ΜΑΡΟΥΣΙ

Ολυμπιακός-Μαρούσι: 89-77

Κλέιζα (Ολυμπιακός-Μαρούσι)

Στον τελικό των πλέι οφ ο Ολυμπιακός που νίκησε άνετα το Μαρούσι με 89-77 κι έκανε το 3-0

Χωρίς ψυχολογία και με το μυαλό τους ήδη στον μικρό τελικό, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, παραδόθηκαν χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση στους ορεξάτους "ερυθρόλευκους", που πήραν διψήφιο προβάδισμα από το ξεκίνημα του ματς και δεν το έχασαν ποτέ.
Ο ασταμάτητος Σόφο (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), ο δαιμόνιος Μπέβερλι (15 πόντοι, 3 κλεψίματα), οι ουσιαστικοί Τσίλντρες (14 πόντοι και 7 ριμπάουντ) και Κλέιζα (13 πόντοι και 3 ασίστ) και ο ορεξάτος Μαυροκεφαλίδης (13 πόντοι), αποτέλεσαν τους κορυφαίους για την ομάδα του Πειραιά που από τη Δευτέρα ξεκινάει την προετοιμασία της για την τελική σειρά των πλέι οφ.

Από πλευράς Αμαρουσίου, Λούκας (16 πόντοι και 3 ασίστ), Πελεκάνος (11 πόντοι) και Μαυροειδής (14 πόντοι και 7 ριμπάουντ) το πάλεψαν αλλά δεν διασώθηκαν από την άσχημη εικόνα του Αμαρουσίου, που πλέον έχει στο μυαλό του μόνο τον μικρό τελικό των πλέι οφ, όπου θα παλέψει για ακόμα μία έξοδο στην Ευρωλίγκα.

Ένα τρίλεπτο άντεξε το Μαρούσι πριν ο Ολυμπιακός πάρει όλο τον έλεγχο του αγώνα. Αρχικά οι "κίτρινοι" προηγήθηκαν με 3-2 αλλά η συνέχεια ήταν... "ερυθρόλευκη" με τον Μπέβερλι να δίνει ρυθμό και πόντους. Μετά από ένα τετράλεπτο αγώνα ο Αμερικάνος διαμόρφωσε το 15-5 και παρά τις προσπάθειες των "κίτρινων", ο απόλυτος έλεγχος έμεινε στην πλευρά των Πειραιωτών που με τους Σόφο και Τσίλντρες να σκοράρουν έφτασε και στο +12 πριν το δεκάλεπτο ολοκληρωθεί με σκορ 29-17, δια χειρός Μπουρούση.

Το Μαρούσι δεν είχε το ψυχολογικό σθένος να ανταποκριθεί στον αγώνα και ο Μαυροκεφαλίδης ξεκίνησε ορεξάτος το δεύτερο δεκάλεπτο, φέρνοντας στο +16 τον Ολυμπιακό (33-17).Ο Έλληνας φόργουορντ/σέντερ ήταν ασταμάτητος και έκανε το 40-19.

Στο ίδιο τέμπο κύλησε το ματς ως το ημίχρονο αφού το ροτέισον του Γιαννάκη μόνο θετικό αποτέλεσμα είχε, με τους Βούισιτς και Μπουρούση να κερδίζουν τις εναέριες μονομαχίες και τον Μαυροειδή να προσπαθεί να αντιδράσει από πλευράς Αμαρουσίου. Παρόλα αυτά οι δευτεραθλητές Ευρώπης έκλεισαν στο +20 (56-36) το πρώτο μέρος, βάζοντας υποθήκη για την άνετη τελική επικράτηση.

Παρά τα τρίποντα του Πελεκάνου, ο Σχορτσανίτης είχε τις απαντήσεις με συνεχόμενα γκολ-φάουλ, ενώ ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλέψει και να φύγει στον αιφνιδιασμό, φτάνοντας στα μισά της περιόδου στο +22 (66-44), με τους Μπέβερλι και Τσίλντρες να προσφέρουν θεαματικά καρφώματα. Ο Λούκας το πάλεψε και μείωσε στους 17 (71-54), αλλά ο Ολυμπιακός δεν χαλάρωσε και με τους Μπουρούση, Κλέιζα πραγματοποίησε σερί 5-0 για το 76-56, πριν το δεάλεπτο ολοκληρωθεί με σκορ 76-56.

