ΣΚΩΤΙΑ

Ήττα σοκ για Ρέιντζερς

χαρτς-πανηγυρικο

Βαριά ήττα με 4-2 υπέστη η Ρέιντζερς στο Αϊμπροξ Παρκ απο την Χαρτς γεγονός και έπεσε στην δεύτερη θέση

Το μυαλό των παικτών της Ρέιντζερς ήταν όπως φάνηκε εκ του αποτελέσματος, στον αγώνα της πρεμιέρας του Τσάμπιονς Λιγκ με αντίπαλο την Στουτγκάρδη και οι "προτεστάντες" γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στην Πρέμιερ Λιγκ γεγονός που μπορεί να της κοστίσει την πρώτη θέση.
"Θύτης" ήταν η Χαρτς που εκμεταλλεύτηκε με το καλύτερο τρόπο τον παραγόντα έδρα, και επικράτησε με 4-2 των "διαμρτυρώμενων".

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και στο πρώτο ημίωρο είχαν αποκτήσει προβάδισμα δυο γκολ.

Ο Ντράιβερ στο 13' εξαπέλυσε ένα σουτ πραγματικό κεραυνό στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 27 ο Ταλ "κρέμασε" τον Μακ Γκρέγκορ πετυχαίνοντας το 2-0.

Η Ρέιντζερς προσπάθησε να αντιδράσει και στο 49' ο Κουζέν ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, μειώνοντας σε 2-1.

Οι "καρδιές" δεν το έβαλαν κάτω και ο Στιούαρτ στο 66' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο γκολ στην Χαρτς διαμορφώνοντας το 3-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (70') ο Ιβασκεβίτσιους μετέτρεψε σε θρίαμβο την νίκη της Χαρτς πετυχαίνοντας το 4-1, ενώ η Ρέιντζερς το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει σε 4-2 με γκολ του Μπίσλεϊ στο 74ο λεπτό.

Έπιασε κορυφή με πεντάρα η Σέλτικ

Με το καλύτερο τρόπο εκμεταλλέυτηκε η Σέλτικ την ήττα της μισητής Ρέιντζερς, καθώς επικράτησε με 5-0 της Ινβερνές και έπιασε κορυφή στην Πρέμιερ Λιγκ.

Τα ευχάριστα μαντάτα απο την γκέλα της Ρέιντζερς, φαίνεται πως τόνωσε το ηθικό των παικτών της Σέλτικ που "ξέσπασαν" στην Ίνβερνες.

Οι "κέλτες" μπήκαν δυνατά στον αγώνα και ευτύχησαν να προηγηθούν απο το 15ο μόλις λεπτό με γκολ του μόνιμου σκόρερ τους, Φένεγκορ οφ Χέσελίνγκ, ενώ στο 41' ο Ντονάτι διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος οι "καθολικοί" δεν επαναπαύτηκαν στο 2-0 και συνέχισαν την επίθεση τους σκορπίζοντας την Ινβερνές.

Ο Νακαμούρα στο 56' έκανε το 3-0 για την Σέλτικ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Φένεγκορ οφ Χέσελινγκ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ κάνοντας το 4-0.

Η επιβλητική εμφάνιση των "καθολικών" ολοκληρώθηκε στο 70ο λεπτό με τον Μακ Γκουάιρ να βάζει αυτογκόλ και να διαμορφώνει το τελικό 5-0.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια
Η Μάδερδγουελ πέρασε νικηφόρα απο την έδρα της Αμπερντίν επικρατώντας με 2-1. Ο Κουίν στο 34' άνοιξε το σκορ για την Μάδεργουελ, ενώ ο Πόρτερ τρία λεπτά αργότερα (37') διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Η Αμπερντίν αντέδρασε, μείωσε το σκορ σε 1-2 με γκολ του Σμιθ, όμως τελικά γνώρισε την ήττα με 2-1.

Νικηφόρο πέρασμα απο το έδρα της Γκρέτνα είχε η Κιλμάρνοκ που επικράτησε με 1-2. Ο Γκίμπσον άνοιξε το σκορ στο 4ο μόλις λεπτό για την Κιλμάρνοκ, ενώ ο Τζάρβις πέτυχε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους. Το μόνο που κατάφερε η Γκρέντα ήταν να μειώσει σε 1-2 με γκολ το Σκέλτον στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Σ' ένα παιχνίδι με τρεις αποβολές και δύο γκολ, Φόλκερκ και Χιμπέρνιαν έμειναν στην ισοπαλία. Ο Ντόναλτσον ευστόχησε σε πέναλτι στο 5ο λεπτό βάζοντας μπροστά στο σκορ την Χιμπέρνιαν, ενώ στο 39' ο ίδιος παίκτης αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Η Φόλκερκ εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή και στο 47ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει με γκολ του Μουτίνιο. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι είχαν δύο αποβολές με τον Μπαρ στο 55' και τον Γκρεγκ στο 89'.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα

Σάββατο (15/9)

Χαρτς-Ρέιντζερς 4-2 (13' Ντράιβερ, 27΄Ταλ, 66' Στιούαρτ πεν., 70' Ιβασκεβίτσιους/ 49' Κουζέν πεν., Μπίσλεϊ)
Σέλτικ-Ινβερνές 5-0 (15', 59' Φένεγκορ οφ Χέσελίνγκ, 41' Ντονάτι, 56' Νακαμούρα, 70' Μακ Γουάιρ αυτ.)
Αμπερντίν-Μάδεργουελ 1-2 (65' Σμιθ/ 34' Κουίν, 37' Πόρτερ)
Γκρέτνα-Κιλμάρνοκ 1-2 (90' Σκέλτον/ 4' Γκίμπσον, 36' Τζάρβις)
Φόλκερκ-Χιμπέρνιαν 1-1 (47' Μουτίνιο/ 5' Ντόναλντσον)