ΑΕΚ-Ατρόμητος 2-0

ΜΠΛΑΝΚΟ-ΑΕΚ-ΓΚΟΛ

Με δύο γκολ του Μπλάνκο η ΑΕΚ κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ατρομήτου επικρατώντας με 2-0

Ιδανικό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα της Super League, καθώς έστω και δύσκολα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ατρομήτου και πήρε την εντός έδρας νίκη με 2-0.
Οι κιτρινόμαυροι δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα απο τους Περιστεριώτες, έχασαν αρκετές ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο μέρος, όμως τελικά η λύτρωση ήρθε στο 79' με γκολ του Μπλάνκο, ενώ ο ίδιος παίκτης τρια λεπτά πριν απο την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα διπλασίασε τα τέρματα για τον "Δικέφαλο" σφραγίζοντας την νίκη για την ομάδα του.

"Κλειδί" για την νίκη της Ένωσης ήταν οι αλλαγές του Λορένσο Σέρα Φερέρ, καθώς ο Ριβάλντο πρόσθεσε ποιότητα και ο Μανού ταχύτητα στο παιχνίδι της ΑΕΚ.

Πρωταγωνιστής του αγώνα δεν είναι άλλος απο το σκόρερ και των δύο τερμάτων της ΑΕΚ, Ισμαέλ Μπλάνκο, που με την σημερινή του εμφάνιση απέδειξε πως αποτελεί μια αξιόπιστη λύση για την επίθεση της ΑΕΚ και είναι ένας παίκτης που έλειπε αρκετά χρόνια απο το κιτρινόμαυρο ρόστερ.

Θετικός για άλλον έναν αγώνα ο Παναγιώτης Κονέ, αλλά και ο Μπούρμπος, ενώ απογοητευτικός ήταν ο Μαντούκα που έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 48' και τελικά στο 60ο λεπτό έδωσε την θέση του, στον Παυλή.

Απο την πλευρά του Ατρομήτου, ξεχώρισε ο Μιχαηλίδης που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, αλλά και ο Λουτσιάνο που με ατομικές ενέργειες και μακρινά σουτ προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Μάχο

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ (Λορένσο Σέρα Φερέρ): Μάχο, Ράμος, Άλβες, Δέλλας, Αρουαμπαρένα, Ζήκος, Ενσαλίβα, Μπούρμπος (46' Μανού), Κονέ (46' Ριβάλντο), Μαντούκα (60' Παυλής), Μπλάνκο.

Ατρόμητος (Γκιγιέρμο Όγιος): Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Ιωάννου (85' Παγώνης), Λουτσιάνο, Ρέγες (81' Μπότσι Όγιος), Λαζανάς (62' Ρόβας), Σίριο, Ολιβέιρα, Κορακάκης, Μαρίνος, Ανατολάκης.
Με μια ματιά
Οι παίκτες του Λορένσο Σέρα Φερέρ μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα κυνηγώντας το γρήγορο γκολ που θα τους έδιωχνε το άγχος και έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο.

Συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό ο Μαντούκα έκανε όμορφη σέντρα απο δεξιά, ο Μπλάνκο έπιασε το σουτ στην κίνηση, όμως ο Μιχαηλίδης έδιωξε την μπάλα που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (9') ο Αρουαμπαρένα έκανε μια έξυπνη κάθετη πάσα, βγάζοντας σε ευνοϊκή θέση τον Μπόυρμπο που μπήκε στην μεγάλη περιοχή εξαπέλυσε δυνατό σουτ και ανάγκασε τον Μιχαηλίδη να διώξει με υπερένταση.

Οι φάσεις για τους κιτρινόμαυρους συνεχίστηκαν, χωρίς να έρχεται όμως το πολυπόθητο γκολ. Στο 14' ο Ενσαλίβα έβγαλε μια πονηρή σέντρα απο τα δεξιά, ο Μπλάνκο όμως δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (20') ο Ράμος προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Μιχαηλίδη με σέντρα σουτ απο τα δεξιά, η μπάλα πήρε πολλά φάλτσα και κατέληξε λίγο άουτ. Κάπου εκεί ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τους πάικτες της Ένωσης να προσπαθούν να απειλήσουν την εστία του Μιχαηλίδη κυρίως με σέντρες και την άμυνα του Ατρομήτου να αντιστέκεται σθεναρά.

Στο 28' οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Μπλάνκο έβγαλε μια όμορφη σέντρα απο τα αριστερά, όμως ο Αρουαμπαρένα σε ρόλο σέντερ φορ δεν πρόλαβε να πιάσει την κεφαλιά.

