ΣΚΩΤΙΑ

Επιβλητική πεντάρα απο την Σέλτικ

Σελτικ

Στο μοναδικό σημερινό παιχνίδι της μεγαλής κατηγορίας στην Σκωτία η Σέλτικ νίκησε 5-1 εκτός έδρας την Σετν Μίρεν

Οι καθολικοί "διέσυραν" την Σεντ Μίρεν στην έδρα της κάνοντας επίδειξη δύναμης. Το σκορ για τους Κέλτες άνοιξε στο 22' ο Μπράουν, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μακ Ντόναλντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Σέλτικ, ήταν πραγματικά καταιγιστική και στο 53' ο Βένεγκορ οφ Χέσελινγκ πέτυχε το τρίτο γκολ των καθολικών, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ρίορνταν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-4.

Στο 75ο λεπτό ο Μακ Μάνους μετέτρεψε σε θριάμβο την νίκη της Σέλτικ πετυχαίνοντας το 0-5. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 76' με σκόρερ τον Μιράντα διαμορφώνοντας το τελικό 1-5.