον Σπανούλη, που την κράτησε ως τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 33-29, 55-43, 67-66

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 8 (1), Σπανούλης 3, Μπετσίροβιτς 9 (1), Μπατίστ 7, Ζίζιτς, Χατζηβρέττας 2, Ντικούδης 7, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 5 (1), Ουίνστον 5 (1), Γιασικεβίτσιους 17 (1)

Παρτίζαν (Βουγιόσεβιτς): Παλάθιο 7, Τέπιτς, Κέτσμαν 22 (2), Μπορόβνιακ 4, Τρίπκοβιτς 7 (1), Πέκοβιτς 15, Βίτκοβατς 4, Μπόζιτς 4 (1), Μιλόσεβιτς 2, Βράνες 1

Ομπράντοβιτς: " Περισσότερη δουλειά τώρα"
Αρκετά παράπονα από τους παίκτες του, είχε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, μετά το παιχνίδι με την Παρτιζάν. Ο τεχκικός του Παναθηναϊκού, μίλησε αρχικά για την απώλεια των ριμπάουντ.

" Αυτό δεν είναι πρόβλημα μόνο των ψηλών, αλλά όλης της ομάδας. Θα πρέπει να δουλέψουμε πάνω σ’ αυτόν τον τομέα και να βελτιωθούμε άμεσα".

Στη συνέχεια, ο Ζοτς, έδωσε το έναυσμα για τη σκληρή δουλειά που θα ακολουθήσει: " Λόγω των ημερών και των συνθηκών δεν μπορέσαμε να δουλέψουμε όσο καλά θέλαμε. Ηρθε η ώρα να το κάνουμε. Πρέπει να καταλάβουμε πως όλα εξαρτώνται από μας, έχουμε την ποιότητα, αλλά αυτό δεν αρκεί αν δεν δίνουμε το 100% σε κάθε παιχνίδι".

Για τις δύο ήττες στο τελευταίο δευτερόλεπτο, από τον Παναθηναϊκό, μίλησε ο προπονητής της Παρτιζάν, Ντούσαν Βουγιόσεβιτς: " Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη. Οι φίλαθλοι χαν την ευκαιρία να δουν ένα ενδιαφέρον παιχνίδι. Είμαι ικανοποιημένος από το πώς έπαιξε και το πώς πάλεψε η ομάδα μου".