Τελευταία φάση του πρώτου μέρους είχε και πάλι κιτρινόμαυρο χρώμα με τον "ουσιαστικό"' στον σημερινό αγώνα, Παναγιώτη Κονέ να κάνει την κάθετη πάσα και να βγάζει τον Μαντούκα μόνο του, όμως το χλυαρό σουτ του τελευταίου δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει ο Μιχαηλίδης.

Στο δεύτερο μέρος, ο Λορένσο Σέρα Φερέρ, αποφάσισε να βάλει στον αγώνα δύο απο τα μεγάλα του όπλα, τον Ριβάλντο και τον Μανού προκειμένου να προσθέσει ποιότητα (Ριβάλντο) και ταχύτητα (Μανού) στο παιχνίδι της ΑΕΚ.

Ο Ατρόμητος απείλησε για πρώτη φορά την εστία του "Δικεφάλου" στο τρίτο λεπτό του δεύτερου μέρους, με τον Γελαδάρη να κάνει ένα "πονηρό" σουτ απο πολύ πλάγια θέση λίγο έξω απο την μεγάλη περιοχή και ανάγκασε τον Μάχο να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα και συγκεκριμένα στο ίδιο λεπτό (48') χάνοντας μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μαρίνος έκανε λάθος πάσα για τον Μιχαηλίδη, ο Μαντούκα 'εκλεψε την μπάλα βγήκε τετ α τετ με τον πορτίερο του Ατρομήτου, όμως ο Βραζιλιάνος καθυστέρησε με αποτέλεσμα, ο αμυντικός του Ατρομήτου να διορθώσει το λάθος του, κάνοντας σωτήριο τάκλιν.

Η "κιτρινόμαυρη" επιθετικότητα συνεχίστηκε, και στο επόμενο λεπτό (49') ο Ριβάλντο, έβγαλε καταπληκτική μπαλιά, ο Μανού πήρε την μπάλα έκανε το σουτ απο τα αριστερά της μικρής περιοχής, όμως ο Μιχαηλίδης γλίτωσε για άλλη μια φορά την εστία του απο σίγουρη παραβίαση.

Και ενώ τα λεπτά κυλούσαν και το άγχος είχε κυριεύσει τους παίκτες της ΑΕΚ, στο 79ο λεπτό ο Ριβάλντο βγήκε τετ α τετ με τον Μιχαηλίδη, ο Ελλήνας πορτίερο απέκρουσε με τα πόδια, όμως η μπάλα κατέληξε στον Μπλάνκο που απο τα δεξιά της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ατρομήτου, λυτρώνοντας τους κιτρινόμαυρους.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να αντιδράσει και στο 87' ο Λουτσιάνο εκτέλεσε πολύ ωραία ένα φάουλ απο τα δεξιά αρκετά μέτρα έξω απο την μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω απο τον οριζόντιο δοκάρι του Μάχο.

Στο ίδιο λεπτό (87') ο Μανού επιχείρησε ένα σουτ μέσα απο την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Ανατολάκη, ο Μπλάνκο επωφελήθηκε και με κεφαλιά "κρέμασε" τον Μιχαηλίδη διαμορφώνοντας το τελικό 2-0, δίνοντας το πρώτο τρίποντο στην ομάδα του για το φετινό πρωτάθλημα.
Συνέντευξη Τύπου
Λορένσο Σέρα Φερέρ (ΑΕΚ): "Ξεκινήσαμε το πρωτάθλημα, κάτι που επιθυμούσαμε όλοι μας. Οι αφετηρίες πάντα είναι δύσκολες και κερδίσαμε ένα ματς για το οποίο δουλέψαμε πάρα πολύ, μέχρι το τελευταίο λεπτό. Στα πρώτα 25-30 λεπτά ήμασταν πολύ καλοί, με σωστή ανάπτυξη από τα άκρα και τελικές φάσεις. Στη συνέχεια χάσαμε τον έλεγχο της μπάλας και απορυθμιστήκαμε.

Πιθανόν να έπαιξε ρόλο η αλλαγή πλευράς του Μπούρμπου με τον Μαντούκα. Το αποφάσισα γιατί έπαιζαν με ανάποδο πόδι και γιατί ήθελα να ξεκουράσω τον Μαντούκα, που προερχόταν από τραυματισμό. Αλλά δεν μας βγήκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπρεπε να πιέσουμε περισσότερο και για αυτό βάλαμε τον Ριβάλντο και τον Μανού, αν και δεν ήταν απολύτως έτοιμοι. Ο Μανού έδωσε ένταση στο παιχνίδι μας και ο αντίπαλος δεν μπορούσε πια να αμυνθεί όπως πριν.