Όπως αναμενόταν, η τελευταία περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία. Ο Γιαννάκης χρησιμοποίησε σχήμα με Μπέβερλι-Πεν-Παπαλουκά στο ξεκίνημα για να πιέσει στην περιφέρεια, αλλά οι παίκτες του έδειξαν κάποια χαλαρότητα με αποτέλεσμα ο Κουμπούρας να οδηγήσει το Μαρούσι στο "ψαλλίδισμα" της διαφοράς που έπεσε στους 15 (81-66).

Οι "κίτρινοι" κατάφεραν να μειώσουν ως τους 11 με τον Μαυροειδή 4 λεπτά πριν το τέλος και στους 10 (85-75) με τον Λούκας ένα δίλεπτο αργότερα, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στον αντίπαλό του. Το τελικό 89-77 επικύρωσε την κυριαρχία του Ολυμπιακού και την πρόκρισή του στον τελικό της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 56-36, 76-56, 89-77

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 4, Πεν 7 (1), Τσίλντρες 14 (1), Βούισιτς 6, Παπανικολάου, Μπουρούσης 8, Μπέβερλι 15 (1), Κλέιζα 12, Μαυροκεφαλίδης 13, Τεόντοσιτς, Σλούκας, Σχορτσανίτης 10

Μαρούσι (Μπαρτζώκας): Κουμπούρας 6, Κις 9 (3), Λούκας 16 (1), Πελεκάνος 11 (2), Μπατής 2, Χόμαν 6, Νάτζφεϊ 4, Μαυροειδής 14, Καλάθης 3 (1), Αριγκμπάμπου 2, Κένταλ, Καϊμακόγλου 4

Γιαννάκης: " Να είμαστε έτοιμοι μέσω προετοιμασίας"
Ο Παναγιώτης Γιαννάκης, στάθηκε στη καλή απόδοση του Ολυμπιακού απέναντι στο Μαρούσι στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και τόνισε πλέον ξεκινάει η προετοιμασία της ομάδας για τους τελικούς της Α1.

" Πιστεύω πως στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα έγινε ένα καλό παιχνίδι, παίξαμε ωραίο μπάσκετ, κατορθώσαμε να ελέγξουμε από την αρχή το ματς, απέναντι σε μια ομάδα που όποτε της δοθεί η ευκαιρία γίνεται πολύ επικίνδυνη. Γενικά, θεωρώ, πως το τελευταίο διάστημα, πραγματοποιήσαμε αρκετά καλά παιχνίδια απέναντι στο Μαρούσι στα ημιτελικά, μια ομάδα που έπαιξε εξαιρετικά σε όλη την διάρκεια της σεζόν και είχε φοβερή απόδοση".

"Στο τρίτο παιχνίδι της σειράς που ολοκληρώθηκε, η ομάδα μου, έπαιξε για 30 λεπτά σπουδαίο μπάσκετ, είχε συγκέντρωση στο παιχνίδι της, με αποτέλεσμα να δημιουργήσει ωραίες φάσεις τόσο επιθετικά όσο και στον αμυντικό τομέα και πήρε τη νίκη. Η ημιτελική σειρά ολοκληρώθηκε, βρισκόμαστε στην τελική φάση και θα προσπαθήσουμε να προετοιμαστούμε όσο το δυνατόν σωστά, ώστε να είμαστε έτοιμοι σε αυτά τα κρίσιμα παιχνίδια, για να είμαστε εμείς, οι καλύτεροι, στους τελικούς

".

Ο Τζος Τσίλντρες είπε: " Αισθάνομαι αρκετά καλά που κατάφερα και μπήκα πάλι στο γήπεδο, που έπαιξα μπάσκετ και βρήκα τους συμπαίκτες μου. Η αλήθεια είναι πως μου χρειάστηκε λίγος χρόνος για να βρω τα πατήματά μου στο παρκέ και τον ρυθμό μου στο παιχνίδι, αλλά ένιωθα πολύ καλά".

"Nα είμαστε επιθετικοί στους τελικούς"

Για τους τελικούς, ο Τζος Τσίλντρες σχολίασε: " Πλέον προκριθήκαμε στους τελικούς του πρωταθλήματος και είμαστε στην τελική ευθεία. Ξεκινάμε την επόμενη εβδομάδα και το πρώτο ματς της σειράς είναι πάντα πολύ σημαντικό. Το μυστικό για εμάς είναι να είμαστε επιθετικοί. Και δεν αναφέρομαι μόνο στον τομέα του σκοραρίσματος. Πρέπει να μπούμε και να επιτεθούμε και στην άμυνα και να μην τους επιτρέψουμε να κάνουν το παιχνίδι τους".