" Ο αριθμός των ριμπάουντ αποδεικνύει αυτό που λέω. Είχαμε πολλά λάθη κι αν θέλουμε να περάσουμε στους "16" θα πρέπει να το διορθώσουμε. Ο Παναθηναϊκός είναι Πρωταθλητής Ευρώπης και στα δύο παιχνίδια που παίξαμε δείξαμε ότι έχουμε ποιότητα. Και στα δύο χάσαμε σε ένα σουτ, τόση άλλωστε φάνηκε πως είναι η διαφορά μεταξύ της χαράς και της απογοήτευσης".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
3' Δίποντο Παρτιζάν Mπορόβνιακ (0-2)
3' Φάουλ Παναθηναϊκός Ζίζιτς (3ο)
Πολύ νωρίς το τρίτο φάουλ από τον Κροάτη
3' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Μπατίστ (3-2)
4' Τρίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (6-2)
5' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (8-2)
5' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (10-2)
5' Τάιμ-άουτ Παρτιζάν Βουγιόσεβιτς
Μετά το 10-0 σερί του Παναθηναϊκού, ο Σέρβος κόουτς καλεί τάιμ άουτ βλέποντας την άμυνα του "τριφυλλιού", να έχει εγκλωβίσει την ομάδα του
6' Δίποντο Παρτιζάν Κέτσμαν (10-4)
6' Δύο βολές Παρτιζάν Πέκοβιτς (12-6)
7' Δίποντο Παρτιζάν Πέκοβιτς (12-8)
8' Δίποντο Παρτιζάν Κέτσμαν (14-10)
9' Δίποντο Παρτιζάν Βίτκοβατς (14-13)
9' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
Με σερί 4-11 απάντησε η Παρτιζάν που ανανέωσε πολλές επιθέσεις λόγω της κυριαρχίας του Πέκοβιτς
10' Δίποντο Παρτιζάν Κέτσμαν (16-15)
10' Λήξη 1ης περιόδου 16-15
Διπρόσωπος στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, που προηγήθηκε με 10-2 αλλά στη συνέχεια χαλάρωσε
11' Έναρξη 2ης περιόδου
13' Σχόλιο
Χωρίς εντός πεδιάς καλάθι ο Παναθηναϊκός για 8 λεπτά. Έχει κολλήσει στη ζώνη
14' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (18-15)
15' Δίποντο Παναθηναϊκός Αλβέρτης (21-15)
16' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (23-15)
Οι πάσες του Σπανούλη αλλάζουν τη ροή του αγώνα και ξεκολλάνε τον Παναθηναϊκό
16' Τάιμ-άουτ Παρτιζάν Βουγιόσεβιτς
17' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (26-15)
18' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (28-19)
18' Δίποντο Παρτιζάν Κέτσμαν (29-21)
19' Τρίποντο Παρτιζάν Κέτσμαν (29-24)
19' Δίποντο Παρτιζάν Κέτσμαν (29-26)
19' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
Τον οίστρο του Κέτσμαν θέλει να σταματήσει ο Ζοτς, αφού είδε τον κοντό της Παρτιζάν να κάνει μόνος του σερί 0-7
20' Δύο βολές Παναθηναϊκός Αλβέρτης (31-26)
20' Τρίποντο Παρτιζάν Μπόζιτς (31-29)
20' Δύο βολές Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (33-29)
20' Λήξη ημιχρόνου 33-29
Ολοκληρώνεται το πρώτο μέρος με τον Παναθηναϊκό να παίρνει δύο φορές διαφορά αλλά να την χάνει και να προηγείται τελικά με 4
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (36-29)
22' Δίποντο Παρτιζάν Κέτσμαν (36-31)
22' Τρίποντο Παναθηναϊκός Αλβέρτης (39-31)
22' Αντιαθλητικό φάουλ Παρτιζάν
23' Δίποντο Παναθηναϊκός Ουίνστον (43-31)
Για πρώτη φορά στους 12 η διαφορά με τον Παναθηναϊκό να κάνει σερί 9-0
24' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (45-31)
24' Τρίποντο Παναθηναϊκός Ουίνστον (48-33)
25' Δύο βολές Παρτιζάν Παλάσιο (48-37)
26' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (50-37)
27' Δίποντο Παρτιζάν Κέτσμαν (50-39)
27' Δίποντο Παρτιζάν Παλάσιο (50-41)
28' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπατίστ (52-41)
Διατηρεί τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο ο Παναθηναϊκός
29' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Ντικούδης (54-41)
29' Δίποντο Παρτιζάν Κέτσμαν (54-43)
30' Λήξη 3ης περιόδου 55-43
Για πρώτη φορά τελειώνει μία περίοδος και ο Παναθηναϊκός έχει μία καλή διαφορά-υποθήκη για την κατάκτηση της νίκης
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (57-43)
32' Δίποντο Παρτιζάν Βίτκοβατς (57-45)
32' Δίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (59-45)
34' Δίποντο Παρτιζάν Μπορόβνιακ (59-47)
34' Καλάθι και φάουλ Παρτιζάν Πέκοβιτς (59-50)
Μετά από αρκετή ώρα η διαφορά πέφτει σε μονοψήφιο νούμερο
35' Τρίποντο Παρτιζάν Τρίπκοβιτς (59-53)
35' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
Βλέποντας το σερί 0-8 της Παρτιζάν σε ένα κρίσιμο σημείο του ματς, ο Ζοτς καλεί τάιμ άουτ για να τα πει ένα χεράκι στους παίκτες του
36' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (61-55)
36' Δίποντο Παρτιζάν Σπανούλης (61-59)
37' Δίποντο Παρτιζάν Τρίπκοβιτς (59-55)
38' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (64-59)
38' Δίποντο Παρτιζάν Κέτσμαν (64-61)
38' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (66-61)
39' Δίποντο
40' Δίποντο Παρτιζάν Παλάσιο (67-66)
40' Λήξη αγώνα 67-66
Από εκεί που έδειχνε ότι θα κέρδιζε εύκολα, η Παρτιζάν πλησίασε στον πόντο και παρά λίγο να κλέψει τη νίκη από τον Παναθηναϊκό. Οι Σέρβοι έχασαν επίθεση 2.4 δευτερολέπτων στο τέλος για να πάρουν το παιχνίδι