Πιστεύω ότι το τελικό αποτέλεσμα είναι δίκαιο, γιατί είχαμε πολλές ευκαιρίες και γιατί αντέξαμε να υποφέρουμε απέναντι σε έναν αντίπαλο, που ήταν σωστά οργανωμένος. Δεν ήταν ένα καλό παιχνίδι μας, αλλά ήταν ένα αποτελεσματικό παιχνίδι από εμάς και ήμασταν εργατικοί.

Αφιερώνουμε τη νίκη στους οπαδούς μας, γιατί μας στήριξαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ειδικά όταν οι δυνάμεις μας άρχισαν να πέφτουν, λόγω του αγώνα με τη Σάλτσμπουργκ. Είμαστε ικανοποιημένοι από τους τρεις βαθμούς.

Η πρώτη που πήρε μπαλιά που πήρε ο Μπλάνκο, θα μπορούσε να είναι γκολ. Στο δοκάρι. Οι επιθετικοί τρέφονται από τις πάσες. Η ομάδα είχε εισόδους από τα δύο άκρα, έχουμε βάθος και πλάτος με τους Ράμος, Αρουαμπαρένα και τα χαφ, Σέζαρ, Μαντούκα, Μανού και αυτή είναι η ιδέα του παιχνιδιού μας.

Οσο περνούσαν τα λεπτά και οι ευκαιρίες δεν γίνονταν γκολ, σκέφτεσαι τι μπορεί να συμβεί. Αλλά πίστευα ότι μέχρι το τέλος, κάποια ευκαιρία θα γινόταν γκολ, όπως κι έγινε".

Γκιγιέρμο Όγιος (Ατρόμητος): "Παίξαμε, θυσιαστήκαμε, προσπαθήσαμε για το καλό αποτέλεσμα, αλλά δυστυχώς... Θέλω να ευχαριστήσω τους ποδοσφαιριστές μου για το παιχνίδι που έκαναν, τα έδωσαν όλα και τους δίνω συγχαρητήρια.

Είδαμε αρκετά καλά πράγματα σήμερα, θα συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε και σίγουρα δεν θα μας σταματήσει κάποιο αποτέλεσμα. Εμείς κάναμε αυτό που θέλαμε στο γήπεδο και αυτό είναι σημαντικό, γιατί έτσι γινόμαστε καλύτεροι και βελτιωνόμαστε. Μας πικραίνει η ήττα, αλλά είμαστε από τη φύση μας νικητές.

Στα πρώτα 15 λεπτά η ΑΕΚ ήταν καλή και μας δημιούργησε προβλήματα. Μετά είχαμε πιο πολύ εμπιστοσύνη στους εαυτούς μας, είχαμε τον έλεγχο και δεν κινδυνέψαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι το γκολ, ο Ατρόμητος ήλεγχε το ματς. Μπήκαν δύο γκολ από κόντρες, αλλά αυτά έχει το ποδόσφαιρο.

Ο Μπλάνκο είναι πολύ καλός παίκτης και γκολτζής. Ελπίζω να ανέβει κι άλλο".