Μπέβερλι: " Προπονούμαι σκληρά και για την επίθεση"
Ο Πάτρικ Μπέβερλι πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη του εμφάνιση με την ερυθρόλευκη φανέλα καθώς σε 29 λεπτά συμμετοχής, ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 15 πόντους, με σπουδαία εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση. Ο Αμερικανός γκαρντ εντυπωσίασε με τις προσπάθειες του στο παιχνίδι και πήρε κατά τη διάρκεια του αγώνα το χειροκρότημα του κόσμου. Ο 22χρονος πλέι μέικερ σχολίασε για την παρουσία του κόντρα στο Μαρούσι: " Το μπάσκετ είναι ένα άθλημα που παίζει μεγάλο ρόλο η πνευματική σου ετοιμότητα. Αισθανόμουν καλά σήμερα, είχα καλή ψυχολογία μετά τα πρώτα καλάθια και έτσι συνέχισα να σκοράρω".

" Σε μία τόσο καλή ομάδα είναι πολύ δύσκολο να βρεις ρόλο κι εγώ προσπαθώ καθημερινά κυρίως με την άμυνα. Επαιξα καλά και με αυτοπεποίθηση. Είμαι γνωστός για τις αμυντικές μου ικανότητες, αλλά προπονούμαι σκληρά και για την επίθεση. Με βοήθησαν πολύ οι συμπαίκτες μου σήμερα γιατί με εμπιστεύτηκαν με πολύ καλές πάσες. Είναι καλή ομάδα ο Παναθηναϊκός και θα πρέπει να παίξουμε από πλευρά μας καλή άμυνα και να σταματήσουμε τον αιφνιδιασμό τους. Αν πετύχουν πολλά εύκολα καλάθια θα έχουμε πρόβλημα".

Mπαρτζώκας: " Απαράδεκτο να μην ξέρουμε το έπαθλο μας"
Κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου, ο προπονητής του Αμαρουσίου, Γιώργος Μπαρτζώκας, μίλησε για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό και αναφέρθηκε στο παράπονο του για την τρίτη θέση: " Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερη ομάδα και εύχονταν όλοι να περάσει για να γίνει ο τελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες. Εμείς δεν εμφανιστήκαμε στο παρκέ για 30 λεπτά. Παίξαμε καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά δεν έχει καμία σημασία γιατί τα πάντα είχαν κριθεί. Δεν υπήρχε διάθεση από τους παίκτες μου να κάνουμε το δικό μας παιχνίδι. Ετσι ο Ολυμπιακός έκανε το παιχνίδι του και νίκησε εύκολα. Δεν είχαμε καμία τύχη, απλώς μειώσαμε λίγο στο τέλος. Είναι απαράδεκτο να παίξουμε κοντά στο Ιούνιο μικρό τελικό δίχως να ξέρουμε ένα θα βγούμε Ευρωλίγκα".

"Παίζουμε χωρίς να ξέρουμε το έπαθλο. Με τα οικονομικά προβλήματα που έχουμε είναι δύσκολο να πείσεις τους παίκτες για τον στόχο. Είναι άδικο να κρίνεται το ελληνικό μπάσκετ επειδή η ομάδα μας έχασε 3-0 στους ημιτελικούς. Νικήσαμε τον Ολυμπιακό στην κανονική περίοδο και στο δεύτερο ματς της σειράς αυτοκτονήσαμε και χάσαμε το παιχνίδι. Κανείς δεν μας χάρισε τίποτα. Κάναμε 19 νίκες σε όλη την περίοδο και αξίζουμε να είμαστε εδώ

".

Η εξέλιξη του αγώνα:

Δίποντο Ολυμπιακός
Δύο βολές Ολυμπιακός
Παπαλουκάς 0/2 (29-17)
1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δύο βολές Ολυμπιακός
2/2 από τον Κλέιζα (2-0)
1' Τρίποντο Μαρούσι
Νάντζφεϊ (2-3)
2' Δίποντο Ολυμπιακός
Σχορτσιανίτης (4-3)
2' Δίποντο Μαρούσι
Κις (4-5)
Μπέβερλι (6-5)
3' Δίποντο Ολυμπιακός
Τσίλντρες (8-5)
4' Τρίποντο Ολυμπιακός
Πεν (11-5)
4' Δίποντο Ολυμπιακός
Μπέβερλι (13-5)
Μπέβερλι (15-5)
5' Τρίποντο Ολυμπιακός
Τσίλντρες (18-5)
6' Τρίποντο Μαρούσι
Κις (18-8)
6' Δίποντο Ολυμπιακός
Σχορτσιανίτης (20-8)
6' Δύο βολές Μαρούσι
2/2 για τον Χόμαν (20-10)
7' Τρίποντο Ολυμπιακός
Μπέβερλι 23-13
7' Δίποντο Ολυμπιακός
Χομαν (23-15)
8' Δύο βολές
Μπουρούσης 2/2 (25-15)
9' Δίποντο Ολυμπιακός
Κλέιζα (27-15)
9' Δίποντο Μαρούσι
Πελεκάνος (27-17)
10' Δίποντο Ολυμπιακός
Μπουρούσης (29-17)
10' Λήξη 1ης περιόδου
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Ολυμπιακός
Μαυροκεφαλίδης (31-17)
13' Δίποντο Ολυμπιακός
Μαυροκεφαλίδης (33-17)
13' Δίποντο Μαρούσι
Μπατής (34-19)
14' Δίποντο Ολυμπιακός
Μαυροκεφαλίδης (38-19)
Μαυροκεφαλίδης (36-19)
14' Δίποντο
Μαυροκεφαλίδης (40-19)
15' Δίποντο Ολυμπιακός
Βούισιτς (40-21)
Παπαλουκάς (42-23)
16' Δίποντο Μαρούσι
Μπατής (42-25)
16' Δίποντο Ολυμπιακός
Τσίλντρες (44-25)
16' Δύο βολές
Μαυροειδής (44-27)
16' Δίποντο
Παπαλουκάς (46-27)
18' Δίποντο
Βούισιτς (49-29)
18' Δίποντο
Μπουρούσης (49-31)
18' Δίποντο
Βούσιτς (51-31)
18' Δίποντο
Μπέβερλι (53-31)
19' Τρίποντο
Καλάθης (53-34)
19' Δύο βολές
Μαυροειδής (53-36)
20' Βήματα
Τσίλντρες
20' Τρίποντο
Κλέιζα (56-36)
20' Λήξη ημιχρόνου
56-36, στο +20 ο Ολυμπιακός που βαδίζει σε μία άνετη νίκη
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο
Πελεκάνος (56-39)
22' Δίποντο
Κλέιζα (57-39)
22' Δίποντο
Χόμαν (58-41)
22' Καλάθι και φάουλ
Σχορτσανίτης (59-41)
23' Δίποντο
Τσίλντρες (61-41)
23' Τρίποντο
Πελεκάνος (61-44)
23' Καλάθι και φάουλ
Σχορτσανίτης (63-44)
24' Δίποντο
Μπέβερλι (66-44), στην ομορφότερη φάση του αγώνα ο νεαρός πλέι μέικερ σημειώνει κάρφωμα και φάουλ μετά από άλει ουπ που του προσέφερε ο Τσίλντρες
25' Δίποντο
Λούκας (66-46)
25' Δίποντο
Σχορτσανίτης (68-46)
26' Δύο βολές
Λούκας (68-48)
27' Δίποντο
Τσίλντρες (71-49)
27' Τρίποντο
Κις (71-52)
28' Δίποντο
Λούκας (71-54)
28' Δίποντο
Μπουρούσης (73-54)
29' Καλάθι και φάουλ
Κλέιζα (76-54)
30' Δίποντο
(76-56)
30' Λήξη 3ης περιόδου
76-56, τυπική διαδικασία θα αποτελέσει η τελευταία περίοδος
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δύο βολές
Καϊμακόγλου (76-58)
32' Δίποντο
Μαυροκεφαλίδης (79-58)
32' Δύο βολές
Πελεκάνος (79-60)
33' Δίποντο
Καϊμακόγλου (79-62)
33' Καλάθι και φάουλ
Μπουρούσης (81-62)
33' Δίποντο
Λούκας (81-64)
34' Δίποντο
Κουμπούρας (81-66)
34' Τάιμ-άουτ
Γιαννάκης
35' Δίποντο
Πεν (83-67)
36' Δίποντο
Μαυροειδής (83-69)
37' Δίποντο
Μαυροειδής (83-72)
38' Τρίποντο
Λούκας (85-75)
38' Δίποντο
Μαυροκεφαλίδης (89-75)
39' Δίποντο
Λούκας (87-77)
40' Δίποντο
Πεν (89-77)
40' Λήξη αγώνα
Στους τελικούς των πλέι οφ ο Ολυμπιακός που έκανε το 3-0 απέναντι στο Μαρούσι το οποίο νίκησε με 89-77