ΙΤΑΛΙΑ

Πρόκριση στην παράταση για Ίντερ!

Αντριάνο-Κρέσπο

Η Ίντερ επικράτησε στο "Μεάτσα" με 3-1 της Τζένοα στην παράταση (1-1 η κανονική διάρκεια) και προκρίθηκε στους "8" του Κόπα Ιτάλια, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρόμα (vid)!

Ο Ζοσέ Μουρίνιο παρέταξε την ομάδα του με επιθετικό δίδυμο τους Αντριάνο-Κρέσπο, και ο Βραζιλιάνος φορ ήταν πρωταγωνιστής στην φάση του 19' όταν ο Μπιάβα τον ανέτρεψε ακριβώς έξω από τη μεγάλη περιοχή της Τζένοα για να αντικρύσει την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Γκάβα.
Το εντυπωσιακό όμως ήταν πως ενώ ο ρέφερι έδωσε αρχικά φάουλ, στη συνέχεια συμβουλεύτηκε το βοηθό του και έδειξε την άσπρη βούλα, αδικώντας κατάφορα τους Γενοβέζους.

Ένα λεπτό όμως αργότερα αποδώθηκε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη, καθώς ο Σκάρπι μάντεψε την πρόθεση του Αντριάνο, έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε το πέναλτι, κρατώντας "όρθια" την ομάδα του.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι στεκόταν αξιοπρεπώς στο χορτάρι του "Μεάτσα", με την Ίντερ να καταφέρνει τελικά βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στο 75', με κεφαλιά του Αντριάνο μετά από σέντρα του Μάξουελ.

Η Τζένοα όμως δεν ήταν διατεθειμένη να "πετάξει λευκή πετσέτα", με τον Ρόσι να ισοφαρίζει με άπιαστο σουτ στο 80' και να οδηγεί το ματς στην ημίωρη παράταση, παρά τις μεγάλες ευκαιρίες των Ιμπραΐμοβιτς και Ζανέτι στα τελευταία λεπτά του 90λεπτου.

Στον έξτρα χρόνο, οι "νερατζούρι" πίεσαν ασφυκτικά και έφτασαν στο πολυπόθητο δεύτερο τέρμα στο 100' με τον Καμπιάσο, ο οποίος πήρε το "ριμπάουντ" μετά από ημιτελής επέμβαση του Σκάρπι σε δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Ιμπραΐμοβιτς.

Το γκολ αυτό απλοποίησε τα πράγματα για τους γηπεδούχους, με τον "Ίμπρα" να βάζει το κερασάκι στην τούρτα της δικής του σπουδαίας ατομικής απόδοσης στο 104' με πλασέ, για να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος πέρασε στο ματς με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους στη θέση του Μέστο, ενώ στα επίσημα του γηπέδου βρέθηκε και ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Αργεντινής, Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα (το μεσημέρι της Τρίτης επισκέφτηκε το προπονητικό κέντρο της Ίντερ).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ίντερ (Μουρίνιο): Τόλντο, Μαϊκόν, Μπουρδίσο, Σάμουελ, Μάξουελ, Ζανέτι, Κίβου, Μουντάρι (46' Ομπίνα), Χιμένες (73' Καμπιάσο), Κρέσπο, Αντριάνο (76' Ιμπραΐμοβιτς)

Τζένοα (Γκασπερίνι): Σκάρπι, Μπιάβα, Φεράρι, Μποκέτι, Μοντέστο (48' Κρισίτο), Ρόσι, Μιλανέτο, Τζούριτς, Βάντεν Μπόρε (53' Ολιβέρα), Σκούλι, Μέστο (46' Παπασταθόπουλος)