Όλα τα λεφτά...
Η αποτελεσματικότητα του Μπλάνκο που στις περισσότερες φάσεις ήταν παρών και έκανε "ονειρικό" ντεμπούτο στην Super League πετυχαίνοντας δύο γκολ.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την εμφάνιση του Ατρομήτου, που έδειξε πως φοβάται την ΑΕΚ, δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία του Μάχο και έμεινε "ταμπουρωμένος" στην άμυνα περιμένοντας τους κιτρινόμαυρους.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων ΑΕΚ
(Λορένσο Σέρα Φερέρ): Μάχο, Ράμος, Άλβες, Δέλλας, Αρουαμπαρένα, Ζήκος, Ενσαλίβα, Μπούρμπος, Κονέ, Μαντούκα, Μπλάνκο.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ατρόμητος
(Γκιγιέρμο Όγιος): Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Ιωάννου, Λουτσιάνο, Ρέγες, Λαζανάς, Σίριο, Ολιβέιρα, Κορακάκης, Μαρίνος, Ανατολάκης.
Αλλαγή παίκτη
1' Έναρξη αγώνα
5' Δοκάρι ΑΕΚ Μπλάνκο
Ύστερα απο σέντρα του Μαντούκα απο δεξιά, ο Μπλάνκο κάνει το σουτ στην κίνηση μέσα απο την περιοχή, ο Μιχαηλίδης δίωχνει την μπάλα που καταλήγει στο δοκάρι και εν συνεχεία κόρνερ.
9' Ευκαιρία ΑΕΚ Μπόυρμπος
Ο Αρουαμπαρένα κάνει έξυπνη πάσα στον Μπούρμπο, που μπαίνει στην μεγάλη περιοχή κάνει ένα δυνατό σουτ και ο Μιχαηλίδης αποκρούει την μπάλα.
11' Σχόλιο
Εκρηκτικό ξεκίνημα για την ΑΕΚ που στο πρώτο δεκάλεπτο έχει χάσει δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.
14' Ευκαιρία ΑΕΚ Ενσαλίβα
Ο Ενσαλίβα βγήκε απο τα δεξιά, έκανε μια πονηρή σέντρα όμως ο Μπλάνκο δεν κατάφερε να κάνει την προβολή.
20' Ευκαιρία ΑΕΚ Ράμος
Πονηρή σέντρα σουτ με πολλά φάλτσα απο τον Ράμος η μπάλα πήρε μια περίεργη τροχιά και κατέληξε άουτ.
28' Σχόλιο
Ο ρυθμός του παιχνιδιού έχει πέσει με την ΑΕΚ να προσπαθεί να ανοίξει το σκορ και τους παίκτες του Όγιος να αμύνονται.
28' Ευκαιρία ΑΕΚ Μπλάνκο
Ο Μπλάνκο βγάζει όμορφη σέντρα απο τα αριστερά, όμως ο Αρουαμπαρένα σε ρόλο σέντερ φορ δεν προλαβαίνει να πιάσει την κεφαλιά.
32' Ευκαιρία ΑΕΚ Μαντούκα
Κάθετη πάσα απο τον Κονέ που βγάζει τον Μαντούκα μόνο του, όμως το χλυαρό σουτ του τελευταίου μπλόκαρε εύκολα ο Μιχαηλίδης.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Ριβάντο παίρνει την θέση του Παναγιώτη Κονέ.
46' Αλλαγή παίκτη
Ο Μπόυρμπος βγαίνει αλλαγή, την θέση του στον αγώνα παίρνει ο Μανού.
48' Ευκαιρία ΑΕΚ Γελαδάρης
Πονηρό σουτ απο τον Γελαδάρη απο πολύ πλάγια θέση, ο Μάχο αναγκάζεται να δίωξει την μπάλα σε κόρνερ.
48' Ευκαιρία ΑΕΚ Μαντούκα
Λάθος πάσα προς τα πίσω απο τον Μαρίνο, ο Μαντούκα παίρνει την μπάλα βγαίνει τετ α τετ με τον Μιχαηλίδη, όμως ο Μαρίνος κάνει σωτήριο τάκλιν πριν κάνει το σουτ ο Μαντούκα.
49' Ευκαιρία Ατρόμητος Μανού
Πολύ ωραία σέντρα απο τον Ριβάλντο, ο Μανού κάνει το σουτ απο τα αριστερά της μικρής περιοχής, όμως ο Μιχαηλίδης σώζει την ομάδα του απο το 1-0.
60' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Μαντούκα που δεν τα πήγε καθόλου καλά στον σημερινό αγώνα περνάει στον πάγκο και την θέση του παίρνει ο Παυλής.
62' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Ρόβας παίρνει την θέση του Λαζανά.
69' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ Μανού
79' Γκολ ΑΕΚ Μπλάνκο
Ο Ριβάλντο βγήκε τετ α τετ με τον Μιχαηλίδη, ο πορτιέρο του Ατρομήτου κατάφερε να αποκρούσει, όμως η μπάλα κατέληξε στον Μπλάνκο που απο τα δεξιά της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ και άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ.
82' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Ρόβας
87' Ευκαιρία Ατρόμητος Λουτσιάνο
Ο Λουτσιάνο εκτελεί πολύ ωραία ένα φαόυλ απο τα δεξιά, όμως η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Μάχο.
87' Γκολ ΑΕΚ Μπλάνκο
Ο Μανού επιχείρησε το σουτ μέσα απο την περιοχή η μπάλα κόντραρε στον Ανατολάκη, ο Μπλάνκο επωφελήθηκε κάνοντας την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαηλίδη για δεύτερη φορά.
90' Έναρξη καθυστερήσεων