ΠΟΛΟ

EuroLeague πόλο γυναικών: Ο Εθνικός ηττήθηκε με 15-5 από την Οριζόντε Κατάνια

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΕΘΝΙΚΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:EUROKINISSI)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΕΘΝΙΚΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Οριζόντε Κατάνια απέδειξε την ανωτερότητα της απέναντι στον Εθνικό του οποίου επιβλήθηκε με 15-5 στο πλαίσιο των ομίλων της EuroLeague στο πόλο γυναικών.

Πριν από την έναρξη του αγώνα η αποστολή των κοριτσιών του Εθνικού ήταν ούτως ή άλλως δύσκολη αφού απέναντι τους είχαν μία από τις πιο δυνατές ομάδες της φετινής Euro League. Η Οριζόντε Κατάνια επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί αφού επιβλήθηκε με 15-5.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια της αναμέτρησης ήταν η Μπιανκόνι. Η Ιταλίδα που είναι γνωστή στο ελληνικό κοινό από το πέρασμα της από τον Ολυμπιακό ήταν εξαιρετική και πέτυχε πέντε γκολ, ενώ τέσσερα σημείωσε η Γκαριμπότι.

Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης είναι το γεγονός ότι ο Εθνικός έμεινε χωρίς γκολ για 19 λεπτά! Η Τζελέπη ισοφάρισε σε 1-1 περίπου ένα λεπτό μετά την έναρξη του αγώνα και η Μπίσμπα σκόραρε μετά από 19 λεπτά κάνοντας το 13-2! Στη συνέχεια το μόνο που κατάφεραν τα κορίτσια του Εθνικού ήταν απλώς να μαζέψουν λίγο την έκταση του σκορ.

Στο άλλο ματς της ημέρας η Ούπεστ επιβλήθηκε με 11-9 επί της Ουραλότσκα.

Εθνικός - Οριζόντε 5-15

Τα οκτάλεπτα: 1-6, 0-5, 3-2, 1-2

Εθνικός (Βαμβακάρης): Τζελέπη 1, Μπίσμπα 1, Λογοθέτη 1, ΜακΚι 1, Μπάξτερ 1

Οριζόντε: Γκαριμπότι 4, Μπιανκόνι 5, Παλμιέρι 2, Μαρλέτα 1, Φαν Ντερ Σλοτ 1, Κούλχας 1, Ριτσόλι 1