ΑΓΓΛΙΑ

Στους "16" του FA Cup η Μάντσεστερ Γιουν.

Σκότλαντ Τζέιμς

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε 2-1 την Τότεναμ και πέρασε στους "16" του FA Cup, θύμα έκπληξης η Πόρτσμουθ (vds)

Οι "μπέμπηδες" βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 5' από το γκολ του Ρόμαν Παβλιουτσένκο, αλλά έκανε νωρίς την ανατροπή και μάλιστα μέσα σε δύο λεπτά, καθώς ο Πολ Σκόουλς ισοφάρισε στο 34' και ο Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ έκανε το 2-1 στο 35'.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝ.: Φόστερ, Ο'Σέι, Γκάρι Νέβιλ, Βίντιτς, Ντα Σίλβα (53' Έκερσλι), Γουέλμπεκ (86' Φλέτσερ), Κάρικ, Σκόουλς, Ρονάλντο (72' Τόσιτς), Μπερμπάτοφ, Τέβες.
ΤΟΤΕΝΑΜ: Άλνγουΐκ, Γκάντερ, Τσορλούκα, Ντόσον, Άσου - Εκότο, Μπέντλεϊ (72' Ντεφόε), Χάντλστοουν, Ζοκορά, Μπέιλ (67' Τααράμπτ), Μόντριτς (46' Τζιοβάνι Ντος Σάντος), Παβλιουτσένκο.

Έκτος FA Cup η Πόρτσμουθ, δύσκολα η Τσέλσι

Η Πόρτσμουθ ηττήθηκε με 0-2 από την Σουόνσι μέσα στο "Φράτον Παρκ" και έτσι αποκλείστηκε από την συνέχεια του FA Cup.

Ο Ντάιερ στο 26' και ο Σκότλαντ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους πέτυχαν τα γκολ για τους Ουαλούς, οι οποίοι αγωνίζονται στην Championship της Αγγλίας (2η κατηγορία).

Η Τσέλσι κέρδισε με 3-1 την Ίπσουΐτς στο "Στάμφορντ Μπριτζ", αλλά δυσκολεύτηκε αρκετά για να εξασφαλίσει την πρόκριση. Ο Μπάλακ άνοιξε το σκορ στο 16', ο Μπρους ισοφάρισε στο 34' και ο Γερμανός των "μπλε" τους έδωσε και πάλι προβάδισμα στο 59', ενώ ο Λάμπαρντ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 85'.

Δεύτερο ματς θα χρειαστεί η Άστον Βίλα με την Ντόνκαστερ, ισόπαλες αναδείχθηκαν επίσης Σάντερλαντ και Μπλάκμπερν, ενώ η Φούλαμ κέρδισε την Κέτερινγκ με 4-2, χάρη σε γκολ των Τζόνσον στο 88' και Ζαμόρα στο 89'.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης φάσης του FA Cup:

Παρασκευή

Ντέρμπι - Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1 (36' Χαλς / 64' Ερνσό)

Σάββατο
Χαρτλπουλ - Γουέστ Χαμ 0-2 (44' Μπεχραμί, 45' πέν. Νόμπλ)
Τσέλσι - Ίπσουϊτς 3-1 (16' και 59' Μπάλακ, 85' Λάμπαρντ / 34' Μπρους)
Ντονκάστερ - Άστον Βίλα 0-0

Χαλ - Μίλγουολ 2-0 (15' Τέρνερ, 84' Άσμπι)
Κέτερινγκ - Φούλαμ 2-4 (36' και 83' πέν. Γουέστκαρ / 12' Ντέιβις, 77' Μέρφι, 88' Τζόνσον, 89' Ζαμόρα)
Πόρτσμουθ - Σουόνσι 0-2 (26' Ντάιερ, 45' πέν. Σκότλαντ)
Σέφιλντ Γιουν. - Τσάρλτον 2-1 (26' Γουέμπερ, 62' Χέντρι / 69' Ντίξον)
Σάντερλαντ - Μπλάκμπερν 0-0

Τορκί - Κόβεντρι 0-1 (87' Γουάρντ)
Γουότφορντ - Κρίσταλ Πάλας 4-3 (17' Ντε Μέριτ, 27' Κορκ, 67' Χόσκινς, 70' Ράσιακ / 48' Χιλ, 83' και 95' Ίφιλ)
Γουέστ Μπρομ - Μπέρνλεϊ 2-2 (31' Κόρεν, 45' Κιμ / 25' πέν. Αλεξάντερ, 89' Πάτερσον)
Γουλβς - Μίντλεσμπρο 1-2 (63' Βόουκς / 44' Αλφόνσο Άλβες, 83' 'Εμνες)
Μάντσεστερ Γιουν. - Τότεναμ 2-1 (34' Σκόουλς, 35' Μπερμπάτοφ / 5' Παβλιουτσένκο)